Ubezpieczenie do Uzbekistanu

Azja Środkowa nie należy do oczywistych kierunków turystycznych, ale jeśli kusi Cię coś innego niż tradycyjne wczasy, zdecydowanie warto rozważyć taki wyjazd. A o czym trzeba pamiętać, planując pobyt w tej części świata? Przede wszystkim o dobrym ubezpieczeniu turystycznym, które w razie problemów pokryje m.in. koszty leczenia i transportu powrotnego z Uzbekistanu do Polski.

uzbekistan

Wprowadzenie

Lubisz orientalne klimaty i szukasz nieoczywistego miejsca na spędzenie tam urlopu? Położony w centralnej Azji Uzbekistan to kraj, w którym obejrzysz zapierające dech w piersi krajobrazy, poznasz fascynującą kulturę i zanurzysz się w niezwykle bogatej historii. Decydując się na taką podróż, masz zagwarantowane niezapomniane przeżycia, więc warto zadbać o to, żeby nic ich nie zakłóciło. W tym pomoże Ci dobrze wybrane ubezpieczenie turystyczne.

Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Uzbekistanu?

Polisa dla podróżnych, choć w większości krajów na świecie nie jest wymagana, to dziś już standard w przypadku praktycznie każdego zagranicznego wyjazdu. Szczególnie istotna jest ona jednak w razie wyprawy poza Europę, gdzie turyści z Polski nie będą mogli liczyć na pomoc w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Co to oznacza?

Konsekwencją jest przede wszystkim to, że w razie problemów zdrowotnych, turyści przebywający w Uzbekistanie będą musieli samodzielnie pokryć wszystkie koszty leczenia. A trzeba pamiętać, że nawet standardowa wizyta u lekarza za granicą jest znacznie droższa niż w kraju, o hospitalizacji czy leczeniu specjalistycznym nie wspominając. Wykupione przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne to zatem jedyny sposób, żeby w razie ewentualnych problemów w Uzbekistanie, nie płacić wysokich rachunków za pomoc z własnej kieszeni.

Polisa może Ci też pomóc, gdy np.:

  • zgubisz lub zniszczysz bagaż,
  • stracisz dokumenty podróżne,
  • Twój lot zostanie odwołany lub opóźniony,
  • będziesz miał wypadek podczas trekkingu w uzbeckich górach,
  • ze względu na stan zdrowia będziesz musiał zostać pilnie przetransportowany do Polski.

Ekspert Mubi radzi:

Ubezpieczenie turystyczne nie ma z góry ustalonego zakresu. Standardowe polisy obejmują pokrycie kosztów leczenia i pomocy assistance za granicą, ale dodatkowe usługi i rodzaje ochrony zależą od decyzji i potrzeb podróżnego. Wybierając się do Uzbekistanu, warto zapewnić sobie ochronę o jak najszerszym zakresie – zwłaszcza koszty transportu powrotnego z Azji w razie wypadku mogą być bardzo wysokie.

Czy ubezpieczenie do Uzbekistanu jest obowiązkowe?

W Uzbekistanie nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia. Jest to jednak zalecane wszystkim podróżnym, ponieważ brak polisy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi i problemami podczas pobytu.

Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących

Podróżujący do Uzbekistanu obywatele Polski muszą posiadać paszport, który będzie ważny przez co najmniej 6 miesięcy. Nie ma dodatkowych formalności w przypadku podróży, które nie przekraczają 30 dni. W razie dłuższego pobytu konieczne będzie uzyskanie wizy wjazdowej za pośrednictwem Ambasady Uzbekistanu w Warszawie. Uchybienie temu obowiązkowi i przekroczenie terminu 30 dni będzie się wiązać z karą finansową, deportacją i zakazem wjazdu do kraju.

CZY WIESZ, ŻE …

Turystów dotyczy w Uzbekistanie obowiązek meldunkowy – zazwyczaj dopełnia go personel hotelu, w którym się zatrzymujemy.

Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Uzbekistan jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla odwiedzających. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o rejestracji podróży w systemie Odyseusz, co ułatwi kontakt w razie nadzwyczajnych sytuacji. Rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, jednak nie zaleca się korzystania z pomocy lokalnej służby zdrowia poza nagłymi wypadkami.

Radzimy unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne wykonywane w Uzbekistanie do niezbędnego minimum. W ubezpieczeniu turystycznym powinien znaleźć się zapis o pokryciu przez biuro ubezpieczeniowe kosztów transportu chorego samolotem do kraju.

Źródło: Polska w Uzbekistanie, Informacje dla podróżujących.

Ponadto MSZ przestrzega podróżujących do Uzbekistanu przed:

  • kradzieżami kieszonkowymi na bazarach i dworcach,
  • samotnym poruszaniem się po zmroku (zwłaszcza w przypadku kobiet),
  • zakazem fotografowania w metrze, na dworcach kolejowych i lotniskach, a także wykonywania zdjęć mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych,
  • zakazem nielegalnego przywozu dronów.

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Uzbekistanu

Kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa dla podróżujących do Uzbekistanu nie powinna się ograniczać tylko do pokrycia kosztów leczenia i transportu. Co jeszcze powinno znaleźć się w polisie, żeby gwarantowała ona pomoc w każdych okolicznościach?

Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)

Podstawą każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia, w skrócie nazywane ubezpieczeniem KL. To w ramach tej ochrony podróżny ma zapewnione, że w razie problemów zdrowotnych za granicą, ubezpieczyciel opłaci m.in.:

  • koszty wizyt lekarskich,
  • koszty pobytu w szpitalu,
  • koszty leczenia ambulatoryjnego,
  • koszty potrzebnych badań, zabiegów i operacji,
  • koszty niezbędnych leków i środków opatrunkowych,
  • koszty leczenia stomatologicznego (do ustalonego progu),
  • koszty leczenia okołoporodowego (na określonych warunkach).

Ubezpieczyciel pokrywa wspomniane koszty do wysokości sumy ubezpieczenia, którą wybiera się przy zakupie polisy. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ zbyt niska kwota może sprawić, że suma ubezpieczenia się wyczerpie, a wówczas to ubezpieczony będzie musiał pokryć pozostałą część opłat na własną rękę.

Przykład

Wiener w ramach ubezpieczenia turystycznego zwraca również koszty kontynuacji leczenia (nie rehabilitacji) po powrocie do Polski do 5000 zł, jeśli mają one związek z chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem za granicą.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Po nieszczęśliwym wypadku za granicą ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia w ramach ubezpieczenia KL, ale to nie wszystko. Jeśli turysta chce otrzymać również odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu, musi zawrzeć w swojej polisie ubezpieczenie NNW. Ten rodzaj ochrony gwarantuje wypłatę rekompensaty, której wysokość będzie zależeć od:

  • stopnia doznanego uszczerbku,
  • sumy ubezpieczenia NNW.

Utrata zdrowia jest określana procentowo na podstawie tabeli dołączonej do OWU. Każdemu urazowi przypisana jest tam odpowiednia wartość i taką właśnie część sumy ubezpieczenia wypłaca się poszkodowanemu turyście (w razie śmierci – 100%). Wartości poszczególnych urazów mogą się sumować, ale nie mogą przekroczyć 100% sumy ubezpieczenia.

Przykład

SIGNAL IDUNA wypłaca od 1% do 20% sumy ubezpieczenia NNW za złamania, w zależności od ich rodzaju i tego, których kości one dotyczą.

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie może obejmować nie tylko zdrowie i życie turysty, ale również rzeczy osobiste, które zabrał ze sobą w podróż. Ochrona w ramach ubezpieczenia bagażu nie jest jednak bezwarunkowa. Aby otrzymać odszkodowanie za jego uszkodzenia lub utratę, bagaż musi znajdować się np.:

  • pod bezpośrednią opieką podróżnego,
  • w zawodowego przewoźnika,
  • w przechowalni,
  • w indywidualnym schowku,
  • w zamkniętym miejscu zakwaterowania,
  • w zamkniętym bagażniku samochodu.

Jeśli więc turysta wykaże się rażącym niedbalstwem, np. zostawi walizki bez opieki w miejscu publicznym, to w razie ich kradzieży lub uszkodzenia, nie będzie mu przysługiwać odszkodowanie. Trzeba też pamiętać, że ubezpieczyciele nie obejmują ochroną wszystkich przedmiotów – dotyczy ona zwykle tylko rzeczy, które stanowią standardowe wyposażenie podróżnego, czyli np. odzieży czy kosmetyków.

Przykład

Generali nie obejmuje ochroną w ramach ubezpieczenia bagażu sprzętu elektronicznego, w tym telefonów, aparatów i kamer, za wyjątkiem ryzyka rabunku, jeśli podróżny nosi wspomniane rzeczy przy sobie.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczyć się na podróż można nie tylko od ryzyka tego, że coś nam się stanie, ale też na wypadek, gdy to my wyrządzimy szkodę komuś innemu. Tak właśnie działa ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, z którego ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód na zdrowiu, życiu i majątku osób trzecich poszkodowanych przez ubezpieczonego podczas podróży.

Innymi słowy, ubezpieczyciel pokryje koszt np. szkód wyrządzonych przez turystę w pokoju hotelowym lub przez jego dziecko podczas zwiedzania muzeum. Warto przy tym pamiętać, że ochrona ma swoje ograniczenia i nie dotyczy np. szkód wyrządzonych po alkoholu. Wszystkie istotne zapisy dotyczące odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdują się w OWU.

Przykład

UNIQA stosuje franszyzę redukcyjną i integralną w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym w wysokości 500 zł. Oznacza to, że szkody, których równowartość nie przekracza tej kwoty, nie są pokrywane, z kolei świadczenia i odszkodowanie, które ją przekraczają, są o taką kwotę pomniejszane.

Assistance podróżne i ewakuacja medyczna

Assistance odgrywa bardzo istotną rolę w ubezpieczeniu podróżnym, ponieważ zwykle to w jego ramach ubezpieczyciel zapewnia organizację i pokrycie kosztów transportu do kraju. Dotyczy to zarówno transportu powrotnego, gdy ze względu na stan zdrowia podróżnego niemożliwy będzie powrót w pierwotnie przewidzianym terminie, jak i lotniczego transportu medycznego, jeśli będzie on wymagany.

Oczywiście assistance podróżne obejmuje też szereg innych usług poza transportem ubezpieczonego. Są one różne w zależności od towarzystwa, ale najczęściej należą do nich m.in.:

  • usługi informacyjne,
  • pomoc w razie kradzieży lub utraty dokumentów podróżnych,
  • pokrycie kosztów transportu, wyżywienia i zakwaterowania osoby wezwanej do ubezpieczonego,
  • pokrycie kosztów przeprowadzenia akcji poszukiwawczych i ratowniczych,
  • opieka nad dziećmi,
  • kontynuacja zaplanowanej podróży,
  • pomoc prawna,
  • usługi tłumacza.
Przykład

ERGO Hestia w ramach assistance podróżnego zapewnia zwrot koniecznych i uzasadnionych kosztów wyżywienia i noclegu (do 1000 zł) w razie odwołania lub opóźnienia o co najmniej 5 godzin odlotu samolotu, odjazdu autokaru lub pociągu, jeśli kosztów tych nie pokrył przewoźnik.

Koszty leczenia i opieka medyczna w Uzbekistanie

Obcokrajowcy generalnie ponoszą koszty leczenia w danym kraju na własną rękę. W Europie wsparciem w tym zakresie jest karta EKUZ, która jednak nie obowiązuje na terenie Azji, więc w Uzbekistanie będzie bezużyteczna. Pomoc medyczna dla turystów przebywających w tym kraju jest więc w pełni płatna, chyba że mają wykupione ubezpieczenie.

Jakość i dostępność służby zdrowia

Poziom służby zdrowia w Uzbekistanie nie jest najwyższy, zwłaszcza w zestawieniu z europejskimi standardami. Choć w kraju nie brakuje szpitali i ośrodków zdrowia (na początku 2024 roku było ich ponad 1400), w wielu z nich panują kiepskie warunki sanitarne, częste są braki w odpowiednim sprzęcie i problemy z dostępem do leków.

