Wakacyjny poradnik samochodowy

Wakacyjny wyjazd jeszcze przed Tobą? Pamiętaj, że bezpieczeństwo podczas podróży to podstawa, dlatego wybierając się na wakacje samochodem, musisz się do tego dobrze przygotować. Urlop od pracy nie zwalnia z odpowiedzialności za kierownicą. Zanim wyruszysz w trasę, zadbaj o dobry stan techniczny pojazdu, spakuj potrzebne wyposażenie oraz dokumenty i przypomnij sobie najważniejsze kwestie, dzięki którym Ty i Twoja rodzina bezpiecznie dotrzecie do celu i będziecie mogli cieszyć się wolnym czasem.

poradnik wakacyjny na daleką podróż samochodem

Jak przygotować samochód do podróży?

Przykład

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz w końcu na upragniony wypoczynek, który zaplanowałeś wraz z rodziną kilka miesięcy wcześniej. Dostałeś urlop w pracy, spakowałeś walizki i ruszyłeś w drogę. Mniej więcej po 2 godzinach zauważasz, że spod maski wydobywa się dym. Zjeżdżasz na pobocze, żeby sprawdzić, co się dzieje. To prawdopodobnie usterka instalacji elektrycznej. Konieczne jest odłączenia akumulatora, żeby zapobiec kolejnym uszkodzeniom. Bez akumulatora dalej nie pojedziesz, a to oznacza, że zamiast na długo wyczekiwany urlop, wybierzesz się najwyżej lawetą do warsztatu.

Żeby uniknąć podobnych niespodzianek, przed wyjazdem dokładnie sprawdź stan techniczny pojazdu. Weryfikację sprawności auta zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli okaże się, że któraś część samochodu wymaga naprawy lub wymiany, musisz zdążyć wykonać ją przed wyjazdem. Jeśli mechanika to Twój konik i dobrze znasz się na samochodach, możesz sam przyjrzeć się pojazdowi, który ma bezpiecznie zawieźć Ciebie i Twoją rodzinę na miejsce wypoczynku. Jeśli jednak masz tylko podstawową wiedzę z tego zakresu, zaufaj fachowcom i oddaj samochód na przegląd pod okiem specjalisty.

Co sprawdzić przed wyjazdem?

  • Poziom płynów

Sprawdź, czy w bakach znajduje się odpowiednia ilość płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, właściwy poziom oleju czy płynu do spryskiwaczy. Zwróć uwagę, czy nie pojawił się wyciek, który mógłby powodować szybkie zmniejszanie się ilości płynów w bukłakach.

  • Stan tarcz hamulcowych i klocków

Hamulce to jeden z ważniejszych elementów pojazdu. Ich stan może decydować o Twoim bezpieczeństwie. Dlatego ważne jest zweryfikowanie sprawności tego mechanizmu. Włącznie z hamulcem postojowym.

  • Stan ogumienia i ciśnienie w oponach

Zwróć uwagę, czy bieżnik nie jest zbyt płytki. Minimalna głębokość bieżnika, jaka jest wymagana w Europie to 1,6 mm, jednak już 5-milimetrowy bieżnik może nie zapewniać odpowiedniej i bezpiecznej przyczepności letnich opon. Oprócz bieżnika sprawdź też, czy opony nie mają uszkodzeń i przetarć, które mogłyby osłabić materiał i przyczynić się do pęknięcia lub wybuchu tej części auta. Ponadto przed wyjazdem warto wyrównać ciśnienie w oponach. Informację o ciśnieniu odpowiednim dla opon w Twoim samochodzie znajdziesz chociażby w instrukcji obsługi pojazdu lub na słupku przy drzwiach kierowcy.

UWAGA!

Pamiętaj, żeby wszystkie te czynności wykonać także przy kole zapasowym.

  • Działanie pasów bezpieczeństwa

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa, zarówno tych przy przednich siedzeniach, jak i na tylnej kanapie samochodu, to podstawa nie tylko przed wakacyjnym wyjazdem, ale także w codziennym użytkowaniu auta.

  • Sprawność klimatyzacji

Jeśli w Twoim samochodzie zamontowano klimatyzację, to jest właściwy czas na jej uruchomienie. Wielogodzinna podróż samochodem w upalny dzień bez klimatyzacji byłaby bardzo męcząca, dlatego warto upewnić się, że w trasie będziesz mógł z niej korzystać, schładzając powietrze wewnątrz auta do przyjemnej temperatury.

Przykład

Wyjechałeś w podróż, nie sprawdziwszy stanu klimatyzacji w swoim pojeździe. Nie wiedziałeś o tym, że klimatyzację warto włączać raz na pewien czas, by stale rozprowadzać olej, który znajduje się w sprężarce klimatyzacji. Poza tym kontrola stanu klimatyzacji przydaje się przed wyjazdem, żeby zdążyć przed nim sprawdzić, czy na przykład nie zgromadziła się tam wilgoć — co zdarzyło się właśnie w Twoim wypadku. Przyczyną tego był nieprawidłowo działający osuszacz, który wystarczyłoby wymienić przed podróżą, aby oszczędzić sobie wrażeń w postaci nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji i prawdopodobieństwa rozwoju bakterii, pleśni i grzybów w Twoim samochodzie.

Co zabrać w podróż samochodem?

Gdy samochód jest już sprawdzony pod względem technicznym, można spakować do niego to, co będzie przydatne w drodze. Takie urządzenia, jak GPS i ładowarka samochodowa, która posłuży do naładowania nawigacji lub telefonu komórkowego w czasie jazdy, to dzisiaj absolutna podstawa każdego kierowcy. Jednak oprócz nich warto mieć przy sobie również mapę samochodową w wersji papierowej na wypadek, gdyby technologia zawiodła.

Jeśli będziesz podróżował z dziećmi, zamontuj w pojeździe foteliki samochodowe lub podkładki dla starszych pociech. Szczegółowe wytyczne dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie znajdziesz w artykule Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?.

Nie zapomnij też o podstawowym wyposażeniu pojazdu. Takie przedmioty, jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy, na pewno wozisz w aucie na co dzień. Weź je również na wakacyjny wyjazd. Oprócz tego warto mieć w pojeździe również apteczkę i kamizelkę odblaskową. Więcej o wyposażeniu samochodu przeczytasz w artykule Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą. To, jakie wyposażenie musi znaleźć się w samochodzie, zależy od przepisów obowiązujących w kraju, przez który podróżujesz. Przykładowo we Francji powinieneś mieć w aucie trójkąt ostrzegawczy i kamizelki odblaskowe. W Wielkiej Brytanii musisz pamiętać o apteczce, zapasowych żarówkach, gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym, choć tylko ten ostatni jest obowiązkowy, a reszta to zalecenia. W Albanii z kolei wystarczy apteczka i trójkąt ostrzegawczy.

Przepisy i dokumenty za granicą

Wyjeżdżając za granicę, powinieneś zapoznać się z przepisami prawa drogowego obowiązującego w kraju docelowym oraz w państwach, przez które będzie biegła zaplanowana przez Ciebie trasa. Poznaj zwyczaje miejscowych kierowców, sprawdź, czy będziesz musiał poruszać się prawym, czy lewym pasem, przestudiuj znaki drogowe, ograniczenia prędkości i inne ważne informacje, aby nie narazić się na kolizję i uniknąć stresu.

Jednym z najważniejszych obowiązków kierowcy podczas podróży jest skompletowanie dokumentów, które trzeba mieć przy sobie. Poruszanie się samochodem po Polsce wymaga posiadania przede wszystkim dowodu osobistego, bo prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC możesz zostawić w domu (dane w nich zawarte znajdują się w elektronicznym systemie CEPiK, do którego w razie potrzeby funkcjonariusze policji będą mieli dostęp). Jednak zagraniczna podróż wymaga wożenia ze sobą kompletu dokumentów. Podczas krótkich wyjazdów w większości państw polskie prawo jazdy będzie honorowane. Oprócz niego musisz jednak zabrać ze sobą dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC, Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne w zależności od kraju, którego drogami będziesz przejeżdżał.

W jakich krajach będziesz potrzebował ubezpieczenia OC, Zielonej Karty i ubezpieczenia granicznego?

Podróżując autem za granicą, musisz mieć dowód, że wykupiłeś ubezpieczenie OC. W krajach należących do Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Islandii i Norwegii wystarczy, że będziesz miał przy sobie polisę OC wystawioną przez Twojego ubezpieczyciela. Część krajów, nawet europejskich, nie honoruje jednak tego dokumentu. Tak jest w Albanii, Azerbejdżanie, Izraelu, Maroko, Mołdawii, Macedonii Północnej, Tunezji, Turcji i na Ukrainie. Żeby móc poruszać się samochodem po tamtejszych drogach, musisz posiadać Zieloną Kartę, czyli dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że od 1 czerwca 2023 roku Zielona Karta nie działa już w Rosji i na Białorusi, a od 1 stycznia 2024 roku także w Iranie.

UWAGA!

Zieloną Kartę możesz otrzymać w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś aktualne OC. Na wydanie tego dokumentu prawdopodobnie będziesz musiał poczekać około 2 tygodni, dlatego ważne jest, aby wystąpić o nią odpowiednio wcześnie. Zielona Karta jest ważna przez cały okres obowiązywania Twojej polisy, dlatego możesz wnioskować o nią już przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej. Wówczas zawsze będziesz miał ją pod ręką.

Na wyjazd do Kosowa oraz w sytuacji, w której nie wyrobisz na czas Zielonej Karty, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne, którego koszt zależy od kraju, w którym ma obowiązywać, oraz od czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie graniczne możesz wykupić na 15 lub 30 dni. Jego koszt to od 4,5 euro za ubezpieczenie do Mołdawii na 15 dni do 88 euro za ochronę mającą obowiązywać przez 30 dni w Maroko.

UWAGA!

Ubezpieczenie graniczne możesz kupić online lub telefonicznie w jednym z polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zwykle istnieje również możliwość nabycia go przy przekraczaniu granicy danego państwa.

Dlaczego bezpieczna jazda samochodem jest tak ważna? [statystyki policyjne]

Od wielu lat jedną z podstawowych przyczyn wypadków samochodowych jest nadmierna prędkość i brawura kierowców. Jednak powodem zdarzeń drogowych może być także zły stan techniczny pojazdu, nieprzestrzeganie przepisów (nie tylko tych związanych z ograniczeniami prędkości) czy zła kultura jazdy, np. brak sygnalizowania wykonywanych manewrów. Policja ostrzega przed tego typu zachowaniami, bo błędy kierowców są widoczne w statystykach wypadkowych szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy ruch na drogach jest wzmożony.

Podobnie jak rok wcześniej, również w 2022 roku na stronie internetowej policja.pl udostępniona została mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym, do których doszło w Polsce ostatniego lata. W czasie wakacji na polskich drogach miały miejsce 375 wypadki, w których zginęli ludzie.

Jak zachować bezpieczeństwo w czasie podróży?

Jednak niebezpieczeństwo na podróżnych czyha nie tylko na jezdni. Od dłuższego czasu media przestrzegają przed pozostawianiem w zamkniętych samochodach zarówno dzieci, jak i zwierząt, czyli tych podróżnych, którzy nie są w stanie sami zareagować, gdy robi się niebezpiecznie. Trzeba pamiętać, że pojazdy, zwłaszcza te zaparkowane w pełnym słońcu, bardzo szybko się nagrzewają, a temperatura w środku może gwałtownie wzrosnąć, powodując nie tylko dyskomfort i złe samopoczucie przebywających tam ludzi czy zwierząt, ale doprowadzając do omdleń, a nawet do śmierci.

A co w przypadku, gdy samochód odmówi nam posłuszeństwa podczas zagranicznego wyjazdu? W takiej sytuacji nieoceniona może się okazać pomoc ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia AC i assistance działającego poza granicami Polski. Planując dalszy wyjazd zdecydowanie warto zagwarantować sobie taką ochronę, kupując ją w pakiecie z obowiązkowym OC. Dzięki niej ubezpieczyciel pokryje koszty m.in. likwidacji szkód, ale nie tylko, oferując jeszcze np. holowanie do warsztatu, wynajem pojazdu zastępczego czy naprawę samochodu na miejscu zdarzenia.

Ile kosztuje takie ubezpieczenie? To zależy od cech kierowcy i parametrów jego samochodu. Cena polisy jest zawsze obliczana indywidualnie. Za pomocą kalkulatora OC AC Mubi możesz jednak w prosty sposób zestawić ze sobą i porównać przygotowane specjalnie dla Ciebie oferty ubezpieczenia w różnych firmach. Sprawdźmy, jakie są ceny polis dla 43-letniego kierowcy z Łodzi, który potrzebuje ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd. Jego samochód to 5-letnia Skoda Octavia (benzyna, pojemność silnika: 1395 cm3), a on sam ma prawo jazdy od 2000 roku i jedną szkodę na swoim koncie, którą spowodował ponad 4 lata temu.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
UNIQAOC + Assistance559 zł
TrastiOC + Assistance605 zł
LINK4OC + Assistance695,42 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance936,42 zł
BenefiaOC + NNW + Assistance1116 zł
mtu24.plOC + AC mini + NNW + Assistance1161 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*1301 zł
WienerOC + Assistance1514 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1591 zł
BeesafeOC + AC + Assistance1999,78 zł
Dane na podstawie oblicze w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi (17.01.2024).
*assistance obowiązuje tylko w Polsce
PODSUMOWANIE
  • Przed wyjazdem samochodem na wakacje należy sprawdzić działanie pasów bezpieczeństwa, poziom płynów, stan hamulców i ogumienia, ciśnienie w oponach i sprawność klimatyzacji.
  • Wyposażenie samochodu zależy nie tylko od potrzeb kierowcy i pasażerów, ale też od tego, jakie przedmioty trzeba zabrać na wyjazd do określonych krajów. W każdym razie nie wolno zapominać o ładowarce do GPS, fotelikach, jeśli jadą z nami dzieci, a także wymaganych dokumentach, takich jak prawo jazdy i dowód rejestracyjny, a w niektórych państwach również Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne.
  • W czasie ciepłych miesięcy nigdy nie należy zostawiać dzieci lub zwierząt samych w zamkniętych, szybko nagrzewających się pojazdach. Może to doprowadzić nawet do ich utraty przytomności lub śmierci.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przygotowanie samochodu na wakacyjną podróż

Co warto sprawdzić w samochodzie przed dłuższym wyjazdem?
Co zabrać i jak przygotować się na długą podróż samochodem?
Czy na zagraniczny wyjazd potrzebujesz Zielonej Karty?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC