Utylizacja opon – gdzie je oddać i co się z nimi potem dzieje?

Wszystkie opony po pewnym czasie ulegają zużyciu. Jednak nie są one wyrzucane na wysypiska, lecz podlegają recyklingowi, ponieważ rozkładają się ponad 100 lat, a do tego zawierają cenne surowce. Dodatkowo prawo nakazuje ich ponowne odzyskanie i recykling! Jak pozbyć się starych opon? Co się z nich wytwarza? I co wspólnego z oponami ma beton?

utylizacja opon

Zużyte opony – gdzie je oddać?

Opona składa się w ponad 40% z gumy i 30% z sadzy i krzemionki. Istotnymi jej składnikami są także tekstylia (5,5%) i stal (16,5%), które zwiększają jej trwałość. To cenne surowce, które można ponownie wykorzystać. Dodatkowo składowanie ich zajmuje dużo miejsca (75% objętości opony to pusta przestrzeń) oraz jest niebezpieczne dla środowiska – pożar stosu opon może doprowadzić do katastrofy naturalnej. 

CZY WIESZ, ŻE …

Wg Rocznika Statystycznego Przemysłu 2022 Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku wytworzono 59 444 000 sztuk opon w Polsce (nie licząc opon rowerowych, motorowerowych, motocyklowych i bieżnikowanych).

Każdy kierowca powinien pozostawić stare opony w odpowiednim miejscu. Co ważne może on wybrać jedno z dwóch miejsc, gdzie są one odbierane. Należą do nich:

  • zakład wulkanizacyjny – najprościej jest zostawić stare opony przy wymianie na te nowe. Wprawdzie przepisy prawa nie określają szczegółowo, na jakiej zasadzie taki odbiór ma się odbywać – odpłatnie czy darmowo – ale nie powinno być z tym problemu,
  • PSZOK – w każdej gminie znajduje się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który ma obowiązek przyjąć zużyte opony.

Opony odbierane są także przez Centrum Utylizacji Opon. Jednak w ten sposób pozbyć się opon mogą tylko podmioty do tego uprawnione (zajmujące się obrotem opon) – w przypadku opon do samochodów osobowych minimalne zamówienie odbioru to 250 sztuk. 

Przeczytaj też: Zużycie opon – jak je poznać?

Stare opony – prawo, recykling i statystyki

W Polsce recykling materiałowy opon w 2019 roku (ostatnie dostępne dane) wyniósł 40,6%, co stanowiło 140 tys. ton opon poddanych recyklingowi. W sumie odzyskowi zostało poddane 265,5 tys. ton opon (dane za oponeo.pl). Takie dane nie są przypadkowe, ponieważ prawo wskazuje na obowiązek ponownego wykorzystania starych opon. O co dokładnie chodzi?

Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku zawiera art. 122, który wskazuje między innymi, że w Polsce obowiązuje zakaz składowania opon i ich części – z tego przepisu wyłączone są opony rowerowe oraz te o średnicy zewnętrznej większej niż 140 cm. 

CZY WIESZ, ŻE …

75% tonażu opon, który został wprowadzony w poprzednim roku, musi zostać odzyskany, z czego nie mniej niż 15% musi przejść recykling materiałowy.

Za recykling zużytych opon odpowiedzialne są podmioty, które wprowadzają je na rynek. Mogą one dokonać go samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji zajmujących się odzyskiem. Jeśli ten obowiązek nie zostanie spełniony, to w zamian podmiot wprowadzający opony musi uiścić opłatę produktową.

Niestety głównym problemem związanym z recyklingiem starych opon jest niekontrolowane sprowadzanie ich do Polski z zagranicy – nie trzeba do tego zezwolenia. 

Przeczytaj też: Zestaw naprawczy do opon – czy to dobre rozwiązanie?

Zużyte opony – do czego się ich używa?

Wiemy już, że starych opon nie wolno składować, a jednocześnie zgodnie z prawem powinny one być ponownie wykorzystane. Co więc się z nimi robi? Zużyte opony można:

  • wykorzystać jako źródło energii,
  • poddać recyklingowi materiałowemu,
  • poddać regeneracji (bieżnikowanie), 
  • wyeksportować.

Duża część opon wykorzystywana jest w cementowniach. Do czego? Są one tam spalane podczas procesu produkcji cementu portlandzkiego – to istotny składnik betonu. Zużyte opony spala się na dwa sposoby: w całości lub po pocięciu na wióry. Ponieważ temperatury podczas całego procesu są bardzo wysokie, to opony ulegają całkowitemu spaleniu – nowoczesne filtry na kominach ograniczają emisję CO2 i innych substancji trujących. 

Natomiast bieżnikowanie polega na nałożeniu nowego bieżnika na zużytą oponę, co przedłuża jej żywotność i pozwala ponownie wprowadzić ją do użytku.

CZY WIESZ, ŻE …

W Danii recyklingowi materiałowemu podlega 100% opon!

W tym artykule interesuje nas przede wszystkim to, co powstaje z opon poddanych recyklingowi materiałowemu. Które materiały ze składu opony można odzyskać? 

Recykling materiałowy – co powstaje ze starych opon?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku starych opon jest przeprowadzenie recyklingu materiałowego – nazywanego też surowcowym. Proces ten polega na przetworzeniu zużytej opony tak, by odzyskać z niej stal, tekstylia i gumowy granulat. Następnie pozyskane materiały wykorzystywane są ponownie w wielu gałęziach gospodarki.

Gdzie wykorzystuje się materiały uzyskane z recyklingu surowcowego opon?

  • Budownictwo – do budowy dróg (asfalt) oraz podkładów kolejowych, a także do produkcji wzmocnionego betonu,
  • infrastruktura drogowa – ekrany akustyczne i znaki,
  • infrastruktura sportowa i rekreacyjna – nawierzchnie sztucznych boisk czy place zabaw (na przykład boiska do koszykówki),
  • przemysł gumowy – przedmioty z gumy takie jak maty, wycieraczki, dywaniki czy podkładki tarasowe,
  • poligrafia.

Również całe opony wykorzystywane są w budownictwie lądowym i wodnym – tworzy się z nich bariery ochronne, gdyż dobrze pochłaniają energię.  

Przeczytaj też: Poradnik wymiany opon – co musisz wiedzieć, by jeździć wygodnie i bezpiecznie?

Piroliza opon – co to jest?

To rodzaj obróbki cieplno-chemicznej, który polega na ogrzewaniu surowca do temperatury przekraczającej 400ºC w atmosferze beztlenowej lub obojętnej w reaktorze. W takich warunkach dochodzi do licznych reakcji chemicznych, które powodują powstania sadzy, olejów i gazów, które mogą być potem wykorzystane na przykład do wytwarzania energii elektrycznej.

Olej popirolityczny – to cenne źródło związków chemicznych (benzen, toluen, ksylen, dipenten), które może być wykorzystywane także jako olej opałowy lub napędowy.

Gaz popirolityczny – po oczyszczeniu może być użyty jako paliwo. 

Sadza popirolityczna – nadaje się do produkcji węgla aktywnego, a także niskiej jakości produktów gumowych czy pigmentu drukarskiego.

Głównym problemem surowców uzyskanych z pirolizy opon jest wysoka zawartość siarki. Dlatego muszą one być odsiarczane, by poprawić ich jakość. 

FAQ –  najczęściej zadawane pytania o utylizację opon

Gdzie najlepiej oddać zużyte opony?
Czy recykling opon jest obowiązkowy?
Jakie surowce wykorzystywane są ze zużytych opon?
PODSUMOWANIE
  • Kierowca może zostawić zużyte opony w zakładzie wulkanizacyjnym lub w PSZOK-u.
  • Ustawa o odpadach zabrania składowania opon i ich części na terenie Polski.
  • W Polsce należy odzyskać 75% tonażu opon wprowadzonych poprzedniego roku na rynek, w tym 15% z niego musi zostać poddane recyklingowi materiałowemu.
  • Zużyte opony wykorzystuje się jako źródło energii (głównie w cementowniach), poddaje recyklingowi materiałowemu, bieżnikowaniu lub eksportowi.
  • Z surowców uzyskanych z opon tworzy się podkłady kolejowe, asfalt, ekrany akustyczne, sztuczne nawierzchnie i wiele przedmiotów gumowych, w tym na przykład maty i podeszwy butów.
  • Piroliza opon polega na podgrzewaniu całych lub rozdrobnionych opon w atmosferze beztlenowej bądź obojętnej.
  • Dzięki pirolizie uzyskuje się gaz, olej i sadzę, które są wykorzystywane jako paliwa lub źródło surowców i związków chemicznych.
Źródła:
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000021/U/D20130021Lj.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC