Największe targi motoryzacyjne w Polsce

Chociaż rodzimych targów motoryzacyjnych nie da się postawić w jednym rzędzie z największymi salonami samochodowymi, jakie odbywają się w Europie czy innych częściach świata, wcale nie mamy się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie, bo w ostatnich latach polskie imprezy dla fanów motoryzacji zyskały na rozmiarze i prestiżu. Sprawdźmy, gdzie warto się wybrać!

sprzedaż samochodu

Targi samochodowe w Polsce i Europie

Mówią Wam coś takie nazwy jak Geneva Motor Show, Paris Motor Show lub IAA Mobility? Jeśli jesteście fanami motoryzacji, to na pewno nie trzeba Wam tłumaczyć, że to nazwy trzech największych w Europie i jednych z największych na świecie targów motoryzacyjnych, które co roku przyciągają miliony widzów i setki wystawców prezentujących po raz pierwszy nowe modele samochodów i dzielących się nowinkami z branży.

Odwiedzić te lub inne wystawy, bo takich na naszym i innych kontynentach nie brakuje, to z pewnością marzenie wielu miłośników czterech kółek. Niestety, nie zawsze da się je spełnić, gdyż na przeszkodzie stają kwestie logistyczne czy finansowe. Zawsze można jednak poszukać jakiejś alternatywy, a tak się składa, że na krajowym podwórku mamy je dziś całkiem sensowne, co jeszcze kilka lat temu wcale nie było takie oczywiste.

UWAGA!

Z uwagi na pandemię COVID-19 większość targów motoryzacyjnych w ostatnich dwóch latach została odwołana. We wrześniu 2021 roku udało się zorganizować IAA Mobility w Monachium, Paris Motor Show odbył się w październiku 2022. Najbliższą edycję Salonu Samochodowego w Genewie zaplanowano z kolei na przełom lutego i marca 2024 roku.

Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet największe polskie targi samochodowe nie mogą się równać pod względem znaczenia i prestiżu z wielkimi salonami organizowanymi m.in. we Francji, Szwajcarii czy Niemczech. Są już jednak rozpoznawalnymi imprezami w motoryzacyjnym kalendarzu i nie brakuje podczas nich atrakcji. Z kolei wystaw na mniejszą skalę o różnorodnej motoryzacyjnej tematyce organizuje się w Polsce znacznie więcej. Przyjrzyjmy się tym największym i nie tylko.

Poznań Motor Show – największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej

Tym dumnie brzmiącym hasłem określa odbywające się co roku w Poznaniu targi motoryzacyjne jego organizator – Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jest to impreza mająca już spore tradycje, ponieważ przez lata była organizowana w różnych formach, czy to jako wystawa motoryzacyjna podczas czerwcowych targów poznańskich, czy od 1992 roku jako Międzynarodowe Targi Motoryzacji. W obecnej formie Poznań Motor Show odbyło się po raz pierwszy w 2010 roku, od tego czasu stanowiąc stały punkt wiosennego kalendarza imprez motoryzacyjnych.

UWAGA!

Podobnie jak inne tego typu wydarzenia, również Poznań Motor Show musiało zostać odwołane z powodu pandemii w 2020 i 2021 roku. Pierwsza edycja po przerwie odbyła się na przełomie marca i kwietnia 2023 roku, a kolejną zaplanowano na początek kwietnia 2024.

Czy warto wybrać się na Poznań Motor Show? Dla szanującego się miłośnika motoryzacji odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że tak! Opinia największej tego rodzaju imprezy w tej części Europy nie wzięła się wszak znikąd i bynajmniej nie jest na wyrost. Poznańskie targi zapracowały sobie na ten status, będąc miejscem, na którym od lat swoje premierowe modele prezentują czołowi producenci samochodów. Można tam spotkać pojazdy m.in. takich marek jak:

 • Audi,
 • Bentley,
 • Hyundai,
 • Lamborghini,
 • Mercedes-Benz,
 • Mitsubishi,
 • Porsche,
 • Seat,
 • Volkswagen.
CZY WIESZ, ŻE …

Podczas Poznań Motor Show miały miejsce europejskie premiery najnowszych generacji takich samochodów, jak Hyundai Elantra (w 2016 roku) i Volkswagen Touareg (w 2018 roku).

A to oczywiście nie wszystko, bo oprócz samochodowej, na Poznań Motor Show podziwiać można również ekspozycję motocyklową, caravaningową, detalingową i ciężarową. Łącznie to ponad 1000 różnego rodzaju pojazdów do oglądania dla uczestników targów. Do tego dochodzą też wydarzenia towarzyszące, wśród których znajdują się m.in.: Kongres MOVE poświęcony elektromobilności oraz przyszłości motoryzacji, Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników czy zawody freestyle’u motocyklowego Stunt Wars Poland.

