Tanzania – ubezpieczenie turystyczne

Co łączy najwyższy szczyt Afryki, najchętniej odwiedzaną wyspę Afryki i najpiękniejszy Park Narodowy Afryki? Wszystkie te miejsca leżą w granicach Tanzanii. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przed podróżą do serca Czarnego Lądu i dlaczego warto zawczasu nabyć ubezpieczenie turystyczne.

tanzania

Tanzania – co warto zwiedzić?

Tanzania, podobnie jak sąsiednia Kenia, to kraj pięknej przyrody, dzikich zwierząt i zachwycających dech w piersiach pejzaży. Co szczególnie warto tam zobaczyć?

atrakcje turystyczne w tanzanii

TOP 11 atrakcji turystycznych w Tanzanii

Park Narodowy Serengeti

Położony na północy kraju, wpisany na listę UNESCO najstarszy park narodowy w Tanzanii. Idealnie nadaje się na safari, bo można tam podziwiać w naturalnym środowisku tzw. wielką piątkę, czyli lwy, lamparty, słonie, bawoły i nosorożce, oraz wiele innych gatunków zwierząt. Odbywa się tam również słynna wielka migracja, gdy zwierzęta przekraczają rzekę Mara w poszukiwaniu zielonych terenów.

Góra Kilimandżaro

Położony na północy kraju niedaleko granicy z Kenią i mierzący 5895 m n.p.m. najwyższy szczyt Afryki, na którym przez cały rok leży śnieg. Popularny cel dla wspinaczy z całego świata, także dlatego, że górę można zdobywać praktycznie o każdej porze roku.

Zanzibar

Położona niedaleko północnych wybrzeży Tanzanii wyspa, która zachwyca bogatą historią i pięknymi krajobrazami, będąc idealnym kierunkiem podróży zarówno dla zwiedzających, jak i aktywnych turystów. Warto tam zobaczyć m.in. wpisane na listę UNESCO Stone Town w stolicy wyspy, czy wypocząć na jednej z rajskich plaż.

Ngorongoro Conservation Area

Obszar chroniony w północnej części Tanzanii, który swoją nazwę bierze od znajdującego się tam krateru o ponad 600 m głębokości i powierzchni dna ponad 260 km2, na którym żyje szacunkowo ok. 25 000 zwierząt, w tym m.in. nosorożce, bawoły, słonie, gnu czy flamingi.

Tarangire National Park

Park narodowy na północnym wschodzie, słynący z pięknych widoków bezkresnej sawanny oraz ogromnej populacji słoni i dużej gęstości zwierząt zamieszkujących obszar o powierzchni 2600 km2.

Lake Manyara National Park

Chroniony obszar na północy kraju, który jest znany ze stad pelikanów i flamingów oraz wspinających się na drzewa lwów, a także bogatej roślinności, strumieni, wodospadów i bardzo dużej różnorodności zamieszkujących go gatunków zwierząt.

Mafia Island

Wyspa na Oceanie Indyjskim przy środkowej części tanzańskiego wybrzeża, która słynie jako raj dla nurków dzięki przejrzystym wodom odsłaniającym park koralowy i mnóstwo gatunków tropikalnych ryb.

Ruaha National Park

Park narodowy w środkowej części kraju słynący z endemicznych gatunków małp i bogactwa ptaków, a także dzikiego charakteru, co pozwala mu zachować naturalne piękno, ale utrudnia zwiedzanie.

Selous Game Reserve

Położony w południowo-wschodniej Tanzanii, jeden z największych rezerwatów fauny na świecie, zajmujący obszar 54 600 km2, bogaty w różnorodne gatunki roślin i zwierząt, kuszący odwiedzających piękną, dziewiczą przyrodą.

Arusha National Park

Obszar na północy Tanzanii nieopodal miasta o tej samej nazwie, zróżnicowany geograficznie, bo obejmujący tereny od wilgotnych lasów równikowych aż po trawiastą roślinność wysokogórską.

Gombe Stream National Park

Położony w zachodniej Tanzanii u wybrzeży Jeziora Tanganika park, który stanowi jeden z ostatnich w Afryce obszarów, gdzie można spotkać żyjące na wolności dzikie szympansy. 

Tanzania – obostrzenia covidowe, niezbędne dokumenty, bezpieczeństwo

Zasady związane z COVID-19

W Tanzanii zniesione zostały ograniczenia wjazdowe związane z pandemią COVID-19. Oznacza to, że zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepieni oraz ozdrowieńcy mogą podróżować do tego kraju bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu lub certyfikatu zaszczepienia. Nie ma także obowiązku testowania po przylocie ani odbywania obowiązkowej kwarantanny.

UWAGA!

Władze Tanzanii kontynentalnej i lokalne władze Zanzibaru zastrzegają sobie prawo przeprowadzania wyrywkowych kontroli na obecność COVID-19 na losowo wybranych podróżnych.

Co się stanie z turystą, jeśli test przeprowadzony po przylocie da pozytywny wynik? Takiego pechowca władze Tanzanii skierują na 14-dniową kwarantannę w wybranym miejscu (lub do uzyskania pozytywnego wyniku). 

Podróżni, którzy muszą wykonać testy na obecność COVID-19 przed planowaną podróżą z Tanzanii do państw trzecich, zobligowani są do wcześniejszej rejestracji na stronie: www.pimacovid.moh.go.tz. Taki krok pozwoli na umówieni się na wykonanie testu w jednym z punktów pobierania próbek w kontynentalnej części Tanzanii. W przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu, otrzymają otrzymają oni odpowiednie zaświadczenie w formie mailowej do 48 godzin po pobraniu próbki.

Dokumenty niezbędne przy przekraczaniu granicy Tanzanii

Obywatele Polski chcący odwiedzić i przebywać w Tanzanii muszą okazać paszport lub paszport tymczasowy oraz wizę jednokrotnego wjazdu, którą można uzyskać na przejściach granicznych, w tym na najważniejszych lotniskach:

 • na lotnisku na Zanzibarze, 
 • na lotnisku w Dar es Salaam,
 • na lotnisku Kilimandżaro.

Wizę można uzyskać także na stronie internetowej: https://eservices.immigration.go.tz/.

Wizy są ważne przez 90 dni i kosztują 50 USD. 

Obcokrajowcy, którzy chcą przebywać na terytorium Tanzanii przez okres dłuższy niż 90 dni, muszą wystąpić do władz o wydanie zezwolenia na pobyt (istnieją trzy różne rodzaje pozwoleń w zależności od charakteru pobyt w Tanzanii).

Bezpieczeństwo

Czy Tanzania jest krajem bezpiecznym? Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróże do pasa granicy z Mozambikiem, zwłaszcza w rejonie Mtwara, gdzie zachodzi wysokie ryzyko wystąpienia ataku ze strony ekstremistycznych ugrupowań terrorystycznych, które operują po obu stronach granicy. 

Zagrożenie terroryzmem oraz możliwość wybuchu niepokojów i zamieszek istnieje również na Zanzibarze – roztropne będzie unikanie większych skupisk ludzi i monitorowanie lokalnych mediów. 

Na podróżnych czyhają także mniej spektakularne zagrożenia, jak choćby:

 • pospolite kradzieże, 
 • rabunki z użyciem broni, 
 • wyrywanie torebek i toreb przez osoby przejeżdżające na skuterach, 
 • porwania w celu wymuszenia wypłaty gotówki z bankomatu, 
 • napady w taksówkach (bezwzględnie należy korzystać jedynie z usług licencjonowanych przewoźników). 

Należy przy tym zaznaczyć, że zdecydowana większość wypraw turystycznych przebiega spokojnie. Środków ostrożności nigdy jednak za wiele, dlatego noszenie przy sobie większej ilości gotówki i drogiej biżuterii nie jest najlepszym pomysłem. Cenne przedmioty, wraz z paszportem, trzymajmy w sejfie hotelowym, a podczas zwiedzania przy sobie trzymajmy jedynie fotokopię dokumentu. Mało jest rzeczy gorszych w trakcie pobytu w odległym kraju niż utrata paszportu. 

Jeśli planujemy podróżowanie po Tanzanii samochodem, musimy być świadomi, że tamtejszy ruch drogowy jest bardzo niebezpieczny, a kierowcy traktują kodeks drogowy jako zbiór luźnych wskazówek. Wypadki są tam stałym elementem krajobrazu, a przyczyn jest bez liku: brawurowa jazda, jazda pod wpływem alkoholu, zły stan techniczny dróg i pojazdów, brak oświetlenia drogowego, przeładowanie autobusów i ciężarówek. Władze Tanzanii honorują międzynarodowe prawo jazdy. 

CZY WIESZ, ŻE …

Ruch drogowy w Tanzanii jest lewostronny.

Ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii – ile kosztuje?

Państwowe placówki medyczne w Tanzanii stoją na dość niskim poziomie – zdecydowanie lepiej pod względem wyposażenia i wyszkolenia personelu prezentują się instytucje prywatne. Jednak nawet tanzański sektor prywatnych usług zdrowotnych jest mocno ograniczony. Pacjenci, którzy wymagać będą skomplikowanego leczenia, zostaną najprawdopodobniej przetransportowani do krajów ościennych: Kenii lub RPA. 

W Tanzanii istnieje także spore zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Występują tam: 

 • malaria, 
 • denga, 
 • cholera,
 • skażenie wody mikroorganizmami (ameba, pałeczki duru brzusznego),
 • śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse, 
 • możliwość zarażenia się wirusem HIV.

W związku z powyższymi informacjami, oraz biorąc pod uwagę bardziej tradycyjne niebezpieczeństwa związane z turystyką, ubezpieczenie turystyczne jawi się jako absolutny must have podczas podróży do Tanzanii. Bardzo ważnym elementem polisy ubezpieczeniowej jest w tym przypadku pokrycie kosztów medycznego transportu lotniczego, co może być czynnikiem ratującym zdrowie i życie.

Ile zatem kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii? Okazuje się, że niewiele! Na potrzeby wykonania obliczeń załóżmy, że do Tanzanii wybiera się 29-latek bez chorób przewlekłych, a jego celem jest zwiedzanie i wypoczynek. Wykupił on objazdową wycieczkę po Tanzanii, która potrwa 8 dni. Ile nasz wirtualny podróżnik zapłaci za swoją polisę? Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi zestawiliśmy ze sobą polisy oferowane przez kilka różnych firm ubezpieczeniowych.

Firma ubezpieczeniowaSzczegóły ubezpieczeniaCena
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
42 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
50 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
58 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
66 zł
WienerKL: 345 608 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 005 zł,
Bagaż: 1000 zł
70 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 804 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 1000 zł
82 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
102 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
125 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.03.2024).

Okazuje się, że ubezpieczenie turystyczne na podróż do Tanzanii można nabyć już za 6 zł za dzień ochrony. A o ile wzrośnie ten koszt, jeśli ubezpieczonych będzie więcej?

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl42 zł84 zł168 zł
You Can Drive50 zł100 zł200 zł
Proama58 zł117 zł221 zł
Generali66 zł133 zł246 zł
Wiener70 zł141 zł
SIGNAL IDUNA82 zł163 zł294 zł
AXA Partners102 zł204 zł348 zł
UNIQA125 zł250 zł420 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.03.2024).

Tanzania – najważniejsze informacje

Tradycja głosi, że nazwa kontynentalnej część dzisiejszej Tanzanii, czyli dawnej Tanzaniki, wywodzi się od słów w suahili: tanga (żagiel) i nyika (jasna jałowa równina). To właśnie w ten sposób Brytyjczycy nazwali po I Wojnie Światowej ziemie, które zostały odebrane Niemcom, a wcześniej nosiły nazwę Niemieckiej Afryki Wschodniej. W 1964 roku Tanganika została połączona z Zanzibarem, przybrzeżnym archipelagiem wysp, tworząc obecną Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Tanganika zajmuje ponad 99% całkowitej powierzchni połączonych terytoriów. 

Zajmująca 945 000 kilometrów kwadratowych – obszar około trzykrotnie większy od Polski –  Tanzania leży na wschodnim wybrzeżu Afryki, na południe od równika. Graniczy z Kenią, Ugandą, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Burundi, Zambią, Malawi, Mozambikiem i Oceanem Indyjskim. Tanzania dzieli również z sąsiadami trzy wielkie jeziora – Wiktoria, Tanganika i Malawi. 

Prawie wszyscy Tanzańczycy biegle posługują się wspomnianym już językiem narodowym – suahili. Drugim językiem urzędowym jest angielski, pozostałość po brytyjskim okresie kolonialnym. Większość Tanzańczyków z wykształceniem wyższym mówi płynnie w obu językach urzędowych. 

W granicach Tanzanii współistnieje około 120 grup etnicznych, które łączy użytkowanie wspólnego języka oraz poczucie odrębności narodowej. 

Mniej więcej jedna trzecia ludności to muzułmanie, z których większość to sunnici. Liczebnie zbliżona jest populacja Tanzańczyków wyznających chrześcijaństwo, które w Tanzanii obejmuje wyznania rzymskokatolickie, luterańskie, metodystyczne i baptystyczne. Pozostała część ludności uważa się za wyznawców wierzeń tradycyjnych. 

Tanzania – przydatne informacje podróżnicze

StolicaDodoma (324 tys. mieszkańców)
WalutaSzyling tanzański*
Języksuahili, angielski
Gniazdka elektryczneGniazdka w Tanzanii są typu brytyjskiego, zatem zalecane jest posiadanie adaptera.
Strefa czasowaUTC/GMT +3 godziny. Czas w Tanzanii różni się od czasu w Polsce o 1 godzinę do przodu w okresie letnim oraz o 2 godziny do przodu w zimie.
*0,0016 PLN według kursu z 20.03.2024

FAQ – najczęściej zadawane pytania?

Co można zobaczyć w Tanzanii?
Czy Tanzania jest bezpieczna?
Ile kosztują wczasy w Tanzanii?
Czy do Tanzanii potrzebna jest wiza?
PODSUMOWANIE
 • Tanzania to kraj leżący poniżej równika na wschodnim wybrzeżu Afryki.
 • Aby podróżować do Tanzanii, trzeba mieć ważny paszport lub paszport tymczasowy oraz wizę jednokrotnego wjazdu.
 • Wizę do Tanzanii można wyrobić online lub uzyskać na przejściach granicznych.
 • Językami urzędowymi w Tanzanii są suahili i język angielski.
 • Na terenie Tanzanii znajdują się m.in. Park Narodowy Serengeti, góra Kilimandżaro i dzielone z sąsiadami jeziora Wiktorii, Malawi i Tanganika.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!