Spadający z budynku śnieg lub lód uszkodził samochód – jak i od kogo uzyskać odszkodowanie?
Podczas opadów śniegu na dachach budynków mogą tworzyć się czapy śniegu i lodowe sople, które stanowią zagrożenie dla pieszych i zaparkowanych samochodów. Przyjrzeliśmy się przepisom prawa, by znaleźć odpowiedź, co robić, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu przez spadający z dachu śnieg lub lód.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co mówią przepisy prawa o usuwaniu śniegu i sopli z dachów budynków?
- Kto jest odpowiedzialny za szkody spowodowane przez śnieg lub lód, który spadł z dachu budynku na samochód?
- Z jakiego ubezpieczenia można otrzymać odszkodowanie za uszkodzenia auta spowodowane przez spadający z dachu budynku śnieg lub lód?
- Co robić, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu przez sopel lub śnieg spadający z dachu budynku?
- W jakim przypadku właściciel pojazdu może nie otrzymać odszkodowania za uszkodzony pojazd przez lód bądź śnieg, który spadł z dachu?
- Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco?
Usuwanie śniegu i sopli z dachów budynków – przepisy prawa
Intensywne opady śniegu tworzą na dachach grube warstwy białego puchu. Gdy jest on nieprawidłowo ocieplony, to przepuszcza ciepłe powietrze z wnętrza budynku, co doprowadza do topnienia najgłębszej warstwy śniegu. W konsekwencji powstała woda spływa do krawędzi, trafia ponownie na zimne powietrze i zamarza, tworząc na okapie sople.
Zarówno zalegająca na dachu gruba warstwa śniegu, jak i wiszące nad ulicą lodowe sople, stanowią poważne zagrożenie dla przechodniów oraz mienia, w szczelności chodzi o zaparkowane przed budynkiem samochody. Czy przepisy prawa w jakikolwiek sposób regulują kwestię usuwanie ich usuwania?
Okazuje się, że tak! W Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane znajdziemy rozdział zatytułowany Utrzymanie obiektów budowlanych, który poprzez art. 61, a dokładnie punkt 2. wskazuje, że:
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany: […]
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Źródło: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Tak więc właściciel budynku lub zarządca ma obowiązek usuwania sopli i zalegającego na dachu śniegu, który może stwarzać zagrożenie. Oczywiście w kontekście omawianego tematu dotyczy to dachów pochyłych, a nie poziomych – na nich bardzo gruba pokrywa śniegu może stanowić zagrożenie dla samego budynku (gruba warstwa śniegu jest bardzo ciężka).
Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez śnieg lub lód, który spadł z dachu budynku na samochód – wina właściciela lub zarządcy
Jeśli przepisy Prawa budowlanego nakładają na zarządcę lub właściciela budynku obowiązek dochowania należytej staranności, aby można było obiekt bezpiecznie użytkować nawet w przypadku intensywnych opadów atmosferycznych, to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za powstanie ewentualnej szkody.
W przypadku uszkodzenia samochodu dochodzi do szkody na mieniu. Właściciel pojazdu musi udowodnić, że wina leży po stronie właściciela lub zarządcy budynku. Oczywiście wynika to z przepisów Kodeksu cywilnego. Art. 415 wskazuje, że:
Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Źródło: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Przepis ten dotyczy odpowiedzialności deliktowej. Co to oznacza? Aby przypisać komuś taką odpowiedzialność, muszą zostać spełnione trzy przesłanki:
- powstanie szkody – uszkodzenie auta przez spadający śnieg lub lód,
- szkoda wynika z czynu niedozwolonego (bezprawne lub zawinione zachowanie sprawcy) – niedopełnienie obowiązku dbania o odpowiedni stan budynku i brak wykonanie działań, które zapobiegłyby możliwości powstania uszkodzeń,
- musi istnieć związek przyczynowy między owym czynem a szkodą – ewidentnie widać, że na pojazd spadł lód czy śnieg z dachu (dlatego tak ważne jest zrobienie zdjęć uszkodzeń i miejsca zdarzenia lub znalezienie świadka).
