Ubezpieczenie OC Piaggio / Vespa już od 101 zł na Mubi!

Wśród motocykli nietrudno o kultowe maszyny, ale jeśli myślimy o skuterach, żadna marka nie może konkurować pod względem rozpoznawalności z włoską firmą Piaggio – producentem słynnej linii Vespa. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie takiego skutera w wersji retro? Czy jest ono drogie w porównaniu do innych jednośladów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

oc vespy

Ubezpieczenie skutera Piaggio / Vespa – ile kosztuje?

Pierwsza Vespa została zaprojektowana w 1946 roku przez inżyniera Corradino D’Ascanio. Choć od tego czasu minęło ponad 70 lat, włoskie skutery produkowane przez firmę Piaggio, które spopularyzowały nieduże jednoślady na całym świecie, nadal mają się świetnie, będąc jednym z symboli Włoch i zdecydowanie najsłynniejszymi osami (wł. vespa) z tego pięknego kraju.

Słysząc o Vespie, macie zatem pełne prawo mieć przed oczami toskańskie krajobrazy czy ulice, po których na skuterze jeździli m.in. Audrey Hepburn i Gregory Peck w filmie “Rzymskie wakacje”. Tego rodzaju motocykle można jednak spotkać również na polskich drogach, a to oznacza, że tak samo jak każdy inny pojazd, muszą być one ubezpieczone. Pytanie brzmi: za ile?

W ciągu ostatniego półrocza właściciele motocykli marki Piaggio nie mieli powodów do narzekań – ich pojazdy można było średnio ubezpieczyć za kwoty rzędu poniżej 400 zł, co klasyfikowało je wśród najtańszych pod względem kosztów ubezpieczenia OC motocykli. Sytuacja uległa zmianie we wrześniu, gdy średni koszt OC Piaggio / Vespa wyniósł aż 424 zł.

Piaggio / Vespa – średnie ceny ubezpieczenia OC:

MiesiącCena
Kwiecień 2023313 zł
Maj 2023321 zł
Czerwiec 2023392 zł
Lipiec 2023396 zł
Sierpień 2023399 zł
Wrzesień 2023424 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Czy to dużo? Zestawiając tę cenę ze średnimi kosztami ubezpieczenia OC, jakie ponoszą kierowcy samochodów (711 zł we wrześniu 2023 roku), wydatek jest niewielki. Ale już spoglądając na średnią dla wszystkich motocyklistów w tym samym czasie (370 zł), okazuje się, że włoskie jednoślady ją zawyżają. Czy w takim razie ich właściciele mają w ogóle szansę na tanie OC? Jak najbardziej!

TOP 10 OC Vespy – ubezpieczenie skutera już od 101 zł!

Statystyki porównywarki Mubi z września pokazują bowiem, że niektórzy motocykliści jeżdżący Vespami znajdowali nawet czterokrotnie niższe oferty ubezpieczenia od średniej! Sprawdźmy, komu udało się obliczyć OC dla tej marki w cenie ok. 100 zł.

Wersja skuteraDane motocyklistyNajniższa cena OC skutera Piaggio / Vespa
Piaggio / Vespa Fly 5038-letni mężczyzna z Warszawy101 zł
Piaggio / Vespa X Evo 12559-letni mężczyzna z Poznania105 zł
Piaggio / Vespa Hexagon 12561-letni mężczyzna z Gdańska105 zł
Piaggio / Vespa X Evo 12559-letni mężczyzna z Radomia105 zł
Piaggio / Vespa Zip II 50 4-T42-letnia kobieta z Gorzowa Wielkopolskiego106 zł
Piaggio / Vespa Typhoon 5046-letni mężczyzna z powiatu rzeszowskiego106 zł
Piaggio / Vespa MP3 250RL46-letni mężczyzna z Włoszczowy107 zł
Piaggio / Vespa MP3 30038-letni mężczyzna z Zielonej Góry108 zł
Piaggio / Vespa Fly 125 4T44-letni mężczyzna z powiatu nyskiego108 zł
Piaggio / Vespa X Evo 12551-letni mężczyzna z Warszawy108 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

10 najtańszych ofert ubezpieczenia OC Piaggio / Vespa obliczonych za pomocą porównywarki na mubi.pl nie przekroczyło poziomu 110 zł. Z kolei wyliczeń nieprzekraczających kwoty 200 zł było znacznie więcej. Skąd wzięły się tak niskie ceny?

Trzeba pamiętać, że wysokość składki dla każdego właściciela pojazdu jest obliczana indywidualnie na podstawie szeregu cech, których firmy używają, by określić towarzyszące mu ryzyko ubezpieczeniowe. Na czym to polega?

Weźmy prosty przykład: czy niższą składkę OC zapłaci doświadczony 50-letni motocyklista z długą historią ubezpieczenia, czy może 18-latek, który właśnie ubezpieczenia swój pierwszy skuter? Oczywiście ten pierwszy, ponieważ w oczach ubezpieczyciela stwarza on mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania szkody, a przez to konieczności wypłaty odszkodowania.

