Wakacje za granicą dla singla – jak ubezpieczyć się na wyjazd w pojedynkę?

Jak wakacje, to tylko z rodziną, drugą połówką lub przyjaciółmi? Niekoniecznie! Podróżowanie solo staje się coraz popularniejsze, a ofert na wyjazdy przygotowanych specjalnie dla pojedynczych turystów nie brakuje. Takie spędzanie wolnego czasu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, podczas którego nie można zapomnieć o ubezpieczeniu.

wakacje solo

Podróżowanie w pojedynkę – wady i zalety

Myśląc o wyjeździe na urlop, najczęściej planujemy go z rodziną, partnerem lub partnerką, czy w grupie znajomych. Podróżowanie w towarzystwie ma oczywiście wiele zalet, ale nie jest obowiązkowe – poznawać świat można równie dobrze w pojedynkę i wielu turystów decyduje się właśnie na taki wariant. Co się z tym wiąże?

Z grubsza rzecz biorąc, wyjazd jednoosobowy nie różni się jakoś szczególnie od tego realizowanego z kimś innym. Bez względu na liczbę podróżnych, wyprawę trzeba zawsze zaplanować i przygotować się do niej w podobny sposób, uwzględniając m.in. takie kwestie jak transport, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety, atrakcje czy bezpieczeństwo. Mimo to przed samodzielnym wyjazdem (zwłaszcza pierwszym) często pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno damy sobie radę. Jest to zupełnie normalne, ale zapewniamy, że nie ma się czego bać.

Jakie są zalety podróżowania jako singiel/singielka?

 1. Jest to najlepszy sposób na wypoczynek, który pozwoli Ci wsłuchać się w samego siebie i własne potrzeby.
 2. Możesz oderwać się od codzienności, stresujących doświadczeń i innych ludzi.
 3. Będziesz mieć pełną swobodę – samodzielnie wybierzesz cel podróży, zaplanujesz swój dzień i aktywności, zrobisz wszystko we własnym tempie.
 4. Nie będziesz musieć podążać za czyimś planem, uwzględniać potrzeb innych osób i szukać z nimi kompromisu.
 5. Będziesz mieć możliwość poznania nowych ludzi.
 6. Nabierzesz pewności siebie.

A co jeśli chodzi o wady wyjazdów w pojedynkę?

 1. Zarówno przed wyjazdem, jak i w jego trakcie trzeba będzie zorganizować wszystko samodzielnie.
 2. Jako samotny podróżny będziesz narażony na więcej niebezpieczeństw, a w razie nieprzewidzianych sytuacji zdany tylko na siebie.
 3. Nie będziesz mieć wsparcia bliskiej osoby w razie problemów podczas wyjazdu.
 4. Wyprawa może być droższa ze względu np. na dopłaty do wynajmu pojedynczego pokoju i brak możliwości podziału kosztów.
 5. Podczas dłuższego wyjazdu możesz poczuć się samotnie.
grafika

Choć więc podróżowanie w pojedynkę ma wiele zalet, podczas takiego wyjazdu trzeba się oczywiście liczyć z pewnymi niedogodnościami i utrudnieniami. Na pewno niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do takiej wyprawy – zarówno pod względem mentalnym, jak i praktycznym. W miarę możliwości przed wyjazdem powinniśmy zadbać o wszystkie przewidziane i nieprzewidziane okoliczności, nie pozostawiając niczego przypadkowi.

CIEKAWOSTKA

Według biura podróży Rainbow do najchętniej wybieranych przez singli kierunków podróży w 2023 roku należały Senegal, Gambia, Włochy, Maroko, Egipt, Izrael i Jordania.

Singiel w podróży – o czym pomyśleć przed wyjazdem?

Jak już wspomnieliśmy, samodzielny wyjazd oznacza pełną swobodę. Tylko od Ciebie będzie zależeć, jak przebiegnie Twoja podróż, ale również tylko Ty możesz sprawić, że nic nie zepsuje Ci wypoczynku. Co musisz wziąć pod uwagę, organizując urlop w pojedynkę?

Dokąd jechać?

Cel samodzielnej wyprawy turystycznej należy rzecz jasna wybrać zgodnie z własnymi oczekiwaniami, możliwościami i potrzebami. Poczynając od tych klimatycznych, poprzez budżetowe, a kończąc na tych dotyczących charakteru wyjazdu.

I tak, można się zdecydować np. na typowe wczasy w wariancie all inclusive w jednym z popularnych kurortów w Grecji czy Turcji, ale można też postawić na aktywny wypoczynek i np. trekking w Skandynawii lub intensywne zwiedzanie we Włoszech. A może jesteś typem imprezowicza? Wówczas warto wybrać się do miejsc, które oferują najwięcej tego typu atrakcji, jak np. hiszpańska Ibiza.

CZY WIESZ, ŻE …

Wybierając się po raz pierwszy na wakacje w pojedynkę, warto postawić na początek na podróż krajową lub europejską, podczas której na pewno będziemy czuć się pewniej, niż rzucając się od razu na głęboką wodę w nieznanym kraju o obcej kulturze.

Samodzielnie czy z biurem?

Gdy już wybierzesz, dokąd chcesz się udać, będziesz musiał zdecydować, czy chcesz jechać na własną rękę, czy z biurem podróży. Obydwie opcje mają swoje wady i zalety.

Podróż z biurem jest szczególnie warta polecenia, jeśli nie czujesz się za dobrze w kwestiach logistycznych. To organizator wycieczki zadba o takie rzeczy jak bilety, noclegi, wyżywienie czy plan podróży, Ty możesz się skupić na odpoczynku. Różnego rodzaju ofert jest całe mnóstwo, wśród nich również takie skierowane konkretnie do singli. Poniżej przykładowe propozycje zaczerpnięte ze strony touroperatora OneFun.pl.

Kierunek wyjazduCharakter podróżyCzas pobytuCena wycieczki
LitwaSpływ kajakowy4 dni699 zł
KaszubyŻagle4 dni849 zł
AustriaBike Camp9 dni2299 zł
ChorwacjaRejs9 dni2699 zł
FrancjaNarty9 dni2999 zł
MaderaTrekking8 dni3699 zł
GruzjaZwiedzanie8 dni4899 zł
IslandiaObjazd9 dni5499 zł
TajlandiaRejs + zwiedzanie14 dni7999 zł
USAObjazd kamperem15 dni8099 zł
Dane na podstawie ofert ze strony onefun.pl (04.03.2024).

Z drugiej strony, wyjazd z biurem ma też swoje wady. Przede wszystkim musisz poświęcić część swojej swobody, żeby dostosować się do harmonogramu. Będziesz też podróżować w grupie, więc nie wszystko musi zależeć od Ciebie. Podczas wyjazdu na własną rękę nie będziesz uzależniony od nikogo i niczego – pełna wolność!

Ile pieniędzy zabrać?

To zależy w dużej mierze od kierunku i charakteru podróży. Ważne jednak, żeby jeszcze przed wyjazdem dokładnie określić swoje możliwości finansowe, co pozwoli Ci później uniknąć problemów.

W przypadku wyjazdów z biurem jest o to łatwiej – płacisz określoną kwotę, zabierasz dodatkowe pieniądze na inne wydatki i masz spokój. Podróżując na własną rękę, będziesz musiał wszystko zorganizować sam, co oznacza rezerwację biletów lotniczych, noclegów, przejazdów itp. Warto wcześniej sprawdzić, ile mniej więcej będzie Cię to kosztować. Nie chodzi o dokładne określenie kosztów, bo tych nigdy nie da się zaplanować co do grosza, ale o ustalenie ramowego planu wydatków.

CZY WIESZ, ŻE …

W poszukiwaniu tanich noclegów i biletów lotniczych na własną rękę warto korzystać ze stron i porównywarek internetowych typu Booking.com, Airbnb.pl, Skyscanner.pl czy Kayak.pl.

Bezpieczeństwo podczas podróży solo – porady dla singla wyjeżdżającego za granicę

Kwestia bezpieczeństwa podczas wyjazdu jest ważna zawsze, ale w przypadku podróżowania w pojedynkę trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Samotny turysta nie tylko jest łatwiejszym celem dla różnego rodzaju złodziei, naciągaczy i oszustów, ale jest też pozbawiony wsparcia w postaci bliskiej osoby, gdy np. dojdzie do wypadku. Konieczne jest zatem, żeby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

