Toskania – największe atrakcje włoskiego regionu

Piękno tego regionu i jego niepowtarzalny klimat pokazano choćby w filmach Pod słońcem Toskanii czy Włoskie wakacje. Krajobrazy Toskanii uwieczniali najwięksi renesansowi malarze, a dzisiaj kraina ta przyciąga miliony turystów z całego świata. Co powoduje, że tylu ludzi przyjeżdża do tego regionu Włoch? Florencja, Piza, Siena, Val d’Orcia… to dopiero początek atrakcji, a już zapierają dech!

toskania

Toskania – gdzie się znajduje?

Włochy to jednej z popularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Według statystyk kraj ten odwiedziło w 2023 roku ponad 57 milionów turystów. Wielu z nich zapewne trafiło także do Toskanii, która jest zarówno krainą historyczną, jak i regionem administracyjnym.

Toskania znajduje się w środkowych Włoszech w Apeninach Północnych. Jej zachodnia część graniczy z Morzem Liguryjskim i Morzem Tyrreńskim. Natomiast od północy Toskania sąsiaduje z regionem Liguria i Emilią-Romanią, od wschodu z regionem Marche i Umbria, a od południa ze stołecznym Lacjum.

Podróż do Toskanii – jak dojechać?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dostania się do Toskanii jest lot samolotem. Z największych polskich miast można polecieć do tego regionu Włoch. Bezpośrednie loty trwają do 2 godzin, a lotniskiem docelowym jest najczęściej Piza, z której szybką kolejką można bez problemu dostać do Florencji.

Z kolei podróż samochodem do Toskanii  to nieco większe wyzwanie. Trasa z Warszawy do Florencji liczy 1 525 km, a jej pokonanie zajmuje niecałe 16 godzin. Podczas przejazdu musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami – winiety w Czechach i Austrii, a także płatne autostrady we Włoszech.

Dodatkowo na trasie należy spodziewać się licznych robót drogowych, które mogą spowolnić przejazd. Za to pokonanie 1 500 km przez dwóch doświadczonych kierowców nie powinno być większym problemem, choć warto rozważyć nocleg po drodze i zwiedzanie choćby Wiednia czy Grazu w Austrii.

Zabytki Toskanii – piękne renesansowe miasta

Toskania słynie z malowniczych krajobrazów, a także miast i miasteczek, w których zachowała się wspaniała historyczna zabudowa. Zacznijmy więc od najważniejszych miast regionu i miejsc, które słyną ze swoich wyjątkowych walorów architektonicznych i kulturowych.

miasta toskanii

Florencja – słynne renesansowe miasto

Stolica Toskanii to perła renesansowej sztuki i architektury, które z pewnością raz w życiu trzeba zobaczyć. To właśnie Florencją rządził ród Medyceuszy. To właśnie tutaj przez jakiś czas mieszkał i tworzył Leonardo da Vinci oraz Michał Anioł, a władającemu republiką Piero Soderiniemu doradzał słynny Niccolo Machiavelli.

Niewiele jest miast na świecie, w których jest tyle wspaniałych zabytkowych budowli i dzieł sztuki. Co koniecznie trzeba zobaczyć we Florencji?

 • Katedra Santa Maria del Fiore – główna katedra Florencji słynie z wielkiej kopuły projektu Filippo Brunelleschiego oraz fasady wykonanej z białego, zielonego i różowego marmuru.
 • Galeria Uffizi – to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Europie, w którym możemy podziwiać dzieła wielu renesansowych twórców, w tym Botticellego, Michała Anioła, Caravaggia, Tycjana czy Leonarda da Vinci.
 • Ponte Vecchio – najstarszy most we Florencji, z którego roztacza się widok na rzekę Arno i leżące przy niej kamienice. Na moście znajdują się kramy i stragany, w których kiedyś sprzedawano przede wszystkim złoto, więc zwano go również mostem Złotników.
 • Pałac Pitti (Palazzo Pitti) – w Renesansie była to rezydencja Medyceuszy, a obecnie znajduje się tam Muzeum Wyrobów Srebrnych oraz galerie, w tym Galleria Palatina z dziełami Rafaela i Tycjana. Za pałacem ciągną się ogrody Boboli (Giardino di Boboli) pełne fontann, rzeźby i pięknych roślin.
 • Galeria Akademii (Galleria dell’Accademia) – w tym muzeum zobaczymy najsłynniejszą rzeźbę świata, a więc Dawida autorstwa Michała Anioła.
 • Plac Piazza della Signoria – główny plac miasta, przy którym stoi Palazzo Vecchio, słynna fontanna Neptuna oraz kopia Dawida Michała Anioła oraz rzeźba Herkules i Kakus Bandinellego.

We Florencji warto również zobaczyć inne słynne świątynie czy zaprojektowaną przez Michała Anioła Biblioteką Laurenziana.

Piza – nie tylko Krzywa Wieża

To toskańskie miasto leży na zachód od Florencji zaledwie 13 km od Morza Tyrreńskiego. Jego najbardziej znaną atrakcją jest Krzywa Wieża, czyli Torre Pendente, której budowę rozpoczęto w 1173 roku i już w czasie powstawania zaczęła się przechylać – to tak naprawdę dzwonnica katedry.

Krzywa Wieża stoi przy Campo dei Miracoli, czyli dużym placu w Pizie, na którym możemy podziwiać wspaniałą katedrę, baptysterium oraz cmentarz Camposanto. Wspomniany zespół budowli został w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Pizie warto zobaczyć także inne obiekty sakralne, a więc bazylikę San Piero a Grado czy kościół Santa Maria della Spina. Natomiast w Museo Nazionale di San Matteo można podziwiać rzeźby i obrazy twórców toskańskich.

Siena – zabytkowe centrum

To kolejne miasto, które zachwyca zabytkową architekturą. W 1995 roku centrum Sieny zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególną uwagę warto zwrócić na główny plac miasta, czyli Piazza del Campo. Rynek ma charakterystyczny kształt muszli – znajduje się przy nim Palazzo Pubblico i Torre del Mangia (dzwonnica).

W Sienie warto odwiedzić tamtejsze muzea, a więc Museo Dell’Opera Metropolitana del Duomo, Museo Civico i Pinacoteca Nazionale. Jedną z atrakcji turystycznych miasta są wyścigi konne Palio di Siena, które odbywają się 2 i 16 sierpnia na Piazza del Campo!

San Gimignano – średniowieczny Manhattan

Niedaleko Sieny leży kolejna architektoniczna perełka. San Gimignano to niewielkie miasteczko, którego centrum zostało wpisane w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego? Co wyróżnia tę miejscowość?

W panoramie San Gimignano od razu rzucają się w oczy strzeliste średniowieczne wieże. Obecnie jest ich 14, ale przed wiekami było ich aż 72. W mieście warto także zobaczyć Piazza della Cisterna, czyli piękny plac w centrum miasteczka.

Miasta i miasteczka Toskanii

Florencja, Piza i Siena to największe i najpopularniejsze wśród turystów miasta w Toskanii. Pamiętajmy, że w tym regionie Włoch jest wiele urokliwych miasteczek, w których zachowała się historyczna zabudowa. Sporo średniowiecznych miasteczek jest w rejonie Chianki i Val d’Orcia.

W miejscowości Lucca możemy podziwiać znakomicie zachowane mury miejskie i katedrę św. Marcina. W Cortonie zabytkowy ratusz, twierdzę Medyceuszy, katedrę Santa Maria i zabytki zgromadzone w muzeum diecezjalnym (także z czasów rzymskich). Z kolei Pienza to miasto zaprojektowane przez papieża Piusa II, które słynie z sera pecorino!

Przyroda w Toskanii – krajobrazy i klimat marzeń

Toskania to nie tylko średniowieczne i renesansowe miasta oraz miasteczka, ale także wspaniała przyroda. Również pod tym względem ten region Włoch zachwyca. W które miejsca Toskanii warto się udać, by zachwycić się tamtejszą naturą i krajobrazami?

Val d’Orcia – najpiękniejsza dolina w Toskanii

To jedno z tych magicznych miejsc, które po odwiedzeniu na zawsze pozostaje w pamięci. Val d’Orcia znajduje się na południe od Sieny i rozciąga się do Monte Amiata, czyli jednego z najwyższego szczytów Toskanii.

Dolina Orcii zachwyca łagodnymi wzgórzami poprzecinanymi drogami i dróżkami, wzdłuż których rosną cyprysy. Ten sielski krajobraz inspirował artystów od Renesansu. Val d’Orcia to miejsce, gdzie wyobrażenia o Toskanii stają się rzeczywistością.

Park Regionalny Maremma – dzikie włoskie plaże

Teren ten nazywany jest ostatnim dzikim kawałkiem włoskiego wybrzeża. Znajdujący się między miastami Orbetello, Magliano i Grosseto. Park Maremma pokrywają naturalne plaże, bagna, łąki i lasy, więc zobaczymy tutaj zarówno wiele gatunków ptaków wodnych, jak i pierwotny krajobraz tej części Włoch.

Park Maremma można zwiedzać aktywnie, a więc konno, na rowerze, pieszo czy kajakiem. W tej części Toskanii są także cenne źródła termalne, więc znajduje się tutaj wiele uzdrowisk. To zdecydowanie miejsce, by się wyciszyć i odpocząć.

Rezerwat Natury Padule di Fucecchio – największe bagna śródlądowe

Ten obszar chroniony znajduje się między Florencją a Pizą. Dlaczego warto tam się wybrać? To największy śródlądowy obszar bagienny we Włoszech, więc zamieszkują go liczne gatunki ptaków, choćby bociany białe, czaple, kaczki i szczudłaki czarnoskrzydłe.

Rezerwat Padule di Fucecchio można zwiedzać pieszo lub na rowerze. Najlepiej zacząć od Castelmartini, ponieważ znajduje się tam centrum turystyczne. Z kolei z wioski Massarella, gdzie znajduje się punkt widokowy, można popłynąć w wyjątkowy rejs pośród trzcin małą tradycyjną łódką.

Crete Senesi – księżycowy krajobraz Toskanii

Oprócz Val d’Orcia pełne piękno Toskanii zobaczymy także w Crete Senesi. To teren leżący na krańcach prowincji Siena, gdzie znajduje się jedyna pustynia we Włoszech – Deserto di Accona – taka ciekawostka!

Krajobraz Crete Senesi zdominowany jest przez pagórki, które wiosną i latem są zielone, a późną jesienią i zimą brązowe. Między nimi ciągną się niewielkie wąwozy. Wzgórza pokrywają trawy, nie ma tutaj drzew z wyjątkiem charakterystycznych cyprysów, które sadzi się w celu zabezpieczenia gruntu przed osuwaniem.

Grotta del Vento – zjawiska krasowe i wiatr

Jaskinia Wiatru, tak na polski tłumaczy się jej nazwę, znajduje się w Alpach Apuańskich niedaleko miejscowości Lucca. Grotta del Vento ma około 4 500 metrów długości, a jedyne dostępne turystyczne wejście do niej jest na wysokości 640 metrów. Skąd więc jej nazwa?

Słynie ona z wiatrów, które wynikają z różnicy temperatur powietrza w jaskini i na zewnątrz. Przy wejściu turystycznym odnotowano prędkość wiatru, która przekraczała 40 km/h. Jaskinię można zwiedzać 3 trasami turystycznymi, a przejście w zależności od wybranej opcji zajmuje od 1 godziny do 3 godzin.

Atrakcje Toskanii – pomysły na ciekawe zajęcia

Co można robić w Toskanii poza zwiedzaniem miast i miasteczek oraz podziwianiem krajobrazów? Poniżej mamy kilka propozycji:

 • degustacja wina w winnicach – Toskania słynie ze znakomitych win, wystarczy wspomnieć region Chianti, Montalcino ze słynnym Brunello di Montalcino czy Montepulciano z Vino Nobile di Montepulciano, to z pewnością przysłowiowe rozkoszowanie się winem w sprzyjających okolicznościach przyrody;
 • wypoczynek w termach – kąpiel w starożytnych termach w Bagno Vignoni czy wizyta w termach Saturnia będzie niezapomnianą przygodą;
 • trekking – parki narodowe (Maremma), rezerwaty przyrody, malownicze doliny (Val d’Orcia) czy wyprawa na górę Amiata, to pomysły na aktywny aspekt wycieczki do Toskanii;
 • plażowanie i sporty wodne – plaże w Forte dei Marmi i Viareggio to plażowe must have, do tego Elba jako raj dla żeglarzy i nurków;
 • wycieczki rowerowe – trudno wyobrazić sobie przyjemniejsze miejsce do wypraw rowerowych niż pagórkowatą Toskanię;
 • wydarzenia kulturalne – od wyścigów konnych Palio di Siena po Festiwal Operowy w Torre del Lago;
 • agroturystyka – to pomysł na alternatywny wypoczynek w Toskanii;
 • kulinarna podróż po Toskanii – rozpisywanie się na ten temat nie ma sensu, ponieważ tego trzeba po prostu spróbować, podajemy tylko kilka nazw: ribollita, pappardelle al cinghiale oraz cantucci.

Toskania ma wiele do zaoferowania, więc nie powinno nikogo dziwić, że wiele osób nie tylko chce odwiedzić ten region Włoch, ale również tam zamieszkać.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Toskanii – ile kosztuje?

Włochy należą do Unii Europejskiej, więc działa tam EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Warto jednak oprócz unijnego dokumentu wykupić jakiekolwiek ubezpieczenie turystyczne – będzie ono szczególnie przydatne podczas dodatkowych aktywności w Toskanii – np. trekkingu, nurkowania czy jazdy na rowerze.

Ubezpieczenie turystyczne to pakiet ochron, w którego skład mogą wchodzić:

Sprawdźmy więc, jakie propozycje ubezpieczenia turystycznego na 7-dniowy wyjazd do Toskanii otrzyma 28-letnia turystka, która planuje jedynie zwiedzać i wypoczywać. W zestawieniu prezentujemy najtańsze oferty od poszczególnych ubezpieczycieli.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Toskanii
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 710 zł
NNW – 15 000 zł
25,49 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł28,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
32,69 zł
WienerKoszty leczenia – 173 420 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 108 387
36,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
49,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [13.06.2024].

Ubezpieczenie turystyczne do Toskanii na tydzień to wydatek kilkudziesięciu złotych, czyli zapewne mniej niż kosztuje bilet wstępu do popularnych atrakcji lub dobre wino w winnicy. Przy cenie podróży i wydatkach na miejscu jest to bardzo niska kwota. Wniosek? To niewielki wydatek oraz jednocześnie duże wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży po Toskanii.

PODSUMOWANIE
 • Toskania leży w środkowych Włoszech.
 • Najwygodniej do Toskanii polecieć samolotem z Polski.
 • W Toskanii odwiedzimy renesansową Florencję, Pizę czy Sienę.
 • Zachwyci nas średniowieczne San Gimignano oraz wiele innych miast i miasteczek tego regionu.
 • Toskania to także wspaniała przyroda: Val d’Orcia, Park Regionalny Maremma, rezerwat Padule di Fucecchio, Crete Senesi czy Grotta del Vento.
 • W Toskanii na turystów czeka wiele atrakcji.
 • Na wyjazd do Toskanii warto kupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Toskanię

Z czego znana jest Toskania?
Kiedy jechać do Toskanii?
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Toskanii?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!