Gdzie warto pojechać na wakacje w czerwcu 2024 – 5 kierunków na wiosenno-letni urlop w Europie!

Wyjazd na wakacje w czerwcu to świetny pomysł. Mniejszy tłok, niższe ceny, większy wybór noclegów i lotów (mniej zajętych miejsc), ciepła a niekoniecznie upalna pogoda – to zalety podróży w tym czasie do krajów basenu Morza Śródziemnego i Portugalii. Dodatkowo w czerwcu odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, które mogą być odskocznią od zwiedzania zabytków i odpoczynku na plaży!

wakacje w czerwcu

Zalety wyjazdu na wakacje w czerwcu – przyjemne temperatury i mniejszy tłok

Wakacyjne wyjazdy kojarzą się przede wszystkim z lipcem i sierpniem. To w tych miesiącach uczniowie nie chodzą do szkoły, studenci mają przerwę na uczelniach, a pracujący biorą urlopy wypoczynkowe. Konsekwencją tego są zatłoczone kurorty, hotele, plaże i atrakcje turystyczne. Dlaczego by więc nie przyspieszyć wakacji i wybrać się w podróż już w czerwcu? Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Oto plusy wakacyjnego wyjazdu w czerwcu:

 • Świetna pogoda do zwiedzania i wypoczynku – późna wiosna i początek lata w wielu miejscach Europy nie jest jeszcze tak upalny jak lipiec i sierpień, a temperatury są na tyle wysokie, by przyjemnie zwiedzać i wypoczywać na plażach w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym.
 • Mniej turystów – to nie tylko argument dla introwertyków, którzy nie znoszą tłumów, ale także dla wszystkich, którzy chcą w spokoju i własnym tempie zwiedzać, a przede wszystkim nie czekać w kolejkach do atrakcji turystycznych. Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień, kiedy uczniowie mają wolne, a rodziny z dziećmi wybierają się na wakacje.
 • Niższe ceny – przed szczytem sezony wycieczka z pewnością będzie tańsza. W tym czasie możemy spodziewać się niższych cen noclegów, lotów czy wynajmu samochodu.
 • Większy wybór noclegów i lotów – poza sezonem łatwiej znaleźć dogodny termin lotu oraz miejsca w hotelach czy apartamentach ze względu na mniejsze obłożenie.
 • Dłuższe dni – na półkuli północnej dni są najdłuższe właśnie w czerwcu, gdy ma miejsce przesilenie letnie (w 2023 roku wypada 21 czerwca), więc podczas wyjazdu będziemy mogli spędzić więcej czasu na słońcu.
 • Wydarzenia kulturalne i festiwale – w czerwcu w wielu europejskich krajach odbywają się liczne  wydarzenia kulturalne, w których warto wziąć udział. Są to między innymi koncerty, festiwale, tradycyjne wydarzenia religijne czy historyczne.

Pamiętajmy także, że czerwiec jest miesiącem wiosennym, gdy przyroda dalej rozkwita, a zieleń nie jest przytłoczona letnim upałem. Jest to więc idealny czas dla zwiedzania ogrodów botanicznych czy parków narodowych.

Wakacje w czerwcu – jak wybrać miejsce wyjazdu?

Wybór miejsca czerwcowego wyjazdu jest oczywiście sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Jeśli jednak nie mamy pomysłu lub nie możemy zdecydować się, gdzie chcemy pojechać, to powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią wybór miejsca wyjazdu.

 • Jaki jest cel naszego wakacyjnego wyjazdu? Powinniśmy zastanowić się, co nas interesuje i w jaki sposób zamierzamy spędzać czas na wyjeździe. Inaczej zaplanujemy podróż, gdy będziemy jedynie chcieli wypocząć na plaży, a inaczej, gdy naszym głównym celem będą koncerty, festiwale czy udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych.
 • Czy pogoda ma dla nas znaczenie? W czerwcu na południu Europy temperatury będą najprawdopodobniej wysokie i będzie słonecznie (można by powiedzieć, że letnie). Tymczasem na północy kontynentu będą one raczej wiosenne (ok. 17⁰C w dzień). Jeśli więc chcemy uniknąć upałów to podróż do Skandynawii, Irlandii czy Wielkiej Brytanii może być bardzo dobrym pomysłem. Z kolei miłośnicy tropików mogą wybrać się poza Europę.
 • Jak zamierzamy podróżować? Na wyjazd po Europie można wybrać się samochodem czy kamperem i zrobić objazdówkę po wielu miejscach, co będzie o tyle dobre, że w tym czasie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Z drugiej strony możemy polecieć w jedno miejsce i wypożyczyć tam samochód – to popularny sposób zwiedzania większych greckich wysp.

W tym artykule zakładamy, że mamy pełne 2 tygodnie wakacji. Kwestiami finansowymi również się nie zajmujemy, ponieważ w przypadku wyjazdu do któregoś z krajów europejskich możemy znaleźć zarówno opcje budżetowe, jak i bardzo drogie luksusowe apartamenty i hotele.

Wakacje w czerwcu 2024 roku – nie tylko plażowanie

Wyjazd na wakacje w czerwcu ma dużo zalet. Nie da się jednak ukryć, że skierowany jest on przede wszystkim dla osób pracujących, które nie mają dzieci. Uczniowie i studenci kończą w czerwcu zajęcia (mają zaliczenia, poprawki i sesję), więc raczej nie mogą w tym czasie wyjechać na wakacje. Co innego single i bezdzietne pary – to idealny czas dla nich na wypoczynek bez tłumów turystów.

Wiele osób może mieć wątpliwości co do wyjazdu w czerwcu ze względu na dwie kwestie – pogodę i ciekawe wydarzenia. Oczywiście atrakcji turystycznych w czerwcu nikt nie zamknie, więc poniższej tylko o nich wspomnimy, a zajmiemy się temperaturami powietrza i wody, a także wydarzeniami kulturalnymi, które odbywają się w wybranych przez nas krajach.

Hiszpania

Bez względu gdzie planujemy wyjazd do Hiszpanii – kontynentalnej, czy na wyspy (Majorkę, Wyspy Kanaryjskie) – możemy się tam spodziewać temperatur wody i powietrza powyżej 20⁰C. Zarówno na Costa del Sol, Costa Brava, jak i Costa Blanca będzie ciepło, a nawet gorąco. Nieco niższe temperatury w czerwcu będą w San Sebastian (zwłaszcza wody), gdzie jest piękna plaża La Concha.

W czerwcu w Hiszpanii odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Przede wszystkim to czas tak uwielbianych przez mieszkańców tego kraju fiest. Miłośnicy plażowania mogą połączyć opalanie się za dnia z wieczorną imprezą na plaży z 23 na 24 czerwca, gdy ma miejsce Fiesta de San Juan (Święto św. Jana). Wtedy na plażach rozpala się ogniska, tańczy, śpiewa i świętuje – odbywają się także pokazy fajerwerków.

W czerwcu obchodzone jest święto Corpus Christi, czyli Boże Ciało. To jeden z najważniejszych dni dla chrześcijan w Hiszpanii, kiedy to odbywają się procesje, podczas których uczestnicy noszą tradycyjne stroje, miasta są dekorowane, a w niektórych regionach tworzy się dywany kwiatowe na ulicach – popularne w Andaluzji.

Wydarzenia w Hiszpanii w czerwcu 2024 roku:

 • Arde Lucus – święto upamiętniające założenie galicyjskiego miasta Lugo przez Rzymian, obfitujące w wydarzenia rozrywkowe i kulturalne (od 3 do 16 czerwca),
 • Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie (od 7 czerwca do 14 lipca),
 • Grand Prix Hiszpanii Formuła 1 (Barcelona 21-23 czerwca),
 • Fiesta de San Juan w Alicante (od 20 do 24 czerwca).

Więcej informacji na temat wakacji w Hiszpanii oraz tamtejszych atrakcji turystycznych znajdziesz w naszym poradniku Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Włochy

Trudno w zestawieniu miejsc wartych odwiedzenia nie umieścić Włoch. Do tego kraju warto wybrać się o każdej porze roku, więc czerwiec będzie także świetnym czasem na włoskie wakacje. O tej porze roku temperatury powietrza i wody osiągają we Włoszech wartości powyżej 20⁰C – np. na Capri czy Sycylii woda ma około 23⁰C.

We Włoszech jest tyle pięknych miejsc do zwiedzenia, że najlepszym pomysłem na zwiedzanie tego kraju jest podróż samochodem. Wymieńmy tylko takie miasta jak Rzym, Florencja, Bolonia, Piza, Wenecja czy Mediolan. Dodajmy do tego wiele niewielkich nadmorskich miejscowości – choćby Portofino czy Positano i Amalfi na wybrzeżu Amalfi – a otrzymamy przepis na magiczny wyjazd.

Na początku czerwca (2 czerwca) obchodzone jest Święto Republiki Włoskiej (Festa della Repubblica Italiana. W Rzymie można zobaczyć paradę wojskową, a na terenie całego kraju odbywają się koncerty i teatralne występy uliczne. Z kolei 16 czerwca w Pizie odbywa się Luminara di San Ranieri, gdy miasto rozświetla się tysiącami świec i wystrzałami fajerwerków.

Wydarzenia we Włoszech w czerwcu 2024 roku:

 • Calcio storico fiorentino we Florencji, czyli historyczny turniej tradycyjnej gry piłkarskiej z XVI wieku (brutalne zawody), który odbywa się na placu Santa Croce, a mecz trwa 50 minut pomiędzy drużynami reprezentującymi 4 dzielnice miasta (półfinały odbędą się 10 i 11 czerwca, a finał 24 czerwca),
 • Festa di San Giovanni odbywa się 24 czerwca w Turynie i towarzyszą jej koncerty, pokazy fajerwerków i liczne inne atrakcje,
 • Festa di San Pietro e Paolo ma miejsce 29 czerwca w Rzymie, gdy odbywa się msza w Watykanie i procesja po mieście.

W naszym poradniku Ubezpieczenie do Włoch znajdziesz więcej informacji o wakacjach na półwyspie Apenińskim. 

Portugalia

W Portugalii nie brakuje pięknych plaż, urokliwych miasteczek i zachwycających dużych miast jak Porto czy Lizbona.  W czerwcu średnie temperatury powietrza dochodzą do około 26⁰C, a wód Oceanu Atlantyckiego do 20⁰C. Bez problemu można więc korzystać z tamtejszych plaż – nie mówiąc już o tych na Maderze czy Azorach.

Podobnie jak w Hiszpanii i Włoszech czerwiec w Portugalii jest miesiącem fiest i wielu uroczystości. W Lizbonie przez cały miesiąc odbywa się Festas de Lisboa, podczas której można wybrać się na koncerty, wziąć udział w procesjach, pokazach filmowych czy ulicznych imprezach. Z kolei w Porto odbywa się święto Festas de Sao Joao (Święto św. Jana), które przypada na 23 czerwca.

Wydarzenia w Portugalii w czerwcu 2024 roku:

 • Primavera Sound Porto 2024, czyli festiwal muzyczny, na którym w tym roku wystąpią m.in. SZA, Lana Del Rey czy The National (od 6 do 8 czerwca),
 • przede wszystkim 12 czerwca podczas Festas de Lisboa można skosztować pysznych grillowanych sardynek (czasami mówi się o tym wydarzeniu Festiwal Sardynek).

Informacje o atrakcjach turystycznych i ochronie ubezpieczeniowej na czas wyjazdu do Portugalii znajdziesz w naszym poradniku Ubezpieczenie do Portugalii.

Grecja

Tego kraju turystom nie trzeba przedstawiać. W kontynentalnej Grecji warto odwiedzić choćby Ateny, Saloniki, meteory, Delfy czy Olimpię. Natomiast greckie wyspy kuszą wspaniałymi widokami, plażami oraz cudownymi zachodami słońca – wystarczy wspomnieć tylko takie miejsca jak Santorini, Rodos, Kreta czy Zakynthos.

W czerwcu pogoda w Grecji nadaje się świetnie do zwiedzania i plażowania. Średnia temperatura powietrza w dzień to 28⁰C, a w nocy 20⁰C. Natomiast woda wokół greckich wysp ma około 22⁰C.

Wydarzenia w Grecji w czerwcu 2024 roku:

 • Miaoulia Festival na wyspie Hydra ku czci miejscowego bohatera marynarki wojennej Admirała Miaoulisa (24 czerwca pokaz fajerwerków),
 • Ateński Festiwal Epidaurus, trwa kilka miesięcy i związany jest z licznymi wydarzeniami artystycznymi (teatralnymi, muzycznymi, edukacyjnymi, kinematograficznym),
 • Take Off Festival na w miejscowości Malia na Krecie to wydarzenie dla miłośników muzyki elektronicznej, imprez na statkach i plażach (od 25 czerwca do 1 lipca).

Na temat ubezpieczenia i najciekawszych zabytków przeczytasz więcej w poradniku Ubezpieczenie do Grecji.

Chorwacja, Czarnogóra, Albania – podróż na Bałkany

Nie możemy również pominąć wyjazdu do krajów leżących nad Adriatykiem. Woda w czerwcu ma tam około 20-22⁰C, a średnia temperatura powietrza przekracza 23⁰C – może być ona dużo wyższa. Zamiast bardzo popularnej wśród polskich turystów Chorwacji, warto rozważyć także mniej znaną Czarnogórę lub Albanię.

W obu krajach ceny z pewnością będą niższe, a pogoda równie dobra i sprzyjająca plażowaniu i wypoczynkowi. Dodatkowo można poznać lokalną kulturę i spróbować tamtejszych specjałów kulinarnych. W Czarnogórze jednym z popularniejszych kurortów jest Budvar. Z kolei w Albanii świetne plaże znajdziemy w Ksamilu i Sarandzie.

Wydarzenia w Chorwacji, Czarnogórze i Albanii w czerwcu 2024 roku:

 • Hideout Festival na wyspie Pag na plaży Zrce to jeden z najpopularniejszych festiwali muzyki elektronicznej w Chorwacji (23-27 czerwca),
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Od tańców ludowych do współczesnych” w Durres w Albanii.

Więcej informacji o wyjeździe do tych krajów znajdziesz w naszych poradnikach – Ubezpieczenie do Chorwacji, Ubezpieczenie turystyczne do Albanii, Ubezpieczenie do Czarnogóry

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w czerwcu – ile kosztuje polisa?

Niezależnie od miesiąca, w którym wybierasz się w podróż, wyjazd za granicę nie może się obyć bez ubezpieczenia turystycznego. Polisa, która zagwarantuje Ci pomoc w razie potrzeby, obejmuje m.in.:

Pamiętaj, że wyjazdy zagraniczne zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie da się przewidzieć kłopotów zdrowotnych czy wypadku, a uzyskanie pomocy medycznej w obcym kraju może być nie tylko skomplikowane, ale też wyjątkowo kosztowne. Czasem nie pomoże w tym nawet Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która działa tylko w określonych przypadkach (w tym artykule przeczytasz o szczegółach) i nie zawsze pokrywa wszystkie koszty.

Ubezpieczenie turystyczne to rozwiązanie pewniejsze i bezpieczniejsze. Wybierając polisę z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia, masz gwarancję pomocy niezależnie od okoliczności (pomijając wyłączenia odpowiedzialności opisane w OWU) i możesz cieszyć się spokojnym wyjazdem. A ile taka przyjemność kosztuje?

Sprawdźmy, jakie najtańsze polisy zaoferowali wybrani ubezpieczyciele 28-letniemu podróżnemu, który zamierza odwiedzić jeden z europejskich krajów w czerwcu 2024 roku. Nasz przykładowy turysta wyjeżdża w celu wypoczynku i zwiedzania, nie jest chory przewlekle.

Kraj wyjazduTowarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy
HiszpaniaSIGNAL IDUNAKL: 86 372 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
WłochyUNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
29 zł
ChorwacjaProamaKL: 100 000 zł30 zł
PortugaliaAXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
32 zł
GrecjaWienerKL: 172 124 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 105 577 zł
35 zł
AlbaniaGeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
46 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (22.03.2024).
PODSUMOWANIE
 • Do zalet wyjazdu w czerwcu można zaliczyć dobrą pogodę, mniejszą liczbę turystów, niższe ceny czy dłuższe dni.
 • Dobre temperatury do plażowania i wypoczynku w czerwcu są w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Grecji, Chorwacji, Czarnogórze czy Albanii.
 • W czerwcu odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, więc oprócz wypoczynku na plaży można wziąć w nich udział.
 • Przy wyborze celu podróżny warto wziąć pod uwagę cel podróży, warunki pogodowe oraz sposób podróżowania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w czerwcu

Jakie są zalety wyjazdu wakacyjnego w czerwcu?
Gdzie warto wybrać się na wakacje w czerwcu 2024 roku?
Czy w czerwcu odbywają się jakieś wydarzenia kulturalne?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!