Wakacje w kamperze – poradnik na pierwszy wyjazd

W Europie Zachodniej od dawna caravaning jest popularny. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się na taką formę podróżowania i spędzania wakacji. Jak przygotować się na taki wyjazd? Ile kosztuje wynajęcia kampera i jak z niego korzystać? Zebraliśmy najważniejsze informacje na te tematy!

ubezpieczenie kampera

Kierowanie kamperem a prawo jazdy

Większość kamperów, które oferują wypożyczalnie, ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony. Oznacza to, że do prowadzenia tego typu pojazdu wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B. Powinniśmy jednak pamiętać, że niewielki procent kamperów ma DMC wyższą niż 3,5 tony, a więc potrzebne będzie prawo jazdy kategorii C.

Osoby, które przesiądą się z samochodu osobowego do kampera, mogą w pierwszej chwili czuć się niepewnie. Pojazdy te mają większe wymiary, więc prowadzenie ich wymaga nieco więcej wprawy. Na szczęście szybko można przyzwyczaić się do nowego pojazdu. 

Należy jednak pamiętać, że niektóre modele kamperów są dużo wyższe i szersze od aut osobowych, więc należy wziąć to pod uwagę podczas przejazdów przez tunele (zwłaszcza niewielkie) – znaki drogowe informują o dopuszczalnej wysokości pojazdu.

W związku z większymi gabarytami kamperów wypożyczalnie wprowadzają dodatkowe ograniczenia dla kierowców – na przykład muszą mieć oni ukończone 26 lat i prawo jazdy od minimum 3 lat.

Rodzaje kamperów – van, alkowa, półintegra i integra

Podróżowanie kamperem cieszy się dużą popularnością w krajach Europy Zachodniej. Odbywają się tam targi i wystawy tego typu pojazdów, które przyciągają tysiące kupujących i zwiedzających. Na tych wydarzeniach od razu rzuca się w oczy bogata oferta kamperów, która mają różną budowę i funkcjonalność.

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje kamperów:

 • kamper van – najprostsza, a przez to najmniej wygodna wersja kampera, która jest przerobioną wersją vana przeznaczoną dla 2 osób (maksymalnie czterech), często z rozkładanym dachem, zawiera wyłącznie podstawowe skromne wyposażenie, zaletą jest niewielki rozmiar, a co za tym idzie zużycie paliwa i możliwość szybszej jazdy,
 • kamper alkowa – konstrukcja opiera się na samochodzie dostawczym, a powierzchnia użytkowa poszerzona jest o nadbudowę nad szoferką, która pełni funkcję sypialną, w kamperze może nocować nawet 5-7 osób, ze względu na charakterystyczną bryłę kamper jest wyższy i może gorzej prowadzić się podczas silnych wiatrów,
 • kamper półintegra – popularny typ kamperów, który budową nawiązuje do typu alkowa, ale zabudowa nad szoferką nie jest przeznaczona do spania, kabina jest lepiej zintegrowana z częścią użytkową pojazdu, co zwiększa wygodę, przeznaczony dla 4-5 osób, charakteryzuje się dobrą aerodynamiką, co ułatwia prowadzenie,
 • kamper integra – najbardziej rozbudowany rodzaj kampera, w którym kabina połączona jest z częścią użytkową, konstrukcja opiera się na podwoziu innych pojazdów, a reszta jest zbudowana od nowa, pojazd zawiera wiele udogodnień i przeznaczony jest dla 4-5 osób, ze względu na DMC z auta tego typu najwygodniej korzystać posiadając prawo jazdy kat. C, ponieważ kat. B może wiązać się z ograniczeniem ładowności, by zachować przepisową masę.

Nie powinno nas więc dziwić, że najpopularniejszym typem kampera jest półintegra, która łączy funkcjonalność z komfortem prowadzenia. Dodatkowo nie trzeba przejmować się problemami dotyczącymi dopuszczalnej masy całkowitej – obawa o jej przekroczenie przy dużym załadunku.

Koszt użytkowania kampera – wypożyczenie, paliwo i opłaty

Zdecydowana większość osób nie będzie kupować kampera, lecz zdecyduje się na jego wypożyczenie. W Polsce wiele firm oferuje tego typu usługi, więc w internecie bez problemu znajdziemy wypożyczalnie. Od czego zależy cena wypożyczenia kampera?

Przede wszystkim koszt wynajmu kampera zależy od:

 • pojazdu – znaczenie ma jego rodzaj, model i rok produkcji, najdroższe będzie wypożyczenie pojazdu typu integra, a najtańsze typu van,
 • sezonu – czas wynajmu ma znaczenie, wypożyczalnie wprowadzają podział sezonu  na wysoki i niski, a czasami także średni, sezon wysoki to majówka oraz wakacje, gdy ceny są najwyższe,
 • okres wynajmu – przy dłuższym wynajmie, na przykład na więcej niż 14 dni, wypożyczalnie oferują rabaty.

Cena wypożyczenia kampera podawana jest w dobach. Zazwyczaj za model ze średniej półki trzeba zapłacić za jeden dzień od 500 do 750 zł w sezonie wysokim. Wynajem luksusowych kamperów będzie droższy i przekroczy 1 000 zł, a tańszych budżetowych vanów może wynieść około 400 zł.

Do dobowego kosztu wynajmu kampera trzeba doliczyć jednorazową opłatę serwisową – do kilkuset złotych. Wypożyczalnie pobierają także kaucję zwrotną, której wysokość zależy od wartości kampera – może to być przedział od paru tysięcy do 6000 zł.

Do kosztów wynajmu trzeba dodać opłaty drogowe (za autostrady, miejsca postojowe, winiety), paliwo oraz serwis na polach kempingowych (prąd, wymiana wody). Kampery spalają więcej paliwa niż samochody osobowe – zakłada się, że od 10 do 12 litrów na 100 km, choć to zależy od modelu, wieku pojazdu, a także techniki jazdy.

Przygotowania do wakacyjnej wyprawy kamperem – o czym pamiętać i co zabrać?

Wakacyjną wycieczkę kamperem na dłuższy wyjazd można nazwać małą przeprowadzką. To, jak się do niej przygotować, zależy przede wszystkim od dwóch kwestii, a więc tego, czy pojazd będziemy wypożyczać, czy jesteśmy jego właścicielami. 

W tym artykule interesuje nas ten pierwszy przypadek. Co do drugiego warto wspomnieć, że koniecznie przed podróżą należy sprawdzić stan techniczny auta oraz zadbać o ubezpieczenie OC kampera i dodatkowe ochrony, w tym ubezpieczenie turystyczne na zagranicznych wyjazd (jeśli go planujemy).

Gdy wypożyczamy kampera, to lista rzeczy do zabrania będzie zależeć od wyposażenia pojazdu. Warto dowiedzieć się w wypożyczalni czy w aucie są już garnki, talerze i sztućce, pościel, przedłużacz, saperka, a także stolik oraz krzesła turystyczne. Pamiętajmy, aby zapytać o płyn do toalety turystycznej.

Oczywiście na wyjazd trzeba wziąć standardowe rzeczy: ubrania, obuwie, kosmetyki, ręczniki czy apteczkę podróżną. Ponieważ kamper stanie się na jakiś czas naszym małym domem na kołach, to powinniśmy wziąć także środki czystości, zapas papieru toaletowego czy ściereczki.

Do kampera warto zapakować także zapas wody do picia i gotowania. Natomiast jeśli posiada on lodówkę (lub bierzemy jej wersję turystyczną), to dobrym pomysłem jest przygotowanie na podróż zapasu jedzenia, przypraw, kawy oraz herbaty – wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Z dodatkowych rzeczy warto wziąć latarkę, środki na komary, zapałki i siekierkę, gdybyśmy mieli w planie rozpalenie ogniska. Można wziąć także sznur, by rozwiesić mokre ubrania lub ręczniki podczas postoju.

wyposażenie na wakacje kamperem

Użytkowania kampera na wyjeździe – woda, prąd i przejazdy

Obowiązki związane z użytkowaniem kampera zależą od jego typu i wyposażenia. Jeśli posiada on łazienkę i toaletę, to należy pamiętać o szarej wodzie, która powstaje po myciu naczyń i kąpieli. 

