Wakacje w styczniu – na południe w kierunku słońca

Gdy w styczniu w Polsce trwa zima, na południowej półkuli jest lato, a w krajach leżących w strefie zwrotnikowej pora sucha. To idealny czas na wakacyjny wyjazd, by cieszyć się słońcem, gorącą wodą w oceanie i przyjemnymi temperaturami. Gdzie wybrać się w styczniu? Jakie atrakcje warto zobaczyć podczas wyjazdu w wybranych krajach? Czy odbywają się w tym czasie jakieś ciekawe wydarzenia kulturalne? Sprawdźmy to!

wakacje styczen

Wakacje w styczniu – podróż w stronę słońca

Gdy w Polsce średnia temperatura ledwo przekracza 0⁰C, to w południowej części globu trwa lato, a temperatury przekraczają 30⁰C. Również w strefie zwrotnikowej jest ciepło i przyjemnie, a takie regiony świata jak Azja Południowo Wschodnia, Karaiby czy wyspy Oceanii kuszą turystów wspaniałą pogodą, cudownymi plażami i gorącymi wodami oceanów i mórz.

To właśnie w styczniu wypada podobno najsmutniejszy dzień w roku (z ang. Blue Monday). Po kolorowych świętach i hucznym Sylwestrze zostały tylko wspomnienia, a postanowienia noworoczne kolejny raz ze strefy realizowalnych planów przeszły do magicznej krainy marzeń. Co więc robić w takiej sytuacji?

Świetnym pomysłem są wakacje w styczniu w którymś z egzotycznym krajów. Takie wyrwanie się z mroźnego klimatu krótkich zimowych dni z pewnością będzie zastrzykiem energii, która pozwoli na dzielne wytrwanie do wiosny. W końcu niedobory witaminy D mogą być przyczyną obniżonego nastroju i braku sił!

Egzotyczne wakacje w styczniu – żegnamy zimę i witamy rajskie plaże

Na wakacje w styczniu można pojechać w setki miejsc. W końcu na całej półkuli południowej panuje wtedy lato. Dodajmy do tego kraje leżące w strefie zwrotnikowej, a otrzymamy bardzo szeroki wybór kierunków podróży. Poniżej przedstawiamy przykładowe kraje, które w styczniu warto odwiedzić, choć równie dobrze można się wybrać do państw leżących po sąsiedzku (np. zamiast Wietnamu wybrać Tajlandię).

Fidżi

Jeśli chcesz polecieć na drugi koniec świata, to Fidżi będzie idealnym celem takiego wyjazdu. To wyspiarskie państwo leży na Oceanie Spokojnym 2 800 km na wschód od Australii. 

 • Warunki pogodowe – styczeń to jeden z najcieplejszych miesięcy na Fidżi, gdy temperatury dochodzą do 30⁰C, a temperatura wody wokół wysp przekracza 28⁰C. Dni są wtedy najdłuższe i trwają średnio 13 godzin. Należy się jednak liczyć z przelotnymi intensywnymi opadami deszczu, po których znowu wychodzi słońce.
 • Atrakcje turystyczne – Fidżi to piękne wyspy, w tym Viti Levu, Denarau Island czy Taveuni, ze wspaniałymi plażami, egzotyczną roślinnością i zadbanymi kurortami. 
 • Wydarzenia kulturalne – w styczniu nie ma specjalnych wydarzeń i festiwali na Fidżi, ale zawsze można skorzystać z lokalnych atrakcji, a więc rejsów po tamtejszych wodach. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

O Fidżi piszemy także w naszym poradniku Ubezpieczenie na Fidżi.

Kuba

To podróż nie tylko do innego miejsca, ale także w inne czasy. Zabytki, plaże, gościnni mieszkańcy, wspaniała kuchnia i te stare samochody – wakacje na Kubie z pewnością pozostaną długo w pamięci!

 • Warunki pogodowe – od listopada do marca na Kubie trwa pora sucha, więc jest to doskonały czas na wycieczkę na wyspę. W styczniu temperatury oscylują między 26 a 30⁰C w zależności od miejsca na wyspie. Słońce świeci 7-8 godzin, a pobliskie wody mają około 26⁰C.
 • Atrakcje turystyczne – bez wątpienia na Kubie trzeba odwiedzić stolicę kraju Hawanę, a także wybrać się do doliny Valle de Viñales oraz parków narodowych Alejandro de Humboldt i Desambraca del Granma.
 • Wydarzenia kulturalne – lubisz jazz? W styczniu na Kubie odbywa się Havana International Jazz Festival oraz inne wydarzenie muzyczne Festiwal de la Trova Longina.

Więcej o podróży do tego pięknego wyspiarskiego kraju dowiesz się z naszego poradnika Wyjazd na Kubę – jakie ubezpieczenie zabrać w podróż do Wielkich Antyli?

Wietnam

Znana na całym świecie kuchnia, wspaniałe plaże i dzika przyroda to dobre argumenty za odwiedzeniem tego azjatyckiego kraju. W styczniu warto wybrać się do południowej części Wietnamu, ponieważ w północnych regionach jest dużo chłodniej. 

 • Warunki pogodowe – styczeń to pora sucha w Wietnamie, a więc niższa wilgotność powietrza, dużo słońca i nieco niższe temperatury, które i tak na południu kraju przekraczają 25⁰C.
 • Atrakcje turystyczne – na południu Wietnamu warto odwiedzić miasto Ho Chi Minh, zobaczyć deltę Mekongu i odwiedzić wyspę Phú Quốc, która przyciąga turystów z całego świata pięknymi plażami.
 • Wydarzenia kulturalne – zazwyczaj w styczniu albo w lutym (w 2024 roku w lutym) odbywają się uroczystości związane z Księżycowym Nowym Rokiem (Tết).

Dodatkową wiedzę na temat wycieczki do Wietnamu znajdziesz w naszym poradniku Ubezpieczenie do Wietnamu. 

Malediwy

To wyspiarskie państwo leży na około 1 200 wyspach rozrzuconych na Oceanie Indyjskim na południowy zachód od subkontynentu indyjskiego. Atole, rajskie plaże, błękitne ciepłe wody to główny cel podróży turystów na Malediwy.

 • Warunki pogodowe – od grudnia do kwietnia na Malediwach jest chłodniej, jednak nadal temperatury w ciągu dnia dochodzą do 30⁰C, a ocena ma 27⁰C. W styczniu panuje pora sucha, więc jest więcej słońca i mniej opadów deszczu.
 • Atrakcje turystyczne – największą atrakcją Malediwów są wspaniałe wyspy (Baa, Ari, Maafushi, Omadhoo czy Addu) w pobliżu których są rafy koralowe.
 • Wydarzenia kulturalne – w styczniu nie ma dużych wydarzeń kulturalnych, ale warto przyjrzeć się tym lokalnym już na miejscu.

Więcej informacji o tym rajskim archipelagu znajdziesz w naszym poradniku Malediwy – kiedy i dlaczego warto je odwiedzić?

Zanzibar

To wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Afryki, która jest autonomiczną częścią Tanzanii. Od wielu lat przyciąga turystów wspaniałą pogodą, bajecznymi krajobrazami i gorącymi wodami okalającymi wyspę.

 • Warunki pogodowe – w dzień 30⁰C, w nocy 27⁰C to brzmi jak raj, gdy w Polsce trwa zima. Dodatkowo 9 godzin słońca w dzień i gorąca woda w oceanie o temperaturze 28⁰C.
 • Atrakcje turystyczne – nie tylko rajskimi plażami Zanzibar stoi. Na wyspie warto zobaczyć stolicę kraju Zanzibar z historyczną dzielnicą Stone Town, w którym utworzono Muzeum Freddiego Mercurego (tak, urodził się na wyspie 5 września 1946 roku!). Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do Parku Narodowego Jozani i Centrum Motyli.
 • Wydarzenia kulturalne – 12 stycznia na Zanzibarze obchodzi się Dzień Rewolucji, który upamiętnia koniec 200-letnich rządów arabskich, więc nie zdziw się, jak usłyszysz wystrzały z armat oraz klaksony samochodów.

Jeśli jesteś na Zanzibarze, to warto wybrać się na safari do Tanzanii, a podróży do tego kraju więcej przeczytasz w poradniku Tanzania – ubezpieczenie turystyczne.

gdzie pojechać na wakacje w styczniu?

Ubezpieczenie wakacji w styczniu – ochrona podczas egzotycznego wyjazdu

Podczas podróży do egzotycznego kraju może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Aby zapewnić sobie ochronę, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zawiera nie tylko najważniejsze ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, ale także NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego zawsze należy sprawdzić sumy ubezpieczeń, zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia zaleca się wybrać na wyjazd do egzotycznego kraju wariant z sumą co najmniej 600 000 zł, by w razie poważnego wypadku lub konieczność długiej hospitalizacji suma ta wystarczyła na pokrycie wszystkich kosztów.

Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie turystyczne dla 2 dorosłych osób na 7-dniowy wakacyjny wyjazd w styczniu na Zanzibar (Tanzania). Pod uwagę wzięliśmy oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 600 000 zł.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia turystycznego
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
178,75 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 666 190 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 133 239 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 2 000 zł
203,50 zł
GeneraliKoszty leczenia – 800 000 zł,
NNW – 60 000 zł,
OC – 200 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
210,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł
218,40 zł
Źródło: Kalkulacje w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi [09.11.2023].

Koszt ubezpieczenia zależy od liczby ubezpieczonych osób, dodatkowych aktywności i miejsca wyjazdu. W przypadku ostatniej zmiennej ubezpieczyciele zazwyczaj dzielą świat na Polskę, Europę, USA i Kanadę oraz resztę świata. Tak więc w przypadku wyjazdu do wskazanych przez nas krajów ceny dla takiej samej liczby osób i podobnych celów wyjazdu będą takie same lub bardzo zbliżone.

PODSUMOWANIE
 • W styczniu warto wyjechać na egzotyczne wakacje do krajów strefy zwrotnikowej (panuj wtedy pora sucha) lub leżących na półkuli południowej (lato).
 • Do polecanych kierunków wyjazdu zalicza się Fidżi, Kubę, Wietnam, Malediwy czy Zanzibar.
 • Egzotyczny wakacyjny wyjazd w styczniu warto ubezpieczyć.
 • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 600 000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w styczniu

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wakacyjny wyjazd w styczniu do krajów tropikalnych?
Gdzie warto wybrać się na wakacje w styczniu?

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!