W tych krajach zawsze jest ciepło – gdzie można jechać na urlop przez cały rok?

Podczas gdy pogoda w Polsce nie rozpieszcza, wielu marzy o podróży do ciepłych krajów. Chciałbyś relaksować się pod palmami, zamiast zmagać z deszczem, wichrem i mrozem? Nic nie stoi na przeszkodzie! Jest wiele możliwości zimowego wypoczynku w letnich warunkach – polecamy najciekawsze kierunki z różnych stron świata.

ciepłe kraje zimą

W pogoni za latem – gdzie szukać ciepła i słońca zimą?

Zima to coraz częściej okres, w którym Polacy decydują się na zagraniczny urlop. I nie mamy tu na myśli wyjazdów na narty, ale wczasy, które kojarzą się z zupełnie inną porą roku, czyli spędzane na plażowaniu, kąpielach w morzu i wygrzewaniu się w promieniach słońca. Panujące wówczas w tradycyjnie wybieranych przez turystów krajach warunki pogodowe sprawiają jednak, że bardziej nadają się one na zwiedzanie czy city break – w poszukiwaniu wysokich temperatur trzeba pomyśleć o innych kierunkach podróży. Jakich?

Do głowy przychodzi oczywiście jedna odpowiedź – ciepłe kraje. Ale co właściwie kryje się pod tym bardzo ogólnym pojęciem? Najczęściej mówiąc o ciepłych krajach, mamy na myśli te, w których ciepło i słonecznie jest przez cały rok. Taka pogoda charakteryzuje obszary, w których występuje klimat tropikalny (równikowy), czyli położone do ok. 15°-25° szerokości geograficznej na północ i południe od równika.

Oczywiście same klimaty tropikalne różnią się od siebie. W zależności od ich cech charakterystycznych można wyróżnić klimat tropikalny lasów deszczowych (wysokie opady, brak pory suchej), klimat tropikalny monsunowy (dwie pory roku – sucha i deszczowa) oraz klimat sawann (wyraźnie zaznaczona pora sucha). Ogólnie można jednak powiedzieć, że w klimacie tropikalnym:

 • we wszystkich miesiącach występują średnie temperatury powyżej 18°C,
 • maksymalne temperatury dzienne sięgają ok. 32°C,
 • nigdy nie występują mrozy,
 • pogoda jest podobna przez cały rok – nie ma rozróżnienia na tradycyjne pory roku,
 • roczna suma opadów jest większa niż 1500 mm.

Takie warunki sprawiają, że położone w klimacie równikowym obszary świetnie nadają się jako cele podróży praktycznie przez cały rok. Poniżej wskazujemy kilka popularnych kierunków turystycznego wyjazdu, gdy w Polsce za oknem jest buro i ponuro.

CIEKAWOSTKA

O ile kraje leżące w strefie klimatu równikowego są ciepłe, nie są one wcale najgorętszymi miejscami na świecie. Wyższe, przekraczające nawet 40°C temperatury odnotowuje się w wielu krajach pustynnych, m.in. w Kuwejcie, Omanie, Sudanie czy Arabii Saudyjskiej, ale też np. na australijskim Outbacku. Najwyższą temperaturę w dziejach zanotowano z kolei w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, gdzie w lipcu 1913 roku temperatura sięgnęła 56,7°C.

Zimowa egzotyka – gdzie warto się wybrać zimą?

W naszym wyliczeniu skupiliśmy się na krajach, które często pojawiają się w ofertach biur podróży. Wybraliśmy przykładowych przedstawicieli różnych stron świata, ale możliwości jest oczywiście więcej. Warto spróbować poszukiwań na własną rękę, a być może odkryjecie jakiś mniej popularny kierunek, w którym się zakochacie.

Tajlandia

Południowo-wschodnia Azja to od lat popularny kierunek wypraw turystów z Polski w zimowym okresie. Powód jest jasny: średnie temperatury w grudniu, styczniu i lutym oscylują tam wokół 30°C, a temperatura wody wynosi ok. 26-27°C. A trzeba pamiętać, że Tajlandia to nie tylko złociste plaże i turkusowa woda. To kraj o bardzo bogatej historii, przyciągający turystów swoim kulturowym bogactwem, licznymi zabytkami, niezwykłą przyrodą i egzotyczną kuchnią.

Co zobaczyć w Tajlandii?

 • Bangkok – stolica kraju, w której można zobaczyć m.in. Pałac Królewski z pomnikiem Szmaragdowego Buddy czy świątynię Wat Arun.
 • Park Narodowy Khao Sok – najstarszy las świata liczący sobie 160 mln lat.
 • Wyspy Koh Phi Phi, Phuket i Koh Samui – tajlandzkie wyspy słynące z przepięknych plaż.
 • Ayutthaya – zabytkowe ruiny dawnej stolicy kraju.
CZY WIESZ, ŻE …

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Bangkok to najgorętsza stolica świata. Roczna średnia temperatur sięga tam 28°C.

Dominikana

Karaibski kraj, który dzieli wyspę Hispaniolę z sąsiednim Haiti, to od lat jeden z popularniejszych kierunków wyjazdów Polaków w okresie zimowym. Nic w tym dziwnego, bo gdy u nas temperatury spadają poniżej zera, Dominikana wygrzewa się w pełnym słońcu (średnie temperatury ok 26-28°C), przyciągając turystów możliwością wypoczynku w iście rajskich okolicznościach przyrody. Białe plaże, turkusowa woda, palmy, do tego jeszcze tylko leżak i drink z palemką – żyć, nie umierać!

Jakie są atrakcje na Dominikanie?

 • Punta Cana – najpopularniejszy kurort turystyczny w Dominikanie, pełen luksusowych hoteli, turystycznych rozrywek i oczywiście przepięknych plaż.
 • Santo Domingo – stolica i najstarsze miasto w kraju, które szczyci się zwłaszcza zabytkową Zoną Colonial, czyli wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówką.
 • Damajagua – rezerwat przyrody znany z 27 wodospadów spadających prosto do laguny ukrytej w wiecznie zielonym tropikalnym lesie.
 • Puerto Plata – portowe miasteczko i pierwszy ważny ośrodek turystyczny na wyspie, który do dziś cieszy się popularnością wśród odwiedzających lubiących wysoki standard i dużo możliwości aktywnego (lub nie) wypoczynku.
CIEKAWOSTKA

Santo Domingo było pierwszym hiszpańskim miastem powstałym po odkryciu Ameryki. Założył je w 1496 roku Bartolomeo, brat Krzysztofa Kolumba.

Zanzibar

Wyspa u wschodniego wybrzeża Afryki, stanowiąca autonomiczną część Tanzanii, a od jakiegoś czasu również niezwykle popularny cel wczasowiczów z Polski. Błękit Oceanu Indyjskiego w połączeniu z wieloma barwami rafy koralowej, tropikalnym klimatem i zapachami licznie występujących tu przypraw sprawia, że Zanzibar to synonim wakacyjnej egzotyki. Dodajmy do tego średnie temperatury wody i powietrza na poziomie 28°C oraz trwającą od grudnia do lutego porę suchą, a otrzymamy idealne miejsce, żeby wygrzać zmarznięte zimą kości.

Co czeka na turystów na Zanzibarze?

 • Plaże i rafy koralowe – zaliczane do najpiękniejszych na świecie, gwarantujące zarówno błogi relaks, jak i liczne atrakcje dla miłośników sportów wodnych.
 • Zachwycająca przyroda – Zanzibar to nie tylko plaże i woda, ale też liczni przedstawiciele egzotycznej fauny i flory, jak m.in. małpy gerezy rude czy olbrzymie żółwie.
 • Egzotyczne zapachy – afrykańska wyspa jest prawdziwym królestwem przypraw, na cały świat importowane są stąd m.in. goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, chili, wanilia czy kardamon.
 • Stone Town – wpisana na listę UNESCO starówka znajdująca się w zanzibarskiej stolicy, gdzie krzyżują się wpływy kultury arabskiej, europejskiej, indyjskiej i afrykańskiej.
CIEKAWOSTKA

W 1946 roku w Stone Town na świat przyszedł niejaki Farrokh Bulsara, czyli nie kto inny, jak Freddie Mercury, wokalista grupy Queen. Dziś można tam zwiedzić poświęcone artyście muzeum.

Malediwy

Kwintesencja wakacyjnego raju. Malediwy to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, które kusi niebiańskimi plażami oblanymi lazurową wodą, bajecznie kolorowymi rafami koralowymi oraz egzotyczną roślinnością. No i pogodą, która w okresie polskiej zimy jest tam wręcz idealna – średnie temperatury powietrza w dzień wynoszą ok. 27-30°C, wody 28°C, opadów jest niewiele, a słońce świeci całymi dniami. Nic tylko wypoczywać!

Co robić na Malediwach?

 • Ciesz się słońcem – Malediwy mogą się pochwalić jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie. Drobny biały piasek, błękitna tafla wody i chylące się ku brzegowi palmy to widok jak z pocztówki.
 • Poznaj podwodny świat – nurkowanie to jedna z największych atrakcji Malediwów. Widoczność pod wodą sięga nawet 50 m, na odkrycie czekają podwodne jaskinie oraz przepiękne rafy koralowe.
 • Wybierz się w rejs łodzią – odległości między wyspami archipelagu są niewielkie i łatwo pokonać je drogą morską. Można też wybrać się na rejs o zachodzie słońca lub żeby oglądać delfiny.
 • Odwiedź stolicę – po wypoczynku na plaży warto skosztować atmosfery stołecznego Male i zanurzyć się w jego barwny zgiełk.
CZY WIESZ, ŻE …

Położone w dużej mierze poniżej poziomu morza (najwyższy punkt na wyspach mierzy zaledwie 2,3 m n.p.m.) Malediwy są poważnie zagrożone zalaniem w wyniku efektu cieplarnianego i zwiększania się poziomu wód.

Sri Lanka

Naszą egzotyczną wyprawę kończymy u południowo-wschodniego wybrzeża Indii, gdzie na wyspie Cejlon mieści się państwo Sri Lanka. Miejsce wyjątkowe, bo łączące w sobie nowoczesność z kulturą i tradycją Dalekiego Wschodu. Kraj znany z buddyjskich świątyń, egzotycznych zwierząt, plantacji herbaty, no i oczywiście plaż oraz słońca. W lutym, który jest najcieplejszym miesiącem w roku, średnia temperatura w dzień sięga 31°C, a w nocy nie spada poniżej 23°C.

Będąc na Sri Lance, musisz:

 • Wspiąć się na Sigiriyę, czyli Lwią Skałę – najbardziej znany symbol Sri Lanki.
 • Odwiedzić zabytkowe miasta i świątynie pełne posągów Buddy, jak m.in. Anuradhapura, Polonnaruwa czy jaskinie Dambulla.
 • Zapoznać się z miejscową fauną, a zwłaszcza rzadkimi gatunkami słoni, ale też z krokodylami, lampartami czy wieloma gatunkami ptaków.
 • Skosztować cejlońskiej herbaty, która nigdzie nie smakuje jak w miejscu, gdzie rośnie na malowniczo położonych plantacjach.
CZY WIESZ, ŻE …

Na Sri Lance zabronione jest opalanie się topless lub nago.

Tropikalny klimat zimą blisko Europy? To możliwe!

Wszystkie wymienione powyżej kraje łączą nie tylko znakomite warunki pogodowe przez cały rok, ale też ogromne dystanse, które dzielą je od Polski i Europy. Wybierając się tam, trzeba więc nastawić się na długie i raczej nienależące do najtańszych podróże. A czy są jakieś alternatywy nieco bliżej domu? Okazuje się, że tak!

Wyspy Kanaryjskie

Położony u północnych wybrzeży Afryki, należący do Hiszpanii archipelag Wysp Kanaryjskich, to popularny kierunek letnich podróży, który można jednak obrać również w innych porach roku. Chociaż zimowe miesiące są tam najchłodniejsze, średnia temperatura oscyluje w granicach 20-21°C, w nocy spadając do 14-15°C, o zimnie nie ma więc mowy. Zwłaszcza w przypadku położonych najbliżej kontynentu Fuertaventury i Gran Canarii, które są pełne turystów bez względu na porę roku.

Madera

Zostajemy na Atlantyku, ale kierujemy się nieco bardziej na północ. Portugalska Madera bywa nazywana krainą wiecznej wiosny lub wielkim ogrodem botanicznym – obydwa te określenia są prawdziwe i wiele mówią na temat panującego w tym regionie klimatu. Zimy właściwie się tam nie spotyka, za to w przyjemnym cieple utrzymującym się przez cały rok (średnie temperatury od 16°C w styczniu do 23°C w sierpniu) można w spokoju podziwiać tamtejszą przyrodę czy zażywać kąpieli w oceanie.

Malta

Przenosimy się na Morze Śródziemne, a konkretnie na Maltę – wyspę, na której słońce świeci przez ponad 300 dni w roku. Takie warunki są wręcz idealne na urlop w dowolnie wybranym miesiącu, również tych zimowych, gdy temperatura potrafi tam dobijać do 20°C. Świetnie nadaje się więc do spacerów wśród licznych zabytków czy rejsów dookoła wyspy. Brak uciążliwych upałów i tłumów turystów to dodatkowe atuty, które sprawiają, że można polecić ten kierunek również poza standardowym sezonem.

Cypr

Cypr, czyli wyspa Afrodyty, poleca się na zimowy urlop szczególnie tym, którzy ponad plażowanie i upały cenią sobie możliwość spokojnego poznawania miejscowych atrakcji w przyjemnej temperaturze ok. 17°C. A zdecydowanie jest co odkrywać, bo ten położony na południe od tureckiego wybrzeża wyspiarski kraj może się poszczycić zarówno bogatą historią, jak i piękna przyrodą. Jest też idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Egipt

Na koniec opuszczamy Europę, ale nie oddalamy się bardzo daleko, bo tylko na drugi brzeg Morza Śródziemnego. Egipt to kierunek, którego polskim turystom przedstawiać nie trzeba – obierają go tłumnie i to bez względu na porę roku, bo gdy w Polsce zima w pełni, w kraju faraonów można się cieszyć temperaturami nawet powyżej 20°C. W takich okolicznościach przyrody nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odkrywać tajemnicze i obce z naszej perspektywy oblicze Egiptu, z kolei szukając warunków do plażowania, wystarczy wybrać się bardziej na południe kraju.

Ubezpieczenie do ciepłych krajów – ile kosztuje polisa?

Bez względu na to, jaki kierunek podróży ostatecznie wybierzesz, musisz pamiętać, aby nie ruszać się z domu bez ubezpieczenia turystycznego. Ochrona dla turystów to niezbędny towarzysz każdego wyjazdu, który sprawi, że w razie różnego rodzaju kłopotów otrzymasz nieocenioną pomoc – nie tylko finansową!

Co wchodzi w skład ubezpieczenia podróżnego?

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – zapewnia pokrycie kosztów leczenia w zagranicznej placówce medycznej (publicznej lub prywatnej) w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby.
 2. Assistance podróżne – w jego ramach ubezpieczyciel oferuje m.in. pomoc tłumacza, wsparcie prawne, medyczne czy informacyjne.
 3. NNW podróżne – niezbędne w razie doznania uszczerbku na zdrowiu za granicą, po którym ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odpowiednie odszkodowanie.
 4. OC w życiu prywatnym – podróżni mogą również przypadkiem spowodować wypadek, w którym ucierpi ktoś inny i właśnie wówczas przyda im się ochrona odpowiedzialności cywilnej, z której zostaną pokryte wszystkie wyrządzone szkody.
 5. Ubezpieczenie bagażu – gwarantuje pomoc ubezpieczyciela w częstych przypadkach opóźnienia, zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży rzeczy osobistych należących do podróżnych.

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, należy zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Kwota ta określa górny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, co oznacza, że jest maksymalną sumą, jaka może zostać nam wypłacona w ramach polisy. Zbyt niska suma ubezpieczenia może sprawić, że kwota ta ulegnie wyczerpaniu – wówczas pozostałe koszty leczenia będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Ile kosztuje tego rodzaju ochrona? Cena polisy zależy od różnych czynników, takich jak cel i długość podróży, liczba i wiek ubezpieczonych, czy wreszcie warunki ubezpieczenia. Aby w łatwy sposób zobaczyć, co oferują różni ubezpieczyciele, najlepiej będzie skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń podróżnych Mubi. Za jego pomocą obliczyliśmy przykładowe koszty ubezpieczenia dla jednej dorosłej osoby wyjeżdżającej na tygodniowy urlop za granicę.

Kraj wyjazduKraj wyjazduWarunki ubezpieczeniaCena polisy
MaltaUNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
29 zł
CyprWienerKL: 172 704 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 939 zł
35 zł
Wyspy Kanaryjskiemtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
EgiptSIGNAL IDUNAKL: 172 704 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 527 zł,
Bagaż: 1000 zł
49 zł
ZanzibarProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
64 zł
DominikanaGeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
76 zł
TajlandiaAXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
89 zł
MalediwySIGNAL IDUNAKL: 647 640 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 527 zł,
Bagaż: 2000 zł
99 zł
Sri LankaUNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
135 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (03.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kraje, w których zawsze jest ciepło

Czy są miejsca na świecie, gdzie przez cały rok jest ciepło?
Gdzie jechać zimą, żeby mieć pewną pogodę?
Gdzie blisko Europy jest ciepło zimą?
PODSUMOWANIE
 • Kraje, w których jest ciepło i słonecznie przez cały rok można spotkać zwłaszcza w strefie klimatu tropikalnego (równikowego).
 • Klimat tropikalny charakteryzuje się podobnymi warunkami pogodowymi przez cały rok – średnie temperatury nigdy nie spadają tam poniżej 18°C.
 • Do krajów, w których jest upalnie przez cały rok, zaliczają się m.in. Tajlandia, Dominikana, Tanzania (Zanzibar), Sri Lanka czy Malediwy.
 • Dobrych warunków pogodowych w okresie polskiej zimy można się też spodziewać m.in. na Wyspach Kanaryjskich, Maderze, Malcie, Cyprze i w Egipcie.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!