Czy warto udać się na wyjazd we wrześniu? Sprawdź atrakcyjne kierunki!

Jeśli z powodu wielu nieobecności w firmie Twój pracodawca nie chce dać Ci urlopu w sezonie, nic straconego! Wyjazd we wrześniu wcale nie musi wiązać się z brzydką pogodą i ograniczoną liczbą ciekawych kierunków. Wiele osób uważa, że to właśnie wypoczynek poza sezonem jest najlepszy. Dlaczego? Jest kilka powodów. Przekonaj się sam!

wyjazd we wrześniu

Czy wyjazd na wakacje we wrześniu to dobry pomysł?

Wiele osób uważa, że sierpień to ostatni miesiąc, w którym warto udać się na wakacyjny wyjazd, a dobra pogoda kończy się wraz z wakacjami. Dla niektórych faktycznie ma to sens. Rodziny z dziećmi, ze względu na obowiązek szkolny, mają możliwość wyjazdu głównie w lipcu czy sierpniu. Dla tych, których nie ograniczają terminy, a zaplanowanie wakacji to jedynie kwestia wzięcia urlopu, podróż we wrześniu to świetne rozwiązanie. 

Przede wszystkim plusem powakacyjnego wyjazdu jest większa liczba wolnych terminów. Dotyczy to zarówno wzięcia urlopu, jak i zarezerwowania noclegu czy wycieczki. Wiele osób nie może pozwolić sobie na podróż w tym miesiącu, ze względu np. na charakter pracy czy posiadanie dzieci, które uczęszczają do szkoły.

Pozostając przy obowiązku szkolnym, plusem wyjazdu we wrześniu może być dla niektórych właśnie to, że nie jest to termin popularny dla rodzin z dziećmi. Ci, którzy chcą odpocząć od zgiełku i małych szkrabów biegających wokół, mogą to docenić.

Wrzesień nie jest popularnym miesiącem na wakacyjne wyjazdy, więc charakteryzuje się tym, że zazwyczaj nie ma tłoku. Krótsze kolejki do restauracji, atrakcji turystycznych, mniejszy ruch na ulicach. Wielu turystów właśnie dlatego lubi wyjazdy o tej porze roku.

Ze względu na mniejsze zainteresowanie wyjazdami we wrześniu korzystne są także ceny wycieczek, noclegów i atrakcji turystycznych. Właściciele obiektów, chcąc zachęcić turystów do przyjazdu, obniżają koszty pobytu i różnego rodzaju rozrywek. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić.

Wrzesień, z uwagi na to, że jest miesiącem, w którym rozpoczyna się rok szkolny, kojarzy się z jesienną pogodą i deszczową aurą. W Polsce faktycznie w tym terminie pogoda bywa różna. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to idealny czas dla osób, które nie lubią upałów. Sprawdza się to w szczególności podczas wycieczek w góry. Co innego jest podczas wyjazdów za granicę. W wielu krajach klimat we wrześniu często porównuje się do miesięcy typowo letnich, czyli czerwca, lipca bądź sierpnia.

Urlop we wrześniu ma swoje plusy, ale i oczywiście minusy. Pozostając przy pogodzie – nie każdemu odpowiada klimat charakterystyczny dla tej pory roku, zwłaszcza w Polsce. Dla wielu turystów minusem jest także to, że dostęp do niektórych atrakcji turystycznych może być ograniczony. Część z nich funkcjonuje w sezonie typowo wakacyjnym, czyli np. od połowy czerwca do sierpnia. Zdarza się także, że w późniejszych miesiącach bilety do niektórych atrakcji są dostępne w niższych cenach.

jakie są zalety wakacji we wrześniu

Czy wrzesień jest miesiącem posezonowym?

W Polsce sezon typowo wakacyjny trwa zazwyczaj od połowy czerwca do połowy września. To właśnie wtedy wszelkie miejsca turystyczne przeżywają oblężenie. Panuje wówczas tłok, a obiekty cieszące się zainteresowaniem zwiedzających mają najwyższe ceny. Dotyczy to natomiast głównie miejsc, z których korzystanie uzależnione jest od pogody, np. nadmorskie kurorty czy okolice jezior i zalewów. Są też tereny, które turyści oblegają przez przez cały rok. Dotyczy to np. terenów górskich, gdzie ruch na szlakach jest zarówno latem, jesienią, zimą, jak i wiosną. Sezon zatem jest uzależniony od miejsca wypoczynku.

Pełnia sezonu w innych krajach jest już trudniejsza do określenia. Choć wyższe ceny i tłum turystów także zauważa się głównie w lipcu czy sierpniu. Na wyjazdy we wrześniu turyści bardzo często wybierają zagraniczne kierunki. Dzieje się tak, ponieważ niekiedy pogoda w innych krajach o tej porze roku jest równie upalna, jak w okresie typowo wakacyjnym. Niektóre regiony, ze względu na dość gorący i tropikalny klimat, są idealne na podróże poza tak zwanym sezonem. Wrzesień wówczas często nie jest już tak uporczywy pod względem temperatury, jak np. czerwiec, lipiec czy sierpień, ale warunki pogodowe dopisują równie mocno i sprzyjają wypoczynkowi czy plażowaniu.

Które miejsca w Polsce są atrakcyjne na podróż we wrześniu?

Południowa część Polski, czyli góry

Wrzesień jest lubiany szczególnie przez miłośników górskich wycieczek. Z uwagi na to, że o tej porze roku zazwyczaj pogoda nadal sprzyja, nie jest już tak upalnie i towarzyszy temu rześkie powietrze, wędrówki po szlakach są idealnym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest zwiedzenie wizytówki Tatr, czyli Morskiego Oka, a także Bieszczad wraz z Jeziorem Solińskim, Gór Stołowych, Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich czy Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Północna część Polski, czyli morze

Nadmorskie kurorty to nie tylko plażowanie i odpoczynek. Ta część Polski ma zdecydowanie więcej do zaoferowania niż sam Bałtyk. W otoczeniu pięknej głębi morza i szumu fal, tamtejsze krajobrazy są bardzo urokliwe. Warto zobaczyć np. najpopularniejsze w tym regionie Trójmiasto, ale także Słowiński Park Narodowy, Łeba Park, Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, Klif Orłowski czy Fokarium w Helu. Atrakcji turystycznych jest naprawdę wiele.

Północno-wschodnia część Polski, czyli Mazury

Ważnym punktem na mapie naszego kraju jest także Warmia i Mazury. Teren nazywany Krainą Wielkich Jezior. Znajduje się ich tu ponad 3 tysiące, co stanowi raj dla żeglarzy. Rejsy statkiem, możliwość wynajęcia łodzi czy żaglówki, natura nienaruszona przez człowieka i malownicze krajobrazy z pewnością mają wielu miłośników. Warto zobaczyć tu Puszczę Piską bogatą w szlaki piesze i ścieżki rowerowe, a także Wilczy Szaniec i popularne Mikołajki czy Giżycko.

Najpiękniejsze starówki polskich miast

Nie można też zapomnieć o pięknie naszych miast, które skrywają za sobą ciekawą historię. Z roku na rok coraz bardziej zachwycające kamienice, urokliwe kawiarenki czy rynek, które latem zdobią sezonowe kwiaty. Taki krajobraz zobaczysz z pewnością w najbardziej popularnych miastach, czyli we Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie.

co warto zwiedzić we wrześniu w Polsce

Które miejsca za granicą są atrakcyjne na podróż we wrześniu?

Grecja

Kraj, który od dłuższego czasu cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Grecja składa się aż z 27 regionów, które warto odwiedzić. Znajdują się one w części kontynentalnej oraz na wyspach. Popularne kierunki wśród zwiedzających to Kreta, Korfu, Rodos czy Zakynthos. We wrześniu średnia temperatura wynosi tam 26 stopni Celsjusza.

Turcja

Turcja to kraj, który przyciąga turystów ze względu na swoją odmienność. Wyjątkowość regionu polega na tym, że jego jedna część należy do Europy, a druga do Azji. Ponadto kraj ten otaczają aż cztery morza – Czarne, Marmara, Egejskie i Śródziemne. Do najpopularniejszych kurortów turystycznych zalicza się Riwierę Turecką, Marmaris i Bodrum. We wrześniu średnia temperatura wynosi tam 26 stopni Celsjusza.

Włochy

Kraj ten jest jednym z najbardziej różnorodnych i warto odwiedzić go o każdej porze roku. Do miłośników Włoch zaliczają się zarówno Ci, którzy lubią plażować, jak i osoby ceniące sobie bogatą kulturę oraz ciekawe i różnorodne zabytki. Mowa tu o nadmorskich terenach, np. Rimini czy wyspie Capri, a także miejscach typowo historycznych i kulturowych, jak Rzym, Mediolan czy Wenecja. We wrześniu średnia temperatura wynosi tam 26 stopni Celsjusza.

Chorwacja

Niewielki kraj, który nadrabia mnóstwem atrakcji turystycznych. Morze, góry, historyczne zabytki, szlaki piesze i rowerowe. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Popularny wśród turystów jest Dubrownik, Split, Krk czy Park Narodowy Jezior Plitwickich. We wrześniu średnia temperatura wynosi tam 25 stopni Celsjusza.

gdzie warto pojechać za granicę we wrześniu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje we wrześniu

Co zwiedzić w Polsce podczas urlopu we wrześniu?
Jaki zagraniczny kierunek wybrać na wakacje we wrześniu?
Czy wrzesień za granicą jest cieplejszy niż w Polsce?
PODSUMOWANIE
  • Plusem podróży we wrześniu jest to, że często ceny wycieczek czy noclegów są niższe niż w lipcu czy sierpniu. Dzieje się tak, ponieważ właściciele takich obiektów chcą zachęcić turystów do przyjazdu, podczas gdy zainteresowanie podróżami jest już nieco mniejsze. Dzięki temu można zaoszczędzić.
  • Wyjazdy poza sezonem wakacyjnym często nie są brane pod uwagę przez rodziny z dziećmi. Powodem tego jest rozpoczynający się we wrześniu rok szkolny. W związku z tym turyści podróżujący bez dzieci, którzy chcą odpocząć od tłumów i zgiełku, wyjeżdżają na urlop np. we wrześniu.
  • Minusem podróży we wrześniu jest to, że w niektórych miejscach atrakcje turystyczne mogą być już zamknięte. Pewne strefy są otwarte dla turystów w sezonie typowo wakacyjnym, czyli np. od czerwca do sierpnia.
  • Przyjmuje się, że w Polsce szczyt sezonu trwa od połowy czerwca do połowy lipca. Taka zasada obejmuje głównie te miejsca, z których korzystanie uzależnione jest od pogody, np. rejony nadmorskie czy okolice jezior, zalewów.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!