Euro czy lewy? Jaką walutę zabrać do Bułgarii? 

W Bułgarii funkcjonuje lew bułgarski powiązany z euro. Czy w podróż do tego kraju warto wziąć ze sobą walutę wspólnotową czy narodową? Sprawdź, jak dokonać wymiany waluty, aby nie stracić przy tym lwiej części oszczędności!

waluta w bułgarii

Waluta w Bułgarii – lew bułgarski

Niektórzy mogą zastanawiać się, czym tak naprawdę jest lew bułgarski i czy to nie jest przypadkiem daleki krewny tygrysa bengalskiego. Spieszę z wyjaśnieniem, czy w Bułgarii faktycznie można spotkać króla dżungli. Nie do końca tak jest, choć Bułgarzy znają go z każdej strony!

Uspokajam. Otóż mieszkańcom i przybyłym do tego kraju nie grozi żadna krzywda ze strony dzikich kotów – chyba, że jakiś osobnik akurat uciekł z pobliskiego zoo. Lew to bułgarska jednostka monetarna z blisko 145-letnim rodowodem. Genezę jej powstania przybliży krótki rys historyczny.

Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się lew bułgarski?

Lewy zostały wprowadzone w Bułgarii w 1881 roku. Kraj był niepodległy już od 3 lat, brakowało mu jednak własnego pieniądza. Nowa waluta została powołana do życia po drugich wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego Bułgarii, w których książę Aleksander Battenberg wzmocnił swoją władzę, dążącą do autorytaryzmu.

Pozostałe poprawki konstytucyjne ograniczały swobody obywatelskie, prawa wyborcze czy liczebność władzy ustawodawczej. Doprowadziło to do zamachu stanu i przejęcia władzy faktycznej przez dwóch rosyjskich generałów – Leonida Sobolewa i Aleksandra Kaulbarsa. Reżim upadł, konstytucję przywrócono w ciągu 2 lat, a lew bułgarski utrzymał się po dziś dzień.

Jak dzieli się lew bułgarski?

Lew bułgarski dzieli się na 100 stotinek. Nominały lewa bułgarskiego to:

 • monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek oraz 1 i 2 lewy;
 • banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 lewów.

Kurs lewa bułgarskiego

Obecny lew bułgarski to tak naprawdę już jego piąte wcielenie. Został wprowadzony w 1999 roku, aby ustabilizować gospodarkę. Denominacja zastąpiła stary pieniądz (zależny od marki niemieckiej) w stosunku 1:1000. Od tego czasu nowy lew (BGN) jest sztywno powiązany z euro (EUR) po stałym kursie. Zapewnia to stabilne warunki ekonomiczne do dalszego wzrostu gospodarczego, co w przyszłości pozwoli przyjąć euro w Bułgarii.

Ile wynosi kurs lewa bułgarskiego?

 • 1 BGN = 0,51 EUR / 1 EUR = 1,95583 BGN (ok. 1,96 BGN).
 • 1 BGN = 0,55 USD / 1 USD = 1,82 BGN*.
 • 1 BGN = 2,20 PLN / 1 PLN = 0,45 BGN*.

* – wg uśrednionego kursu z dn. 03.07.2024.

Waluta wymienialna w Bułgarii

Bułgarska waluta obowiązuje tylko w tym państwie. Przed wyjazdem na Bałkany warto nabyć trochę miejscowych pieniędzy, aby być przygotowanym na zwykłe wydatki w podróży. 

Do Bułgarii najlepiej zabrać euro lub ewentualnie dolary. Dociera tam duża liczba turystów z Polski, co prowadzi do tego, że w wielu miejscach dostępna jest także wymiana prosto ze złotówek, jednak po mniej korzystnym kursie. Po takiej wymianie zachowaj pokwitowanie, abyś przed wyjazdem z Bułgarii mógł bez problemu odzyskać złotówki.

Przykład

Masz 100 euro. Po wymianie na lewy uzyskasz 196 BGN. Jeśli 430 złotych nie wymienisz przedtem na 100 euro, tylko będziesz chciał wymienić je bezpośrednio na lewy bułgarskie, otrzymasz 195,54 BGN. Różnica jest więc niewielka (w tym przypadku wynosi raptem 46 stotinek), jednak przy większych kwotach i wahaniach na rynku walut może być bardziej odczuwalna.

Lewy bułgarskie – gdzie wymienić walutę?

Gotówka i monety przydadzą się na mniejsze opłaty po przekroczeniu bułgarskiej granicy. Są to takie drobne płatności jak np.: opłata za parking, bilet na transport publiczny, napiwek w barze czy zakupy w lokalnym sklepie. W takich sytuacjach przyda Ci się trochę drobnych. Abyś zawsze miał je pod ręką, pomyśl o tym wcześniej i udaj się do konkretnego punktu.

Skąd wziąć walutę na wyjazd do Bułgarii?

 • Możesz przewalutować pieniądze z wyprzedzeniem

Bułgarskie lewy możesz przygotować jeszcze na długo przed rozpoczęciem podróży. Waluta bułgarska jest normalnie dostępna w Polsce w formie elektronicznej i fizycznej. Możesz więc z odpowiednim wyprzedzeniem wymienić na lewy tyle pieniędzy, ile zapragniesz i po najkorzystniejszym kursie.

 • Możesz udać się do punktu wymiany walut

Nie przelałeś lewów na konto walutowe, ani nie poszedłeś do kantoru w Polsce? Nic straconego! W Bułgarii także działają kantory, tak więc jeszcze w podróży (np. na lotnisku), na przejściu granicznym lub po dotarciu do celu podróży (w pobliżu miejsca zakwaterowania) możesz udać się do punktu wymiany walut. Występują niezależne kantory i bułgarskie banki, które oferują taką usługę. Kurs bankowy jest na ogół bardziej korzystny, ale cała operacja może obciążyć Cię dodatkową opłatą lub prowizją, jeśli nie jesteś klientem danej instytucji finansowej.

 • Możesz wypłacić pieniądze z bankomatu

W Bułgarii są również bankomaty, które oferują wypłatę bezpośrednio z konta w złotówkach, lewach lub innej walucie. Wyciągając środki z konta walutowego (w BGN), ominiesz niekorzystne przewalutowanie. Wybór innej waluty (np. PLN/EUR) oznacza akceptację kursu, który w ramach usługi Dynamic Currency Conversion może być niekorzystny. Transakcja bankomatowa przy użyciu karty płatniczej za granicą przeważnie obłożona jest opłatą lub prowizją – sprawdź to przedtem w tabeli opłat i prowizji na stronie banku.

Płatności w Bułgarii – kartą czy gotówką?

Podczas pobytu w Bułgarii możesz płacić w wygodny dla Ciebie sposób. Dostęp do płatności bezgotówkowych jest powszechny. Karta płatnicza (debetowa lub kredytowa) jest szeroko akceptowana. Zarówno płacenie kartą, jak i gotówką wiąże się z pewnymi kwestiami, nad którymi warto się pochylić.

Z czym wiążę się płacenie kartą w Bułgarii?

 • Płać kartą wielowalutową

Karta wielowalutowa to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć gotówki. Pozwala uniknąć przewalutowania po niekorzystnym kursie. Wymaga, aby na rachunku prowadzonym w lewach bułgarskich były zapewnione środki (np. przewalutowane za pomocą bankowego kantora). Dzięki temu, posługując się kartą podpiętą do tego konta, nie będziesz czerpał ze swoich oszczędności na rachunku głównym, tylko z pieniędzy przeznaczonych na wyjazd. Pozwala to lepiej zarządzać domowym budżetem.

 • Uważaj na ukryte opłaty i prowizje

Korzystanie z karty za granicą może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Zdając sobie z nich sprawę, będziesz np. unikał wypłaty większych sum lub szukał bankomatów (ATM) konkretnej sieci. Zwykłe płatności w sklepie lub w restauracji raczej nie są nimi obarczone. Jeśli nie masz pewności, lepiej zajrzyj do tabeli opłat i prowizji lub zapytaj o to konsultanta banku przez infolinię.

Z czym wiążę się noszenie gotówki w Bułgarii?

 • Noś pieniądze przy sobie w bezpiecznym miejscu

Posługiwanie się gotówką w podróży jest proste, ale i obciążające. Wystarczy mieć przy sobie portfel z pieniędzmi. Najlepiej, aby nie był na widoku, tylko schowany w niełatwo dostępnym miejscu (np. w specjalnej przegrodzie sakwy). To oznacza stałe poruszanie się z dodatkowym bagażem, którego musisz strzec, jak oka w głowie.

 • Korzystaj tylko z kantorów godnych zaufania

Przy wymianie waluty omijaj niesprawdzone kantory w podejrzanych lokalizacjach. Sprawdź oferowany kurs w internecie i zweryfikuj, czy otrzymane banknoty są autentyczne. Zdarzają się przypadki, że do obiegu trafiają falsyfikaty. Zachowaj pokwitowanie z wymiany gotówki na wypadek późniejszych kłopotów.

 • Rozdziel większe sumy gotówki

Większej gotówki nie trzymaj w jednym miejscu. Rozbić ją na mniejsze kwoty i umieścić w dobrze zabezpieczonych schowkach. Część pieniędzy możesz zadysponować w hotelowym sejfie. Na zwiedzanie weź ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile planujesz wydać danego dnia. Dzięki temu, nawet w przypadku kradzieży lub utraty części gotówki, nie zostaniesz z niczym.

Planowanie budżetu – ile kosztuje pobyt w Bułgarii?

Wysokość budżetu na pobyt w Bułgarii zależy od kilku czynników. Stawki są zróżnicowane w zależności m.in. od: długości pobytu, preferencji zakwaterowania, stylu podróżowania czy zaplanowanych atrakcji. Poniżej przedstawiam ogólną rozpiskę kosztów, która pomoże Ci oszacować spodziewane wydatki.

Ile kosztuje zakwaterowanie w Bułgarii?

Koszty zakwaterowania różnią się znacznie. Wpływa na nie głównie standard obiektu, jego lokalizacja, ale też czas pobytu. Uśrednione ceny wynoszą:

 • Hostele i tanie hotele: 50-100 PLN za noc,
 • Hotele średniej klasy: 150-300 PLN za noc,
 • Luksusowe hotele: 400 PLN i więcej za noc.

Noclegi na tygodniowy pobyt w Bułgarii wyniosą więc od 350 do 2800 zł za osobę.

Inne opłaty podczas pobytu Bułgarii?

 • Jedzenie: tanie posiłki w lokalnych restauracjach kosztują 20-40 zł za posiłek, ale w lepszych lokalach potrafią wynieść nawet 3-4 razy więcej (ok. 60-150 zł).
 • Transport: najtaniej wyjdzie transport publiczny w cenie 2-5 zł za przejazd, taksówki kosztują 1,50-2,00 zł za każdy przejechany kilometr; najwięcej wyniesie wynajem samochodu 100-200 zł za dzień (plus koszt paliwa).
 • Atrakcje turystyczne i pamiątki: wstęp do muzeów to 10-30 zł za osobę, wycieczki fakultatywne – 100-300 zł od osoby, pamiątki mogą kosztować od 50 zł, a nocne życie nawet 150 zł.

Dzienny budżet w przypadku oszczędnego podróżnika wyniesie więc 100-200 zł, przy średnich wydatkach na poziomie 300-600 zł. Luksusowe wczasy będą kosztować nawet 800 zł dziennie (albo i więcej). Na tygodniowy pobyt w Bułgarii przygotuj więc od 700-1400 zł (ok. 318-637 lewów) do nawet 5600 zł (ok. 2548 lewów) od osoby. Średni budżet na standardowy wypoczynek w Bułgarii wynosi 2100-4200 zł (ok. 955-1911 lewów) na uczestnika.

Ubezpieczenie na podróż do Bułgarii – ochrona przed niespodziewanymi wydatkami

Twoje finanse wcale nie muszą być zagrożone. Polisa turystyczna zabezpieczy Ciebie i Twoich bliskich na wszelki wypadek. Ważne, abyś wybrał ochronę dopasowaną do Twoich potrzeb. W jej zakresie muszą znaleźć się wszystkie ryzyka, na które będą narażeni wszyscy uczestnicy, aby w razie jakikolwiek kłopotów polisa pokryła wszystkie koszty.

