Planujesz wypoczynek w Chorwacji? Sprawdź, jakie są tam ceny i co warto zwiedzić

Chorwacja to z roku na rok coraz bardziej popularny kierunek wśród turystów. Według danych zgromadzonych przez porównywarkę Mubi w 2023 roku ponad 11% wszystkich wyliczeń odnośnie do ubezpieczenia turystycznego dotyczyło podróży do Chorwacji. Jesteś ciekawy, ile kosztuje wycieczka do tego kraju i co warto tam zwiedzić? Sprawdźmy to!

koszty wakacji w chorwacji

Jakie warunki wjazdu i pobytu obowiązują w Chorwacji?

Podróż do Chorwacji możesz odbyć na podstawie paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego. Wszystkie te dokumenty uprawniają Cię do pobytu na terenie tego kraju przez maksymalnie 90 dni bez konieczności dokonania meldunku. 

Republika Chorwacji od początku 2023 roku należy do strefy Schengen. Na przejściu granicznym ze Słowenią i Węgrami nie ma już obowiązkowej kontroli dokumentów. Dodatkowo od 27 marca 2023 roku pełna kontrola graniczna podczas lotu samolotem także została zniesiona. Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. 

Jeśli planujesz przekroczyć granicę Chorwacji własnym samochodem, pamiętaj o tym, że na wyposażeniu Twojego pojazdu powinny się znaleźć te elementy, które są obowiązkowe w Polsce. Mowa tu o gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym. Stosuj się także do przepisów drogowych. Za ich złamanie grożą srogie mandaty. Np. za przekroczenie prędkości o 30–50 km/h grozi Ci kara w wysokości 1700–3900 zł, a powyżej 50 km/h – od 5600 nawet do 11 200 zł.

UWAGA!

Jeśli wyruszasz do Dalmacji lub na półwysep Istria, uważaj na silne wiatry. Niekiedy z powodu niesprzyjających warunków pogodowych niektóre odcinki autostrad i mostów są zamknięte.

O czym jeszcze musisz pamiętać podczas podróży do Chorwacji?

 • Za tytoń lub alkohol, który przeznaczony jest do użytku własnego, nie musisz płacić akcyzy, jeśli ilość tych produktów nie przekracza np. 800 papierosów, 1 kg tytoniu, 90 l wina czy 110 l piwa.
 • Jeśli podróżujesz z psem lub kotem, zwierzę musi mieć własny paszport z zaświadczeniem o odbytych szczepieniach oraz mikroczip lub tatuaż identyfikacyjny.
 • Jeżeli masz przy sobie gotówkę w wysokości 10 000 euro i większą, musisz to zgłosić organom celnym.
 • Od 15 stycznia 2023 roku w Chorwacji obowiązuje wyłącznie waluta euro.
 • W Chorwacji możesz nurkować tylko w wyznaczonych do tego akwenach.
 • Zgodnie z prawem obowiązującym w Chorwacji sprzedawca lub usługodawca musi wystawić Ci rachunek, a Ty musisz go odebrać. Jeśli tego nie zrobisz, inspektor służby skarbowej może ukarać Cię mandatem. 

Co powinieneś odwiedzić w Chorwacji?

Chorwacja jest pełna wielu ciekawych, pięknych, pełnych zabytków miejsc. Z pewnością nie uda Ci się zobaczyć wszystkiego podczas jednego pobytu w tym kraju. Ciekawym, wartym odwiedzenia miejscem jest np. Park Narodowy Krka, Park Narodowy Paklenica, Zagrzeb, Zadar, Pula czy Trogir.

co zobaczyć w chorwacji

Dubrownik

Miasto nazywane Perłą Adriatyku. Bogate w wiele świątyń, historycznych zabytków i murów obronnych, dzięki którym nigdy nie zostało zdobyte. Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoją unikatowość zawdzięcza średniowiecznym zabytkom, które zachowały się w całości jako jedne z niewielu na świecie. Dubrownik został doceniony przez producentów filmu Gra o Tron. To tu rozgrywało się wiele scen, np. w krainie Westeros.

Split

To drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. W Splicie znajduje się najstarsza na świecie katedra św. Duje, która pochodzi z IV wieku. Jest tu także starówka, która powstała na ruinach mierzącego 39 000 m² pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana i mauzoleum strzeżone przez Sfinksa. Jeśli planujesz zwiedzić Split, przespaceruj się po krętych i wąskich uliczkach oraz po deptaku Riva.

Wyspa Hvar

Miejsce zwane Królową Chorwackich Wysp. Znakiem rozpoznawczym Hvar są lawendowe pola, które tworzą niepowtarzalną scenerię. W okresie kwitnienia lawendy na całej wyspie unosi się przepiękny zapach. Wyspa uchodzi za najbardziej słoneczną i najcieplejszą na Adriatyku. Według magazynu Traveller jest to jedna z najpiękniejszych wysp na świecie. To raj dla miłośników sportów wodnych, a przede wszystkim nurkowania. 

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Znajduje się tu aż 16 jezior krasowych, które połączone są ze sobą prawie 100 wodospadów. Rozpuszczony w wodzie węglan wapnia nadaje jej charakterystycznie turkusowy kolor, co pięknie komponuje się z gęstym otoczeniem zieleni. Na terenie parku znajduje się wiele drewnianych kładek, które ułożone są pod siklawami, dzięki czemu możesz korzystać z przechadzek tuż nad taflą wody.

Baška na wyspie Krk

Dawniej była to typowo rybacka wioska. Dziś to bardzo znane wśród turystów miejsce. Jest rajem dla plażowiczów. Posiada żwirową plażę o długości 2 km. Dno kąpieliska jest piaszczyste, co nie jest częstym zjawiskiem w Chorwacji. Baška jest oddzielona od reszty wyspy Krk masywami górskimi. Właśnie pomiędzy nimi, wzdłuż rzeki Rječina, znajduje się jedyna droga, która prowadzi do tej wioski.

Ile zapłacisz za wycieczkę do Chorwacji?

To, ile zapłacisz za wycieczkę do Chorwacji, zależy od tego, jak będzie wyglądała Twoja podróż. Wpływ na koszty ma przede wszystkim:

 1. forma wyjazdu – wycieczka, którą planujesz sam lub wycieczka zorganizowana przez biuro podróży

Wycieczka zorganizowana przez biuro podróży to wygodna opcja. Firma dba o wszystko za Ciebie, płacisz za wyjazd z góry i cieszysz się z urlopu. Według przykładowych propozycji jednej z popularnych firm koszt 7-dniowego wyjazdu w okresie wakacyjnym dla jednej osoby z uwzględnieniem opłaty za transport to mniej więcej 2600–4000 zł ze śniadaniami i 4500–5600 zł z dwoma, trzema posiłkami lub all inclusive. Ceny mogą się różnić w zależności od terminu i dokładnej lokalizacji podróży.

Jeśli z kolei planujesz wyjechać do Chorwacji na własną rękę, za transport, nocleg i wyżywienie musisz płacić osobno. 

 1. transport – podróż własnym samochodem, pociągiem, autokarem czy samolotem

Jeśli podróżujesz własnym samochodem, uwzględnij koszty benzyny. Litr paliwa w drodze do Chorwacji może Cię kosztować:

 • w Czechach około 6,50 zł za olej napędowy i benzynę,
 • na Słowacji około 6,90 zł za olej napędowy i mniej więcej 6,70 zł za benzynę,
 • w Austrii około 7,15 zł za olej napędowy i mniej więcej 6,70 zł za benzynę,
 • w Słowenii około 6,80 zł za olej napędowy i mniej więcej 6,60 zł za benzynę,
 • w miejscu docelowym około 7 zł za olej napędowy i mniej więcej 6,50 zł za benzynę.

W Chorwacji obowiązują także opłaty na autostradach. Np. za pokonanie drogi Zagrzeb–Rijeka musisz zapłacić około 40 zł. Odcinek Zagrzeb–Szybenik to z kolei koszt około 90 zł, a Zagrzeb–Osijek to mniej więcej 70 zł.

W przypadku podróży pociągiem niestety z Polski do Chorwacji nie ma bezpośredniego połączenia. Z Warszawy dotrzeć tam możesz jedynie z przesiadką w Pradze lub Bratysławie. Za bilety w drugiej klasie z Warszawy do Pragi zapłacisz mniej więcej 350 zł za osobę. Podróż z Pragi do Rijeki to koszt około 180 zł za miejsce siedzące lub około 350 zł za jedno miejsce we współdzielonych przedziałach sypialnych. Ceny oczywiście zależą także od terminu wyjazdu i tego, na jak długo przed podróżą kupujesz bilety.

Jeżeli chcesz pojechać do Chorwacji autokarem, za bilet w obie strony zapłacisz mniej więcej 470–500 zł.

Koszt podróży samolotem to z kolei około 1500–2100 zł w obie strony z jedną przesiadką. Cena oczywiście zależy od terminu wylotu i tego, na jak długo przed podróżą chcesz kupić bilety.

 1. wyżywienie – w ramach all inclusive, przygotowywane przez Ciebie samodzielnie czy w restauracji

Za wyżywienie w ramach all inclusive płacisz z góry. Masz dostęp do śniadań, obiadów, kolacji, przekąsek między posiłkami, napojów i alkoholi. Jesz i pijesz bez ograniczeń. Jak już wspominaliśmy wyżej, ceny, w zależności od liczby posiłków, wahają się w granicach 2600–5600 za nocleg, transport i wyżywienie. 

Jeśli planujesz spożywać posiłki w restauracjach lub przygotowywać je samodzielnie, nigdy do końca nie wiesz, ile wydasz na wyżywienie. 

Z jakimi cenami spotkasz się w sklepach?

 • 0,5 l lokalnego piwa to koszt około 6 zł.
 • Butelka wina to koszt w granicach 25 zł.
 • Chleb kosztuje mniej więcej 7,50 zł.
 • 1 kg fileta z kurczaka kosztuje około 30 zł.
 • butelka wody 1,5 l kosztuje mniej więcej 3,50 zł.
 • butelka popularnych napojów gazowanych 2 l to koszt około 9 zł.
 • Paczka papierosów kosztuje około 22 zł.

Z jakimi cenami spotkasz się w restauracjach w Zagrzebiu?

 • Zupa dnia to koszt około 33 zł.
 • Makaron w sosie to koszt około 35 zł.
 • Danie z mięsem wieprzowym kosztuje około 60 zł.
 • Danie z mięsem drobiowym kosztuje około 60 zł.
 • Kawa to koszt mniej więcej 11 zł.
 • butelka wody 330 ml to koszt mniej więcej 9 zł.
 • szklanka soku 200 ml to koszt około 14 zł.
 • piwo 0,5 l to koszt w granicach 14 zł.
 • butelka wina 1 l to koszt w granicach 70 zł.
 1. nocleg – w hotelu, prywatnej kwaterze czy na polu kempingowym

Jeśli planujesz wyjazd na własną rękę, a nie przez biuro podróży, zastanów się nad tym, jaki rodzaj noclegu preferujesz. W Chorwacji dostępne są zarówno wysokiej klasy hotele, hostele, prywatne kwatery, jak i pola kempingowe. Jaki jest koszt takiego zakwaterowania?

Za 10-dniowy pobyt dla 2 osób w szczycie sezonu zapłacisz około:

 • 400–1000 zł za pole namiotowe w Zadarze,
 • 1000–3000 zł za ekskluzywną parcelę, namiot lub mobilny domek z dostępem do basenów w Istrii,
 • 3300 zł za prywatne zakwaterowanie w Zagrzebiu z łazienką, sypialnią i aneksem kuchennym,
 • 5300 zł za pokój w 4-gwiazdkowym hotelu w Zagrzebiu,
 • 10 500 zł za pokój w 4-gwiazdkowym hotelu w Splicie,
 • 20 200 zł za pokój i śniadania w 4-gwiazdkowym hotelu w Splicie,
 • 25 700 zł za dom wakacyjny z basenem na wyłączność w miejscowości Povlja.

Jesteś ciekawy ile kosztują atrakcje turystyczne w Chorwacji? Przykładowo za bilet do Parku Narodowego Jezior Plitwickich zapłacisz mniej więcej 90–180 zł w zależności od sezonu. W przypadku dzieci cena waha się w granicach 20–120 zł. Jeśli chcesz skorzystać z rejsu po Adriatyku, za 3h na statku musisz zapłacić 50–60 zł, a w przypadku wycieczki trwającej 4h – 80–100 zł. Jeśli interesują Cię sporty wodne, za uprawianie snorkelingu, które obejmuje rejs łodzią i wypożyczenie sprzętu, zapłacisz około 80–100 zł.

Przeczytaj też: Wakacje 2023 – czy inflacja dotknęła również Chorwację?

Przeczytaj też: Chorwacja samochodem – o czym pamiętać jadąc autem do Chorwacji?

Ile zapłacisz za opiekę medyczną w Chorwacji?

Z pewnością nie będziesz zadowolony, jeśli przyjdzie Ci zapłacić rachunek za opiekę medyczną, z której korzystałeś za granicą. Opłaty te są zwykle dość wysokie, a jeśli ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz podczas podróży, konsultacja lekarska jest niezbędna.

Ile kosztują poszczególne świadczenia medyczne w Chorwacji?

 • Prywatna wizyta lekarska to koszt około 30–40 euro.
 • Pobyt w prywatnym szpitalu to koszt około 65 euro za dobę.
 • Nawet jeśli masz EKUZ, za standardową wizytę u lekarza lub dentysty, który ma podpisaną umowę z HZZO, musisz zapłacić symboliczną kwotę w wysokości 1–2 euro. Jeśli leczenie u stomatologa będzie wykraczało poza usługi należące do świadczeń gwarantowanych, musisz zapłacić pełną kwotę.
 • Za pobyt w szpitalu, nawet jeśli masz EKUZ, musisz częściowo zapłacić. Maksymalny koszt hospitalizacji to około 265 euro.
UWAGA!

Powyższe świadczenia nie uwzględniają opłat za zakup leków, wykonane badania, zabiegi czy operacje.

W Chorwacji honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli jesteś ubezpieczony w Polsce, możesz wyrobić taki dokument zupełnie bezpłatnie. Przysługuje Ci wówczas pomoc medyczna na tych samych warunkach, co obywatelom danego kraju w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Nie powinieneś jednak bazować wyłącznie na EKUZ. Dokument ten nie refunduje leczenia w placówkach prywatnych, transportu medycznego do Polski czy akcji ratowniczych. Wszystko to pokrywa za to dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Możesz je rozszerzyć także np. o OC, NNW, ochronę bagażu czy sprzętu sportowego. Jeśli kupisz dodatkową polisę, koszty wymienione wyżej pokryje ubezpieczyciel.

Jaki jest koszt ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji?

W porównaniu do pomocy, jaką oferuje Ci ubezpieczyciel, polisa na wyjazd nie jest kosztowna. Dobrą ochronę kupisz już za kilka, kilkanaście złotych dziennie. Aby ubezpieczenie zapewniało potrzebną Ci ochronę, powinno być dostosowane do celu, kierunku i długości Twojej podróży. Planujesz uprawiać sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka? Uwzględnij to w polisie. Chorujesz przewlekle? Rozszerz ochronę o klauzulę chorób przewlekłych. Planujesz spożywać napoje wysokoprocentowe? Kup polisę z klauzulą alkoholową. Istotne są także odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia. Dostosuj ich wartość do długości i kierunku podróży. Pamiętaj o tym, że kwoty te ulegają przewalutowaniu.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Chorwacji

Ceny poszczególnych ofert ubezpieczenia turystycznego sprawdzimy na przykładzie kalkulacji, której dokonał 28-letni Błażej. Planuje on 10-dniowy wyjazd do Chorwacji. Nastawia się na wypoczynek i zwiedzanie. Nie choruje przewlekle. Ile zapłaci za ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW oraz OC?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
You Can Drivekoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
50 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
63 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
67 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
88,97 zł
UNIQAkoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
102 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [grudzień 2023]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypoczynek i ceny w Chorwacji

Z jakich atrakcji turystycznych w Chorwacji warto skorzystać?
Ile kosztuje zakwaterowanie w Chorwacji?
Ile kosztuje wyżywienie w Chorwacji?
PODSUMOWANIE
 • W Chorwacji możesz posługiwać się paszportem, paszportem tymczasowym lub dowodem osobistym.
 • Pełna kontrola graniczna podczas lotu samolotem do Chorwacji została zniesiona.
 • Biura podróży oferują zorganizowane wycieczki do Chorwacji w kwocie 2600–4000 zł ze śniadaniami i 4500–5600 zł z dwoma, trzema posiłkami lub all inclusive. Ceny te dotyczą jednej osoby i uwzględniają już lot samolotem.
 • W Chorwacji koszt prywatnej wizyty lekarskiej to mniej więcej 30–40 euro, a pobyt w szpitalu wiąże się z opłatą w kwocie około 65 euro za dobę.
 • Jeśli chcesz skorzystać z opieki medycznej w Chorwacji na podstawie EKUZ, będziesz musiał częściowo opłacić pobyt w szpitalu – maksymalnie 265 euro. Masz obowiązek uiścić również symboliczną opłatę w wysokości 1–2 euro za wizytę u lekarza lub dentysty.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!