UWAGA!

Turystom zaleca się ograniczyć korzystanie z usług uzbeckiej służby zdrowia jedynie do najpilniejszych przypadków – w pozostałych sytuacjach rekomendowany jest transport pacjenta za granicę.

Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia

Koszty leczenia dla obcokrajowców w Uzbekistanie zależą od poziomu placówki, ale są ogólnie wysokie. MSZ podaje, że za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu trzeba zapłacić co najmniej 30 USD, a koszt doby spędzonej w szpitalu wynosi od 100 USD do nawet 400 USD. W placówkach prywatnych, które mogą zapewnić lepszą opiekę, koszt będzie wyższy niż w publicznych ośrodkach zdrowia. Transport medyczny z Uzbekistanu oznacza wydatek w wysokości co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zalecane szczepienia przed wyjazdem

W Uzbekistanie nie ma obowiązkowych szczepień, ale odmienna flora bakteryjna, kiepskie warunki sanitarne czy kilkugodzinny lot to czynniki sprzyjające rozwijaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Oprócz obowiązkowego dbania o higienę osobistą i uważania na to, co się pije i spożywa, przed wyjazdem warto rozważyć także wizytę u specjalisty zajmującego się medycyną podróży i zastosowanie się do jego wskazówek dotyczących immunizacji.

Zalecane szczepienia dla podróżujących do Uzbekistanu mogą obejmować m.in.:

  • tężec – łatwo o zarażenie się przez zanieczyszczoną ranę,
  • odrę – Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) informuje o większej niż zwykle liczbie odnotowanych przypadków zachorowań w Uzbekistanie,
  • żółtaczkę – istnieje duże ryzyko zarażenia się drogą pokarmową przy spożywaniu posiłków w przydrożnych barach czy na bazarach,
  • tyfus – kolejna choroba, która łatwo przenosi się za pośrednictwem brudnych rąk i skażonego jedzenia/picia,
  • wściekliznę – według informacji CDC, w Uzbekistanie powszechnie spotykane są zainfekowane psy.
CZY WIESZ, ŻE …

W 2018 roku Uzbekistan uzyskał status kraju wolnego od malarii według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Uzbekistanu?

Wybierając ubezpieczenie podróżne, trzeba zwrócić uwagę na niektóre jego aspekty, żeby polisa zapewniała turyście właściwą ochronę za granicą. I wcale nie chodzi o cenę, bo wbrew pozorom najdroższe ubezpieczenie niekoniecznie będzie tym najlepszym. Co jest w takim razie szczególnie istotne?

Limity odpowiedzialności i zakres ochrony

W pierwszej kolejności musisz skupić się na zakresie ochrony. Polisa turystyczna na wyjazd do Uzbekistanu powinna zawierać przede wszystkim:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance (w tym transport medyczny),
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Na tych najważniejszych elementach polisy ochrona ubezpieczeniowa nie musi się jednak kończyć. Różne firmy oferują różne dodatkowe rozszerzenia, w tym m.in:

  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie do pracy fizycznej.
CZY WIESZ, ŻE …

Często spotykanymi rozszerzeniami ochrony ubezpieczeniowej są klauzula chorób przewlekłych i klauzula alkoholowa. W większości firm są one uwzględnione w cenie standardowej polisy, ale w niektórych przypadkach mogą wiązać się z dodatkową opłatą.

Gdy wybierzesz już pasujący Ci zakres ochrony ubezpieczeniowej, musisz zwrócić jeszcze uwagę na limity odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyznaczają je sumy ubezpieczenia, czyli kwoty stanowiące górną granicę kosztów pokrywanych w ramach polisy. Jeśli więc koszty leczenia za granicą okażą się wyższe od sumy zapisanej w ubezpieczeniu, to sam turysta będzie musiał pokryć różnicę, dlatego zawsze warto wybrać wysoką sumę. W przypadku wyjazdu do Uzbekistanu powinno to być minimum 200 tys. zł.

Oczywiście im wyższe sumy, tym droższe ubezpieczenie, ale pamiętaj, że w tej kwestii lepiej nie oszczędzać. Czemu? Bo koszty w razie poważnego wypadku za granicą mogą być liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych, tymczasem cena polisy to zwykle kilkadziesiąt złotych. Ryzyko może okazać się zatem kompletnie nieopłacalne.

UWAGA!

W ubezpieczeniu turystycznym mogą znajdować się niższe od sumy ubezpieczenia podlimity dotyczące konkretnych usług (np. leczenia stomatologicznego w ramach ubezpieczenia KL).

Długość podróży a wymagane ubezpieczenie

Dłuższy pobyt za granicą to większe ryzyko niefortunnego zdarzenia, dlatego bardzo ważne jest, żeby ochrona ubezpieczeniowa obejmowała zawsze cały okres wyjazdu. Pamiętaj, że wypadek może przydarzyć się nawet na lotnisku lub w drodze na nie, dlatego lepiej nie szukać w tym zakresie oszczędności.

Weź też pod uwagę, że suma ubezpieczenia kosztów leczenia jest redukcyjna, czyli zmniejsza się po każdej wypłacie świadczenia. Na dłuższy wyjazd warto więc wybrać polisę z wyższą sumą, w razie gdyby zaszła potrzeba kilkukrotnego skorzystania z pomocy ubezpieczyciela.

Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, trekking

Uzbekistan to kraj, w którym nie brakuje możliwości aktywnego spędzania czasu. Czy wiesz jednak, że od tego, jakiego rodzaju aktywności Cię interesują, może zależeć rodzaj potrzebnej Ci ochrony ubezpieczeniowej?

Standardowa polisa turystyczna obejmuje zazwyczaj amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych (np. jogging, jazda na rowerze, gra w tenisa) i nie wymaga rozszerzenia. W przypadku bardziej niebezpiecznych aktywności taka ochrona będzie jednak niewystarczająca. Jeżeli więc planujesz np. trekking w górach Tienszan lub off-roadowe wyprawy na pustynię Kyzył-kum, musisz pamiętać o wykupieniu klauzuli sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

Dodatkowa ochrona zwiększy koszt polisy, ale zapewni Ci pomoc ubezpieczyciela w razie zdarzeń związanych z niebezpieczną aktywnością. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej sprawdzić, czy interesująca Cię dyscyplina na pewno jest objęta ochroną przez dane towarzystwo. Ubezpieczyciele różnie podchodzą do poszczególnych sportów, więc reguły w każdej firmie mogą być nieco inne.

Przykład

Generali zalicza do sportów wysokiego ryzyka m.in. kolarstwo górskie, downhill, wspinaczkę przy użyciu sprzętu zabezpieczającego, trekking powyżej 4000 m n.p.m., spadochroniarstwo czy jazdę na quadach.

Koszt ubezpieczenia do Uzbekistanu

Wiedząc, jakiego rodzaju ubezpieczenia na podróż do Uzbekistanu będziemy potrzebować, można sprawdzić jego cenę. Czy trzeba się nastawić na duży wydatek?

Przykładowe ceny polis

Cenę ubezpieczenia turystycznego do Uzbekistanu sprawdzimy na przykładzie 28-letniego, podróżującego w pojedynkę mężczyzny, który wybiera się na tygodniową wycieczkę objazdową po Uzbekistanie. W planach ma zwiedzanie i rekreacyjne uprawianie sportów, nie choruje na nic przewlekle. Poniżej przykładowe oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia na co najmniej 200 000 zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
44 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 4000 zł
47 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
61 zł
WienerKL: 341 344 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 213 340 zł,
Bagaż: 1000 zł
64 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
92 zł
SIGNAL IDUNAKL: 640 020 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 128 004 zł,
Bagaż: 2000 zł
97 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
131 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia

Jak widać, koszt ubezpieczenia nawet na tak odległy wyjazd, jak do Uzbekistanu, wcale nie musi być wysoki. Najtańsze polisy można mieć już za kilka złotych dziennie, choć oczywiście cena będzie wzrastać wraz ze zmieniającymi się warunkami ubezpieczenia. Co jeszcze wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

  • Liczba ubezpieczonych – cena wzrasta zazwyczaj proporcjonalnie do liczby osób wpisanych na polisie.
  • Wiek ubezpieczonych – ubezpieczenie dla dziecka jest zwykle o kilka złotych tańsze, a ubezpieczenie dla seniora (w zależności od firmy jest to osoba w wieku powyżej 60-65 lat) droższe.
  • Kierunek wyjazdu – ubezpieczenie podróży na inny kontynent jest droższe od pobytu w Europie.
  • Długość wyjazdu – im dłuższy okres ubezpieczenia, tym wyższa cena.
  • Zakres ubezpieczenia – szerszy zakres ochrony i wyższe sumy ubezpieczenia zwiększają wysokość składki.
  • Aktywności podczas wyjazdu – standardowe ubezpieczenie obejmuje wypoczynek, zwiedzanie i rekreacyjne uprawianie sportów, z kolei wyjazd do pracy fizycznej czy związany z wyczynowym uprawianiem sportu spowoduje naliczenie wyższej składki.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Uzbekistanu?

Chociaż Uzbekistan to rzadki kierunek podróży z Polski, w większości firm ubezpieczeniowych bez problemu znajdziemy polisę na wyjazd do Azji Centralnej. Możesz kupić ją np.:

  • bezpośrednio w wybranym towarzystwie lub agencji ubezpieczeniowej,
  • za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń,
  • w biurze podróży, w którym wykupiłeś wycieczkę do Uzbekistanu.
UWAGA!

Organizator wyjazdu turystycznego ma obowiązek ubezpieczyć swoich klientów, ale tego rodzaju polisy zapewniają tylko podstawową ochronę o niskich sumach ubezpieczenia. Oprócz tego warto kupić polisę na własną rękę lub skorzystać z oferty rozszerzenia pakietu ubezpieczeń w biurze podróży.

Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na terenie Uzbekistanu

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie oferty ubezpieczenia do Uzbekistanu mają różne firmy, ale nie masz czasu i cierpliwości na przeglądanie każdego towarzystwa z osobna, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Za jej pomocą znajdziesz polisę na wyjazd do Uzbekistanu w takich zakładach ubezpieczeń, jak m.in.:

  • AXA Partners,
  • Generali,
  • mtu24.pl,
  • Proama,
  • SIGNAL IDUNA,
  • UNIQA,
  • Wiener,
  • You Can Drive.

Nie jesteś jeszcze zdecydowany na zakup ubezpieczenia? Zapisz kalkulację i wróć do niej, kiedy zechcesz. A jeśli wszystko już wiesz i masz ofertę dla siebie, kliknij “Kup teraz”, uzupełnij dane osobowe, zapłacić online i odbierz polisę, która trafi na Twojego maila. Tak przygotowany, możesz śmiało ruszać na wielką azjatycką wyprawę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Uzbekistanu

Czy w Uzbekistanie jest bezpiecznie?
Czy EKUZ pokrywa koszty leczenia w Uzbekistanie?
Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Uzbekistanu?
Najważniejsze informacje:
  • Uzbekistan to kraj położony w Azji Centralnej. Podróżujący tam Polacy muszą posiadać ważny paszport.
  • Wiza do Uzbekistanu nie jest wymagana, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni.
  • Ubezpieczenie turystyczne do Uzbekistanu powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC prywatne i ochronę bagażu.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na podróż do Uzbekistanu nie powinna być mniejsza niż 200 tys. zł.
  • Poziom służby zdrowia w Uzbekistanie jest niski – warto zadbać o polisę pokrywającą koszty transportu medycznego do Polski.
  • Jeżeli planujesz uprawianie niebezpiecznych sportów, pamiętaj o rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowej o odpowiednią klauzulę.
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/uzbekistan/idp
  • https://www.who.int/news/item/07-12-2018-who-certifies-that-uzbekistan-has-eliminated-malaria
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!