Wiek i doświadczenie motocyklisty to jednak nie wszystko, co decyduje o niskich kosztach OC. Znaczenie mają też m.in. miejsce jego zamieszkania, rodzaj ubezpieczanego motocykla i jego parametry. Gdy dojdzie do kumulacji kilku korzystnych czynników, można uzyskać naprawdę rewelacyjną cenę ubezpieczenia.

Widać to po top 10 najtańszych OC Vespy, w którym znajdują się osoby powyżej 30. roku życia, zapewne mający długie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. W ich przypadku nie ma wielkiego znaczenia ani miejsce zamieszkania (przeważnie duże miasta), ani duże pojemności silników motocykli (nawet do 300 cm3).

OC Vespy oraz innych motocykli – jakie są różnice w cenach?

Rozpatrując średnie ceny ubezpieczenia motocykli, zawsze trzeba brać poprawkę na ich rodzaj. W końcu inne są koszty zakupu OC dla skutera, inne dla ciężkiego skutera, a jeszcze inne dla szybkiej maszyny sportowej. Czy skupiająca się na jednym rodzaju maszyn firma Piaggio wypadnie korzystnie w zestawieniu marek, które w swojej ofercie mają również inne jednoślady?

Producent motocykliŚrednia cena OC we wrześniu
Moto Guzzi190 zł
Harley-Davidson228 zł
BMW235 zł
Honda299 zł
Suzuki330 zł
Kawasaki346 zł
Yamaha365 zł
Jawa389 zł
Piaggio / Vespa424 zł
Romet438 zł
Derbi445 zł
Keeway502 zł
KTM579 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Okazuje się, że dla większości marek, w tym m.in. BMW czy Suzuki, średnie koszty ubezpieczenia OC były niższe niż dla Piaggio / Vespy. Zwraca jednak uwagę, że wśród nich znalazły się m.in. motocykle marki Harley-Davidson, które zdecydowanie nie kojarzą się z niewielkimi pojazdami. Skąd taki wynik?

Przyczyn należy upatrywać we wspomnianym już wyżej fakcie, że o cenach ubezpieczenia decydują różne czynniki – rodzaj motocykla jest tylko jednym z nich. Łatwo sobie wszak np. wyobrazić, że klientami, którzy ubezpieczają ciężkie maszyny marki Harley-Davidson, raczej nie są ludzie bardzo młodzi, lecz doświadczeni motocykliści, którzy mają wypracowane duże zniżki za bezszkodową jazdę, co obniża cenę ich składek.

Potwierdza to zresztą zestawienie średnich cen dla różnych rodzajów jednośladów z porównywarki Mubi we wrześniu. Zgodnie z nim, właściciele skuterów płacili za OC więcej (446 zł) niż motocykliści jeżdżący chopperami/cruiserami (280 zł) czy motocyklami turystycznymi (210 zł).

Pakiet ubezpieczeń Vespy od 145 zł

Wiadomo już, że ubezpieczenie OC Vespy, mimo wysokich średnich cen, nie musi stanowić dużego obciążenia dla portfela jej właściciela. Co jednak w przypadku, gdyby oprócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego posiadacz skutera zapragnął też nabyć dodatkową ochronę? Sprawdźmy, jakie pakiety zaproponowano 42-letniemu Markowi ze Zgierza, który szukał ubezpieczenia dla skutera Vespa SPRINT 50 4T z 2015 roku. Marek ma prawo jazdy od 2000 roku i nigdy jeszcze nie spowodował żadnej szkody.

FirmaZakresCena
UNIQAOC + Assistance145 zł
BeesafeOC + NNW164 zł
UNIQAOC + NNW + Assistance204 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance216 zł
UNIQAOC + AC + Assistance598 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance632 zł
BeesafeOC + AC + Assistance753 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance1101 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi (30.10.2023).

Pakiety ubezpieczeń dla Vespy zaoferowały dwie firmy – UNIQA i Beesafe. Ceny najtańszych zaczynają się od 145 zł za pakiet OC z Assistance po wypadku w UNIQA i 164 zł za pakiet OC z NNW (50 000 zł dla kierowcy i 10 000 zł dla pasażera) w Beesafe. Kilkaset złotych więcej trzeba będzie wydać na polisę obejmującą również ubezpieczenie autocasco.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC skuterów Vespa / Piaggio

Czy ubezpieczenie skuterów jest tańsze niż innych motocykli?
Od czego zależy cena OC motocykla?
Czy na Vespę można kupić pakiet ubezpieczeń?
PODSUMOWANIE
  • W lutym średnia cena OC motocykli Piaggio / Vespa wyniosła 424 zł i była wyższa od średniej dla wszystkich motocykli.
  • Najtaniej motocykliści ubezpieczali skutery Vespa już od 101 zł.
  • Tańsze w ubezpieczeniu od Vespy okazały się we wrześniu m.in. motocykle marek BMW, Yamaha czy Honda.
  • Ceny pakietów ubezpieczeń dla Vespy zaczynają się od ok. 150 zł.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC