Ubezpieczenie motocykla Rieju – najtańsze OC na Mubi już od 100 zł!

Rieju to hiszpański producent motocykli specjalizujący się w jednośladach typu cross/enduro i motocyklach sportowych. Maszyny z mającej ponad 80-letnią tradycję fabryki są dzisiaj dostępne w niemal całej Europie, również w Polsce. Ile trzeba zapłacić za ich ubezpieczenie? Czy cena OC zależy od rodzaju motocykla? Czy można kupić AC dla Rieju? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

rieju

Ubezpieczenie OC Rieju – w kwietniu średnio poniżej 600 zł!

Średnia cena OC motocykli wszystkich marek wyniosła w styczniu 2024 roku na Mubi zaledwie 332 zł. To bardzo mało nie tylko w porównaniu do średniego kosztu ubezpieczenia samochodu z tego samego miesiąca (719 zł), ale też mniej, niż wydawali na obowiązkową polisę właściciele jednośladów konkretnych marek. Jedną z nich było Rieju ze średnią ceną OC w wysokości 792 zł. Czy w poprzednich miesiącach koszt ubezpieczenia dla tej marki był podobny?

MiesiącRokŚrednia cena OC Rieju
Styczeń2024792 zł
Grudzień2023308 zł
Listopad2023665 zł
Październik2023316 zł
Wrzesień2023836 zł
Sierpień2023506 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi.

Jak widać po danych porównywarki Mubi, średnie ceny OC motocykli Rieju nie są stabilne. W ciągu ostatniego półrocza zmieniały się mocno z miesiąca na miesiąc, a różnica sięgała nawet kilkuset złotych. Skąd takie wzrosty i spadki? Trzeba pamiętać, że Rieju nie jest tak popularną marką, jak np. Yamaha czy Honda, stąd średnie są obliczane na podstawie mniejszej liczby kalkulacji. W takim przypadku na wynik w większym stopniu wpływają skrajne oferty – skorzystaj z kalkulatora OC AC na mubi.pl i przekonaj się, jak tania może być Twoja polisa!

CIEKAWOSTKA

Nazwa marki Rieju pochodzi od pierwszych liter nazwisk jej założycieli, którymi byli w latach 30. XX wieku biznesmeni Luis RIEra Carre i Jaime JUanola Farres.

Najtańsze OC Rieju – kto mógł kupić ubezpieczenie motocykla za mniej niż 200 zł?

O tym, jak różne mogą być ceny ubezpieczenia OC dla motocykli marki Rieju, można się przekonać, przeglądając zestawienie motocyklistów, którzy uzyskali najlepsze oferty w styczniu na Mubi. Rekordzista, 47-latek z powiatu bytowskiego, mógł je mieć za zaledwie 100 zł, ale wśród piątki właścicieli jednośladów są też inni płacący znacznie poniżej średniej!

MotocyklWłaścicielCena OC
Rieju RR 50 Sport (cross/enduro)54-letni mężczyzna ze Skawiny104 zł
Rieju MRX 50 (cross/enduro)40-letni mężczyzna z powiatu kozienickiego112 zł
Rieju RS-2 Matrix (sportowy)31-letnia kobieta z powiatu węgrowskiego155,92 zł
Rieju MRX 50 (cross/enduro)47-letni mężczyzna z Góry174 zł
Rieju MRX 50 (cross/enduro)47-letni mężczyzna z Góry183 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (styczeń 2024).

Z czego wynikają takie różnice? Musisz pamiętać, że ceny OC są obliczane indywidualnie dla każdego motocyklisty na podstawie jego ryzyka ubezpieczeniowego. Analizując informacje na temat danego klienta, parametry techniczne jego motocykla oraz dotychczasową historię ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia szkody z jego udziałem, co będzie się wiązało z koniecznością wypłacenia odszkodowania. Im takie ryzyko jest większe, tym droższą składkę musi zapłacić właściciel motocykla.

Dobrze widać tę zależność w zestawieniu, według którego najtańsze OC obliczył sobie jeden ze starszych motocyklistów. Można przypuszczać, że ma wieloletnie doświadczenie na drodze, które w połączeniu z bezszkodową jazdą przekłada się na wysokie zniżki. Wpływ na niską cenę ma też m.in. miejsce zamieszkania (im większe miasto, tym większy ruch i rosnące ryzyko stłuczki) czy niewielka pojemność silnika motocykla.

Warto też zwrócić uwagę, że wśród motocyklistów z najniższymi cenami OC Rieju nie ma nikogo poniżej 25. roku życia. To normalne, ponieważ klienci w wieku 18-25 lat są traktowani przez ubezpieczycieli jako najbardziej ryzykowni, co przekłada się na wysokie składki. Średnia cena dla wszystkich motocyklistów w tym przedziale wiekowym w styczniu wyniosła na Mubi aż 714 zł!

CZY WIESZ, ŻE …

W 2020 roku Rieju przejęło produkcję, fabrykę i dystrybucję jednośladów marki Gas Gas, również specjalizującej się w motocyklach typu cross/enduro.