Szarą wodę można wylewać wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach na kempingach, miejscach obsługi podróżnych oraz na niektórych stacjach benzynowych. Musimy także pamiętać o ściekach z toalety, które również należy odprowadzać w wyznaczonych do tego miejscach.

UWAGA!

Podczas jazdy kamperem pasażerowie muszą siedzieć w fotelach i mieć zapięte pasy!

W Polsce, w przeciwieństwie do większości krajów zachodnioeuropejskich, można nocować w kamperze na dziko. Oczywiście należy w tej kwestii zachować zdrowy rozsądek – nie we wszystkie miejsca można wjechać (w części lasów obowiązuje zakaz wjazdu).

Natomiast w innych krajach – szczególnie w Europie zachodniej i południowej – w kamperze można nocować jedynie w wyznaczonych punktach, czyli na polach kempingowych lub przygotowanych w tym celu miejscach postojowych. Są one wyposażone w infrastrukturę dedykowaną caravaningowi, czyli w punkty poboru wody, odbioru nieczystości i szarej wody oraz prysznice.

O wiele większą swobodę w wyborze przenocowania w kamperze oferują skandynawskie kraje. Obowiązuje tam zasada, że każda osoba ma prawo do przebywania na łonie przyrody i kontaktu z naturą, więc nocowanie w lesie jest możliwy.

Objazdówki kamperem – Polska, kierunek Europa, a może USA?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wynajęcie kampera, to pozostaje nam wybranie i zaplanowanie trasy wyjazdu. Warto to zrobić, by wiedzieć, gdzie się zatrzymać, pozbyć nieczystości czy napełnić zbiornik z wodą. Listę miejsc postojowych i pól kempingowych bez problemów można znaleźć w internecie, choćby w serwisie camping.info.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w Polsce prawo jest liberalne i można przenocować w kamperze także poza wyznaczonymi miejscami. Oczywiście plan podróży zależy od indywidualnych preferencji – na pewno kamperem najlepiej zwiedza się miejsca mniej zaludnione niż miasta, gdzie poruszanie się dużym autem jest bardziej uciążliwe. Warto więc rozważyć wyjazd na Mazury, Bieszczady czy Pomorze.

W Europie Zachodniej infrastruktura dedykowana caravaningowi jest dobrze rozwinięta. Z pewnością wyjątkową przygodą będzie wyjazd kamperem do Włoch, Hiszpanii czy Francji. Popularne są także letnie objazdówki po Bałkanach czy Skandynawii. 

Dla osób mających więcej czasu i pieniędzy wyprawą życia może być podróż kamperem przez Stany Zjednoczone. Również za oceanem bez problemu wynajmiesz tego typu pojazd. Ważne, by przed jakąkolwiek wyprawą kamperem zapoznać się z przepisami dotyczącymi poruszania się tego typu pojazdami w danym kraju.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w kamperze

Jakie prawo jazdy trzeba mieć, by móc kierować kamperem?
Od czego zależy cena wynajmu kampera?
Gdzie można pozbyć się nieczystości z kampera?
PODSUMOWANIE
 • Większość kamperów oferowanych w wypożyczalniach ma DMC do 3,5 tony, więc mogą je prowadzić osoby posiadające prawo jazdy kategorii B.
 • Wyróżnia się 4 główne typy kamperów: van, alkowa, półintegra, integra.
 • Koszt wynajęcia kampera zależy od rodzaju pojazdu, jego marki i wieku, sezonu oraz długości wynajmu.
 • Dodatkowe koszty to opłata serwisowa, paliwo, opłaty przejazdowe, a także zwrotna kaucja.
 • Wakacje w kamperze to mała tymczasowa przeprowadzka, więc do pojazdu oprócz standardowych rzeczy należy zabrać także podstawowe rzeczy jak: środki czystości, papier toaletowy, ściereczki, ręczniki czy zapas wody.
 • Szarą wodę i nieczystości z kampera można wylewać tylko we wskazanych punktach na polach kempingowych, MOP-ach i niektórych stacjach benzynowych.
 • Objazdówka kamperem po Polsce, Europie czy USA to świetny pomysł.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!