Wakacje pod namiotem – jak się przygotować?

Wyjazd pod namiot to nie to samo, co wakacje w hotelu. Na biwaku nie można liczyć na tyle luksusów, co w pokoju hotelowym z prywatną łazienką, wyposażonym w telewizor, lodówkę i wygodne łóżko. Do takich wakacji na łonie natury powinieneś się zatem dobrze przygotować, żeby nie zaskoczyły Cię skrajne warunki pogodowe, brak czystych ubrań i dostępu do sanitariatów.

wakacje pod namiotem

Jaki namiot wybrać?

Przygotowania do wakacji pod namiotem powinieneś rozpocząć oczywiście od wyboru odpowiedniego namiotu. To on będzie Cię chronił przed gorszą pogodą (silny wiatr czy deszcz potrafią skutecznie zepsuć wakacyjny wyjazd) i zapewni przytulne lokum podczas pobytu w plenerze. Żeby spełniał swoją rolę, musisz wybrać właściwy model, a tych na rynku jest dosyć sporo. Co jest istotne podczas wyboru namiotu?

wybór namiotu

Liczba osób, które muszą się w nim zmieścić oraz liczba bagaży

Wiadomo, że im większa grupa podróżnych, tym większy namiot potrzebuje. Jeśli wybierasz się na wakacje w pojedynkę lub tylko ze swoją drugą połówką, nie musicie mieć dużego namiotu. Jeśli zwykła dwójka pozwoli Wam wygodnie się wyciągnąć, a oprócz tego zmieścicie tam swoje plecaki, możecie wybrać ten kompaktowy, łatwy w transporcie namiot 2-osobowy. Jeśli jednak planujesz rodzinne wakacje wraz z dziećmi, musisz skupić swoją uwagę na większych, wieloosobowych modelach. W sklepach sportowych dostępne są namioty z dwiema komorami, dzięki czemu dzieci mogą spać w osobnej “sypialni”.

Niektórzy podróżnicy decydują o wielkości namiotu, dodając do liczby osób, które mają w nim nocować, jeszcze jedno miejsce, aby zapewnić sobie większą swobodę podczas wypoczynku. Zatem jeśli potrzebujesz więcej miejsca w namiocie, lepiej wybierz model dla większej liczby osób.

Kształt namiotu

Producenci namiotów oddają w ręce turystów kilka ich rodzajów:

 • najmniejsze, zwężane ku górze, o konstrukcji igloo,
 • nieco dłuższe i mniej-więcej o stałej wysokości namioty tunelowe,
 • cięższe, ale za to bardziej stabilne i wytrzymałe po rozłożeniu namioty geodezyjne.

Decyzję o formie namiotu powinieneś podjąć po przemyśleniu swoich potrzeb i zaplanowaniu urlopu. Jeśli namiot będzie służył Ci jedynie jako miejsce noclegu i będziesz go rozbijał jedynie na noc, wystarczy Ci ten w formie igloo. Jeśli jednak planujesz spędzać w nim więcej czasu, np. rozbić na cały tydzień nad jeziorem i biwakować z całą rodziną, lepiej sprawdzi się namiot tunelowy, w którym jest więcej miejsca, a dodatkowo jego wysokość jest podobna na całej długości.

Nieprzemakalność tropiku

Tropik (dodatkowa warstwa materiału, która otacza namiot na górze i po bokach, zabezpieczając go przed przemakaniem w razie ulewy) ma chronić Cię przed wiatrem, a przede wszystkim przed deszczem, dlatego im większa jego wytrzymałość, tym lepiej. Podobne funkcje powinien spełniać spód namiotu, bo przy ulewnym deszczu namiot może zostać również podmyty od spodu. Przemoknąć może również przez rosę o poranku. Wytrzymałość tych części namiotu określa się zatem za pomocą milimetrów słupa wody, a ta wartość powinna wynosić przynajmniej 1500.

Kolor namiotu

Okazuje się, że kolor namiotu nie jest jedynie kwestią gustu. Chociaż wielu osobom z pewnością najbardziej spodobałby się ten w radosnej, jaskrawej kolorystyce, nie zawsze będzie on dobrym wyjściem. Jeśli planujesz wakacje z dala od miasta, a Twoim celem jest przebywanie na łonie natury (w lesie, na łąkach, nad jeziorami lub rzekami), dużo lepszym wyjściem będzie wybór namiotu w stonowanej kolorystyce, najlepiej ciemnozielony, khaki lub oliwkowy. Takie schronienie nie będzie rzucało się w oczy i przyciągało chociażby zwierzyny czy owadów.

Co zabrać ze sobą na wakacje pod namiot?

Sam namiot to jednak nie wszystko. Pamiętaj, że nocując pod namiotem, będziesz narażony na zmienne warunki atmosferyczne. Nawet w środku lata temperatura na zewnątrz może gwałtownie spaść, zwłaszcza w górach. Warto więc mieć ze sobą także ciepłe ubrania, aby w razie potrzeby móc założyć więcej warstw. W nocy także nie będziesz spał w zwykłej piżamie, a raczej w dresie. Poza odzieżą trzeba spakować dodatkowo typowo biwakowy ekwipunek:

 • karimatę lub materac,
 • śpiwór,
 • latarkę z zapasowymi bateriami,
 • kłódkę, za pomocą której zamkniesz swój namiot, przed oddaleniem się od niego,
 • kuchenkę turystyczną, na której przygotujesz coś ciepłego do jedzenia,
 • garnki i naczynia turystyczne (m.in. kubki termiczne, sztućce i miski),
 • paliwo do kuchenki,
 • lodówkę turystyczną (jeśli zamierzasz zabrać ze sobą produkty wymagające schłodzenia),
 • zapałki lub zapalniczkę,
 • ręcznik,
 • sznurek na pranie,
 • preparat na komary i kleszcze,
 • termos,
 • suchy prowiant oraz żywność, dzięki której szybko przygotujesz coś ciepłego,
 • worki na śmieci.

To oczywiście najpotrzebniejsze rzeczy. Tę listę powinieneś uzupełnić o dodatkowe wyposażenie, jeśli takiego potrzebujesz. Podczas wakacji z dziećmi na pewno przyda się składany stolik i krzesła, żeby jeść wspólnie posiłki. Jeśli jesteście miłośnikami jazdy na rowerze, przydadzą się Wam też jednoślady.

wyposażenie pod namiot - co ze sobą zabrać

Jak wybrać miejsce na nocleg w namiocie?

Jeśli myślisz o spędzeniu wakacji pod namiotem, pierwsze, co przychodzi Ci na myśl to z pewnością pole namiotowe. Rzeczywiście jest to wygodne rozwiązanie, bo wystarczy zarezerwować sobie nocleg na wybranym polu, aby przez cały pobyt mieszkać w jednym miejscu, a do tego mieć dostęp do toalety i prysznica. Campingi są zwykle wyposażone w sanitariaty. Nie jest to jednak jedyne wyjście. Mimo wielu obostrzeń i zakazów, można rozbić namiot także “na dziko” i skorzystać z okazji spędzenia wakacji w lesie lub nad stawem.

O tym, gdzie możesz legalnie rozbić namiot w Polsce, przeczytasz w artykule: Biwak w Polsce – gdzie można rozbić namiot i czy biwakowanie w ogóle jest legalne?

Wbrew pozorom warto wybierać miejsca z daleka od zabudowań, aby nie narażać się na niechciane wizyty innych osób, które nie zawsze mogą mieć dobre zamiary. Jeśli masz możliwość rozbicia namiotu w miejscu osłoniętym, np. drzewami lub niezamieszkałymi budynkami, warto je wybrać (oczywiście, jeśli zatrzymanie się tam jest legalne i dozwolone przez właściciela). Osłonięte miejsce zmniejszy odczucie zimna i szum wiejącego wiatru.

Gdy już wybierzesz miejsce na biwak, znajdź kawałek równego terenu, zadbaj o to, aby nie było tam leżących gałęzi czy kamieni, które mogłyby wbijać się w plecy, uniemożliwiając tym samym wypoczynek.

Ile kosztują wakacje pod namiotem?

Jeśli zdecydujesz się na rozbicie namiotu np. w miejscu udostępnionym przez nadleśnictwo, może się okazać, że taki biwak nie będzie wiązał się z żadnymi kosztami. Jednak pobyt na polu namiotowym jest często płatny. Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Koszty noclegu na polu namiotowym będą raczej niższe niż cena za nocleg w hotelu, pensjonacie czy w kwaterze prywatnej. Koszt przebywania osoby dorosłej na polu namiotowym wynosi zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych za dobę. Dzieci mogą liczyć na kilka złotych upustu, a te całkiem małe często nocują tam bezpłatnie. Do tego w niektórych miejscach trzeba doliczyć tzw. opłatę klimatyczną. Ta będzie obowiązywała na pewno nad morzem i w górach.

Oprócz tego pobierane są opłaty za rozstawienie namiotu (cena zależy od jego wielkości określanej liczbą osób) lub zaparkowanie samochodu, kampera lub przyczepy kempingowej. Kilka złotych trzeba doliczyć, jeśli podróżuje się z psem. A jeśli zależy Ci na dostępie do prądu, musisz przygotować się na dodatkowy koszt.

Ile zatem kosztowałby tygodniowy pobyt w terminie od 14 do 20 sierpnia 2024 roku (czyli w sezonie wysokim) na polu namiotowym nad polskim morzem, jeśli wybierzesz się na wakacje z żoną/mężem, dwójką dzieci w wieku 6 lat i 3 lata oraz z pupilem? Załóżmy, że przyjeżdżacie samochodem, a spać będziecie w rodzinnym, 4-osobowym namiocie i nie potrzebujecie dostępu do prądu, bo marzy Wam się odpoczynek od cywilizacji i chcecie spędzić czas, ciesząc się otaczającą Was przyrodą.

Koszty pobytu:

 • osoba dorosła – 29 zł,
 • starsze dziecko – 17 zł,
 • młodsze dziecko – bezpłatnie,
 • pies – 10 zł,
 • namiot 4-osobowy – 30 zł,
 • parking samochodu osobowego – 30 zł,
 • opłata klimatyczna – 2,70 zł

Dobowy koszt pobytu całej rodziny – 142,70 zł.*
Tygodniowy pobyt całej rodziny – 998,90 zł.*

*dane na podstawie cennika na pole-horyzont.pl

Gdzie jechać na wakacje pod namiot?

Jeśli decydujesz się na wakacje pod namiotem, na pewno zależy Ci na obcowaniu z przyrodą i spokojnej okolicy. Jest kilka rejonów w Polsce, które spełnią Twoje oczekiwania. Pól namiotowych możesz szukać:

 • nad Bałtykiem, np. na Półwyspie Helskim, ale w mniej obleganych przez turystów miejscowościach i wioskach;
 • na Mazurach, wśród tamtejszych wielkich jezior;
 • na Podlasiu, w pobliżu dzikich lasów (pamiętaj o zakazie rozbijania namiotu w parkach narodowych i rezerwatach);
 • w Bieszczadach, tuż nad Soliną lub na jednym z tamtejszych wzgórz;
 • na Roztoczu, korzystając z tamtejszej ciszy i spokoju w naturze.

Mimo że udaje się znaleźć miejsce na polu kempingowym “z marszu”, to warto zarezerwować je wcześniej, zwłaszcza w sezonie wysokim, jeśli planujesz wyjazd w wakacje. Wówczas będziesz mógł mieć pewność, że zatrzymasz się tam, gdzie chcesz.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje pod namiotem

Jakie są rodzaje namiotów?
Czy można rozbić namiot w lesie?
Ile kosztuje nocleg na polu namiotowym?
PODSUMOWANIE
 • Przygotowania do wakacji pod namiotem należy rozpocząć od zakupu namiotu.
 • Wybierając namiot, warto zwrócić uwagę na wielkość, kształt, kolor, odporność na deszcz.
 • Na urlop pod namiotem należy zabrać ze sobą m.in. karimatę i śpiwór, lodówkę i kuchenkę turystyczną, odpowiednią ilość ubrań na zmianę, nie zapominając o tych cieplejszych.
 • Namiot można rozbić na polu namiotowym lub na dziko, ale w dozwolonych miejscach. Jeśli jest taka możliwość, warto poszukać miejsca osłoniętego drzewami lub budynkami.
 • Przykładowy koszt pobytu 4-osobowej rodziny na polu kempingowym nad morzem to około 990 zł.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!