Co przywieźć z Tunezji?

Dużo podróżujesz i lubisz gromadzić pamiątki z różnych miejsc na świecie, aby po czasie przypomnieć sobie miłe chwile ze swojej wycieczki? A może chcesz obdarować drobnym upominkiem swoich bliskich lub przyjaciół? Dowiedz się, co warto przywieźć z Tunezji. Zapoznaj się także z tym, czego nie możesz zabrać ze sobą z Tunezji.

tunezja - pamiątki

Jakie przepisy celne obowiązują podczas podróży do Tunezji?

Przepisy celne regulują kwestię dotyczącą tego, co i w jakich ilościach możesz przywieźć z podróży do danego kraju. Przekroczenie dopuszczalnych norm lub próba wywiezienia rzeczy zabronionych z innych krajów skutkuje ich konfiskatą, karą grzywny, pozbawienia wolności, a niekiedy nawet śmierci! Nawet jeśli uda Ci się przejść odprawę celną za granicą, pamiętaj, że czeka Cię jeszcze kontrola w Polsce, gdzie wwiezienie niedozwolonych przedmiotów również może zakończyć się ich konfiskatą i karą grzywny.

CZY WIESZ, ŻE …

Informacje na temat tego, jakie przepisy celne obowiązują w danym kraju i nie tylko, znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Z Tunezji możesz przywieźć:

  • 200 sztuk papierosów,
  • 50 sztuk cygar,
  • 2 litry alkoholu (poniżej 25%),
  • 1 litr alkoholu (powyżej 25%),
  • jedną kamerę,
  • 2 aparaty fotograficzne.

Czego nie możesz zabrać ze sobą z Tunezji?

Tunezyjskie prawo zabrania turystom wywożenia pewnych przedmiotów z kraju. Jest to związane z ochroną tamtejszego środowiska i kultury. Czego nie możesz zabrać ze sobą do Polski?

Mało oczywistym zakazem jest to, że w Tunezji zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Nie możesz zatem zabrać ze sobą niewydanej gotówki. Musisz wymienić ją na dewizy. Zrobisz to na lotnisku, okazując kartę pokładową. Pamiętaj, aby zachować dowód wymiany. Możesz wymienić maksymalnie 100 dinarów i nie więcej niż ⅓ wcześniej wymienionej kwoty. Co z pamiątkami?

Z Tunezji nie możesz przywieźć:

  • mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • antyków,
  • koralowca i rafy koralowej,
  • sukulentów,
  • wyrobów z kości słoniowej,
  • muszli przydaczni,
  • wyrobów ze skorupy żółwia morskiego.
UWAGA!

Jeśli chcesz przewieźć kamerę, aparat fotograficzny lub inny sprzęt fotograficzny, MSZ radzi, abyś zgłosił tę informację. W Tunezji nie każdy urzędnik interpretuje przepisy w ten sam sposób.

Przeczytaj też: Tunezja – przewodnik dla kierowców

Co grozi za przywiezienie niedozwolonych rzeczy z Tunezji?

Jeśli przywieziesz z Tunezji zabronione przedmioty, narażasz się na konsekwencje. To, jak bardzo surowa kara Cię czeka, zależy od ilości i rodzaju artykułów niedozwolonych. Np. za wywóz rzeczy ze skóry lub kości słoniowej oraz antyków, grozi kara grzywny, a niekiedy nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli chcesz zasięgnąć informacji na temat tego, co możesz przewieźć, skontaktuj się z Centrum Informacji Służby Celnej.

Co warto przywieźć z Tunezji?

Tunezja to kraj o bogatej historii, kulturze i tradycjach. Jeśli lubisz oryginalne pamiątki z podróży, w Tunezji bez problemu je znajdziesz. To raj dla tych, którzy szukają ciekawych dekoracji do domu i lubią rękodzieło. Ciekawe pamiątki znajdą tu także osoby lubiące kuchnię. Co zatem warto przywieźć z podróży do Tunezji?

pamiątki z tunezji
  1. Rękodzieło

W Tunezji rękodzieło i wyroby rzemieślnicze są bardzo popularne i robią furorę wśród turystów. Mowa np. o ręcznie malowanej ceramice, która charakteryzuje się różnokolorowymi wzorami czy ręcznie tkanych dywanach i chodnikach, które przedstawiają historię tamtejszych regionów. Tunezyjczycy wyrabiają także różnego rodzaju naczynia kuchenne z drzewa oliwnego.

  1. Jedzenie

Tunezja bogata jest w wiele produktów spożywczych, które zachwycają miłośników kuchni. Wiele z nich jest ciężko dostać w Polsce. Inne są równie popularne w naszym kraju, jednak w Tunezji są zdecydowanie smaczniejsze. Warto więc przywieźć ze sobą np.:

  • daktyle (w Tunezji daktyle są zdecydowanie smaczniejsze niż w Polsce, występują tu daktyle świeże, suszone, w czekoladzie, a nawet oliwa czy ocet z daktyli),
  • chałwę,
  • herbatę (tunezyjska herbata różni się od polskiej tym, że zawiera ona także orzechy, np. nerkowca, a także pistacje czy migdały),
  • przyprawę harissa (ostra pasta paprykowa),
  • baklawę (tradycyjne ciasto przekładane masą orzechową i polane miodem),
  • oliwę z oliwek.
  1. Biżuteria

W Tunezji biżuteria bogata jest w ciężkie i różnorodne, zwykle berberyjskie zdobienia. Wykonuje się ją ze srebra, emalii i złota. Popularny jest motyw ręki Fatimy, która ma przynosić szczęście i chronić przed złym spojrzeniem.

  1. Kosmetyki

Tunezja słynie z naturalnych kosmetyków, do których należą między innymi oliwa z opuncji figowej i olej arganowy, które mają właściwości nawilżające i odmładzające, czy glinka ghassoul, która głęboko oczyszcza skórę. Popularny jest również olejek jaśminowy, który odżywia włosy i skórę.

  1. Ręcznik do hammamu

Tunezyjczycy to miłośnicy tureckich łaźni zatem ręczniki do hammamu są wśród nich bardzo popularne. Są one lekkie, przewiewne i szybko schną.

  1. Chustki i ubrania

W Tunezji wiele kobiet zakrywa włosy, więc jest tam wiele pięknych chust i apaszek. Występują w wielu wzorach i kolorach. Nadają się na każdą porę roku. Latem chronią przed słońcem, a w chłodniejsze dni przed zimnem. 

  1. Plecione torebki

W Tunezji wyrabia się torebki, kosze czy kapelusze z palmy. Wyroby te są trwałe, piękne i oryginalne. Tworzą świetne zestawienie z letnimi stylizacjami.

Gdzie kupić pamiątki w Tunezji?

Jeśli chcesz przywieźć z Tunezji coś pamiątkowego, najlepiej udaj się na bazar. Spotkasz na nim sprzedawców, którzy zaoferują Ci wiele lokalnych produktów. W takie miejsca udają się również Tunezyjczycy, aby kupić jedzenie, artykuły domowe czy ubrania. Dostaniesz tu praktycznie wszystko. Przy okazji zobaczysz także, jak wygląda tradycyjne życie Tunezyjczyków. 

W Tunezji nie bój się także targować. To zwyczaj tego kraju. Ceny produktów są sztucznie zawyżone. Targując się, możesz kupić interesujące Cię rzeczy za sporo niższą cenę.

Jak zabezpieczyć się na czas podróży do Tunezji?

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Tunezji, pamiętaj o ubezpieczeniu na czas podróży. Gdy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe, pomoc możesz uzyskać jedynie w ramach ubezpieczenia turystycznego

UWAGA!

Jeśli masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, pamiętaj, że ochrona ta nie zadziała w Tunezji. EKUZ obejmuje wyłącznie kraje członkowskie UE i EFTA.

W ramach ubezpieczenia turystycznego możesz liczyć na pokrycie opłat za:

  • leczenie,
  • hospitalizację,
  • transport medyczny do Polski,
  • zniszczenie czyjegoś mienia,
  • wyrządzenie szkody osobowej,
  • zgubienie walizki,
  • uszkodzenie swojego sprzętu sportowego,
  • trwały uszczerbek na zdrowiu.

Ile będzie kosztować Cię polisa podróżna?

Ceny ubezpieczenia turystycznego sprawdzimy na przykładzie 30-letniej Ilony, która wyrusza na 8 dni do Tunezji. Celem jej podróży jest wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
25 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 248 zł
NNW: 15 000 zł
28,64 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
39 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
47 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
56 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
73,28 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [maj 2024]

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Tunezji

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pamiątki z Tunezji

Co możesz przywieźć z Tunezji?
Czego nie możesz przywieźć z Tunezji?
Co powinieneś przywieźć z Tunezji na pamiątkę?
PODSUMOWANIE
  • Z Tunezji nie możesz wywieźć między innymi antyków, rafy koralowej, wyrobów z kości słoniowej czy muszli przydaczni.
  • Na stronie MSZ znajdziesz informacje na temat tego, co i w jakich ilościach możesz przywieźć z Tunezji.
  • Wywożąc z Tunezji niedozwolone rzeczy, narażasz się na karę grzywny, a nawet więzienie.
  • Pamiątki, które powinieneś przywieźć z Tunezji to przyprawy, kosmetyki, biżuteria czy rękodzieło.
  • Jeśli chcesz kupić pamiątkowe rzeczy, udaj się na tunezyjski bazar.
  • Jeśli robisz zakupy w Tunezji, pamiętaj o tym, aby się targować.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!