OC Scion – na Mubi ubezpieczenie już za 333 zł!

Spośród znanych w Polsce japońskich marek samochodowych Scion jest tą zdecydowanie najmniej popularną. Nic dziwnego, bo samochody te były przeznaczone na rynek amerykański, a ich produkcja zakończyła się już kilka lat temu. Choć więc widok Sciona na ulicy to rzadkość, są kierowcy, którzy cenią sobie tego kuzyna Toyoty. Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić za jego ubezpieczenie.

scion ubezpieczenie

OC Scion – koszty ubezpieczenia z ostatnich miesięcy

Scion to stosunkowo młoda marka, która nie przetrwała jednak zbyt długo. Należące do koncernu Toyoty samochody zaczęły być produkowane w 2003 roku z myślą o rynku amerykańskim. Utrzymały się tam zaledwie przez 13 lat, gdy spadająca sprzedaż i brak racji bytu na tle Toyoty spowodowały, że ich produkcja stała się nieopłacalna.

CZY WIESZ, ŻE …

Scion był marką skierowaną do młodszego pokolenia klientów. Ponad połowa wszystkich nabywców tych samochodów miała w momencie ich zakupu poniżej 35 lat.

Do Polski i Europy samochody marki Scion trafiały wyłącznie za sprawą prywatnego importu, więc nigdy nie było ich wiele. Wciąż jednak można spotkać pojedyncze egzemplarze na naszych drogach, o czym świadczą choćby dane dotyczące ich ubezpieczenia. W listopadzie 2023 roku ich właściciele obliczyli sobie za pomocą porównywarki Mubi ubezpieczenie OC w średniej cenie 728 zł. A jak było w poprzednich miesiącach?

MiesiącŚrednia cena OC Sciona
wrzesień 2023349 zł
październik 2023763 zł
listopad 2023728 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi.

Najtańsze OC Sciona było we wrześniu 2023 roku – kosztowało średnio zaledwie 349 zł! Dlaczego zatem zaledwie miesiąc później cena wzrosła ponad dwukrotnie? Powodem jest mała popularność pojazdów tej marki. Niewielu kierowców szuka dla nich ubezpieczenia, dlatego nawet pojedyncze wysokie lub niskie wyniki mogą znacząco wpływać na średnią.

Ubezpieczenie Sciona tC już za 333 zł!

Aby ustalić cenę OC dla danego kierowcy, ubezpieczyciele muszą skalkulować, jakie będzie w jego przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w okresie objęcia ochroną. Jest to tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, na które wpływ ma szereg czynników, m.in.:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • data uzyskania prawa jazdy,
 • stan cywilny,
 • marka i model samochodu,
 • pojemność silnika,
 • dotychczasowy i planowany przebieg,
 • historia ubezpieczenia.
CZY WIESZ, ŻE …

Kierowcy w wieku 18-25 lat są przez ubezpieczycieli traktowani jako grupa klientów podwyższonego ryzyka. Wynika to ze statystyk policyjnych, które wskazują, że właśnie takie osoby najczęściej są sprawcami wypadków (w 2022 roku spowodowali oni średnio 12,01 wypadków na 10 000 populacji). Przekłada się to na ceny ubezpieczeń – listopadowa średnia dla młodych kierowców wyniosła aż 1385 zł przy 719 zł dla wszystkich kierowców.

Biorąc pod uwagę podane przez kierowcę informacje, obliczana jest wysokość proponowanej dla niego składki – im mniejsze towarzyszy mu ryzyko ubezpieczeniowe, tym większe są szanse na to, że otrzyma korzystną ofertę. Widać to dobrze na przykładzie pewnego właściciela Sciona tC, który w listopadzie obliczył sobie za pomocą kalkulatora OC AC na mubi.pl składkę w wysokości zaledwie 333 zł!

Jak to możliwe? Na korzyść kierowcy zadziałały m.in.:

 • wiek (34 lata) – kierowca nie należy do grupy najmłodszych kierowców, za to jego wiek sugeruje, że posiada prawo jazdy już od kilku lat i mógł w tym czasie uzbierać zniżki na ubezpieczenie,
 • miejsce zamieszkania (Knurów) – kierowcy z mniejszych miast i miejscowości płacą za OC mniej od mieszkańców miast wojewódzkich z uwagi na mniejsze ryzyko uczestniczenia w wypadku.