Warsaw Motor Show, czyli konkurencja dla Poznania

Nie tylko Poznań, ale od kilku lat również polska stolica może pochwalić się targami motoryzacyjnymi z prawdziwego zdarzenia. Warsaw Motor Show odbyło się jak dotąd sześć razy (po raz ostatni w 2019 roku), przyciągając do centrum targowo-kongresowego Ptak Warsaw Expo tysiące odwiedzających, setki wystawców i dziesiątki znamienitych gości z branży motoryzacyjnej, wśród których byli już m.in. Richard Hammond, The Stig czy Krzysztof Hołowczyc.

UWAGA!

Siódma edycja Warsaw Motor Show odbędzie się w dniach 22-24 marca 2024 roku.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających Warsaw Motor Show?

 • Premiery samochodów – podczas ostatniej edycji swoje nowe modele prezentowały Land Rover, Peugeot, Audi, Lexus i Ssangyong;
 • spotkania z gwiazdami w strefie fana;
 • strefa tuningu,
 • strefa motocykli,
 • strefa oldtimerów,
 • pokazy driftu na torze,
 • jazdy testowe i możliwość przejażdżki po torze przeszkód,
 • tor gokartowy.
CZY WIESZ, ŻE …

Duże targi motoryzacyjne odbywały się w ostatnich latach również w innych polskich miastach, m.in. Moto Show w Krakowie, Targi 3TM w Gdańsku czy ProfiAuto Show w Katowicach. Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy zostaną zorganizowane kolejne edycje tych imprez.

Nie tylko nowości, czyli o targach samochodów zabytkowych

Kto powiedział, że na targach motoryzacyjnych mogą się prezentować tylko najnowsze modele pojazdów? Wręcz przeciwnie, tego typu wydarzenia to znakomite okazje, by na własne oczy zobaczyć prawdziwe samochodowe klasyki, którym w Polsce jest poświęconych kilka imprez.

Retro Motor Show

Organizowana w Poznaniu trzydniowa wystawa, podczas której można podziwiać perły motoryzacji sprzed lat, w tym roku odbędzie się w dniach 18-20 października 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas wyjątkowej podróży przez historię motoryzacji, organizatorzy przygotują dla zwiedzających szereg atrakcji. Można będzie podziwiać m.in.:

Ponadto czekają różnego rodzaju pokazy i prezentacje, strefa wozów specjalnych, pokazy Retro Tuningu, Akademia Renowacji i giełda samochodów zabytkowych.

Warsaw Oldtimer Show

Tak samo jak Poznań Motor Show ma warszawską konkurencję, również na targi samochodów zabytkowych można się wybrać do stolicy. Tam właśnie organizowany jest Warsaw Oldtimer Show, czyli wystawa zrzeszająca właścicieli, kolekcjonerów, ekspertów i miłośników klasycznych samochodów, na których przez dwa dni czeka multum atrakcji.

Głównym punktem targów jest wystawa klasyków, wśród których znajdują się wszelkiego rodzaju pojazdy, od przedwojennych oldtimerów, przez motocykle i pojazdy militarne, po auta sportowe. Łącznie to nie tylko lata historii, ale też kilkaset milionów złotych wartości.

Czego jeszcze można się spodziewać podczas Warsaw Oldtimer Show? Choćby pokazów renowacji i detailingu, możliwości zakupu interesującego modelu na giełdzie czy Classicauto Cup, czyli wyścigu samochodów zabytkowych. Podczas targów mają również miejsce zloty samochodów z epoki PRL-u, oldtimerów BMW, Mustangów czy Mercedesów.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Warsaw Oldtimer Show prezentowane były m.in. Ford Model T, Mercedes-Benz 600, BMW 3.0 CS, Porsche 911 Turbo, Bentley Mark VI czy Ferrari Testarossa.

Do tej pory odbyło się siedem edycji Warsaw Oldtimer Show. Kolejne targi zaplanowano na 18-20 października 2024.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o polskie targi motoryzacyjne

Czy polskie targi motoryzacyjne to duże imprezy w skali świata i Europy?
Kiedy odbędą się najbliższe edycje Poznań Motor Show i Warsaw Motor Show?
Co można zobaczyć na targach samochodów zabytkowych?
PODSUMOWANIE
 • Poznań Motor Show to odbywające się co roku największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej.
 • Najbliższa edycja Poznań Motor Show odbędzie się na początku kwietnia 2024 roku.
 • Warsaw Motor Show to targi motoryzacyjne odbywające się od 2015 roku w Warszawie. Kolejna edycja wydarzenia będzie miała miejsce w dniach 22-24 marca 2024.
 • Kolejna edycja Warsaw Motor Show będzie miała miejsce w dniach 13-15 października 2023.
 • Na targach motoryzacyjnych w Polsce można m.in. oglądać najnowsze modele znanych marek samochodowych, spotkać ekspertów branży motoryzacyjnej, czy wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących.
 • Największe targi samochodów zabytkowych w Polsce to poznańskie Retro Motor Show i warszawskie Warsaw Oldtimer Show.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC