Ubezpieczenie do Urugwaju

Brazylia, Argentyna, Chile czy Peru to kierunki, które przychodzą do głowy jako pierwsze na myśl o turystycznej podróży do Ameryki Południowej. Rzadko w tym gronie wymienia się jeden z najmniejszych na kontynencie Urugwaj, a niesłusznie. Dlaczego warto zainteresować się tym pozostającym w cieniu swoich ogromnych sąsiadów krajem i jak przygotować się do wyjazdu?

urugwaj

Urugwaj – największe atrakcje

Latynoska kultura, niesamowita atmosfera miast i miasteczek, wspaniałe plaże, wyśmienita kuchnia słynąca przede wszystkim z przygotowywanej na mnóstwo sposobów wołowiny i wiele więcej. Choć Urugwaj to niewielki, prawie dwukrotnie mniejszy od Polski kraj, jego atrakcje można by wymieniać bardzo długo. Jakich miejsc absolutnie nie można tam przegapić?

atrakcje w urugwaju

Montevideo

Stolica i najważniejsze miasto Urugwaju to miejsce, od którego zaczyna się większość wycieczek do tego kraju. Łącząca nowoczesność z latynoamerykańską kulturą metropolia zachwyca klimatem i licznymi zabytkami, które można podziwiać w historycznym centrum czy kulturalnej dzielnicy El Cordón. Będąc w Montevideo warto zwrócić uwagę na Estadio Centenario, czyli stadion piłkarski.

Colonia del Sacramento

Kolonialne miasteczko założone w XVII wieku przez Portugalczyków, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z kolorowych domków i malowniczych uliczek.

Punta del Este

Najpopularniejszy urugwajski kurort, słynie z pięknych plaż otoczonych eukaliptusowymi lasami.

Bañados del Este

Rezerwat biosfery UNESCO w północno-wschodniej części kraju, który utożsamia całe piękno urugwajskiej przyrody.

Rio Branco

Niewielkie miasteczko na północy kraju przyciąga miłośników agroturystyki oraz… polowań na kaczki, których są tam tysiące.

Punta Ballena

Półwysep, który przyciąga turystów nad Ocean Atlantycki. W sezonie letnim, czyli od grudnia do lutego przyjeżdża tu sporo turystów. Punta Ballena została założona przez Antonio Lussich pod koniec XIX wieku. Na półwyspie Lussich otworzył arboretum. Jedną z większych atrakcji tych stron jest Casapueblo – rezydencja Carlosa Páeza Vilaró, w której obecnie znajduje się muzeum i galeria sztuki, a także hotel i kawiarnia.

Casapueblo – Muzeum i Galeria Sztuki

W Casapueblo dziś funkcjonuje muzeum i galeria sztuki utworzona przez urugwajskiego artystę – Carlosa Páeza Vilaró. Budynek zdobiący zbocze góry wyglądem przypomina architekturę Santorini. Niegdyś był domem i pracownią wspomnianego twórcy.

Piriápolis

Do tej letniskowej miejscowości położonej na wybrzeżu dotrzesz, jadąc około godzinę na wschód od stolicy Urugwaju. Charakterystycznej dla tego miasteczka są przepiękne plaże, przez które można spacerować godzinami. Ale woda to nie jedyne, co ma do zaoferowania Piriápolis. Miasto otaczają wzgórza, a na jedno z nich można wjechać kolejką, aby podziwiać niesamowite widoki.

Cabo Polonio

Jeśli szukasz miejsca całkowicie odciętego od reszty świata, do Cabo Polonio jest właśnie takim miejscem. Osada, do której nie prowadzi żadna droga, mieści się około 7 km od najbliższej głównej ulicy. Miejscowość leży na końcu półwyspu, nad Atlantykiem.

Park Narodowy Santa Teresa

Znajdujący się w departamencie Rocha obszar chroniony, który leży między jeziorem Laguna Negra a Atlantykiem. Teren obejmuje w dużej mierze lasy i plaże. Zwiedzanie jest możliwe dzięki licznym szlakom turystycznym. Na jego obszarze znajdują się też stanowiska do grillowania i pola namiotowe.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Urugwaju na mubi.pl?
 • Ubezpieczyciel pożyczy Ci pieniądze, jeśli ktoś ukradnie Ci gotówkę wypłaconą z bankomatu.
 • Będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarza, jeśli podczas pobytu zachorujesz lub doznasz urazu. Prywatna wizyta kosztuje tam od 70 do 120 USD.
 • Ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze, które przeznaczysz na zakup najpotrzebniejszych rzeczy, jeśli Twój bagaż nie dotrze do Ciebie na czas.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 w Urugwaju

Planujący podróż do Urugwaju nie musimy się przejmować obostrzeniami, ponieważ zostały one zniesione. Tak więc nie są wymagane:

 • test przed przyjazdem,
 • test po przyjeździe,
 • przebycie kwarantanny po przybyciu,
 • wypełnienie formularza lokalizacyjnego.

Aktualne informacje na temat zasad wjazdu do Urugwaju znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski pod adresem https://www.gov.pl/web/argentyna/urugwaj-idp.

UWAGA!

Wszyscy podróżujący do Urugwaju mają obowiązek posiadać ubezpieczenie obejmujące zwrot kosztów leczenia w razie zachorowania na COVID-19 na cały okres pobytu.

Ubezpieczenie turystyczne do Urugwaju – nie tylko COVID-19!

Ponieważ urugwajskie przepisy wymagają od podróżnych ubezpieczenia obejmującego wydatki na leczenie związane z COVID-19, przed wyjazdem należy kupić ubezpieczenie turystyczne, które gwarantuje tego rodzaju ochronę. Na szczęście nie trzeba szukać daleko, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia koronawirusa w ubezpieczeniu kosztów leczenia. Warto wybrać jego jak najwyższą sumę, żeby mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie niezbędne wydatki.

Do wysokości sumy ubezpieczenia pokrywane są wszelkie wydatki związane z zachorowaniem, testami oraz izolacją w związku z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Niektóre towarzystwa pokrywają także koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i późniejszym powrotem do domu w razie kwarantanny po kontakcie z osobą chorą na COVID-19.

Co ponadto powinna zawierać polisa ubezpieczeniowa dla turysty wybierającego się do Urugwaju?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – obejmuje nie tylko COVID-19, ale też wszelkiego rodzaju wypadki i zachorowania, w których potrzebna jest pomoc lekarska, koszty akcji ratowniczych oraz transportu medycznego. W Urugwaju utrudniony może być dostęp do publicznej służby zdrowia, z kolei koszt prywatnej wizyty to ok. 70-120 USD.
 • Ubezpieczenie NNW – gwarantuje wypłatę rekompensaty za ból i cierpienie doznane trwałym uszczerbkiem na zdrowiu podczas wyjazdu.
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – dzięki niemu ubezpieczony nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać kosztów szkód osobowych lub rzeczowych wyrządzonych osobie trzeciej.
 • Ubezpieczenie bagażu – obejmuje m.in. przypadki uszkodzenia, zniszczenia, zgubienia, opóźnienia lub kradzieży bagażu.
 • Ubezpieczenie sportowe – podstawowa wersja polisy obejmuje amatorskie uprawianie sportów. Możliwe jest rozszerzenie ochrony np. o sporty ekstremalne lub nurkowanie.
 • Assistance podróżne – obejmuje szereg usług związanych z pomocą ubezpieczonemu w razie kłopotów podczas podróży, np. po kradzieży lub zgubieniu dokumentów.
 • Klauzule dodatkowe – w razie potrzeby ochronę ubezpieczeniową można rozszerzyć m.in. o ryzyko zaostrzenia się objawów choroby przewlekłej lub zdarzenia powstałe po spożyciu alkoholu.
CZY WIESZ, ŻE …

W Urugwaju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie utraty paszportu należy zgłosić się do obecnego tam przedstawicielstwa jednego z państw członkowskich UE, gdzie możliwe będzie wyrobienie tzw. ETD – Emergency Travel Document.

Ubezpieczenie do Urugwaju – polisa już od 42 zł

Sprawdźmy za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi, ile za tygodniową polisę do Urugwaju zapłaci jeden 28-letni turysta, który wybiera się do Ameryki Południowej w celu wypoczynku i zwiedzania. Nasz przykładowy podróżny przebywa aktualnie w Polsce i nie jest osobą przewlekle chorą. Pod uwagę wzięliśmy polisy, w których suma ubezpieczenia kosztów leczenia wynosi minimum 200 000 zł.

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena polisy
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
42,18 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
49 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
56 zł
WienerKL: 345 520 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 215 950 zł,
Bagaż: 1000 zł
62 zł
SIGNAL IDUNAKL: 259 140 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 570 zł,
Bagaż: 1000 zł
84,21 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
89,37 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
109,20 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.02.2024).

A jak zmieni się koszt ubezpieczenia w przypadku większej liczby podróżnych? Czas wyjazdu oraz warunki ochrony w poszczególnych firmach pozostały bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 3 osóbCena polisy dla 4 osób
AXA Partners84,37 zł126,56 zł140,42
Proama97 zł147 zł186 zł
Generali111 zł168 zł208 zł
Wiener123 zł
SIGNAL IDUNA168,42 zł252,63 zł303,16 zł
AXA Partners178,75 zł268,12 zł304,09 zł
UNIQA218,40 zł327,60 zł393,12 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.02.2024).

Podróż do Urugwaju – podstawowe informacje

Położony w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej Urugwaj, choć nie tak znany jak jego popularni wśród turystów sąsiedzi, staje się coraz częstszym celem zarówno krótkich wycieczek np. podczas podróży do Argentyny, jak i dłuższych turystycznych wypraw. Doskonałe warunki pogodowe, bezpieczeństwo, dobrze przygotowana infrastruktura dla podróżnych i gościnność miejscowych mieszkańców – to wszystko sprawia, że Urugwaj odkrywa coraz więcej przyjezdnych.

Urugwaj – jakie dokumenty są potrzebne?

Podróżowanie do Urugwaju ułatwia fakt, że do wjazdu na jego terytorium wystarczy ważny paszport lub paszport tymczasowy. Na czas pobytu do 90 dni nie jest wymagana wiza. Niekiedy podróżni mogą zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego i środków pieniężnych na pokrycie kosztów pobytu w Urugwaju.

Kiedy najlepiej jechać do Urugwaju?

Położenie geograficzne Urugwaju w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego sprawia, że różnice temperaturowe na przestrzeni całego roku nie są tam bardzo znaczące. Najcieplejszy okres w roku przypada tam na styczeń, gdy średnie temperatury wynoszą ok. 24-27°C, z kolei najchłodniej jest w czerwcu (ok. 10-12°C). Najwyższych opadów można się spodziewać w okresie od czerwca do grudnia.

CZY WIESZ, ŻE …

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Urugwaju jest karnawał, który przypada na okres od połowy stycznia do lutego.

Jak dostać się i podróżować po Urugwaju?

Z Polski nie ma niestety bezpośrednich połączeń lotniczych z Urugwajem. Uwzględniając lot z jedną lub dwoma przesiadkami, na podróż trzeba będzie przeznaczyć ok. doby. Łatwiejszym sposobem na dostanie się do Urugwaju może być np. lot do Buenos Aires i stamtąd podróż samolotem lub promem do nieodległego Montevideo.

Podróżowanie po kraju jest najłatwiejsze za pomocą dobrze rozwiniętej sieci połączeń autobusowych. Autokarami można się bez problemu dostać do większości miejsc w kraju, odległości nie są duże. Istnieje również możliwość wypożyczenia samochodu. Polskie prawo jazdy jest uznawane, stan dróg jest dobry, większość głównych dróg i autostrad jest płatna. Bardzo częste są kontrole trzeźwości kierowców.

CIEKAWOSTKA

Urugwaj jest znany jako kraj gauchos – pasterzy bydła.

Urugwaj – przydatne informacje

 1. Walutą w Urugwaju jest peso urugwajskie (1 UYU = 0,10 PLN według kursu z dnia 29.02.2024), ale w wielu miejscach akceptowane są też dolary amerykańskie i euro.
 2. Językiem urzędowym w Urugwaju jest język hiszpański.
 3. Zegarki w Urugwaju należy przesunąć o 5 godzin do tyłu względem czasu polskiego.
 4. Stolicą, największym miastem oraz głównym ośrodkiem kulturalnym, handlowym i turystycznym Urugwaju jest Montevideo, które zamieszkuje ponad połowa mieszkańców kraju.
 5. Powszechnym środkiem komunikacji w kraju oprócz autokarów są taksówki oraz tzw. remises, czyli korporacje taksówkarskie dysponujące lepszymi samochodami bez tradycyjnych oznakowań pojazdów.
 6. Numer alarmowy do policji turystycznej w Urugwaju to 222.
CIEKAWOSTKA

Urugwaj słynie ze swojej liberalnej polityki oraz największego stopnia sekularyzacji społeczeństwa na kontynencie (bezwyznaniowcy stanowią 40% ogółu). Legalne są tam uprawa, obrót i spożycie marihuany, która sprzedawana jest jednak wyłącznie obywatelom urugwajskim w licencjonowanych aptekach. Jest to również pierwszy kraj Ameryki Południowej, w którym zalegalizowano związki partnerskie osób tej samej płci oraz adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż do Urugwaju

Ile kosztuje chleb w Urugwaju?
Co przywieźć z Urugwaju?
Czy w Urugwaju jest bezpiecznie?
PODSUMOWANIE
 • Urugwaj to najmniejszy kraj Ameryki Południowej, położony nad Oceanem Atlantyckim i graniczący z Argentyną i Brazylią.
 • Stolicą Urugwaju jest Montevideo, oficjalnym językiem hiszpański, a walutą peso urugwajskie.
 • W Urugwaju panuje klimat podzwrotnikowy morski. Najcieplejsze miesiące w roku przypadają na okres grudzień-luty.
 • Podróżujący do Urugwaju muszą mieć ważny paszport oraz ubezpieczenie zdrowotne. Powinno ono obejmować także koszty leczenia w razie zachorowania na COVID-19. Nie jest wymagana wiza.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Urugwaju powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę minimum 200-300 tys. zł, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
 • Najciekawsze miejsca w Urugwaju to m.in. Montevideo, historyczna Colonia del Sacramento czy turystyczne Punta del Este.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!