Wybierasz się do Egiptu? Sprawdź, jaką walutę powinieneś zabrać!

W Egipcie możesz dokonywać płatności za zakupy za pomocą kilku walut. W szczególności jeśli przebywasz w kurorcie turystycznym. Jakie pieniądze przyjmują Egipcjanie? Którą walutę zabrać ze sobą do Egiptu? Jakie są ceny w Egipcie i co warto kupić?

waluta w egipcie

Egipska waluta

W Egipcie oficjalną walutą jest funt egipski znany również jako gineih. Oznacza się go symbolem EGP, LE, E£ lub ج.م.

grafika

Źródło: www.wikipedia.pl

1 funt to 100 piastrów. W obiegu spotkać można banknoty o nominałach 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów, a także monety o nominałach 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funta.

Aktualny kurs funta egipskiego wynosi 0,083 zł (25.06.2024).

Przeczytaj też: Waluty i ich wymiana – gdzie będzie najtaniej i najwygodniej?

Czym płacić w Egipcie?

Turyści podróżujący do Egiptu śmiało mogą posługiwać się funtem egipskim. Jednak z uwagi na to, że jest to waluta egzotyczna, w Polsce wymiana polskich złotych na funta egipskiego jest trudna. Równie ciężko jest dokonać wymiany polskiej waluty w kantorach w Egipcie. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest posługiwanie się dolarami amerykańskimi i euro. Waluty te są bardzo popularne w tamtejszych kurortach turystycznych. Nie ma także problemu z ich wymianą na funty egipskie w Egipcie. 

UWAGA!

Pamiętaj, że dolary amerykańskie i euro akceptowane są głównie w kurortach turystycznych. Jeśli planujesz podróż po Egipcie na własną rękę, chcesz zobaczyć miejsca mało popularne turystycznie, zaopatrz się w funta egipskiego.

Jeśli zdecydujesz się na wymianę gotówki na funta egipskiego, pamiętaj o tym, aby wziąć tylko wymaganą ilość pieniędzy. Egipska waluta w Polsce jest bezużyteczna, więc jeśli zostanie Ci trochę gotówki, wydaj ją jeszcze przed powrotem do kraju.

W Egipcie wymiany waluty możesz dokonać w kantorach, bankach, hotelach oraz na lotniskach. Dobrym rozwiązaniem jest jednak wymiana złotówek na dolara amerykańskiego lub euro już w Polsce. Dlaczego? W wielu miejscach w Egipcie kursy walut znacznie odbiegają od rynkowych. Niekiedy są to różnice rzędu nawet 10%.

Dolary amerykańskie czy euro?

Wiesz już, że do Egiptu łatwiej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro niż funty egipskie. Jednak którą z tych walut wybrać? W lokalnych sklepach i bazarach sprzedawcy często stosują przelicznik 1:1. Oznacza to zatem, że jeśli coś kosztuje 10 euro, będziesz musiał zapłacić za to także 10 dolarów. W przypadku aktualnego kursu walut lepiej na tym wyjdziesz, płacąc w dolarach.

Aktualny kurs dolara amerykańskiego wynosi 4,01 zł (25.06.2024).

Aktualny kurs euro wynosi 4,30 zł (25.06.2024).

UWAGA!

Jeśli planujesz wymienić złotówki na dolary amerykańskie, zwracaj uwagę na rok ich wydania. Możesz mieć problem z wymianą banknotów wyemitowanych wcześniej niż w 2008 roku.

Przeczytaj też: Pamiątki z Egiptu – co warto kupić i przywieźć do kraju, a na co uważać?

Płatność kartą w Egipcie

Jeśli nie chcesz bawić się w wymianę pieniędzy lub zabierzesz ze sobą niewystarczającą ilość gotówki, pamiętaj, że w Egipcie możesz także płacić kartą. Jeśli będziesz korzystał z karty prowadzonej wyłącznie w złotówkach, przewalutowanie może być mało korzystne. Licz się wówczas także z tym, że bank może pobrać dodatkową prowizję. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą karty wielowalutowej, z której możesz korzystać po atrakcyjnych kursach. Taka karta przyda Ci się podczas podróży po całym świecie.

