Jak powinna wyglądać umowa najmu samochodu, aby była wiążąca? [OMÓWIENIE; WZÓR]

Pożyczasz auto komuś znajomemu lub dalszemu krewnemu? Bliscy to z reguły osoby godne zaufania, ale co, jeśli w trakcie użyczenia dojdzie do kontroli drogowej albo – co gorsza – do kolizji? Przygotuj się na taką ewentualność i przed oddaniem kluczyków do auta w cudze ręce, przygotuj umowę najmu pojazdu. Jej wzór w formacie (.pdf), gotowy do wydruku znajdziesz bez problemu!

umowa użyczenia samochodu

Zastanawiasz się, czym jest i do czego służy umowa użyczenia auta? Przydaje się w różnych sytuacjach, np. kiedy znajomy pożycza od Ciebie samochód. Nie masz pewności, czy nie doprowadzi do wypadku drogowego, więc spisz z nim umowę cywilnoprawną. Wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat, znajdziesz w tym poradniku!

Umowa najmu samochodu – co to jest?

Zacznijmy od tego, że umowa użyczenia cudzego pojazdu osobie trzeciej nie jest obowiązkowa. To od stanowiska stron zależy, czy taki dokument zostanie spisany, czy też nie. Zaufania do drugiej osoby w tym przypadku nie można przedkładać nad ryzyko komunikacyjne, które niewątpliwie występuje w ruchu drogowym. Zawarcie stosownego dokumentu utwierdzi użyczającego w przekonaniu, że zostanie obciążony dodatkowymi kosztami, a najemcę upewni, co do okoliczności wykorzystania i zwrotu auta.

UWAGA!

Pisemna umowa znacznie ułatwia i usprawnia proces dochodzenia swoich racji, jeśli dojdzie do naruszenia interesów którejś ze stron.

Usługa najmu samochodu podlega prawu cywilnemu – zawierane pismo jest więc umową cywilnoprawną. Zgodnie z polskim prawem, oprócz przepisów ogólnych, zastosowanie w tym przypadku ma również Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Do czego służy umowa użyczenia auta?

Po co w ogóle spisywać dokument z kimś, kogo darzysz zaufaniem? Umowa najmu samochodu na piśmie pozwala dokładnie określić warunki użyczenia. Z punktu widzenia prawa jest równoznaczna z umową ustną, jednak jej uwiecznienie na papierze zdecydowania ułatwia odniesienie się do niej w przyszłości. W przypadku umowy leasingowej jej spisanie jest wręcz konieczne pod groźbą nieważności. Wypunktowane zapisy pozwalają wprost wyegzekwować to, czy każda ze stron wywiązuje się należycie z wcześniejszych ustaleń.

Umowa najmu auta – co obejmuje?

Prawidłowo zawarta umowa użyczenia pojazdu powinna zawierać kilka kluczowych elementów, aby była wiążąca. Są to m.in. dane pojazdu, takie jak:

 • marka i model,
 • numer rejestracyjny,
 • rok produkcji,
 • numer VIN.

Oprócz informacji o pojeździe na dokumencie muszą znaleźć się dane wszystkich stron, czyli przede wszystkim:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania,

Dodatkowo w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, należy zawrzeć takie informacje jak:

 • nazwa podmiotu prawnego,
 • numer KRS albo REGON,
 • adres głównej siedziby firmy.
UWAGA!

Spisując umowę najmu samochodu osobowego lub użytkowego z osobą fizyczną lub prawną, sprawdź poprawność wszystkich wprowadzanych danych i zgodność ze stanem faktycznym oraz najlepszą wiedzą! Dzięki temu unikniesz ewentualnych komplikacji w późniejszym czasie.

Wzór umowy najmu samochodu – gdzie uzyskać?

Skąd wziąć wzór umowy użyczenia auta? W Polsce nie obowiązuje jeden wzór tego typu pisma. W sieci dostępne są przykładowe, uniwersalne wzory tego dokumentu do ściągnięcia za darmo. Można je po prostu pobrać, wydrukować i uzupełnić, albo przekształcić je według własnych potrzeb. To prostsze niż stworzenie dokumentu od podstaw, ale trzeba przy tym uważać, aby nie pogubić się w gąszczu przepisów związanych z wynajmem samochodu. Całość umowy możesz spisać również całkowicie odręcznie, zachowując wymagane elementy.

Spisanie umowy najmu pojazdu – jakie są skutki?

Podpis złożony na umowie użyczenia samochodu zobowiązuje strony do dotrzymania jej warunków. Papierowy dokument pozwala w najprostszy i najszybszy sposób ustalić racje obu stron, jeśli np. dojdzie do sporu albo rozprawy w sądzie cywilnym.

UWAGA!

Sporządzenie pisemnej umowy najmu samochodu nie kosztuje nic, a pozwala zaoszczędzić sporo czasu, dodatkowego stresu i pieniędzy, jeśli doszłoby do naruszenia dóbr którejś ze stron.

Kto może podpisać umowę użyczenia auta?

Umowę najmu samochodu może zawrzeć każda osoba, która ma pełnię zdolności do czynności cywilnoprawnych. Musi więc to być osoba pełnoletnia (po ukończeniu 18. roku życia), nieubezwłasnowolniona.

Najem samochodu – kto najczęściej wypożycza auta?

Przeważnie do wypożyczenia auta dochodzi od podmiotu świadczącego usługi w tym zakresie. Jest nim zazwyczaj wypożyczalnia samochodów lub firma carsharingowa, oferująca wynajem w wymiarze dobowym lub dłuższym.

Na rynku aut na wynajem działają także osoby fizyczne użyczające swój prywatny środek transportu w czasie, kiedy akurat z niego nie korzystają. Dzieje się tak choćby, kiedy znajomy pożycza auto do ślubu, albo oddaje przyjaciółce na całodniową sesję zdjęciową.

UWAGA!

W wymienionych sytuacjach warto spisać umowę najmu krótkoterminowego z zaznaczeniem, że auto ma powrócić do użyczającego w takim stanie, w jakim zostało wydane, czyli np.: zatankowane do pełna i czyste. Możesz zapisać również, że nie życzysz sobie, aby Twój samochód poruszał się poza drogami asfaltowymi (np. po nieutwardzonej drodze gruntowej).

Jak wygląda eksploatacja wynajętego auta?

W trakcie użyczenia samochodu jego eksploatacja może być uwarunkowana w umowie. Aby jednak o niej mówić, musi dojść do przekazania zestawu dokumentów niezbędnych podczas użytkowania. Są to m.in.:

 • dowód rejestracyjny (razem z kartą pojazdu, jeśli została wydana),
 • polisa OC (albo jej wycinek),
 • komplet kluczyków,
 • dodatkowe wyposażenie opcjonalne (demontowalne).
CZY WIESZ, ŻE …

Do umowy najmu może zostać załączony wykaz dokumentów czy spis rzeczy, czyli innych środków ruchomych, dołączonych do wynajmowanego pojazdu, które podlegają zwrotowi.

Jak powinna przebiegać umowa najmu pojazdu?

To głównie od najemcy zależy w jaki sposób realizowane jest użyczenie auta. W umowie powinny zostać precyzyjnie ustalone ramy czasowe obowiązywania umowy. Dzięki temu najemca wie, kiedy powinien zwrócić wynajęty pojazd do właściciela, a ten będzie mógł w spokoju zaplanować, co dalej z nim zrobić.

UWAGA!

Umowa bezterminowa może być problematyczna z punktu widzenia użyczającego, gdyż nieuczciwy najemca może nie zechcieć niezwłocznie zwrócić auta, jeśli zajdzie taka konieczność, a kontakt z nim może być utrudniony.

Oprócz okresu trwania najmu, strony powinny ustalić kwotowo czynsz za użyczenie pojazdu. To środki, poza opłatami eksploatacyjnymi, które zobowiązuje się regularnie wpłacać najemca na rzecz użyczającego za możliwość korzystania z auta.

Ubezpieczenie wynajmowanego auta – jakie wybrać?

To, że użyczany pojazd, jak każdy samochód w Polsce, musi być ubezpieczony nie podlega wątpliwości. Polisa musi obejmować odpowiedzialność cywilną kierowcy – OC. Ochrona tego typu zadziała, jeśli najemca doprowadzi do szkody komunikacyjnej wypożyczonym autem. Jest to więc zabezpieczenie zarówno najemcy, jak i użyczającego, przed ewentualnymi roszczeniami osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego.

Kompleksowa ochrona auta na wynajem – nie tylko OC!

Poza obowiązkowym OC, wynajmowany pojazd można ubezpieczyć na wypadek innych sytuacji życiowych. Pakiet autocasco zapewnia odszkodowanie, gdy do uszkodzenia auta dojdzie z winy kierowcy (np. uderzenie w barierkę na parkingu) lub wskutek działania sił natury (gradobicie), żywiołów (pożar) czy osób trzecich (wandali). Zapewnia także rekompensatę w razie kradzieży auta. Oprócz AC, właściciele aut na wynajem powinni rozważyć także:

 • NNW – ochrona kierowcy i pasażerów w razie uszczerbku na życiu lub zdrowiu wskutek nieszczęśliwych wypadków,
 • Assistance – pomoc w podróży, polegająca przede wszystkim na usłudze holowania  auta,
 • Ubezpieczenie opon – rozszerzona pomoc w przypadku uszkodzenia ogumienia,
 • Ubezpieczenie szyb – ochrona na wypadek uszkodzenia newralgicznych, szklanych powłok pojazdu,
 • Ubezpieczenie bagażu – zabezpieczenie cennego sprzętu znajdującego się i przewożonego w pojeździe.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta na wynajem?

Przykład

32-letni Łukasz jest właścicielem Mercedesa 190E z 1989 r. (z silnikiem benzynowym o pojemności 1997 cm³), którego wynajmuje na uroczystości ślubne. Pojazd nie jest zarejestrowany jako zabytkowy, a niedługo kończy mu się polisa po zbywcy. Łukasz odwiedził stronę internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi, aby sprawdzić, ile najtaniej wyniesie go polisa na to auto. Oto najlepsze propozycje, jakie otrzymał:

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
Wiener OC, NNW, Assistance 331 zł
mtu24.pl OC 350 zł
UNIQA OC, Assistance 366 zł
TrastiOC 382 zł
BeesafeOC 400 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [kwiecień 2024].

Przeczytaj również: Ubezpieczenia wkładu własnego pod wynajem auta – gdzie znajdziesz taką ochronę?

Przeczytaj również: “Ubezpieczenia wkładu własnego pod wynajem auta – gdzie znajdziesz taką ochronę?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kształt umowy najmu pojazdu

Co z ubezpieczeniem w przypadku najmu długoterminowego auta?
Czy spisanie umowy użyczenia samochodu jest konieczne?
Czy umowa najmu pojazdu może zostać rozwiązana?
PODSUMOWANIE
 • Umowa najmu auta, choć nieobowiązkowa, powinna być zawierana na wszelki wypadek nawet na krótki czas użyczenia (np. 1-2 dni). Wynajem krótkoterminowy ( długoterminowy tym bardziej) obarczony jest ryzykiem wyrządzenia pojazdem szkody w ruchu drogowym.
 • Zawarcie umowy wynajmu samochodu na piśmie jest gwarancją dotrzymania warunków użyczenia zgodnie z ustnymi deklaracjami. Pozwala w prosty i szybki sposób odnieść się do wszelkich ustaleń i zweryfikować wywiązanie się z zobowiązania przez obie strony.
 • Umowa najmu pojazdu powinna zawierać: dane samochodu, dane stron i sposób użytkowania. Można w niej wyszczególnić warunki wykorzystania auta (np. określając limit kilometrów czy rodzaj dróg), a także dołączyć do niej wykaz dokumentów czy spis środków ruchomych, które wchodzą w skład wynajmowanego zestawu.
 • Samochody do wynajęcia oferują wypożyczalnie aut lub prywatni właściciele, w czasie kiedy posiadany pojazd nie jest przez nich wykorzystywany. W umowie najmu powinny być ujęte: ramy czasowe, wysokość i sposób płatności czynszu oraz kwestie ubezpieczenia.
 • Polisa na wynajmowane auto powinna być kompleksowa. Oprócz obowiązkowego OC dobrze, aby obejmowała również AC, NNW komunikacyjne czy pakiet assistance. Wylicz najniższą składkę na rynku w naszym kalkulatorze ubezpieczeń!

Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC