Najsłynniejsze targi motoryzacyjne w Europie i na świecie

Od Azji, przez Europę, aż po obydwie Ameryki – wystawy i targi motoryzacyjne można spotkać w każdym zakątku globu, ale oczywiście nie wszystkie cieszą się jednakowym prestiżem. W naszym artykule przedstawiamy te największe i najsłynniejsze, gdzie regularnie odbywają się samochodowe premiery ekscytujące cały motoryzacyjny świat.

targi motoryzacyjne

Targi motoryzacyjne – imprezy dla fanów i producentów samochodów

Mówiąc o targach motoryzacyjnych, trzeba pamiętać, że pod tą nazwą kryją się wydarzenia o bardzo różnej skali i charakterze. Poczynając od niedużych imprez lokalnych, przez większe krajowe, aż po gigantyczne międzynarodowe wystawy, o których mówi cały świat – targi motoryzacyjne mają wiele oblicz, ale zwykle podobne ogólne założenia.

Auto show (także motor show lub car show), czyli po polsku właśnie targi motoryzacyjne, to nazwa jaką przyjmują odbywające się na całym świecie wydarzenia zrzeszające miłośników, producentów, dealerów i dziennikarzy motoryzacyjnych. Podczas nich prezentowane są nowe lub odświeżone modele poszczególnych marek, samochody koncepcyjne, prototypy czy wszelkiego rodzaju innowacje technologiczne i nowinki z branży. Innymi słowy, są to po prostu imprezy, których żaden fan motoryzacji nie powinien przegapić.

Większość z popularnych targów odbywa się cyklicznie co roku lub z nieco dłuższymi przerwami w konkretnym mieście, a głównym wystawom towarzyszą oczywiście dodatkowe wydarzenia, atrakcje, konkursy, wyścigi, itp. Wszystko po to, żeby producenci i dealerzy samochodowi mogli wypromować swoje marki na lokalnym, czy jak w przypadku największych tego typu imprez, międzynarodowym rynku. My przyjrzymy się kilku najbardziej znanym targom, w tym tzw. Wielkiej Piątce, do której zalicza się salony samochodowe we Frankfurcie, Genewie, Paryżu, Detroit i Tokio.

CZY WIESZ, ŻE …

W Polsce również odbywa się sporo, zazwyczaj niewielkich targów motoryzacyjnych. Największymi tego rodzaju wydarzeniami są Warsaw Motor Show i Poznań Motor Show.

Najsłynniejsze targi motoryzacyjne w Europie

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie

Naszą wycieczkę po najbardziej znanych targach motoryzacyjnych rozpoczynamy od Starego Kontynentu, a konkretnie od Szwajcarii, gdzie od ponad 100 lat (pierwsza edycja jest datowana na 1905 rok) odbywa się Salon International de l’Auto lub po prostu Geneva Motor Show. Jedna z największych na świecie i najbardziej prestiżowa w Europie wystawa samochodowa to miejsce przyciągające największych gigantów branży, którzy co roku w marcu prezentują tam dziesiątki premierowych modeli, starając się przyciągnąć uwagę najnowocześniejszymi projektami.

Oprócz mniej i bardziej tradycyjnych samochodów osobowych, podczas genewskiej imprezy można podziwiać także pojazdy elektryczne i napędzane alternatywnymi źródłami energii, najnowsze rozwiązania producenckie w dziedzinie części i wyposażenia samochodowego, czy inne produkty i usługi związane z przemysłem motoryzacyjnym.

UWAGA!

Ostatni jak dotąd Salon Samochodowy w Genewie odbył się w 2019 roku. Kolejne edycje zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19 i panujących w związku z nią w Szwajcarii obostrzeń. W 2023 roku impreza została przeniesiona do Dohy, stolicy Kataru. Na przełomie lutego i marca 2024 roku autosalon ma wrócić do Genewy. Potrwa krócej – tydzień zamiast dotychczasowych 11 dni, a wystawcy pomieszczą się na 3 halach, a nie jak bywało przedtem nawet 6 lub 7.

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Paryżu

Ze Szwajcarii przenosimy się do sąsiedniej Francji, w której stolicy co 2 lata ma miejsce Paris Motor Show (fr. Mondial de l’Automobile) – impreza mogąca się poszczycić jeszcze większymi tradycjami od genewskiej, bo zorganizowana po raz pierwszy w 1898 roku. Od tego czasu stała się wydarzeniem na skalę światową, podczas którego prezentowane są zarówno samochody, jak i motocykle największych marek. Paryskie targi, w przeciwieństwie do wielu innych, odbywają się jesienią. Ostatnia edycja odbyła się w październiku 2022 roku, następna jest zaplanowana na 2024 rok.

IAA Mobility – wcześniej Frankfurt Motor Show

Znów zmieniamy kraj, tym razem lądując u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie również co 2 lata (na przemian z Paris Motor Show), odbywa się wystawa zwana Internationale Automobil-Ausstellung. Impreza przez kilkadziesiąt lat z uwagi na lokalizację znana jako Frankfurt Motor Show od 2021 roku jest już organizowana w Monachium (ostatnia edycja miała miejsce w 2023 roku).

Zmiana dotyczyła nie tylko miejsca, ale też po części tematyki, ponieważ oprócz samochodowych marek oraz producentów części, w tegorocznych targach wzięli udział też przedstawiciele rynku cyfrowego czy producenci rowerów. Wszystko dlatego, że impreza z samochodowej przeistacza się w stronę ukierunkowanej na szeroko pojętą mobilność, w tym inteligentne miasta czy zrównoważony transport.