Ceny w Egipcie

Zastanawiasz się, ile pieniędzy zabrać ze sobą do Egiptu? Ceny w restauracjach, produktów spożywczych, transportu i usług w Egipcie są o około 40% niższe niż w Polsce. Różnice te są mniej widoczne w kurortach turystycznych, gdzie ceny są sztucznie zawyżone z uwagi na dużą liczbę odwiedzających. Turystyka w Egipcie opiera się głównie na wielkopowierzchniowych kompleksach hotelowych, w których znajduje się wiele atrakcji, sklepów i usług. Nawet jeśli planujesz bierny wypoczynek, spędzając czas wyłącznie na terenie hotelu, przyda Ci się gotówka na drobne wydatki. 

Ile kosztują poszczególne produkty w Egipcie?

 • Obiad w droższej restauracji dla jednej osoby – 40,80 zł
 • Obiad w tańszej restauracji dla jednej osoby – 18,70 zł
 • Puszka napoju gazowanego – 1,40 zł
 • Chleb – 2,90 zł
 • Kilogram pomarańczy – 2,20 zł
 • Paczka papierosów – 8,60 zł
 • Litrowa butelka wody – 0,70 zł
 • Półlitrowa butelka piwa – 6,30 zł
 • Przejazd taksówką (10 km) – 16,60 zł
 • Wizyta u fryzjera – 10,60 zł

Źródło: www.turystycznyninja.pl (25.06.2024)

Co kupić w Egipcie?

Jeśli zastanawiasz się, co przywieźć z Egiptu, zapoznaj się z przepisami celnymi. Pamiętaj, że za wywóz niektórych produktów, możesz zostać ukarany.

Z Egiptu nie możesz przywieźć:

 • fragmentów rafy koralowej,
 • muszli,
 • antyków,
 • broni,
 • skóry zwierząt.

W Egipcie znajdziesz natomiast wiele ciekawych produktów, które śmiało możesz przywieźć ze sobą z podróży. Będą one także świetnym prezentem dla bliskich.

Z Egiptu warto przywieźć:

 • przyprawy,
 • daktyle,
 • papirus,
 • shishe,
 • szale i chusty,
 • pastę tahini,
 • naturalne olejki i kremy,
 • egipskie figurki kotów,
 • kawę,
 • herbatę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na podróż do Egiptu?

W Egipcie nie obowiązuje system Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, więc abyś mógł liczyć na pomoc, jeśli będziesz potrzebował opieki medycznej, musisz kupić polisę turystyczną. Nie jest to duży wydatek, a gwarantuje nieocenione wsparcie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie pozwala uniknąć wydatków związanych z opieką medyczną za granicą. A te bywają naprawdę wysokie.

Zwykle polisa na wyjazd składa się z ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Ochronę możesz rozszerzyć także o OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu, wskutek zaostrzenia objawów choroby przewlekłej lub w wyniku uprawiania sportu.

Ile kosztuje polisa turystyczna?

Ceny ubezpieczenia na wyjazd sprawdzimy na przykładzie 28-letniej Iwony, która wyjeżdża na 10 dni do Egiptu. Planuje wypoczywać i zwiedzać. Nie choruje przewlekle. Ile zapłaci za polisę składającą się z ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW i OC?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
You Can DriveKL: 100 000 zŁ
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
50 zł
WienerKL: 171 636 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 107 272 zł
51 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
67 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
90 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
91,60 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [czerwiec 2024]

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Egiptu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jaką walutę zabrać do Egiptu

Jakimi walutami można płacić w Egipcie?
Gdzie wymienić złotówki? W Polsce czy za granicą?
Czy w Egipcie opłaca się płacić kartą?
PODSUMOWANIE
 • Oficjalną walutą w Egipcie jest funt egipski.
 • W kurortach turystycznych akceptowane są płatności w dolarach amerykańskich i euro.
 • W Polsce wymiana złotówek na funty egipskie może być trudna, a nawet niemożliwa.
 • Walutę warto wymienić już w Polsce. W Egipcie kursy walut mogą być mało korzystne.
 • Alternatywą dla płatności gotówką w Egipcie jest karta wielowalutowa.
 • Ceny wielu produktów i usług w Egipcie są sporo niższe niż w Polsce.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!