Ubezpieczenie do RPA

RPA kojarzy się głównie z Nelsonem Mandelą, apartheidem i podziałami rasowymi, ale ten najbardziej wysunięty na południe kraj Afryki ma do zaoferowania zdecydowanie więcej, przede wszystkim niesamowitą przyrodę i możliwość aktywnego zwiedzania. Poznaj bliżej RPA i jego cuda.

rpa

RPA – najważniejsze atrakcje turystyczne

Trudna historia Republiki Południowej Afryki odbija się na tym kraju do dziś – nie zmienia to jednak faktu, że mowa o niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscu, w którym na odwiedzających czeka mnóstwo cudów. Co szczególnie warto zobaczyć?

Park Narodowy Krugera – jeden z najciekawszych rezerwatów dzikiej przyrody w Afryce, który jest zarazem jednym z najstarszych w RPA. Park znajduje się około 3,5 do 4,5 godziny jazdy od Johannesburga i oferuje odwiedzającym możliwość zobaczenia „Wielkiej Piątki” dzikich zwierząt: lwa, lamparta, bawoła, słonia i nosorożca.

Park jest dostępny dla turystów o różnym poziomie dochodów – można zatrzymać się w kempingach, zarezerwować prosty bungalow pokryty strzechą lub zrelaksować się w luksusowym hotelu.

Kapsztad – Kapsztad w RPA jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach miast na naszej planecie. To wielokulturowe miasto leży pomiędzy surowym pasmem gór a morzem.

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia w Kapsztadzie jest odwiedzenie Góry Stołowej (Maclear’s Beacon), płaskiego szczytu górującego nad miastem. Na szczyt można dostać się pieszo lub wybierając kolejkę linową. Na wschodnich zboczach Góry Stołowej znajduje się wspaniały ogród botaniczny Kirstenbosch, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mieszkańcy Kapsztadu kochają swoje wybrzeże tak bardzo, że o zachodzie słońca zajmują miejsce wzdłuż spektakularnej Chapman’s Peak Drive, aby wznieść toast za zachód słońca w rytuale znanym jako „sundowners”. Świętowanie piękna natury w ten sposób jest absolutnym must do podczas zwiedzania RPA.

Kgalagadi Transfrontier Park – założony w 2000 roku, jest pierwszym oficjalnie ogłoszonym parkiem transgranicznym w Afryce. Powstał z połączenia się Parku Narodowego Kalahari Gemsbok w RPA i Parku Narodowego Gemsbok w Botswanie. Podziwiać tu można słynny podgatunek lwa – lwa Kalahari, który znacząco różni się od swoich kuzynów. Odwiedzający mogą zobaczyć także inne polujące drapieżniki, takie jak lamparty, gepardy i hieny.

Góry Smocze – region obejmuje wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park UKhahlamba-Drakensberg, który słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów,  poszarpanych bazaltowymi skarpami. Łańcuch Gór Smoczych (Drakensberg) rozciąga się na granicy RPA na długości 1000 kilometrów, a niektóre szczyty wznoszą się na wysokość 3500 metrów! To właśnie tutaj znajduje się się słynny Amfiteatr, czyli łańcuch wysokich skał, z których opada wspomniany już wodospad Tugala. Na terenie Gór Smoczych wytyczone zostały liczne szlaki turystyczne o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ubezpieczenie turystyczne do RPA – jaką polisę wybrać?

Najważniejszą informacją dla turystów zwiedzających RPA jest fakt, że bez wykupionego ubezpieczenia medycznego pacjenci nie zostaną objęci opieką medyczną nawet w przypadku zagrożenia życia.

Republika Południowej Afryki nie należy do Unii Europejskiej, co jest faktem dość powszechnie znanym, a zatem na jej terytorium Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma żadnej mocy.

Publiczna opieka zdrowotna w RPA stoi na dość niskim poziomie, który znacząco odbiega od standardów znanych z Europy. Szpitale i kliniki są słabo zaopatrzone, zatłoczone, nierzadkie są problemy z higieną, a liczba lekarzy jest dalece niewystarczająca. Problemem jest także niemożność zapewnienia bezpieczeństwa w publicznych placówkach medycznych. Znane są przypadki napadów na pacjentów oraz, o zgrozo, na personel medyczny.

Ponad 70% lekarzy pracuje w sektorze prywatnym, z którego może skorzystać zaledwie najbogatsze 20% społeczeństwa. Ogół sytuacji w prywatnej służbie zdrowia w RPA kształtuje się zgoła odmiennie od krajobrazu w placówkach budżetowych – pracują tam świetni lekarze, a kliniki są wyposażone w specjalistyczny sprzęt i doskonale dofinansowane. Wszystko to sprawia jednak, że usługi prywatne są horrendalnie wręcz drogie i lepiej być na to przygotowanym.

Ponadto, w związku z bardzo wysoką przestępczością w RPA, w tym częstych kradzieży i napadów na tle rabunkowym, wybierając polisę ubezpieczeniową podczas podróży, należy bezwzględnie wykupić ubezpieczenie bagażu.

Wszystkie powyższe informacje skłaniają do jedynej możliwej decyzji – ubezpieczenie turystyczne do RPA to konieczność. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji, jak skomponować własną polisę.

Koszty leczenia – pokrywa wszystkie koszty związane z hospitalizacją, zabiegami, podanymi lekami, transportem medycznym medycznym, ratownictwem, wizytami u specjalistów. W przypadku podróży do RPA zaleca się, by koszty leczenia nie były niższe niż 200 000 zł. Jeśli planujemy spędzanie aktywnego urlopu w RPA, upewnijmy się, że ubezpieczenie obejmuje ratownictwo medyczne oraz transport medyczny. 

Ochrona przed COVID-19 – element ubezpieczenia, który pokrywa wszelkie koszty związane z przedłużonym pobytem, wyżywieniem, przymusową kwarantanną i opóźnionym powrotem do kraju. W RPA nie obowiązują aktualnie żadne obostrzenia. 

NNW – dodatek ubezpieczeniowy, który gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku, kiedy staniemy się ofiarami nagłego wypadku, w wyniku którego doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniesiemy śmierć. NNW nie pokrywa się z kosztami leczenia, które podjęte zostanie na skutek wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. To kwota, która jest zadośćuczynieniem dla ofiary wypadku lub jej rodziny. Wysokość ubezpieczenia NNW zależy od sumy ubezpieczenia i poniesionego uszczerbku na zdrowiu.

OC w życiu prywatnym – dodatek ubezpieczeniowy, który zazwyczaj jest dodatkowo płatny, oferuje ubezpieczonemu dodatkową ochronę, jeśli wyrządził on szkodę osobie trzeciej, zarówno w przypadku uszczerbku na zdrowiu, jak i uszkodzeniu mienia. Ochrona działa, jak sama nazwa wskazuje, w życiu prywatnym, nie zaś w przypadku osób odbywających podróże służbowe. 

Ubezpieczenie bagażu – element ubezpieczenia, dzięki któremu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty utraty, opóźnienia lub zniszczenia naszego bagażu, co w związku z wysokim poziomem przestępczości w RPA czyni z ubezpieczenia bagażu niezbędny dodatek w naszej polisie.

Pakiet assistance – zapewnia w podróży szereg dodatkowych usług, m.in. opiekę tłumacza, który pomoże nam w obsłudze ubezpieczenia już na miejscu. 

Ubezpieczenie sportoweobejmuje wszystkie wypadki, do których dojdzie w trakcie uprawiania sportu. W przypadku uprawiania sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych konieczne będzie wykupienie dodatkowych rozszerzeń tego dodatku. 

Choroby przewlekłe – dodatek ubezpieczeniowy, który zagwarantuje nam ochronę ubezpieczyciela w przypadku, kiedy stan naszego zdrowia w trakcie podróży pogorszy się na skutek zaostrzenia się choroby przewlekłej, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Pełną listę chorób przewlekłych znaleźć można w OWU każdego ubezpieczyciela.

Klauzula alkoholowa – rozszerza ochronę ubezpieczeniową na wypadki, które odniesiemy, będąc pod wpływem alkoholu. Bardzo przydatny dodatek ubezpieczeniowy w trakcie wakacji, w których sporo czasu zamierzamy spędzić w barach i klubach nocnych. 

UWAGA!

W RPA ubezpieczenie komunikacyjne jest obligatoryjne. Miejscowe władze uznają polisy znanych międzynarodowych firm ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie turystyczne do RPA już od 40 zł tygodniowo!

Wiedząc już, na co możesz liczyć w ramach ochrony ubezpieczeniowej, pojawia się pytanie, ile to wszystko kosztuje? Okazuje się, że najtańsze polisy do RPA to koszt nawet ok. 50 zł, jednak biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia w tym kraju, zaleca się kupno ubezpieczenia na wyższą sumę. W tabeli przedstawiamy koszty ubezpieczenia na 10-dniowy pobyt w RPA dla jednego dorosłego turysty – wzięliśmy pod uwagę tylko oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości 200 000 zł i więcej.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
63 zł
Generali KL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł
Bagaż: 1 000 zł
83 zł
Wiener KL: 345 608 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 005 zł
Bagaż: 1 000 zł
88 zł
mtu24.pl KL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł
Bagaż: 2 000 zł
90 zł
Proama KL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
91 zł
SIGNAL IDUNA KL: 259 206 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 1 000 zł
120 zł
AXA Partners KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
128 zł
UNIQA KL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
156 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (06.03.2024).

COVID-19 w RPA – brak obostrzeń

W Republice Południowej Afryki nie obowiązują żadne restrykcje związane z pandemią wirusa COVID-19. Transport, restauracje, bary i sklepy działają normalnie. Zalecane jest jedynie stosowanie profilaktycznych środków zdrowotnych, czyli częstej dezynfekcji rąk oraz zachowania dystansu społecznego. Maseczki na twarz nie są obowiązkowe, a ich brak nie grozi mandatem.

Pasażerowie, którzy przylatują na terytorium RPA (na dzień 04.02.2024):

  • nie muszą wykonywać testów PCR,
  • nie muszą przechodzić kwarantanny,
  • nie muszą nosić maseczek na twarzy, nawet w komunikacji publicznej.

RPA – podstawowe informacje

Republika Południowej Afryki ma trzy miasta, które pełnią rolę stolicy: Pretoria (wykonawcza), Kapsztad (ustawodawcza) i Bloemfontein (sądownicza). Johannesburg, największy obszar miejski w kraju i jednocześnie jego centrum handlowe, leży w sercu zaludnionej prowincji Gauteng. Durban, port nad Oceanem Indyjskim, jest głównym ośrodkiem przemysłowym. East London i Port Elizabeth, oba położone wzdłuż południowego wybrzeża kraju, są ważnymi ośrodkami handlowymi, przemysłowymi i kulturalnymi.

RPA graniczy z Namibią na północnym zachodzie, z Botswaną i Zimbabwe na północy oraz z Mozambikiem i Suazi na północnym wschodzie i wschodzie. Lesotho, niepodległe państwo, jest enklawą we wschodniej części republiki, całkowicie otoczoną przez terytorium RPA. 

Wybrzeża RPA graniczą z Oceanem Indyjskim na południowym wschodzie i Oceanem Atlantyckim na południowym zachodzie. Kraj posiada dwie małe subantarktyczne wyspy, Prince Edward i Marion, położone na Oceanie Indyjskim około 1900 km na południowy wschód od Kapsztadu. 

Prawie cały kraj leży w strefie klimatu umiarkowanego, a skrajne upały i chłody zdarzają się rzadko. Ponieważ większość kraju leży na dość dużej wysokości, co łagodzi wpływ szerokości geograficznej na klimat, nawet tropikalne i prawie tropikalne obszary północne są znacznie chłodniejsze niż miałoby to miejsce w innym przypadku. 

Pierwotnie kraj ten zamieszkiwało wiele różnych afrykańskich plemion i ludów o zróżnicowanych językach i obyczajach. Okres kolonizacji od XVII wieku sprawił, że w RPA powstała liczna społeczność europejska złożona głównie z osadników holenderskich, angielskich, francuskich i niemieckich.

Kolonizacja niosła i nadal niesie ze sobą wiele konsekwencji społecznych, w tym widoczne nierówności ekonomiczne. Afrykanerzy, czyli biała mniejszość RPA, przez lata mogli cieszyć się przywilejami politycznymi, społecznymi i ekonomicznymi w stosunku do ludności czarnej, mieszanej i azjatyckiej w ramach systemu Apartheid. 

Dziś naród stara się przezwyciężyć te podziały poprzez uznanie równości prawnej i sprawiedliwego podziału zasobów, choć nie ustrzega się w tej dziedzinie błędów. Do dziś Południowa Afryka pozostaje społecznie podzielona na wiele sposobów przez linie rasowe.

Podróż do RPA – dokumenty, kiedy jechać, o czym warto wiedzieć

Dokumenty podróżne

Obywatele Polski mogą wjechać i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki do 30 dni bez obowiązku wykupywania wizy. Wystarczy paszport, ważny przez co najmniej 3 miesiące, lub paszport tymczasowy. Na lotnisku wymagane jest okazanie biletu powrotnego. 

RPA – kiedy jechać? [Pogoda]

RPA leży na półkuli południowej, co znaczy, że lato i zima przypadają tam na miesiące zupełnie odwrotne niż na półkuli północnej. Prawdziwe upały panują tam w styczniu, lutym i marcu, natomiast najzimniej jest od czerwca do września. Latem możemy liczyć na największą liczbę dni słonecznych. Średnia temperatura wynosi w styczniu 23°C, w lipcu 13°C.

RPA – ciekawostki i ważne informacje

Waluta – oficjalną walutą RPA jest rand, za który zapłacimy 0,21 zł (04.03.2024).

Języki – w RPA obowiązuje aż 11 języków urzędowych. Są to: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu.

Stolica – Johannesburg nie jest stolicą RPA, choć jest jej największym i najważniejszym miastem. Pretoria jest administracyjną stolicą, Bloemfontein stolicą sądownictwa, a Kapsztad stolicą ustawodawczą Republiki Południowej Afryki.

Alkohol – narodowym alkoholem jest likier Amarula, czyli słodki likier produkowany z cukru, śmietanki i owoców afrykańskiego drzewa marula (Sclerocarya birrea), które lokalnie nazywane jest również drzewem słoniowym lub drzewem małżeńskim. Zawartość alkoholu wynosi 17% objętości.

Przyroda – zwiedzając RPA, podziwiać możemy drugi co do wysokości wodospad globu, Tugela. Całkowita wysokości spadu wody obliczona została na 948 metrów w pięciu kaskadach, przy czym najdłuższa z nich ma wysokość 411 metrów. 

Gniazdka w RPA – RPA jest byłą kolonią brytyjską, co w przypadku gniazdek elektrycznych  oznacza, że nie będą one kompatybilne z europejskimi wtyczkami. Obowiązujący w RPA wzór to trójbolcowe wtyczki, które nie są dostępne w Europie. Konieczne jest zaopatrzenie się w adapter.

Bezpieczeństwo w RPA

Przed podróżą do RPA należy zarejestrować się w systemie „Odyseusz”, dzięki czemu w sytuacji kryzysowej polskie MSZ, poprzez placówki dyplomatyczno-konsularne, będzie mogło podjąć interwencję.

W RPA istnieje zagrożenie terroryzmem, a w ciągu kilku poprzednich lat tamtejsze służby dokonywały zatrzymań osób związanych z międzynarodowym terroryzmem. 

Większym problemem jest jednak bardzo wysoki poziom przestępczość pospolitej i zorganizowanej. W dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż dochodzi tam do bardzo częstych napadów rabunkowych, pobić, gwałtów, a nawet morderstw. Nierzadkie są także porwania. 

Nieufność należy zachować także w stosunku do taksówkarzy, którzy mogą być powiązani z grupami przestępczymi. Doradza się podróżowanie w większych grupach, najlepiej z przewodnikiem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do RPA

Czy w RPA jest bezpiecznie?
Czy w RPA jest drogo?
Co jest stolicą RPA?
PODSUMOWANIE
  • RPA to położony nad Oceanami Atlantyckim i Indyjskim kraj na południu Afryki.
  • RPA posiada trzy stolice – Pretorię, Kapsztad i Bloemfontein – lecz największym miastem jest Johannesburg.
  • Klimat RPA jest umiarkowany, bez skrajnie niskich lub wysokich temperatur.
  • Walutą RPA jest rand (ZAR).
  • RPA nie należy do najbezpieczniejszych krajów dla odwiedzających – bardzo wysoki jest tam poziom przestępczości pospolitej.
  • W RPA warto zobaczyć m.in. Kapsztad, Park Narodowy Krugera czy Górę Stołową.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!