 • poinformuj bliskich o swoich planach – przed podróżą przekaż informacje na temat wyjazdu i Twojego miejsca pobytu bliskim osobom, co ułatwi kontakt w razie problemów,
 • pozostawaj w kontakcie – uspokoisz w ten sposób bliskich, a przy tym zwiększysz swoje bezpieczeństwo, jeśli dojdzie do sytuacji awaryjnej,
 • dowiedz się o więcej miejscu, do którego się wybierasz – podstawowy research na temat m.in. lokalnych zwyczajów, mile widzianych zachowań, potencjalnych zagrożeń czy miejsc, których lepiej unikać, może zapobiec wielu kłopotom,
 • nie bój się ludzi, ale zachowaj czujność – podróżowanie to możliwość poznawania nowych ludzi, jednak warto zachować przy tym zdrowy rozsądek, np. nie ufając w stu procentach znajomym poznanym na imprezie, czy nie opowiadając głośno o sobie czy swoim miejscu pobytu,
 • nie trzymaj razem wszystkich środków pieniężnych – w razie kradzieży zachowasz w ten sposób przynajmniej część gotówki, kartę płatniczą lub telefon,
 • zrób kopie dokumentów – utrata paszportu czy dowodu osobistego za granicą to duży problem, dlatego warto przygotować ich cyfrowe lub fizyczne kopie,
 • nie zabieraj cennych przedmiotów – oczywiście trudno w dzisiejszych czasach podróżować np. bez smartfona, ale już kosztowności, drogą biżuterię czy elektroniczne gadżety warto zostawić w domu,
 • unikaj zwiedzania po zmroku – zwłaszcza w odludnych miejscach,
 • ubezpiecz się przed podróżą – ubezpieczenie turystyczne to podstawa, szczególnie w przypadku wyjazdu solo.
jak zadbać o bezpieczeństwo podczas samotnego wyjazdu
CZY WIESZ, ŻE …

Dodatkowym zabezpieczeniem dla osób wyjeżdżających za granicę jest zarejestrowanie się w systemie Ministerstwa Spraw Zagranicznych “Odyseusz”. Dzięki temu w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować, udzielić Ci niezbędnych informacji oraz pomocy przez placówkę dyplomatyczną w danym kraju.

Ubezpieczenie turystyczne dla singla – co powinna zawierać polisa?

Ubezpieczenie na podróż za granicę to podstawa, o której powinien pamiętać każdy turysta, niezależnie od tego, czy wyjeżdża sam, czy w towarzystwie. W przypadku wczasów zorganizowanych ubezpieczenie jest wliczone w koszt wycieczki, ale trzeba pamiętać, że tego rodzaju polisa to najczęściej podstawowy wariant ochrony o wąskim zakresie. Warto go zatem rozszerzyć lub wykupić dodatkową polisę na własną rękę, w której będziesz mógł sam określić, jakiego rodzaju ochrona jest Ci potrzebna.

Co oferują zakłady ubezpieczeń dla wyjeżdżających samotnie turystów? Podobnie jak w przypadku pozostałych osób, podstawowymi elementami polisy są:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia, z którego pokryte zostaną wszelkiego rodzaju wydatki przeznaczone na pomoc medyczną udzieloną Ci za granicą, ale tylko do wysokości określonej w umowie sumy ubezpieczenia, dlatego zadbaj o to, żeby była wystarczająca,
 • ubezpieczenie NNW, dzięki któremu w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku zostanie Ci wypłacone odszkodowanie za poniesione krzywdy,
 • assistance, w ramach którego ubezpieczyciel przewiduje szereg różnego rodzaju usług przydatnych podczas podróżowania samemu (szczegóły w kolejnym akapicie),
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, przydatne gdy sam spowodujesz szkodę i będziesz musiał pokryć jej koszty lub wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie,
 • ubezpieczenie bagażu będące nieocenioną pomocą w razie uszkodzenia, zniszczenia, zgubienia, opóźnienia lub kradzieży rzeczy osobistych należących do podróżnego.

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli wybierasz się do jednego z europejskich krajów, przed podróżą powinieneś zadbać o wyrobienie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten jest dostępny bezpłatnie po złożeniu odpowiedniego wniosku w oddziale NFZ (także pocztowo lub przez internet) dla każdej osoby ubezpieczonej w polskim systemie opieki zdrowotnej. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie pomocy publicznej służby zdrowia za granicą, ale jedynie w przypadku sytuacji nagłych i niespodziewanych, oraz na zasadach przewidzianych w przepisach danego kraju (możliwe, że część lub całość kosztów będziesz musiał ponieść samodzielnie). Kartę EKUZ warto mieć, ale trzeba pamiętać, że nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego, w którym zakres gwarantowanej ochrony jest znacznie szerszy.

Na wymienionych elementach ochrona ubezpieczeniowa nie musi się oczywiście kończyć. Jej zakres powinieneś dopasować do własnych potrzeb i okoliczności towarzyszących wyjazdowi. I tak, polisę możesz rozszerzyć m.in. o:

 • ubezpieczenie sportowe – jeżeli podczas podróży zamierzasz spędzać czas aktywnie,
 • ubezpieczenie narciarskie – jeżeli wybierasz się na narty lub snowboard za granicę,
 • ubezpieczenie do pracy za granicą – jeżeli Twój wyjazd jest związany z pracą zarobkową lub wolontariatem za granicą,
 • ochronę na wypadek zaostrzenia się objawów choroby przewlekłej – jeżeli przed wyjazdem są Ci znane dolegliwości, które sprawiają, że podczas podróży Twój zdrowia może ulec pogorszeniu,
 • ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych – jeżeli zamierzasz uprawiać sporty zaklasyfikowane przez ubezpieczyciela jako wysokiego ryzyka lub ekstremalne,
 • klauzulę alkoholową – jeżeli obawiasz się, że do nieszczęśliwego wypadku podczas wyjazdu dojdzie, gdy będziesz znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu.

Ubezpieczenie assistance dla podróżującego w pojedynkę – co obejmuje ochrona?

O ile w przypadku podstawowych elementów polisy ubezpieczenie turystyczne dla singla nie różni się istotnie od ochrony gwarantowanej większej liczbie podróżnych, o tyle duże znaczenie mogą mieć pojedyncze usługi przewidziane przez ubezpieczyciela w ramach pomocy assistance. Niektóre z nich są bowiem szczególnie przydatne w przypadku podróżujących samotnie osób. Zaliczają się do nich m.in.:

 • pokrycie kosztów pobytu osoby wezwanej do towarzyszenia ubezpieczonemu – ubezpieczyciel pokrywa koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia osoby bliskiej wezwanej do towarzystwa, jeżeli ubezpieczony trafi do szpitala za granicą i nie towarzyszy mu żadna osoba pełnoletnia,
 • pomoc w przypadku utraty dokumentów – ubezpieczyciel może udzielić informacji o działaniach niezbędnych do uzyskania dokumentów zastępczych lub pomóc zablokować konto w razie utraty karty kredytowej,
 • usługi informacyjne – ubezpieczyciel udziela informacji na temat m.in. przepisów celnych i wizowych, wymaganych w podróży dokumentów, zalecanych szczepień, wynajmu samochodu, bazy noclegowej, pogody i warunków klimatycznych, aktualnych kursów walut, przedstawicielstwach dyplomatycznych itp.,
 • pomoc prawna – ubezpieczyciel opłaca honorarium adwokata i tłumacza, jeżeli ubezpieczony potrzebuje pomocy prawnej w sprawach karnych i wykroczeń za granicą,
 • pomoc w przypadku wcześniejszego powrotu do kraju lub przedłużonego pobytu za granicą – ubezpieczyciel pokrywa koszty, jeżeli zajdą ku temu okoliczności (np. zachorowanie osoby bliskiej w kraju, brak możliwości powrotu do kraju w zaplanowanym terminie),
 • dostęp do całodobowej infolinii.

Jak to wygląda w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli? W tabeli zebraliśmy usługi assistance mogące się przydać podczas samotnej podróży za granicę oferowane przez wybrane towarzystwa, a także przyjrzeliśmy się warunkom, jakie dotyczą usłudze wezwania osoby bliskiej mającej towarzyszyć ubezpieczonemu po wypadku za granicą.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres pomocy assistance dla podróżującego w pojedynkę turystyWarunki pobytu osoby wezwanej do towarzyszenia ubezpieczonemu
AXA PartnersCałodobowy dyżur Centrum Pomocy Assistance,
transport i pobyt osoby wezwanej do ubezpieczonego,
całodobowa infolinia,
pomoc prawna,
przedłużony pobyt ubezpieczonego za granicą,
lifestyle assistance.
Ubezpieczyciel pokrywa koszty, o ile lekarz prowadzący stwierdzi, że ubezpieczony musi być hospitalizowany przez ponad 10 dni lub jeśli stwierdzi stan zagrożenia życia.
GeneraliCałodobowy dyżur Centrum Pomocy Generali,
kontakt i telekonferencja z osobą bliską,
przekazanie informacji,
pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów,
transport i pobyt osoby wezwanej do towarzyszenia,
informacje przed podróżą,
pomoc prawna
, pomoc w przypadku konieczności wcześniejszego powrotu do kraju,
dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych
Ubezpieczyciel pokrywa koszty, jeżeli przewidywany okres hospitalizacji przekracza 7 dni lub ubezpieczony jest w stanie zagrożenia życia i nie towarzyszy mu osoba pełnoletnia.
Ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu oraz zakwaterowania do 7 dni (max. 100 euro/dzień).
SIGNAL IDUNACałodobowy dyżur Centrali Alarmowej,
przekazanie wiadomości,
pomoc w przypadku utraty dokumentów,
zwrot utraconej gotówki,
telefoniczna pomoc prawna,
dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych,
koszty przedłużonego pobytu za granicą,
wizyta osoby towarzyszącej.
Pokrycie kosztów transportu do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, oraz wyżywienia i zakwaterowania do 150 euro/dzień maksymalnie przez 7 dni.
UNIQACałodobowy dyżur Centrum Alarmowego,
usługi informacyjne,
pomoc po kradzieży dokumentów,
koszty podróży osoby wezwanej do ubezpieczonego,
pomoc w przypadku wcześniejszego powrotu do kraju,
pomoc prawna.
Ubezpieczyciel pokrywa koszty biletu lotniczego w klasie ekonomicznej, kolejowego lub autobusowego w obie strony oraz koszty wyżywienia i zakwaterowania do 7 dni.
WienerCałodobowy dyżur centrum alarmowego,
przekazanie informacji,
pomoc informacyjna przy odtworzeniu dokumentów,
infolinia podróżna,
pomoc tłumacza,
koszty dosłania przedmiotów osobistych,
koszty wcześniejszego powrotu do Polski,
koszty pomocy prawnej,
koszty podróży,
utrzymania i noclegów osoby wezwanej do ubezpieczonego.
Jeżeli ubezpieczony trafi do szpitala na co najmniej 7 dni i lekarz potwierdzi, że to konieczne, ubezpieczyciel pokryje koszty transportu, utrzymania i noclegów osoby wezwanej do wysokości 1% sumy ubezpieczenia za dzień, maksymalnie przez 7 dni.
Informacje na podstawie dokumentów OWU towarzystw ubezpieczeniowych (04.03.2024).

Ile singiel zapłaci za ubezpieczenie turystyczne za granicę? Ceny już od 5 zł za dzień!

Jak widać, ochrona ubezpieczeniowa dla osoby podróżującej w pojedynkę może być bardzo rozbudowana i obejmować cały szereg usług. Taka polisa z pewnością będzie droższa, ale jej koszt wciąż nie musi być wysoki.

Sprawdźmy za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi, ile może kosztować ubezpieczenie turystyczne dla singla. Naszym przykładowym turystą będzie 27-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który wybiera się w 10-dniową wycieczkę objazdową po Włoszech. Do porównania wybraliśmy oferty obejmujące koszty leczenia (KL), NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisyCena za dzien ochrony
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
54 zł5,40 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
63 zł6,30 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 804 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 1000 zł
70 zł7 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
87 zł8,70 zł
WienerKL: 345 608 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 005 zł,
Bagaż: 1000 zł
88 zł8,80 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
89 zł8,90 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
96 zł9,60 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
102 zł10,20 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (04.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na samotny wyjazd za granicę

Czy podróżowanie w pojedynkę jest bezpieczne?
Jakie są najlepsze kierunki podróży dla singla?
Czy lepiej jechać na wakacje solo na własną rękę, czy z biurem podróży?
Co można robić na wakacjach w pojedynkę?
PODSUMOWANIE
 • Samodzielne podróże zapewniają pełną swobodę, ale są też bardziej wymagające, np. pod kątem organizacyjnym.
 • Podróżować w pojedynkę można na własną rękę lub z biurem podróży.
 • Biura podróży organizują specjalne wyjazdy tylko dla singli.
 • Przed wyjazdem za granicę w pojedynkę trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, m.in. poinformowaniu o naszych planach bliskich, utrzymywaniu z nimi kontaktu czy wykonaniu kopii dokumentów podróżnych.
 • Szczególnie ważny przed samotnym wyjazdem za granicę jest zakup ubezpieczenia turystycznego.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!