Gdzie wyruszyć w podróż jesienią? Polecane kierunki na wyjazd w październiku

Nie uda Ci się w tym roku wyruszyć w podróż latem? Nic straconego! Jest naprawdę wiele kierunków, które są dobre na wyjazd jesienią. Ponadto o tej porze roku wycieczki są często tańsze, a turystów jest dużo mniej. Gdzie warto się wybrać?

wakacje jesienia

Zastanawiasz się, gdzie wyruszyć w podróż jesienią? Sprawdź kierunki odpowiednie na wyjazd w październiku! W tym poradniku znajdziesz inspiracje na jesienny wyjazd za granicę.

Dlaczego nie warto wyruszać w podróż jesienią – wady urlopu w październiku

Wakacje, czyli okres od czerwca do sierpnia to najpopularniejszy termin na wyjazdy i wycieczki. Wówczas pogoda zarówno w Polsce, jak i za granicą sprzyja wypoczynkowi i zwiedzaniu. Niektórzy z kolei są zwolennikami podróży poza sezonem, np. jesienią. Ma to swoje plusy oraz minusy.

Wadą podróży w październiku jest:

 • niepewna pogoda – w większości krajów europejskich temperatury maleją, przez co plażowanie staje się mniej przyjemne,
 • mniejsza liczba ofert wycieczek – nie wszędzie wyjazd o tej porze roku jest jeszcze atrakcyjny dla turystów,
 • ograniczone atrakcje turystyczne – niektóre z nich działają tylko sezonowo,
 • obowiązek szkolny – stanowi przeszkodę dla rodzin z dziećmi.

Dlaczego warto wyruszyć w podróż jesienią – zalety urlopu w październiku

Jeśli jesteś zwolennikiem wyjazdów w październiku, z pewnością nie będziesz miał problemu z określeniem tego, jakie plusy ma podróż o tej porze roku. Coraz więcej turystów przekonuje się do urlopu poza tak zwanym sezonem, choć nie każdy może sobie na to pozwolić. Okazuje się jednak, że niesie to za sobą sporo korzyści. 

Zaletą podróży w październiku jest:

 • niższa cena – wycieczki poza sezonem są z reguły tańsze,
 • mniejsza liczba turystów, brak tłumów i kolejek do atrakcji turystycznych,
 • cisza i spokój, mniejszy zgiełk,
 • łatwiej dostać urlop w pracy,
 • przyjemna pogoda na południu Europy – kiedy w Polsce jest zimno i deszczowo, Ty możesz korzystać z uroków plażowania. Ponadto w wielu regionach nie jest już tak upalnie, co sprzyja zwiedzaniu.

Miejsca warte uwagi, jeśli planujesz urlop w październiku

ciekawe kierunki na wakacje w październiku

Kreta

Na greckiej Krecie sezon turystyczny trwa od maja do października. Jest to zatem region uznawany za ten z najdłuższym latem. Temperatury powietrza i wody w październiku wynoszą średnio 22-25 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują zazwyczaj przez 4 dni w miesiącu. Taka pogoda sprzyja plażowaniu, a także aktywnemu wypoczynkowi, czyli zwiedzaniu, wycieczkom czy uprawianiu sportów wodnych, np. popularnego windsurfingu. Morze ma wówczas idealną temperaturę. Grecki klimat, turkusowa woda oraz przepiękne plaże i przyroda z pewnością zachwycą każdego. 

Lot z Polski na Kretę trwa średnio około 3 godziny. 

Do najpopularniejszych kurortów należą Agios Nikolaos, Hersonissos oraz Malia.

Fuerteventura

Na pogodę panującą na Fuerteventurze w październiku z pewnością nie będziesz narzekał. W końcu leży ona zaledwie 100 kilometrów od wybrzeża Afryki. Temperatura powietrza wynosi tam wówczas 22-27 stopni Celsjusza, a wody około 22 stopni Celsjusza. Opady deszczu są bardzo znikome. Występują zwykle przez 2 dni w miesiącu. Możesz zatem zarówno plażować, jak i zwiedzać oraz korzystać z atrakcji turystycznych wyspy. Fuerteventura ma pochodzenie wulkaniczne i jest najstarsza oraz najbardziej dziewicza ze wszystkich Wysp Kanaryjskich, więc na pewno nie zabraknie miejsc, które będziesz chciał odwiedzić. 

Lot samolotem z Polski na Fuerteventurę trwa około 5 godzin. 

Do najpopularniejszych kurortów należą Morro Jable oraz Costa Calma. 

Maroko

Wycieczka do Maroka w październiku z pewnością będzie udana. Dlaczego? Po upalnym okresie wakacji jest to czas, w którym pogoda się nieco uspokaja. Mimo wszystko, porównując ją do warunków panujących wówczas w Polsce, jest tu bardzo ciepło. Średnia temperatura powietrza przypadająca na ten miesiąc to 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu są znikome i występują zazwyczaj przez kilka dni, a wilgotność powietrza zaczyna rosnąć. Woda osiąga temperaturę około 21 stopni Celsjusza. Urlop w tym czasie będzie zatem dobry zarówno, jeśli lubisz wypoczynek na basenie bądź na plaży, jak i aktywne spędzanie czasu, czyli poznawanie zabytków, kultury, historii i innych ciekawych miejsc. 

Lot samolotem z Polski do Maroka trwa niewiele ponad 4 godziny. 

Najpopularniejsze kurorty turystyczne to między innymi Agadir, Casablanca, El Jadida oraz Saidia.

Sycylia

Podróż na Sycylię w październiku jest odpowiednia z pewnością dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie i poznawać kulturę oraz historię danych miejsc. Temperatura powietrza o tej porze roku jest znacznie przyjemniejsza niż w Polsce. Słupki rtęci sięgają tam wówczas 20-25 stopni Celsjusza. Temperatura wody zdecydowanie sprzyja kąpielom i plażowaniu – wynosi 25 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują przez kilka dni w miesiącu, więc nie powinno Ci to przeszkodzić w zwiedzaniu i poznawaniu wyspy. 

Czas trwania lotu z Polski na Sycylię to zazwyczaj niecałe 3 godziny. 

Do najpopularniejszych kurortów należą Letojanni, Giardini-Naxos oraz Lido Mazzarò.

Turcja

Riwiera Turecka to idealny kierunek na wycieczki w październiku. Podróż samolotem trwa 3-4 godziny. O tej porze roku pogoda jest tam bardzo słoneczna, z małą ilością opadów deszczu. Temperatura wskazuje średnio 24-29 stopni Celsjusza. Klimat wciąż służy korzystaniu z uroków piaszczystych plaż. Po kilku upalnych miesiącach woda w morzu jest naprawdę ciepła, co sprzyja kąpielom i uprawianiu sportów wodnych. Taka pogoda jest także dobra do poznania Turcji od strony kulturowej i historycznej. Oprócz pięknego wybrzeża, kraj ten ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji turystycznych, które z pewnością warto odwiedzić. W temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza zwiedzanie na pewno będzie przyjemniejsze. 

Lot z Polski do Turcji trwa około 3 godziny.

Do najpopularniejszych kurortów w Turcji należą Alanya, Antalya, Side oraz Kemer.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę

Najważniejszym elementem wyjazdu za granicę jest ubezpieczenie turystyczne. Ochroni Cię ono od skutków nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadek czy choroba. Pokryje koszty leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji, a także transportu do Polski. Opieka medyczna za granicą jest bardzo kosztowna, a jak widać w tabeli poniżej, cena polisy na wyjazd to jedynie kilka, kilkanaście złotych dziennie. Wszystko zależy od tego, jaki zakres wybierzesz.

Poniższe oferty ubezpieczenia obejmują podróż dla 32-letniego Oskara, który planuje spędzić 10 dni w Maroku.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
65 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
70 zł
SIGNAL IDUNAkoszty leczenia: 259 116 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 129 558 zł
81 zł
Wienerkoszty leczenia: 345 488 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 215 930 zł
88 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
89 zł
mtu24.plkoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 100 000 zł
90 zł
UNIQAkoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 150 000 zł
OC: 1 500 000 zł
144 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]
*zestawienie zawiera najtańsze propozycje poszczególnych ubezpieczycieli obejmujące koszty leczenia w wysokości min. 200 000 zł, podróżne NNW i OC prywatne.

Ponadto, jeśli wybierasz się za granicę, możesz zaopatrzyć się także w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyrobienie jej jest bezpłatne. Pomoc uzyskasz na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA. 

Weź jednak pod uwagę dokupienie ubezpieczenia turystycznego. Wówczas oprócz publicznej opieki zdrowotnej, którą zapewnia EKUZ, będziesz mógł skorzystać także z tej prywatnej, a taka występuje najczęściej w kurortach turystycznych. Polisa na wyjazd obejmuje wszystkie koszty leczenia, natomiast EKUZ gwarantuje pomoc na tych samych warunkach, co obywatelom danego kraju.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, gdzie lecieć na wakacje w październiku 

Czy warto wybrać się w podróż za granicę w październiku?
Jakie kraje warto odwiedzić jesienią?
Dlaczego warto wyruszyć w podróż w październiku?
PODSUMOWANIE
 • Kreta to najpopularniejsza grecka wyspa. Uznawana jest za miejsce, gdzie lato trwa najdłużej. Sezon turystyczny występuje tam od maja do października. Przez cały ten okres pogoda sprzyja plażowaniu i wycieczkom.
 • Fuerteventura to jedna z Wysp Kanaryjskich. Położona jest zaledwie 100 kilometrów od wybrzeża Afryki, dzięki czemu pogoda w październiku jest tam naprawdę sprzyjająca.
 • Turcja to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najcieplejszych regionów w okresie jesiennym. Temperatura w październiku osiąga tam wartość nawet 29 stopni Celsjusza.
 • Nie zapominaj o tym, aby na każdy zagraniczny wyjazd zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Ochroni Cię ono w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak choroba czy wypadek. Otrzymasz wówczas opiekę lekarską, a towarzystwo pokryje wszelkie związane z tym koszty.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!