CZY WIESZ, ŻE …

Na przemian z IAA Mobility w Monachium, w lata parzyste odbywa się poświęcona samochodom dostawczym wystawa IAA Transportation, która jest organizowana w Hanowerze.

Goodwood Festival of Speed

Po trzech gigantach wśród targów motoryzacyjnych, europejską część wycieczki zakończymy nietypowo. Goodwood Festival of Speed to organizowane co roku w angielskim hrabstwie West Sussex wydarzenie zrzeszające, jak sama nazwa wskazuje, miłośników dużych prędkości. Impreza organizowana od 1993 roku jako zlot fanów sportów motorowych łączy w sobie cechy pokazu klasycznych samochodów wyścigowych (które ścigają się na specjalnie przygotowanym torze) z targami motoryzacyjnymi, na których prezentowane są głównie supersamochody.

Najsłynniejsze targi motoryzacyjne w Ameryce

North American International Auto Show

Nie tylko w Europie targi motoryzacyjne mają długą historię. Te odbywające się w słynącym swego czasu z produkcji samochodów Detroit w stanie Michigan zostały zorganizowane po raz pierwszy już w 1907 roku, choć międzynarodowego charakteru nabrały dopiero w 1989 roku, gdy jako NAIAS (North American International Auto Show) zagościły wśród największych motoryzacyjnych wydarzeń na świecie.

Od tego czasu organizowane zawsze na początku roku targi w Detroit przyciągają oczywiście wszystkich największych producentów, którzy prezentują podczas nich swoje premierowe modele i… liczą na nagrody, bo podczas NAIAS wyróżniane są najlepsze samochody czy ich designerzy. Ostatnia edycja odbyła się we wrześniu 2022 roku, kolejna jest zaplanowana w dniach 13-24 września tego roku.

CIEKAWOSTKA

W czasie pandemii pierwotnie przeniesione na wrzesień 2021 roku targi NAIAS 2021 zostały ostatecznie odwołane – w ich miejsce odbył się zorganizowany na otwartej przestrzeni festiwal Motor Bella.

Chicago, Los Angeles, Nowy Jork i Las Vegas

W Stanach Zjednoczonych nie brakuje wszelkiego rodzaju imprez dla miłośników motoryzacji – praktycznie każda amerykańska metropolia może się poszczycić jakąś wystawą. Te mające największe międzynarodowe znaczenie to Chicago Auto Show, New York International Auto Show i LA Auto Show, gdzie mają miejsce zarówno premiery samochodów przeznaczonych na amerykański, jak i światowy rynek. Wspomnieć warto też odbywające się w Las Vegas SEMA Show, czyli przeznaczone dla profesjonalistów targi tuningowe, na których prezentowane są mocno zmodyfikowane wersje aut.

Najsłynniejsze targi motoryzacyjne w Azji

Tokyo Motor Show

Azjatycki etap wędrówki po samochodowych wystawach musimy rozpocząć w Japonii. Zaliczające się do Wielkiej Piątki targów motoryzacyjnych Tokyo Motor Show to najbardziej znana tego typu impreza na kontynencie, która zrzesza producentów samochodów osobowych, dostawczych i motocykli.

Odbywająca się co dwa lata wystawa (ostatnia edycja była w 2023 roku po 4-letniej przerwie) jest organizowana od lat 50. XX wieku i słynie z tego, że prezentowane jest na niej dużo samochodów koncepcyjnych. Nic dziwnego, że każda jej edycja przyciąga ponad milionową publikę.

CZY WIESZ, ŻE …

Największe międzynarodowe targi motoryzacyjne, w tym wszystkie wchodzące w skład Wielkiej Piątki, są organizowane przez OICA – Międzynarodową Organizację Producentów Pojazdów Samochodowych.

Auto Shanghai i Auto China

Odbywające się na przemian co dwa lata targi motoryzacyjne w Szanghaju i Pekinie to największe tego rodzaju wydarzenia w Chinach – aktualnie największym rynku motoryzacyjnym na świecie, co automatycznie zwiększa ich pozycję w branży. Znaczenie obydwu, dość młodych (pierwsze edycje odpowiednio w 1985 i 1990 roku) wystaw przez lata wzrastało, a dziś to już imprezy, jakich nie może pominąć żadna chcąca się liczyć na chińskim rynku marka samochodowa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o targi motoryzacyjne w Europie i na świecie

Jakie targi zaliczają się do Wielkiej Piątki?
Czy targi motoryzacyjne odbywają się w dobie COVID-19?
Jakie duże targi motoryzacyjne odbywają się niedaleko Polski?
PODSUMOWANIE
  • Targi motoryzacyjne to przeznaczone dla fanów i producentów motoryzacji wystawy, podczas których premiery mają najnowsze modele danych marek, odbywają się pierwsze pokazy prototypów i prezentowane są najnowsze rozwiązania technologiczne.
  • Największymi targami motoryzacyjnymi w Europie są Międzynarodowe Salony Samochodowe w Genewie i Paryżu, oraz IAA Mobility w Monachium (wcześniej znane jako Frankfurt Motor Show).
  • Najsłynniejszą imprezą motoryzacyjną na kontynencie amerykańskim jest organizowane w Detroit NAIAS. Ponadto duże wystawy odbywają się m.in. w Chicago, Nowym Jorku i Los Angeles.
  • Najbardziej znane azjatyckie targi motoryzacyjne odbywają się w Tokio, ale rośnie znaczenie imprez w Szanghaju i Pekinie.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC