Wakacje w grudniu – święta i sylwester w tropikach

Polski grudzień nie rozpieszcza. Najkrótsze dni w roku, zimno, ciemno, a dodatkowo nawet ciężko w ostatnich latach liczyć na śnieg i piękną świąteczną pogodę. Może by więc tak zrobić coś zupełnie innego i w tym roku wybrać się pod koniec roku do jakiegoś słonecznego kraju, z rajskimi plażami i pięknymi krajobrazami? Przygotowaliśmy kilka propozycji na wakacje w grudniu, biorąc pod uwagę atrakcje turystyczne, obchodzenie świąt i Sylwestra!

wakacje grudzien

Wakacje w grudniu – plan na gorące zakończenie roku

W grudniu większość z nas ogarnia żar. Jednak nie jest on związany z gorącą tropikalną pogodą, ale ze zbliżającymi się świętami i końcem roku. Zakupy, sprzątanie czy wybór choinki i dekoracji rozgrzewają nas, lecz niekoniecznie w ten pozytywny sposób. A co jeśli owe obowiązki ograniczylibyśmy jedynie do wyboru miejsca egzotycznego wyjazdu?

Wyjazd na wakacje w grudniu ma wiele zalet. Gdy w Polsce kończy się jesień i rozpoczyna zima, dni są najkrótsze w roku, a temperatury oscylują wokół 0⁰C, to na półkuli południowej zaczyna się lato. Koniec roku jest więc świetną okazją, by pojechać na egzotyczne wakacje, złapać słońca i napełnić się pozytywną energią na pozostałe zimowe miesiące.

Obchodzenie okresu Świąt Bożego Narodzenia w tropikach ma również inną zaletę. Możemy doświadczyć zupełnie innych uroczystości, skosztować nowych zaskakujących świątecznych potraw czy przeżyć sylwestra na rajskiej plaży. Do tego odpadają nam nerwy związane ze świątecznymi przygotowaniami, sprzątaniem i gotowaniem.

Egzotyczne wakacje w grudniu – święta i przywitanie nowego roku na jednej z rajskich plaż

Do naszego zestawienia wybraliśmy kraje, które nie tylko kuszą turystów piękną pogodą i wspaniałymi plażami, ale także są ciekawym miejscem do obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia lub przywitania Nowego Roku. Ruszamy więc w podróż dookoła świata przez wszystkie kontynenty od Oceanii po Amerykę Północną.

Meksyk

Leżący w Ameryce Północnej Meksyk to świetne miejsce na grudniowy wyjazd. Należy jednak pamiętać, że to bardzo duży kraj i pogoda jest tam zróżnicowana o tej porze roku. Dlatego warto wybrać nadmorskie miejscowości, takie jak Cancun czy Acapulco na południu. 

 • Warunki pogodowe – w grudniu rozpoczyna się pora sucha w Meksyku, a w nadmorskich popularnych miejscowościach (Cancun, Acapulco) panują wysokie temperatury powietrza dochodzące do 30⁰C. Na północy kraju będzie chłodniej.
 • Atrakcje turystyczne – na terenie Meksyku znajduje się wiele zabytków po dwóch wielkich cywilizacjach amerykańskich: Azteków i Majów (np. Teotihuacan, Chichén Itzá). Warto także odwiedzić stolicę kraju Mexico City, a także Meridę i Lagunę Bacalar.
 • Wydarzenia kulturalne – uroczystości związane z Bożym Narodzeniem rozpoczynają się już 12 grudnia, gdy obchodzone jest święto Matki Boskiej z Guadelupe, gdy odbywają się pielgrzymi do miasta Mexico City. Między 16 a 24 grudnia będziemy mogli zobaczyć uroczystości Las Posadas, podczas których zobaczymy barwne korowody, a także dzieci rozbijające pinaty. 

Więcej informacji na temat wyjazdu do Meksyku znajdziesz w naszym poradniku Ubezpieczenie do Meksyku.

Filipiny

Tysiące wysp, wspaniała przyroda, rajskie plaże i przepiękne krajobrazy powinny skusić do wyjazdu na Filipiny niejednego turystę. To właśnie podczas polskiej zimy najlepiej wybrać się do tego kraju.

 • Warunki pogodowe – 24 dni słoneczne w grudniu, średnia temperatura powietrza w dzień to 28⁰C i 23⁰C w nocy, a dodatkowo bardzo ciepła woda w oceanie.
 • Atrakcje turystyczne – Filipiny słyną ze wspaniałej przyrody i krajobrazów, więc z pewnością warto odwiedzić Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa, Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol czy tarasy ryżowe Banaue. Rajskie plaże znajdziemy na wyspie Boracay, wyspie Palawan czy wyspie Siargao.
 • Wydarzenia kulturalne – bez wątpienia warto przeżyć czas Bożego Narodzenia na Filipinach, zobaczyć tamtejsze dekoracje w tym popularny parol (gwiazda betlejemska), a także spróbować tradycyjnych potraw, w tym lechón (pieczony świniak).

Więcej informacji na temat tego azjatyckiego kraju znajdziesz w naszym poradniku Ubezpieczenie na Filipiny.

Australia

Gdy w Polsce rozpoczyna się zima, w Australii króluje lato z wysokimi temperaturami. Czy warto wybrać się na Antypody w grudniu? Owszem, zwłaszcza jak chcemy zobaczyć Świętego Mikołaja przechodzącego się po plaży lub sunącego na desce surfingowej z prezentami!

 • Warunki pogodowe – w Sydney średnia temperatura powietrza w grudniu to około 26⁰C, 14 godzin słonecznych dziennie i tylko 5 dni deszczowych w ciągu miesiąca. W centralnej części kraju temperatury są o wiele wyższe.
 • Atrakcje turystyczne – Wielka Rafa Koralowa, Uluru, Park Narodowy Kakadu czy rezerwat przyrody na Tasmanii to najbardziej znane atrakcje przyrodnicze Australii, a dodajmy do tego zwiedzanie Sydney, Melbourne czy Gold Coast, a więc raj dla pasjonatów sportów wodnych.
 • Wydarzenia kulturalne – Święta Bożego Narodzenia na plaży to bez wątpienia wielka pokusa, tak samo, jak przywitanie Nowego Roku w Sydney podczas słynnego pokazu fajerwerków na tle Opery i Harbour Bridge.

W naszym poradniku Ubezpieczenie do Australii znajdziesz dodatkowe informacje na temat tego kraju.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jak wybierać się na wakacje do krajów Zatoki Perskiej, to najlepiej w miesiącach zimowych, gdy temperatury są tam znośne i nie przekraczają 40⁰C. Szczególnie warto odwiedzić Dubaj przed świętami lub pojechać do niego na Sylwestra.

 • Warunki pogodowe – w Dubaju średnia grudniowa temperatura w dzień to 26⁰C, a w nocy 24⁰C. Z kolei woda w zatoce ma 25⁰C, więc są to fantastyczne warunki do wypoczynku. Słońce natomiast świeci przez 9 godzin.
 • Atrakcje turystyczne – ZEA, a w szczególności Dubaj przeszedł w ostatnich dziesięcioleciach szokującą metamorfozę, stając się jednym z popularniejszych kierunków turystycznych, gdzie warto zobaczyć najnowocześniejsze cuda architektury, w tym najwyższy drapacz chmur Burj Khalifa, a także sztuczną Wyspę Palmową.
 • Wydarzenia kulturalne – bez wątpienia do Dubaju warto polecieć na Sylwestra, by zobaczyć na żywo rozświetlony setkami fajerwerków Burj Khalifa oraz inne spektakularne pokazy sztucznych ogni.

Więcej informacji na temat tego kraju znajdziesz w Zjednoczone Emiraty Arabskie – przewodnik dla turystów.

Mauritius

To niewielkie wyspiarskie afrykańskie państwo leży około 900 km na wschód od Madagaskaru na Oceanie Indyjskim, które w grudniu będzie fantastycznym miejscem na odpoczynek na pięknych plażach.

 • Warunki pogodowe – w grudniu na Mauritiusie lato jest w pełni, więc należy spodziewać się wysokich temperatur dochodzących do 30⁰C, a także nieco częstszych opadów deszczu, które jednak dają raczej ukojenie, niż przeszkadzają bardzo w wypoczynku.
 • Atrakcje turystyczne – Mauritius przyciąga turystów rajskimi plażami z najbardziej znaną Le Morne. Na wyspie warto odwiedzić także Park Narodowy Black River Gorges i stolicę Port Louis.
 • Wydarzenia kulturalne – na wyspie obchodzone są Święta Bożego Narodzenia, a także Sylwester, który można spędzić na przykład podczas rejsu na prywatnym katamaranie.

Więcej o Mauritiusie i innych tropikalnych kierunkach podróży przeczytasz w naszym poradniku Egzotyczne wakacje – gdzie warto pojechać?

gdzie pojechać na wakacje w grudniu?

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje grudniu – ceny dla pełnego pakietu

Na wyjazd za granicę, a w szczególności do egzotycznego kraju, warto zabrać ze sobą polisę turystyczną. Ubezpieczenie podróżne na pewno będzie zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia z assistance. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie pełnego pakietu z NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem bagażu.

Przy wyborze ubezpieczenia turystyczne koniecznie należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia – nie powinna być ona za niska. W przypadku egzotycznego wyjazdu zaleca się, aby wynosiła ona przynajmniej 600 000 zł.

Sprawdźmy więc, ile kosztuje najtańsze ubezpieczenia turystyczne w pełnym pakiecie z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia (minimum 600 000 zł) na podróż do Meksyku na wakacje w grudniu. Kalkulację przeprowadzono dla 7-dniowego wyjazdu dla dwóch dorosłych osób.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia turystycznego
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
178,75 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 668 760 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 133 752 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 2 000 zł
203,16 zł
GeneraliKoszty leczenia – 600 000 zł,
NNW – 60 000 zł,
OC – 200 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
204,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
218,40 zł
Źródło: Kalkulacje w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi [08.11.2023].

Cena ubezpieczenia na wakacje w grudniu nie jest wysoka, zwłaszcza jak porównamy ją z kosztami samego wyjazdu i przelotów.

PODSUMOWANIE
 • Wakacje w grudniu to świetny pomysł na oryginalne i nietypowe spędzenie Świąt Bożego Narodzenia i przywitanie Nowego Roku.
 • Turyści, którzy oprócz wspaniałej letniej pogody, chcą zobaczyć, jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach powinni rozważyć wyjazd do Meksyku lub na Filipiny.
 • Nowy Rok warto hucznie przywitać w Australii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub na Mauritiusie.
 • Na egzotyczny wyjazd w grudniu należy wybrać ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia – minimum 600 000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w grudniu

W których częściach jest ciepło w grudniu?
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacyjny wyjazd w grudniu do egzotycznego kraju?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!