W takim razie, gdy dojdzie do uszkodzenia auta w wyniku oderwania sopla lodu z okapu dachu lub osunięcia czapy śniegu, należy skontaktować się z właścicielem lub zarządcą budynku – może to być na przykład wspólnota mieszkaniowa, prywatna osoba, firma czy gmina.
Może się jednak zdarzyć, że wspólnota mieszkaniowa lub inny właściciel zatrudnia zewnętrzną firmę, która dba o prawidłowe utrzymanie budynku. W razie szkody może zasłaniać się stwierdzeniem, że teraz to owa firma odpowiada za niedopatrzenie. Tak jednak nie musi być, ponieważ to zarządca bądź właściciel budynku musi dopilnować, by dach był odpowiednio oczyszczony ze śniegu i lodu, który stwarza zagrożenie.
Uszkodzenia auta spowodowane przez spadający z dachu budynku śnieg lub lód – jaki ubezpieczenie powinno zadziałać?
Wiele wspólnot mieszkaniowych, a także właścicieli budynków, ubezpiecza się od odpowiedzialności cywilnej. Dlatego w przypadku uszkodzenia pojazdu przez spadające sople czy śnieg, to ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie za zniszczony samochód
Uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC właściciela czy zarządcy budynku to najlepsze rozwiązanie dla posiadacza uszkodzonego samochodu. Drugą opcją jest otrzymanie wsparcia z własnej polisy AC, jeśli oczywiście auto ma taką ochronę. Niestety to rozwiązanie ma pewne wady?
Z jednej strony z autocasco szybko można uzyskać odszkodowanie i naprawić samochód, ale może to skutkować podniesieniem składki przy kolejnym ubezpieczeniu, a w przypadku sumy redukcyjnej ubezpieczenia jej spadek lub wyczerpanie.
Jeśli naprawisz w całości szkodę z własnego AC, to nie otrzymasz odszkodowania z ubezpieczenia OC winnego powstania szkody, ponieważ roszczenie straci swoją zasadność!
Czy zawsze likwidacja szkody z AC będzie oznaczać wzrost składki i redukcję sumy ubezpieczenia? Niekoniecznie! Ubezpieczyciel może wystąpić w ramach regresu ubezpieczeniowego o zwrot wypłaconych środków do właściciela lub zarządcy budynku.
Pamiętajmy jednak, że regres nie jest obowiązkowy, więc przed podjęciem decyzji o oficjalnym zgłoszeniu szkody z autocasco, lepiej zadzwonić do ubezpieczyciela i skonsultować z nim swoją decyzję – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku Likwidacja szkody z AC – jak naprawić samochód dzięki autocasco?
Sopel lub śnieg spadający z dachu budynku uszkodził samochód – co robić?
Wyobraźmy sobie, że przez ostatnie parę dni występowały obfite opady śniegu. Ktoś pojechał do centrum miasta, poszedł do pracy i gdy wrócił, to maska była wgnieciona, a przednia szyba rozbita – na aucie leżały kawałki lodu. Pechowy kierowca spojrzał w górę i zobaczył, że z dachu zwisają resztki sopli. Ewidentnie więc szkoda powstała w wyniku ich oderwania, a następnie upadku na pojazd.
Oczywiście każdą taką sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli jest to centrum miasta i od razu nie można wskazać, kto jest właścicielem lub zarządcą budynku, to najbezpieczniej będzie wezwać policję. Można wyobrazić sobie sytuację, że bardzo łatwo wskazać właściciela lub zarządcę (budynek należy do jakiejś firmy), więc można udać się bezpośrednio do osób odpowiedzialnych i zgłosić szkodę.
W interesie zarządcy powinno być polubowne załatwienie sprawy bez wzywania policji. Dlaczego? Ponieważ art. 91a. Prawa budowlanego wskazuje:
Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Źródło: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Mówiąc wprost, jeśli wina jest oczywista, a właściciel lub zarządca budynku nie reaguje na Twoje roszczenia, to czekają go gorsze problemy niż pokrycie kosztów naprawy auta – oczywiście, jeśli nie ma ubezpieczenia budynku.
Oto ogólne zalecenia dotyczące działań, które warto podjąć po stwierdzeniu uszkodzenia samochodu w związku ze spadkiem lodu lub śniegu z dachu budynku:
- wezwanie policji – nie zawsze jest to konieczne,
- wykonanie zdjęć uszkodzeń, dachu, miejsca zdarzenia – koniecznie trzeba to zrobić,
- wzięcie danych od świadka – jeśli taki był i jest to możliwe,
- kontakt z właścicielem lub zarządcą budynku – zgłoszenie roszczeń,
- kontakt z ubezpieczycielem właściciela lub zarządcy budynku – jeśli taki jest.
W przypadku braku porozumienia i odmowy wypłaty odszkodowania, co niestety jest możliwe, trzeba będzie zatrudnić prawnika. Sprawa w najgorszym przypadku może trafić do sądu, który będzie musiał ją rozstrzygnąć.
Pojazd uszkodzony przez lód bądź śnieg, który spadł z dachu – kiedy może być problem z odszkodowaniem?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do każdej takiej sprawy należy podchodzić jednostkowo. Może się też zdarzyć tak, że właściciel pojazdu nie otrzyma odszkodowania za uszkodzony samochód przez spadający z dachu śnieg lub sople lodu. Jaka może być tego przyczyna?
Wystarczy, że zaparkuje w niedozwolonym miejscu, więc samochodu nie powinno być tam, gdzie został uszkodzony. Dotyczy to również sytuacji, w której zarządca lub właściciel budynku nie mógł fizycznie danego dnia usunąć zalegającego na dachu śniegu lub wiszących sopli, więc odgrodził teren i zakazał wejścia na niego, a właściciel auta zignorował zakaz i zaparkował tam pojazd.
Niestety problem z odszkodowaniem może pojawić się bez winy właściciela pojazdu. Może do tego dojść w przypadku, gdy śnieg lub sople spadły z budynku, który był samowolą budowlaną. W takiej sytuacji zrzucanie odpowiedzialności zapewne skończy się sprawą w sądzie.
Łatwo wyobrazić sobie także sytuację, że dach nie był oczyszczony, ponieważ dany budynek to pustostan – np. właścicielem była firma, która zbankrutowała – więc szans na odszkodowanie nie ma. Dlatego lepiej unikać parkowania przy budynkach, które budzą wątpliwości co do swojego stanu.
Ubezpieczenie autocasco a uszkodzenia auta przez śnieg lub sople – ile kosztuje taka ochrona?
W przypadku braku możliwości otrzymania odszkodowania od właściciela lub zarządcy budynku pomocne okaże się ubezpieczenie autocasco. Przyda się ono także w sytuacji, kiedy będziesz chciał szybko naprawić auta, a sprawa trafi do sądu i na wyrok trzeba będzie długo poczekać.
Ceny pakietu OC + AC zostały wyliczone dla przykładowego kierowcy z Wrocławia, który jeździ Mazdą 3 z 2018 roku (silnik 1,5 l). Jej właściciel ma 44 lata, jest żonaty i ma 15-letnie dziecko. Prawo jazdy posiada od ponad 20 lat, a ubezpieczenie OC wykupuje od co najmniej 10 lat, a AC od ponad 6 lat. Nigdy nie zgłaszał szkody.
Ubezpieczyciel | Zakres ochrony AC | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
UNIQA | AC Mini – szkoda częściowa i całkowita, sposób likwidacji szkody – kosztorys, naprawa na częściach zamiennych, udział własny – 10% zł, amortyzacja części – 0%, minimalna wartość szkody – 0 zł | 1032 zł |
UNIQA | AC Pełne – kradzież, szkoda częściowa i całkowita, sposób likwidacji szkody – kosztorys, naprawa na częściach zamiennych, udział własny – szkody wypadkowe 1000 zł, kradzież 10%, amortyzacja części – 65%, minimalna wartość szkody – 0 zł | 1433 zł |
Beesafe | AC Pełne – kradzież, szkoda częściowa i całkowita, sposób likwidacji szkody – warsztat, naprawa na częściach zamiennych, udział własny – szkody wypadkowe 500 zł, kradzież 500 zł, amortyzacja części – 0%, minimalna wartość szkody – 500 zł | 1945,86 zł |
Wiener | AC Pełne – kradzież, szkoda częściowa i całkowita, sposób likwidacji szkody – kosztorys, naprawa na częściach zamiennych, udział własny – szkody wypadkowe 1000 zł, kradzież 1000 zł, amortyzacja części – 0%, minimalna wartość szkody – 500 zł | 1988 zł |
Wybierając ubezpieczenie AC, zawsze należy zwrócić uwagę na warunki ochrony. W kalkulatorze Mubi najważniejsze informacje znajdziesz w szczegółach oferty i w łatwy sposób przejdziesz także do OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).
FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie za szkodę spowodowaną przez spadający z budynku śnieg lub lód
Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują, że to właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek zapewnić taki stan budynku, by jego użytkowanie było bezpieczne w czasie intensywnych opadów. Tak więc to oni odpowiadają za ewentualne szkody na zasadzie winy.
W takim przypadku roszczenia należy kierować do właściciela lub zarządcy budynku. Jeśli jest on ubezpieczony, to odszkodowanie zostanie wypłacone z jego ubezpieczenia OC. W razie braku winnego (np. sople spadły z dachu pustostanu, a odszkodowania nie da się wyegzekwować od właściciela lub zarządcy) szkodę można zlikwidować z AC, choć może to wiązać się ze zwyżką przy kolejnym ubezpieczaniu i redukcją sumy ubezpieczenia.
W razie problemów z jednoznacznym i szybkim ustaleniem właściciela lub zarządcy obiektu warto wezwać policję. Na pewno należy wykonać dokumentację fotograficzną szkód i miejsca zdarzenia. Potem należy zgłosić swoje roszczenia do osób odpowiedzialnych za powstanie szkody – właściciel lub zarządca budynku.
- Właściciel lub zarząd obiektu ma obowiązek zapewnić bezpieczne użytkowanie budynku w przypadku wystąpienie czynników zewnętrznych, w tym intensywnych opadów śniegu.
- Odpowiedzialność za oczyszczenie dachu z niebezpiecznych sopli i warstwy śniegu spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku.
- Odszkodowania za uszkodzone auto przez spadający z dachu śnieg lub sople należy domagać się od właściciela lub zarządcy budynku. Jeśli są oni ubezpieczeni, to odszkodowanie wypłaci ich ubezpieczyciel z polisy OC.
- W przypadku zajścia szkody można wezwać policję (zalecane, ale nie zawsze konieczne), zrobić zdjęcia uszkodzeń, okolicy i dachu i zgłosić szkodę.
- Zaparkowanie na zakazie lub w miejscu odgrodzonym ze względu na zagrożenie soplami lub śniegiem spadającym z dachu może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania.
- Na wszelki wypadek warto mieć ubezpieczenie AC pojazdu.
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
- https://orzeczenia.szczecin.so.gov.pl/content.pdffile/$002fneurocourt$002fpublished$002f15$002f551500$002f0001003$002fCa$002f2013$002f000714$002f155515000001003_II_Ca_000714_2013_Uz_2014-03-19_001-publ.xml?t:ac=$N/155515000001003_II_Ca_000714_2013_Uz_2014-03-19_001
Dołącz do dyskusji