Cena OC Sciona na tle pozostałych marek samochodowych

Jak wypada cena OC Sciona w porównaniu z innymi markami samochodów? Średni koszt ubezpieczenia dla wszystkich kierowców wyniósł w listopadzie na Mubi 719 zł, był zatem zaledwie o 9 zł niższy od średniego wyniku Sciona. Potwierdza to zestawienie przeciętnych cen dla poszczególnych marek, w którym Scion zajął pozycję bliską środka stawki – 728 zł to 40. wynik na 68 uwzględnionych marek.

MarkaŚrednia cena OC
Dacia554 zł
SsangYong579 zł
Hyundai622 zł
Skoda657 zł
Ford685 zł
Volkswagen712 zł
Scion728 zł
Seat739 zł
Mercedes-Benz757 zł
Alfa Romeo790 zł
Porsche817 zł
BMW887 zł
Lamborghini1408 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (listopad 2023).

Listopadowa średnia cena OC Sciona okazała się o 174 zł wyższa od OC Dacii, ale też o 159 zł niższa od OC BMW. Z kolei właściciele Lamborghini płacili średnio prawie dwukrotnie więcej za ubezpieczenie. Kierowcy japońskiej marki nie mają zatem raczej powodów do narzekania.

Ubezpieczenie Sciona a OC innych japońskich marek

Dla lepszego zilustrowania cen OC Sciona sprawdźmy jeszcze, jak wypadają one na tle samochodów innych japońskich producentów.

Japońska marka samochoduŚrednia cena OC
Daihatsu559 zł
Suzuki580 zł
Isuzu581 zł
Toyota641 zł
Nissan647 zł
Mitsubishi688 zł
Acura698 zł
Scion728 zł
Mazda742 zł
Honda747 zł
Subaru749 zł
Infiniti777 zł
Lexus813 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (listopad 2023).

W tym przypadku Scion znalazł się wśród nieco droższych w ubezpieczeniu marek. Tańsze było OC m.in. dla Daihatsu (o 169 zł), Nissana (o 81 zł) i Mitsubishi (o 40 zł), a więcej płacili właściciele m.in. Mazdy (o 14 zł), Subaru (o 21 zł) i Lexusa (o 85 zł). Co ciekawe, o prawie 90 zł tańsze było OC Toyoty, która jest pokrewną marką ze Scionem.

Pakiet OC + AC dla Sciona od 842 zł

Kupując ubezpieczenie samochodu na mubi.pl, kierowca może znaleźć nie tylko obowiązkową polisę OC, ale także zapewnić sobie dodatkową ochronę. Ile kosztuje taki pakiet dla właściciela Sciona?

Sprawdziliśmy to na przykładzie 32-letniego mieszkańca Poznania, który jest właścicielem samochodu Scion xD z 2009 roku (benzyna, 1798 cm3). Auto jest parkowane we wspólnym garażu i ma na liczniku 147 tys. km, a kierowca nie zamierza przejechać w ciągu roku więcej niż 10 tys. km. Właściciel jest kawalerem i ma prawo jazdy od 2013 roku. Nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
mtu24.plOC + Assistance714 zł
mtu24.plOC + NNW + Assistance780 zł
mtu24.plOC + AC Mini842 zł
WienerOC + Assistance955 zł
WienerOC + NNW + Assistance991 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1062 zł
mtu24.plOC + AC + NNW + Assistance1504 zł
BeesafeOC + NNW2247 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance2299 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (29.12.2023)

Najtańszy pakiet zawierający OC i assistance zaproponowało mtu24.pl za 714 zł. Dopłacając niespełna 70 zł, kierowca mógłby mieć także ubezpieczenie NNW, z kolei najtańszy pakiet z autocasco to koszt jeszcze o 60 zł wyższy. Warto jednak zauważyć, że ubezpieczenie AC jest w nim w wersji mini, zapewniającej ochronę tylko w razie kradzieży samochodu. Chcąc ją rozszerzyć także o szkody częściowe i szkodę całkowitą, trzeba by wybrać ofertę z pełnym AC – najtańszą zaoferował Wiener za 1062 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodów marki Scion

Czy samochody marki Scion są dostępne w Polsce?
Czy Scion jest drogi w ubezpieczeniu?
Czy na Sciona można kupić tanie OC?
PODSUMOWANIE
 • Średnia cena OC Sciona wyniosła w listopadzie 728 zł.
 • Cena OC Sciona jest zbliżona do średnich kosztów ubezpieczenia dla wszystkich kierowców.
 • Najtańsze OC dla Sciona obliczył 34-letni mężczyzna z Knurowa – wysokość jego składki to zaledwie 333 zł.
 • Scion należy do średnio drogich w ubezpieczeniu marek samochodowych.
 • Na Sciona można kupić także dodatkowe ubezpieczenia – AC, NNW i assistance.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC