Unijny Certyfikat COVID, czyli paszport covidowy – jak go uzyskać?

Już jakiś czas temu w Polsce zniesiony został stan epidemii, a całkiem niedawno skończył się także stan zagrożenia epidemicznego. Nie znaczy to jednak, że o COVID-19 można zapomnieć. Oprócz dbania o własne bezpieczeństwo trzeba pamiętać o ograniczeniach, z którymi można się spotkać podczas wyjazdów zagranicznych. Właśnie wówczas bardzo przydatny może się okazać Unijny Certyfikat COVID, czyli tzw. paszport covidowy.

paszport unijny covid

Unijny Certyfikat COVID – co to takiego?

System Unijnego Certyfikatu COVID powstał w celu ujednolicenia obostrzeń i ograniczeń, a także wzorów dokumentów stosowanych w państwach UE na czas pandemii COVID-19. Certyfikat, nazywany popularnie paszportem covidowym lub w skrócie UCC, to elektroniczne zaświadczenie, które ma ułatwiać obywatelom UE swobodne podróżowanie, potwierdzając u służb granicznych i sanitarnych status zdrowotny osoby, która przekracza granicę.

Innymi słowy, Unijny Certyfikat COVID to dowód, że jego posiadacz:

 • jest zaszczepiony przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 dopuszczoną do obrotu w Unii (poszczególne kraje same decydują, ile dawek szczepienia jest wymaganych przy wjeździe);
 • wyzdrowiał po COVID-19;
 • otrzymał negatywny wynik testu na koronawirusa.

Certyfikat jest wydawany bezpłatnie w języku narodowym i angielskim. Może być przedstawiany zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej, ponieważ odczyt informacji z dokumentu odbywa się poprzez skanowanie widniejącego na nim kodu QR za pomocą specjalnej aplikacji – Skanera Certyfikatów Covid.

CZY WIESZ, ŻE …

Aplikacja do skanowania kodów z paszportów covidowych pokazuje odczytującemu podstawowe informacje na temat kontrolowanej osoby, w tym jej imię, nazwisko i datę urodzenia, dlatego okazując certyfikat, automatycznie zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie informacje znajdują się na Unijnym Certyfikacie COVID? Są one nieco inne w zależności od tego, komu został wydany, jednakże w każdy przypadku należą do nich:

 • imię i nazwisko;
 • data urodzenia;
 • nazwa choroby;
 • nazwa państwa, w którym wykonano szczepienie/test;
 • informacje o wystawcy certyfikatu i jego unikalny numer.

Pozostałe informacje na paszporcie covidowym zależą od tego, czy jego właściciel jest osobą zaszczepioną, poddaną testowi na COVID-19, czy ozdrowieńcem.

Co zawiera certyfikat dla osoby zaszczepionej?Co zawiera certyfikat dla osoby testowanej?Co zawiera certyfikat dla ozdrowieńca?
Nazwa szczepionki i producenta,
numer dawki w serii szczepień,
data szczepienia.
Rodzaj testu,
nazwa testu i producenta,
data i godzina pobrania próbki do testu,
wynik testu,
informacja o punkcie wykonującym test.
Data pierwszego dodatniego wyniku testu,
data ważności od i do certyfikatu.

Podstawowy cel paszportu covidowego to zatem ułatwienie przemieszczania się po Europie, ale w zależności od kraju lub regionu może on mieć również inne zastosowania. Jego posiadacz może:

 • zostać zwolniony z obowiązku testu i/lub kwarantanny przy przekraczaniu granicy danego państwa;
 • zostać dopuszczony do wstępu do restauracji, hoteli, lokali usługowych itp.;
 • nie być wliczany do obowiązującego limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach kulturalnych, sportowych itp.
UWAGA!

Paszport covidowy nie jest dokumentem podróżnym – nigdy nie zastąpi prawdziwego paszportu ani dowodu osobistego!

Gdzie można znaleźć paszport covidowy?

Unijny Certyfikat COVID jest darmowy i dostępny dla każdej osoby zaszczepionej lub testowanej na COVID-19. Znaleźć go można:

 • na Internetowym Koncie Pacjenta – należy się zalogować na stronie pacjent.gov.pl (można to zrobić przez profil zaufany, internetowe konto w banku lub poprzez e-dowód), wybrać kafelek “Certyfikaty” i rodzaj certyfikatu, a następnie kliknąć “Pobierz kod QR”;
 • w aplikacji mojeIKP – po zalogowaniu się w aplikacji UCC znajduje się na górze ekranu lub w oznaczonej trzema kropkami zakładce “Menu”;
 • w aplikacji mObywatel – po zalogowaniu się w aplikacji UCC znajduje się na ekranie głównym, osoby pierwszy raz korzystające z aplikacji będą musiały dodać UCC z listy dokumentów.

Certyfikat można zapisać w formacie PDF na swoim urządzenie, a także okazać bezpośrednio w aplikacji lub wydrukować. Podczas kontroli dopuszczalne jest okazanie kodu QR z certyfikatu zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Ponadto możliwe jest także uzyskanie paszportu covidowego bez dostępu do IKP lub aplikacji. W formie wydruku UCC można uzyskać w punkcie szczepień po zabiegu lub poprosić o jego wydrukowanie lekarza/pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Unijny Certyfikat COVID – jak długo jest ważny?

Podobnie jak w przypadku innych dokumentów, również paszporty covidowe mają terminy ważności. Są one różnej długości w zależności od statusu posiadacza UCC.

 1. W przypadku osób zaszczepionych Unijny Certyfikat COVID jest ważny przez 270 dni od ostatniego szczepienia (pełnego, przypominającego lub uzupełniającego).
 2. W przypadku ozdrowieńców Unijny Certyfikat COVID jest ważny od 11. do 180. dnia po uzyskaniu pierwszego pozytywnego wyniku testu PCR.
 3. W przypadku osób, które poddały się testom, Unijny Certyfikat COVID jest ważny przez 48 godzin od otrzymania negatywnego wyniku testu.
 4. W przypadku osób poniżej 18. roku życia, które przeszły podstawowy cykl szczepienia lub przyjęły dawkę przypominającą, Unijny Certyfikat COVID jest ważny bezterminowo.

Paszport covidowy – gdzie obowiązuje?

Jak sama nazwa wskazuje Unijny Certyfikat COVID obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, ale nie tylko. Uznają go także kraje niebędące członkami UE, a nawet niektóre kraje pozaeuropejskie. Należą do nich m.in.:

 • Egipt,
 • Gruzja,
 • Izrael,
 • Islandia,
 • Maroko,
 • Norwegia,
 • Stany Zjednoczone,
 • Szwajcaria,
 • Tajlandia,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Wielka Brytania.
CZY WIESZ, ŻE …

W przypadku podróżowania poza kraje UE, które nie doprecyzowały formy dokumentu potwierdzającego status przyjezdnego, konieczne może być okazanie zaświadczenia o szczepieniu. Dokument ten jest nadal dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Paszport covidowy – gdzie będzie Ci potrzebny?

W wyniku znoszenia obostrzeń i ograniczeń wjazdowych w Polsce i Europie można odnieść wrażenie, że paszport covidowy nie jest już nigdzie potrzebny. Tymczasem w części krajów wciąż jest on wymagany, dlatego koniecznie pamiętaj, żeby przed każdą zagraniczną podróżą sprawdzić aktualne wytyczne obowiązujące w danym kraju. Można je znaleźć np. na stronie Re-open EU lub w informacjach dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na dzień 23 lutego 2024 roku Unijny Certyfikat COVID może się nadal przydać podróżującym m.in.:

 • do Egiptu,
 • do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak ubezpieczyć się na wypadek COVID-19 na podróż?

Oprócz sprawdzenia zasad wjazdu oraz ewentualnych obostrzeń w kraju, do którego zamierzamy się udać na wakacje, bardzo ważne jest także właściwe przygotowanie do podróży i zakup ubezpieczenia turystycznego. Większość ubezpieczycieli zaznacza w OWU, że zachorowanie na COVID-19 jest uwzględnione w sumie ubezpieczenia kosztów leczenia, dlatego tym bardziej warto zadbać, żeby była ona jak najwyższa.

W przeciwnym razie może się okazać, że będziesz musiał ponieść część kosztów na własną rękę, a biorąc pod uwagę koszty opieki medycznej za granicą, wydatki mogą być bardzo duże. A już z pewnością większe, niż cena nawet standardowej, ale w pełni wystarczającej na tygodniowy europejski wyjazd dla jednej osoby polisy.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 795 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 596 zł,
Bagaż: 1000 zł
48,68 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
66 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71,40 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
73 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat Unijnego Certyfikatu COVID

Czy paszport covidowy jest obowiązkowy w razie wyjazdu za granicę?
Czy paszporty covidowe dostają tylko zaszczepieni?
Czy dzieci mogą otrzymać paszport covidowy?
Czy paszport covidowy musi być wydrukowany?
PODSUMOWANIE
 • Unijny Certyfikat COVID (UCC), czyli paszport covidowy, to jednolity system zaświadczeń elektronicznych potwierdzających status osoby zaszczepionej, ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na COVID-19.
 • UCC można okazać w formie elektronicznej lub papierowej.
 • Paszporty covidowe są dostępne za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP lub mObywatel, a także w formie papierowej w punktach szczepień lub POZ.
 • Paszporty covidowe są ważne przez 270 dni od ostatniego szczepienia, 48 godzin od otrzymania negatywnego wyniku testu lub w ciągu 11-180 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19 (dla ozdrowieńców).
 • Paszporty covidowe obowiązują na terenie UE oraz m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Egipcie czy USA.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/certyfikat
 • https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/podrozuj-po-europie-z-unijnym-certyfikatem-covid
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!