Co powinna obejmować polisa turystyczna na podróż do Bułgarii?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – zapewnia finansowanie nagłej opieki medycznej, hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego i transportu medycznego; polisa obejmuje także ratownictwo medyczne – sfinansuje kosztowne działania poszukiwawczo-ratunkowe.
 • NNW podróżne – pokrywa koszty związane z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią w wyniku wypadku; te pieniądze pozwolą odzyskać sprawność fizyczną w ramach rehabilitacji i zawodową (np. w ramach kursów zawodowych).
 • OC w życiu prywatnym – chroni przed roszczeniami osób trzecich za szkody osobowe lub materialne wyrządzone przez ciebie lub podopiecznych podczas podróży.
 • Ubezpieczenie bagażu i rzeczy osobistych – zabezpiecza na wypadek utraty, kradzieży, uszkodzenia lub opóźnienia w transporcie bagażu i rzeczy osobistych; chroni specjalnie cenny sprzęt elektroniczny lub sportowy, ale nie obejmuje dokumentów czy pieniędzy.
 • Ubezpieczenie od odwołania lub skrócenia podróży – pokrywa koszty związane z odwołaniem lub skróceniem podróży z powodu nagłych sytuacji zdrowotnych (np. choroby) lub rodzinnych (śmierć bliskiej osoby), czy materialnych (poważne szkody w domu).
 • Całodobowy assistance podróżny – 24/7 masz dostęp do telefonicznego centrum pomocy i wsparcia językowego, prawnego czy po utracie dokumentów; polega na organizacji transportu i zakwaterowania w sytuacjach awaryjnych, a po utracie środków do życia na pożyczce pieniężnej.
 • Ubezpieczenie sportów i aktywności wysokiego ryzyka – jeśli planujesz dodatkowe aktywności podwyższające ryzyko (jak np. sporty ekstremalne, nurkowanie czy jazdę na nartach lub snowboardzie), wykup specjalną ochronę na tę okoliczność; dzięki temu wypadek podczas tych czynności nie pozbawi Cię świadczenia (standardowa polisa ich nie obejmuje).

Przed zakupem ubezpieczenia dokładnie zapoznaj się z warunkami polisy, ograniczeniami oraz wyłączeniami ochrony, a także limitem odpowiedzialności finansowej. Sumy ubezpieczeń poszczególnych polis mogą być różne, ale dla Twojego bezpieczeństwa – jak najwyższe. Ważne, aby kwota ochrony zdrowotnej (kosztów leczenia) opiewała na co najmniej 30 000 euro (50 000 euro w przypadku chorób przewlekłych i sportów ekstremalnych). Nie kupuj “w ciemno”, tylko porównaj oferty różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najkorzystniejszą opcję. Polisa powinna odpowiadać Twoim potrzebom i uwzględniać wszelkie plany wyjazdowe.

Ile kosztuje polisa na podróż do Bułgarii?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres oferty Cena ubezpieczania turystycznego*
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
bagaż: 2000 zł
32 zł
AXA Partners KL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
33 zł
Wiener KL: 40 000 euro
NNW: 10 000 zł
OC: 25 000 euro
36 zł
mtu24.pl KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
40 zł
Proama KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
42 zł
You Can Drive KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
44 zł
SIGNAL IDUNA KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 1000 zł
48 zł
Generali KL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
49 zł
*polisa dla osoby dorosłej (do 30 lat) na tygodniowy wypoczynek w Bułgarii w terminie 28.07.2024-03.08.2024;
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (03.07.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o walutę w Bułgarii

Czy w Bułgarii można płacić kartą?
Czy w Bułgarii można płacić w euro?
Gdzie najlepiej wymienić walutę na lewy bułgarskie?
PODSUMOWANIE
 • Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew bułgarski (BGN), sztywno powiązany z euro. Lew bułgarski ma stały kurs wymiany z euro: 1 EUR = 1,95583 BGN. Kursy w stosunku do innych walut są zmienne.
 • Lew dzieli się na 100 stotinek i jest dostępny w monetach i banknotach . Został wprowadzony w 1881 roku, a jego ostatnia wersja weszła do użytku w 1999 roku.
 • Przed podróżą do Bułgarii zaopatrz się w walutę wymienialną i zgromadź lewy przed opuszczeniem kraju. Oferują je także kantory, banki i bankomaty na miejscu.
 • Gotówka w Bułgarii przyda Ci się na niewielkie opłaty, jak choćby wydatki transportowe czy bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Z płatnościami kartą (najlepiej wielowalutową) nie powinieneś mieć kłopotów.
 • Koszty zakwaterowania, jedzenia i transportu w Bułgarii są zróżnicowane. Dzienny budżet, w zależności od stylu podróży, może wynieść od 100 do 800 zł (ok. 46-364 BGN)
 • Polisa turystyczna na wyjazd do Bułgarii zabezpieczy Cię przed niespodziewanymi wydatkami. Twoja polisa powinna obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu oraz assistance podróżne.
Źródła:
 • wikipedia.org
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!