Wakacje samochodem – co warto zabrać, aby ułatwić sobie podróż?

Jeśli planujesz wycieczkę po Polsce czy za granicę własnym autem, powinieneś zadbać o komfort podczas podróży. Dotyczy to zarówno wygody dla Ciebie, jak i Twoich bliskich. Producenci prześcigają się w swoich pomysłach i innowacyjnych rozwiązaniach. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które umilą Ci podróż. Co może Ci się przydać?

wakacje samochodem

Jak przygotować się na wakacje samochodem?

Wycieczka po Polsce, a może zagraniczna? Wakacje własnym autem, samolotem, a może pociągiem czy autokarem? Każdy rodzaj wyjazdu wymaga odpowiedniego przygotowania. Powinieneś wiedzieć, co musisz ze sobą zabrać, co może Ci się przydać oraz okazać niezbędne podczas nieprzewidzianych sytuacji. Niekiedy organizacja bagażu na podróż trwającą kilka czy kilkanaście dni to nie lada wyzwanie. Jak zacząć przygotowania?

Sporządź listę i podziel ją na kilka kategorii. Skup się na elementach niezbędnych, czyli potrzebna odzież, kosmetyki, leki. Zwróć także uwagę na rzeczy, które mogą Ci się przydać i będą dużym ułatwieniem podczas samej podróży autem. Stwórz listę przedmiotów, które musisz zakupić. Obmyśl cel podróży i w jaki sposób będziesz spędzał czas. Jeśli wyjeżdżasz z dziećmi, zadbaj o to, aby miały zajęcie podczas jazdy samochodem. Dzięki temu również Ty będziesz spokojniejszy i skoncentrujesz się na pokonaniu trasy.

Zaplanuj przebieg trasy. Sprawdź, gdzie możesz zrobić postój. Przeanalizuj liczbę i czas przerw. Długa jazda samochodem nie jest dobra dla kręgosłupa. Nie zapominaj o tym, aby odpocząć, rozprostować się i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Pamiętaj także o bezpieczeństwie i zadbaj o to, aby Twoje auto było w pełni sprawne. Wykup również ubezpieczenie, które zagwarantuje Ci pomoc podczas awarii samochodu, a także, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ulegnie wypadkowi czy zachoruje.

Jakie gadżety warto zabrać w podróż własnym autem?

Jeśli możesz ułatwić sobie podróż samochodem, powinieneś z tego skorzystać. Organizacja przestrzeni w aucie to kluczowy element wycieczki. Wygodna podróż to duże ułatwienie. W końcu w trasie spędzisz kilka lub kilkanaście godzin. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, zmęczenie i monotonna jazda nie sprzyjają pokonywaniu drogi. A niekiedy mogą spotkać Cię także nieprzewidziane sytuacje.

Jakie gadżety warto zabrać w podróż samochodem?

 • Uchwyt na telefon

Dzięki niemu łatwiej będzie Ci korzystać z nawigacji. Ponadto będziesz mógł w bezpieczny i wygodny sposób rozmawiać przez telefon.

 • Uchwyt na kubek

Kawa, herbata czy zimny napój podczas podróży to podstawa. Dzięki uchwytowi będziesz miał swój kubek pod ręką i nie będziesz martwił się tym, że Twój napój się wyleje.

 • Kubek turystyczny

Specjalny kubek, który zabezpiecza napój przed rozlaniem się. Wykonany z termicznego tworzywa pomaga zachować ciepło lub zimno napojów przez długie godziny.

 • Słuchawki

Dzięki nim Twoi pasażerowie mogą słuchać muzyki lub oglądać filmy. Nie będą Ci przeszkadzać i rozpraszać Cię, kiedy kierujesz pojazdem.

 • Powerbank, ładowarka samochodowa

Korzystanie z nawigacji, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów naraża Twój telefon, ale także inne akcesoria, np. słuchawki, na spadek baterii. Dzięki temu gadżetowi naładujesz swoje urządzenie bez konieczności korzystania z gniazdka elektrycznego.

 • Termoizolacyjna torba na jedzenie lub lodówka samochodowa

Pozwala zachować ciepło lub zimno przygotowanych posiłków i napojów, które są szczególnie narażone na działanie temperatury podczas podróży.

 • Poduszka podróżna

Dzięki niej Twoi pasażerowie mogą wygodnie odpocząć. 

 • Wideorejestrator

Na drodze może spotkać Cię wiele nieprzewidzianych sytuacji. Kamera samochodowa zarejestruje przede wszystkim moment kolizji czy wypadku, dzięki czemu nie będzie wątpliwości, który z kierowców zawinił.

UWAGA!

Nie w każdym kraju używanie wideorejestratorów jest zgodne z prawem. Zdarza się, że w niektórych miejscach korzystanie z tego rodzaju sprzętu jest ograniczone. Kategoryczny zakaz używania kamerek samochodowych obowiązuje między innymi w Austrii i Szwecji. Zanim wyjedziesz za granicę, zapoznaj się z tym, jakie przepisy panują w danym państwie.

 • Alkomat

Jeśli chcesz zrelaksować się przy wieczornym drinku, zaopatrz się w alkomat. Dzięki niemu rano nie będziesz miał wątpliwości, czy możesz bezpiecznie kierować pojazdem.

 • Organizery

Organizują przestrzeń w aucie. Możesz schować w nich wiele przydatnych przedmiotów i uporządkować przewożone bagaże.

 • Gniazdo na zapalniczkę

Gadżet, który przyda Ci się do naładowania telefonu, słuchawek, nawigacji czy podłączenia lodówki samochodowej.

 • Skrzynka z narzędziami

Pomocna, jeśli Twoje auto ulegnie awarii. Drobne usterki możesz wówczas naprawić samodzielnie.

Co zabrać na wycieczkę samochodem, jeśli podróżujesz z dziećmi?

Jeśli udajesz się na wycieczkę z dziećmi, warto zorganizować im czas spędzony w trasie. Dzięki temu podróż przebiegnie Wam sprawnie, a Ty nie będziesz rozproszony przez dzieci zmęczone i znudzone monotonną jazdą. W końcu kierowanie pojazdem wymaga pełnego skupienia.

Co warto wziąć na wyjazd, jeśli podróżujesz z dzieckiem?

 • Tablet

Dzieci mogą oglądać na nim bajki, filmy, grać w gry czy słuchać muzyki.

 • Uchwyt na tablet, telefon

Pozwoli on na bezpieczne zlokalizowanie urządzenia w Twoim aucie.

 • Osłona przeciwsłoneczna na szyby

Twoje dzieci nie będą narażone na działanie promieni słonecznych.

 • Podkładki, stoliki

Ułatwiają one np. spożywanie posiłków.

 • Lusterko do obserwacji dziecka

Podczas jazdy samochodem nie jesteś w stanie obserwować dzieci, które siedzą na tylnej kanapie. Lusterko Ci w tym pomoże. 

 • Kolorowanki, książki, mini gry

Umilą one trasę Twoim dzieciom, dzięki czemu mogą spędzić czas kreatywnie i zająć się sobą.

 • Fotelik samochodowy

Zapewni bezpieczeństwo Twojemu dziecku podczas jazdy.

Przeczytaj też: Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy 2023

Przeczytaj też: Ubezpieczenie fotelika samochodowego

Co zabrać do jedzenia na wyjazd samochodem?

Nie zawsze i wszędzie masz możliwość postoju i pójścia do przydrożnej restauracji. Musisz zaopatrzyć się także w przekąski, które możesz spożyć w każdej chwili. Ważne, aby były one pożywne. Pomocne w podróży są lunchboxy, torby termiczne lub lodówki samochodowe. Dzięki nim łatwiej będzie Ci przechowywać produkty, a żywność, która wymaga odpowiedniej temperatury, nie zepsuje się.

W podróż samochodem możesz zabrać:

 • słone przekąski,
 • słodkie przekąski,
 • kabanosy,
 • kanapki,
 • lekkie sałatki,
 • warzywa,
 • owoce,
 • mus, smoothie.

Jak zabezpieczyć się podczas wyjazdu własnym autem?

Każda podróż, nieważne, czy własnym samochodem, innym środkiem transportu, w Polskę czy za granicę, powinna być ubezpieczona. Nieprzewidziane zdarzenia losowe, takie jak awaria samochodu, wypadek czy choroba mogą przydarzyć się każdemu i wszędzie. Dzięki polisie otrzymasz potrzebne wsparcie i pomoc.

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia, wizyt lekarskich oraz hospitalizacji, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Ile kosztuje taka polisa? Aby to sprawdzić, posłużymy się przykładem 35-letniego Adama i 33-letniej Pauliny. Małżeństwo planuje 7-dniowy wyjazd z dwójką małoletnich dzieci. Na kierunek swojej podróży wybrali Chorwację. Chcą wypocząć i zwiedzać. Interesuje ich ubezpieczenie, które obejmuje koszty leczenia, NNW oraz OC. Ile zapłacą za polisę dla 4 osób?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy dla 4-osobowej rodziny
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
148 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
166 zł
SIGNAL IDUNAkoszty leczenia: 172 364 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 172 364 zł
175,22 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
178 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
209,32 zł
Generalikoszty leczenia: 800 000 zł
NNW: 60 000 zł
OC: 200 000 zł
300 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec 2024].

Paulina i Adam planują dostać się do Chorwacji własnym samochodem. Posiadają 10-letniego Forda Fiestę, którego właścicielem jest Paulina. Swoją historię ubezpieczenia buduje od co najmniej 7 lat. Małżeństwo poszukuje ubezpieczenia w zakresie OC i assistance na Europę. Ile zapłacą za polisę?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena
TrastiOC
assistance: pomoc po wypadku, holowanie do najbliższego warsztatu na terenie Europy
595 zł
BeesafeOC
NNW
assistance: pomoc wypadku, holowanie do najbliższego warsztatu na terenie Europy
695,64 zł
BenefiaOC
NNW
assistance: pomoc po awarii i wypadku, holowanie na odległość 150 km w Europie
735 zł
LINK4OC
assistance: pomoc po awarii, wypadku i kradzieży, holowanie na odległość 500 km na terenie Europy
746,02 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, co warto zabrać w podróż samochodem

Jakie gadżety są pomocne podczas podróży autem?
Jak umilić czas dzieciom podczas podróży samochodem?
Jak zabezpieczyć się na podróż samochodem?
PODSUMOWANIE
 • Przygotowania do wyjazdu własnym samochodem zacznij od sporządzenia listy. Pomoże Ci ona w organizacji podróży. Oprócz tego koniecznie zweryfikuj sprawność pojazdu i wykup ubezpieczenie assistance dla auta oraz polisę turystyczną dla wszystkich uczestników wycieczki.
 • Na podróż samochodem dobrze sprawdzają się słone i słodkie przekąski, kabanosy, owoce oraz warzywa. Jedzenie możesz zapakować w lunchboxy i schować do torby termicznej lub lodówki turystycznej.
 • Uchwyt na telefon, tablet, kubek oraz organizery pozwolą Ci uporządkować przestrzeń w aucie. Dzięki temu wszystko będzie miało swoje miejsce, a Tobie łatwiej będzie zapakować bagaże do auta.
 • Całoroczne ubezpieczenie OC i assistance dla 10-letniego auta, którego właściciel posiada co najmniej 7-letnią historię ubezpieczenia to koszt około 595-746 zł. Cena polisy zależy jednak od wielu czynników.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!