Motocykle cross/enduro Rieju tańsze w ubezpieczeniu od sportowych

Chociaż w ofercie Rieju można znaleźć także innego rodzaju jednoślady, m.in. skutery elektryczne, to zdecydowanie przeważają w niej offroadowe motocykle typu cross/enduro oraz motocykle sportowe. Można więc zadać pytanie, czy rodzaj jednośladu marki Rieju ma wpływ na cenę jego ubezpieczenia?

Rodzaj motocykla RiejuŚrednia cena OC w styczniuNajniższa cena OC w styczniu
Cross/enduro799 zł100 zł
Sportowy156 zł155,92 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (styczeń 2024).

Bardziej zadowoleni mogą być motocykliści jeżdżący maszynami sportowymi, którzy w styczniu płacili za OC średnio o 643 zł mniej od właścicieli motocykli cross/enduro. Trzeba jednak zaznaczyć, że w obydwu przypadkach ceny ubezpieczenia okazały się dużo droższe od średnich kosztów dla wszystkich użytkowników danego rodzaju jednośladów korzystających w tym miesiącu z Mubi. Według danych porównywarki za OC cross/enduro trzeba było zapłacić 306 zł, a za ubezpieczenie motocykli sportowych 377 zł.

Różnica może w tym wypadku wynikać oczywiście z cech właścicieli, ale bardziej istotne wydają się jednak parametry techniczne i przeznaczenie ubezpieczanych maszyn. Motocykle sportowe są stworzone do szybkiej i często niebezpiecznej jazdy, dlatego ich ochrona jest bardziej kosztowna.

Nie tylko OC – dodatkowe ubezpieczenia dla Rieju

Czy właściciele motocykli marki Rieju mogą kupić wyłącznie obowiązkowe OC? Sprawdźmy to na przykładzie dwóch modeli pojazdów tej marki – enduro MRX 50 Pro (pojemność silnika: 49 cm3, rok produkcji: 2015, przebieg: 56 tys. km) oraz sportowego RS-2 Matrix (pojemność silnika: 49 cm3, rok produkcji: 2019, przebieg: 30 tys. km).

Przykładowym kierowcą, dla którego wykonaliśmy kalkulacje, został 33-letni mieszkaniec Iławy, który ma prawo jazdy od 14 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Ubezpieczenie motocykla cross/enduro Rieju:

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena polisy
BeesafeOC104,14 zł
BeesafeOC + NNW134,14 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance186,14 zł
BeesafeOC + Assistance213,14 zł
BeesafeOC + AC + Assistance613,14 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance976,14 zł
Dane pochodzą z wyliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (21.02.2024).

W przypadku motocykla enduro wszystkie oferty pochodzą od Beesafe. Ubezpieczyciel ten zaoferował za dopłatą 30 zł dodatkowe ubezpieczenie NNW na sumę 50 000 zł dla kierowcy i 10 000 zł dla pasażera. Płacąc o 109 zł więcej, niż wynosi koszt samego OC, motocyklista mógłby uzyskać pomoc assistance po awarii, wypadku i kradzieży w Europie – ubezpieczyciel oferuje m.in. naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie do 200 km i pojazd zastępczy. Najtańszy pakiet z ubezpieczeniem AC to już kilkukrotnie wyższy koszt.

Ubezpieczenie motocykla sportowego Rieju:

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena polisy
BeesafeOC100 zł
BeesafeOC + NNW130 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance182 zł
BeesafeOC + Assistance209 zł
BeesafeOC + AC + Assistance609 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance972 zł
Dane pochodzą z wyliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (21.02.2024).

Identyczne pakiety w zbliżonych cenach jak dla enduro zaoferowało Beesafe dla motocykla sportowego Rieju. Większe różnice w kosztach pojawiają się, jeśli właściciel jednośladu wybierze także ubezpieczenie AC motocykla, co oznacza dodatkowy wydatek rzędu kilkuset złotych. Co dostałby w zamian?

Każda polisa zawiera AC w wersji pełnej, czyli obejmujące szkody częściowe, szkodę całkowitą i kradzież motocykla. Ubezpieczyciel gwarantuje naprawę na częściach oryginalnych w autoryzowanym serwisie, przy udziale własnym w wysokości 500 zł w szkodach wypadkowych i przy kradzieży, a także zerowej amortyzacji. Minimalna wysokość szkody to 500 zł. W najdroższym pakiecie za 1431 zł motocyklista mógłby liczyć także na ubezpieczenie NNW oraz assistance z limitem holowania do 1000 km, a także usługami dostarczenia paliwa, wymiany koła czy uruchomienia pojazdu po awarii akumulatora.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC motocykli marki Rieju

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest tańsze niż samochodu?
Jak rodzaj motocykla wpływa na koszt jego ubezpieczenia?
Czy warto kupić AC motocyklowe?
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC motocykla marki Rieju w styczniu wyniosła 792 zł.
  • Najtańsza polisa dla motocykla Rieju kosztowała w styczniu na Mubi tylko 100 zł.
  • Ubezpieczenie OC motocykli typu cross/enduro Rieju jest nieco tańsze od polisy dla motocykli sportowych tej marki.
  • Ubezpieczenie AC motocykla Rieju można kupić już za ok. 600 zł.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC