Transport auta za granicę – w jaki sposób się odbywa i jakich formalności należy dopełnić?

Sprowadzanie samochodów z zagranicy jest bardzo powszechne. Mniej popularny jest z kolei eksport pojazdów. Nie zawsze jednak właściciel może jechać autem na własnych kołach. Jak wygląda taki transport? Jakich formalności należy dopełnić? Jak przygotować swój pojazd?

transport samochodu

W jakich sytuacjach możesz skorzystać z transportu auta za granicę?

Polacy zwykle importują auta z zagranicy, chcąc uzyskać unikatowy, dobrze wyposażony egzemplarz, często w korzystnej cenie. Eksport samochodu z Polski za granicę występuje rzadziej. Może odbywać się w sytuacji, kiedy:

 • właściciel pojazdu wyprowadza się na stałe za granicę i chce przetransportować więcej rzeczy na raz,
 • pojazd nie posiada tablic,
 • samochód został uszkodzony w wyniku wypadku,
 • auto zostało sprzedane za granicę, ale nie jest w stanie poruszać się na własnych kołach lub przebyć długiej trasy,
 • przewóz dotyczy auta zabytkowego, historycznego, np. jadącego na zlot, które nie jest w stanie poruszać się na własnych kołach lub przebyć długiej trasy,
 • właściciel auta chce dostarczyć je na inny kontynent.
kiedy jest potrzeba transportu samochodu za granicę

Przeczytaj też: Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Co powinieneś wiedzieć przed wysłaniem auta za granicę?

Zanim zdecydujesz się wysłać swój samochód za granicę, pamiętaj, że w każdym kraju obowiązują inne zasady i przepisy. Musisz się do nich dostosować. Dowiedz się, jak to wygląda w państwie, do którego chcesz wysłać swój pojazd, aby móc się przygotować. Różnice te dotyczą między innymi zasad wjazdu do kraju, przewozu towarów, przepisów drogowych czy obowiązkowego wyposażenia pojazdu. 

Pamiętaj o tym, że od tego, czy planujesz przebywać za granicą tymczasowo, czy wyruszasz tam na stałe, zależą dalsze formalności. Jeśli Twój pobyt w innym kraju będzie chwilowy, nie musisz rejestrować tam swojego samochodu ani płacić podatków rejestracyjnych. Z kolei jeśli planujesz zostać w państwie, do którego wyjeżdżasz, musisz zarejestrować tam swój pojazd i zapłacić podatek związany z eksploatacją samochodu. Mimo wszystko nie ma ogólnych przepisów obejmujących rejestrację pojazdów, które dotyczą każdego kraju. W niektórych państwach możesz być zwolniony z obowiązku rejestracji auta i opłacenia podatku.

Przygotowanie samochodu do transportu za granicę

Nieważne jak daleko i w jaki sposób planujesz przewóz swojego pojazdu. Zawsze powinieneś przygotować samochód do podróży i w odpowiedni sposób go zabezpieczyć. 

Co jest ważne? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

 • Sprawdź stan techniczny pojazdu

Jeśli okaże się, że Twój samochód wymaga naprawy pewnych elementów, będziesz mógł dokonać jej jeszcze zanim auto wyruszy w podróż. Oszczędzisz sobie wówczas dodatkowego stresu i nieprzewidzianych opłat związanych np. z wynajmem lawety, jeśli Twoje auto nagle odmówi posłuszeństwa. Ponadto koszty naprawy pojazdu za granicą z pewnością będą wyższe niż w Polsce.

Przeczytaj też: Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia będziesz potrzebował?

 • Zabezpiecz luźne elementy znajdujące się w pojeździe

Jeśli tego nie zrobisz, mogą one ulec zniszczeniu podczas podróży lub uszkodzić wnętrze Twojego samochodu.

 • Zabierz osobiste i cenne przedmioty z auta

Nie narazisz ich wówczas na zniszczenie czy zagubienie podczas podróży. Ponadto transport samochodu może zająć kilka lub nawet kilkanaście dni. Jeśli okaże się, że pilnie potrzebujesz przedmiotu, który zostawiłeś w pojeździe, będziesz musiał poczekać na dostarczenie auta.

 • Usuń z pojazdu pozostawione jedzenie i napoje

Auto może przebywać w podróży nawet kilka lub kilkanaście dni. Jeśli zostawisz w samochodzie żywność i napoje, mogą zepsuć się przez wysoką temperaturę i pozostawić nieprzyjemny zapach.

 • Udokumentuj stan wizualny auta, zrób zdjęcia

Będziesz miał potwierdzenie na to, w jakim stanie wizualnym było Twoje auto przed transportem. Jeśli zostanie uszkodzone, zdjęcia pomogą Ci udowodnić, że należy Ci się odszkodowanie. 

 • Sprawdź poziom paliwa w samochodzie

Jeśli nie zadbasz o odpowiednią ilość paliwa w aucie, możesz narazić się na niepotrzebny stres, problemy i dodatkowe koszty. Nigdy nie wiesz w jakiej odległości od miejsca, z którego odbierzesz swoje auto, będzie znajdowała się stacja paliw. Jeśli nie wystarczy Ci paliwa, aby dojechać na wskazane miejsce, będziesz musiał skorzystać z pomocy, za którą przyjdzie Ci zapłacić.

 • Wyłącz systemy alarmowe w aucie

Systemy alarmowe, w które wyposażony jest Twój pojazd, mogą uruchomić się podczas transportu. Doprowadzi to do niepotrzebnego zamieszania i utrudni działania przewoźnika.

Formalności dotyczące transportu auta za granicę

Przede wszystkim przygotuj wszystkie dokumenty samochodu: dowód rejestracyjny, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC i Zieloną Kartę, jeśli jest ona wymagana w kraju, do którego wyruszasz. 

Przeczytaj też: Zielona Karta 2023 – ile kosztuje i gdzie jest potrzebna?

Jeżeli transport Twojego auta odbędzie się na terenie Unii Europejskiej, potrzebujesz również międzynarodowego listu przewozowego CMR. Dokument ten wypełnia się w kilku egzemplarzach. Jedna kopia jest dla Ciebie, druga dla przewoźnika, a trzecią wysyła się z transportem. List CMR powinieneś uzupełnić w języku nadania. Zawiera on informacje dotyczące między innymi miejsca i daty przyjęcia pojazdu, przewidzianego miejsca jego dowozu, nazwy i adresu odbiorcy, wagi ładunku oraz kosztów przewozu. Oprócz listu CMR powinieneś także przekazać przewoźnikowi zlecenie, czyli dokument, który uprawnia go do odbioru auta.

Jeśli transport Twojego samochodu ma obejmować kraje spoza Unii Europejskiej, potrzebujesz międzynarodowego listu przewozowego oraz dokumentów celnych. Mogą przydać się również kopie dowodu rejestracyjnego lub faktury, jeśli pojazd zakupiłeś niedawno.

W niektórych krajach na import auta potrzebne jest zezwolenie. We Francji występują dwa rodzaje takich dokumentów. Karnet ATA przeznaczony jest dla pojazdów komercyjnych, a karnet typu A – dla pojazdów prywatnych. W Hiszpanii z kolei, w zależności od wieku i wartości auta, należy wypełnić fakturę i kupić ubezpieczenie. Natomiast Wielka Brytania wymaga tak zwanego Carnet de Passage, czyli międzynarodowego dokumentu celnego. Jest on używany do tymczasowego importu i eksportu pojazdów.

W jaki sposób możesz przewieźć auto za granicę?

Istnieje wiele form bezpiecznego przewozu samochodów. To, jaki rodzaj transportu będzie odpowiedni, zależy od kierunku, długości, formy podróży oraz liczby przewożonych aut.

Popularne wśród przewoźników są na przykład autotransportery, takie jak lohry czy lawety. Są one w stanie pomieścić nawet 12 samochodów. Te pierwsze wykorzystują zwykle handlarze aut. 

Jeżeli transport auta odbywa się z jednego kontynentu na drugi, możesz skorzystać z przewozu kontenerem. To rozwiązanie jest bardzo popularne w przypadku aut sprowadzanych z USA. Dostępne są kontenery, które mieszczą jedno auto, ale także większe, przewożące kilka samochodów.

Jeśli interesuje Cię transport jednego pojazdu, możesz skorzystać z pojedynczej lawety lub zamkniętej przyczepy, która chroni auto przed uszkodzeniami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. 

Transport samochodu w każdej firmie może wyglądać nieco inaczej. Zależy to także od tego, w jakiej formie i w jakim kierunku ma odbyć się przewóz. Standardowa procedura polega na tym, że przewoźnik odbiera Twój samochód wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i transportuje go do docelowego miejsca. Niekiedy po przybyciu do punktu docelowego auto może przejść inspekcję celną. Służby pobiorą wówczas stosowne cła i podatki importowe

Ile kosztuje przewiezienie samochodu?

Cena transportu pojazdu zależy od formy przewozu, kierunku i długości podróży oraz rodzaju samochodu. 

W przypadku wynajęcia lawety z kierowcą ceny za kilometr wahają się w granicach:

 • 2,50 zł za samochody osobowe,
 • 3,50 zł za samochody dostawcze i ciężarowe,
 • 5 zł za maszyny budowlane.

W przypadku transportu średniej wielkości auta do USA koszt przewozu typu ro-ro, czyli w formie załadunku i rozładunku statku, to 2200 dolarów. Wynajęcie kontenera wiąże się z kolei z opłatą w wysokości 1700 dolarów.

Na co powinieneś zwracać uwagę, aby wybrać dobrego przewoźnika?

Na rynku jest mnóstwo firm transportowych, które oferują różne formy przewozu aut, bagaży, przedmiotów wielkogabarytowych i wielu innych. Skoro chcesz oddać swój pojazd w obce ręce, musisz dokonać mądrego wyboru. Ważne jest to, aby było to przedsiębiorstwo, które cieszy się dobrymi opiniami wśród klientów i dba o nich oraz o przewożony ładunek. 

Na co powinieneś zwracać uwagę, aby wybrać dobrego przewoźnika?

 • Patrz przede wszystkim na opinie, a nie korzystną cenę.
 • Upewnij się, że firma, która ma zająć się transportem Twojego pojazdu, posiada ubezpieczenie OC i OCP, czyli ochronę przewożonych ładunków. Dzięki takiej polisie masz pewność, że jeśli dojdzie do wypadku i uszkodzenia Twojego pojazdu, otrzymasz odszkodowanie.
 • Staraj się korzystać z usług firmy, która umożliwia kontakt z kierowcą i śledzenie transportu, np. za pomocą aplikacji.
 • Przeczytaj dokładnie umowę, zanim ją podpiszesz. Zadbaj o jasne warunki współpracy. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia ukrytych kosztów.
 • Wybierz możliwie najbardziej bezpieczną formę transportu. Zwłaszcza jeśli Twój pojazd ma odbyć długą podróż.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o transport auta za granicę

W jakich sytuacjach konieczny jest transport auta za granicę?
W jaki sposób można przewieźć auto za granicę?
Jakie dokumenty są potrzebne do wywiezienia auta za granicę?
PODSUMOWANIE
 • Jeśli transportujesz swoje auto za granicę, bo planujesz przenieść się do innego kraju na stałe, pamiętaj o rejestracji pojazdu w docelowym miejscu.
 • Zanim przetransportujesz swój samochód do innego kraju, sprawdź jego stan techniczny, oceń stan wizualny i zrób zdjęcia.
 • Podczas transportu pojazdu luźne elementy, znajdujące się w jego wnętrzu, powinny zostać zabezpieczone.
 • W przypadku wynajęcia lawety z kierowcą koszt przewozu za kilometr to mniej więcej 2,50 zł w przypadku aut osobowych, 3,50 zł w przypadku pojazdów dostawczych i ciężarowych oraz 5 zł, jeśli transport ma obejmować sprzęt budowlany.
 • Dobry przewoźnik powinien cieszyć się korzystnymi opiniami wśród klientów oraz posiadać ubezpieczenie OC i OCP.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC