Euro, dolary czy funty brytyjskie – jaką walutę zabrać do Tunezji?

W Tunezji obowiązuje dinar tunezyjski. Waluta narodowa tego państwa podlega ścisłym restrykcjom. Wywóz dinarów poza granice kraju jest nielegalny. Dinary można nabyć tylko na miejscu. Jaką walutę wymienialną wziąć ze sobą? Sprawdź, ile pieniędzy zabrać, aby wystarczyło na wyjazd!

waluta w tunezji

Tunezja – jaka waluta jest w obiegu?

Republika Tunezyjska to państwo, które swoje obecne pieniądze narodowe zaczęło wydawać w 1960 roku. Początkowo występowały tylko niskie nominały: ½, 1 i 5 dinarów. Banknoty 10-dinarowe pojawiły się 9 lat później. Pół dinara było emitowane tylko przez 13 lat, a cały dinar przez 20 lat. W 1980 r. wprowadzony został banknot 20-dinarowy, a 17 lat później 30-dinarowy. W 2009 roku w obiegu pojawił się najwyższy dostępny banknot o wartości 50 dinarów.

Banknoty w Tunezji występują w następujących nominałach:

 • 5 dinarów,
 • 10 dinarów,
 • 20 dinarów,
 • 50 dinarów.

Do dziś najczęściej spotykanym środkiem płatniczym w Tunezji jest jeden z najwcześniej wprowadzonych banknotów – o nominale 10 dinarów. W zależności od roku wydania występuje on w różnych wariantach. Jego najnowsza wersja pojawiła się w 2020 roku, a Centralny Bank Tunezji umieścił na nim wizerunek Tawhidy Ben Cheikh, pierwszej tunezyjskiej lekarki.

Jaki jest kurs dinara tunezyjskiego?

Kurs wymiany dinara tunezyjskiego (TND) w stosunku do innych, międzynarodowych walut wymienialnych kształtuje się na następującym poziomie:

 • 1 TND – 0,32 USD / 1 USD – 3,14 TND*,
 • 1 TND – 0,30 EUR / 1 EUR – 3,37 TND*.

* – kurs uśredniony wg kilku niezależnych witryn walutowych (stan aktualny na dzień 02.07.2024 r.)

Oznacza to, że 1 dinara tunezyjskiego kupisz za 0,32 dolara amerykańskiego lub już za 0,30 euro. 1 dolara możesz natomiast wymienić w kantorze na 3,14 dinarów, natomiast za 1 euro otrzymasz aż 3,37 dinarów tunezyjskich.

Orientacyjny kurs polskiego złotego do dinara tunezyjskiego wynosi:

 • 1 TND – 1,38 PLN / 1 PLN – 0,73 TND*

* – kurs za portalem travex.pl (stan aktualny na dzień 02.07.2024 r.)

Przykład

Kurs złotego do euro to: 1 PLN – 0,23 EUR / 1 EUR – 4,33 PLN, z czego wychodzi, że 1 TND możesz mieć z już za 1,30 zł (a 1 złotówka po wymianie na euro ma wartość 0,77 dinara). Z kolei kurs złotego do dolara to: 1 PLN – 0,25 USD / 1 USD – 4,04 PLN, a więc 1 TND wychodzi za 1,29 zł (1 złotówka po wymianie na dolary ma wartość 0,78 dinara). Tak więc wymiana złotówek na dinary przez dolary jest korzystniejsza (o 0,01) od wymiany przez euro.

CZY WIESZ, ŻE …

Aktualny przelicznik walut znajdziesz w internecie – najlepiej na jednym z renomowanych portali. Zmienność rynków finansowych nie pozwala przewidzieć, ile wyniosą waluty w przyszłości i czy obecne tendencje (w tym opisane powyżej) się utrzymają!

Euro czy dolary – jaką walutę wziąć do Tunezji?

W związku z zakazem w obrocie walutą narodową Tunezji poza jej granicami konieczne jest zabranie ze sobą obcej waluty wymienialnej. Należą do nich waluty stabilnych gospodarek i krajów o wysokim poziomie zaufania międzynarodowego.

5 popularnych walut wymienialnych:

 • dolar amerykański (USD) – jedna z najbardziej wymienialnych walut na świecie, powszechnie używana w transakcjach międzynarodowych,
 • euro (EUR) – waluta używana przez 20 krajów strefy euro, co czyni ją drugą najbardziej wymienialną walutą na globie,
 • funt szterling (GBP) – waluta Wielkiej Brytanii jest wymienialna i powszechnie akceptowana (można ją zabrać do Tunezji),
 • frank szwajcarski (CHF) – waluta Szwajcarii, która podlega wymianie (ale lepiej jej nie brać do Tunezji),
 • korona szwedzka (SEK) – waluta Szwecji, wykorzystywana w wymianie międzynarodowej (przed wylotem do Tunezji lepiej wymienić ją na euro lub dolary).

Wymiana jednej waluty wymienialnej na inną na ogół nie jest opłacalna, gdyż wiąże się z podwójną konwersją walutową. Strata jest podwójna przy dwukrotnej wymianie.

Przykład

Wymieniasz euro (EUR) na dolary amerykańskie (USD) po kursie 1 euro – 1,07 USD (kurs NBP w dniu 02.07.2024), żeby mieć dolary w Tunezji. Zgodnie z korzystnym kursem będziesz miał więcej dolarów niż euro. Za jednego dolara otrzymasz jednak mniej dinarów tunezyjskich (TND) na miejscu, niż gdy wymienisz je z euro. Z początkowych 100 euro wymienionych na 107 dolarów otrzymasz 336,42 dinarów, natomiast bezpośrednio ze 100 euro – 336,99 TND. Każda transakcja pośrednia ma swój własny kurs wymiany i niesie ze sobą ryzyko straty finansowej.

Złotówki na dinary tunezyjskie – najpierw wymienić na euro czy dolary?

Masz oszczędności w polski złotych (PLN), a więc musisz wymienić złotówki na inną walutę zanim nabędziesz dinary tunezyjskie (TND). Z poprzedniego przykładu wynika, że choć różnica jest niewielka (sprowadza się do części setnych) to zgodnie z opisanymi warunkami, korzystniej (o 0,01) wychodzi przejście przez walutę amerykańską niż europejską. W związku z wyliczeniami wymiana 100 PLN na dinary za pośrednictwem euro (EUR) przyniesie 77 TND, natomiast ta sama operacja za pomocą dolarów (USD) da 78 TND (o 1 dinar więcej, czyli ok. 1,30 zł).

Pieniądze do Tunezji – ile zabrać?

W związku z tym, że wymiana pieniędzy do Tunezji nie odbywa się standardowo, nie ma możliwości wcześniejszego wykupienia środków w lokalnej walucie poza granicami państwa. Przemyśl więc, ile pieniędzy potrzebujesz na cały wyjazd i zadysponuj je np. w dolarach lub w euro jeszcze przed wylotem z kraju.

Tunezja to popularny wśród turystów kraj. Również wielu podróżników z Polski decyduje się na wypoczynek w tamtym rejonie. W Tunezji z reguły jest niedrogo, ale nawet na wczasach all inclusive może przydać się nieco gotówki. Na wyjazdy poza ośrodek wypoczynkowy (np. na wycieczki fakultatywne) powinno wystarczyć ok. 100–150 dolarów amerykańskich lub euro na osobę na tydzień.

Jak wypłacić pieniądze na wyjazd do Tunezji?

Środki płatnicze do Tunezji najlepiej mieć w garści. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku gotówka. Euro czy dolary wypłacisz z konta walutowego w oddziale banku w kraju lub specjalnym bankomacie, który dysponuje walutą obcą. Dysponując tymi pieniędzmi, co prawda, nigdzie nie zapłacisz w Tunezji, ale będziesz mógł od razu przystąpić do kolejnego etapu, czyli wymiany na lokalną walutę.

Gdzie wymienić walutę obcą na dinary tunezyjskie?

Po dotarciu do Tunezji samolotem, już na lotnisku możesz wymienić wypłacone przedtem euro/dolary na dinary. Jeśli nie zabrałeś ze sobą gotówki, udaj się w pierwszej kolejności do bankomatu. Bankomaty (ATM) w Tunezji znajdziesz w każdym większym mieście i miejscowości turystycznej, dlatego nie musisz od razu wypłacać całości. Wyciągnij “ze ściany” tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujesz na część wyjazdu (np. na tydzień). Nie wypłacaj od razu całej sumy przeznaczonej na wakacje, gdyż w przypadku kradzieży zostaniesz bez środków. Lepiej wypłać brakującą kwotę w późniejszym czasie.

Gdzie znajdują się punkty wymiany walut w Tunezji?

W Tunezji kantory są powszechnie dostępne. Możesz je spotkać w pobliżu wielu miejsc turystycznych. Są zlokalizowane m.in. na lotniskach, w hotelach oraz centrach większych aglomeracji miejskich.

Kantory na lotniskach w Tunezji

 • Lotnisko Tunis-Carthage (TUN) – główne międzynarodowe lotnisko w stolicy Tunezji posiada kilka kantorów wymiany walut, które są otwarte przez całą dobę; sześć banków ma swoje punkty obsługi w terminalu dla podróżnych;
 • Lotnisko Enfidha-Hammamet (NBE) – popularne wśród turystów odwiedzających kurorty na wschodnim wybrzeżu Tunezji, chociaż nie posiada klasycznego kantoru, to oferuje wymianę walut w oddziale banku BIAT w hali odlotów (czynny w godz. 8:00-17:00) lub jednym z pięciu bankomatów tunezyjskich instytucji finansowych.

Kantory w hotelach w Tunezji

 • Większe hotele, zwłaszcza w popularnych kurortach (jak np. Hammamet, Sousse, Monastir i Djerba) zapewnia usługi wymiany walut dla swoich gości; kursy mogą być tam nieco mniej korzystne niż w niezależnych kantorach, ale to wygodne rozwiązanie dla gości hotelowych, którzy chcą uzyskać dinary bez opuszczania obiektu.

Banki i kantory w centrach miast

 • Tunezyjskie banki (np. Banque de Tunisie, Banque Centrale de Tunisie czy Amen Bank) mają oddziały w całym kraju, które oferują usługi wymiany walut; zazwyczaj mają korzystniejsze kursy wymiany walut niż kantory, ale mogą pobierać dodatkowe opłaty;
 • W większych miastach (takich jak: Tunis, Sousse i Hammamet) bez problemu znajdziesz niezależne kantory wymiany walut; mieszczą się przeważnie w centralnych punktach aglomeracji, blisko głównych atrakcji turystycznych i miejsc handlowych.

Wymiana waluty – o czym pamiętać?

Decydując się na wymianę waluty w Tunezji, pamiętaj o kilku rzeczach. Dzięki tym wskazówkom uzyskasz dinary tunezyjskie w korzystnej cenie, w pełni bezpiecznie i całkowicie legalnie, a przed wyjazdem będziesz mógł odsprzedać ich pozostałą sumę.

Pamiętaj o tym podczas wymiany waluty w Tunezji

 • Porównaj kurs

Nie działaj pod wpływem impulsu czy pod presją pracownika kantoru. Zawsze sprawdzaj kursy wymiany w innych kantorach i bankach, aby upewnić się, że ten oferowany Tobie jest korzystny. Jeśli nie masz pewności, zrezygnuj z transakcji.

 • Zabierz niezbędne dokumenty

Podczas wymiany waluty w Tunezji konieczny może okazać się paszport. To standardowa procedura. Przygotuj więc przedtem swój dokument podróży. Po uzyskaniu gotówki zachowaj pokwitowanie, abyś mógł ją wymienić ponownie przed wylotem z kraju, jeśli coś z niej zostanie.

 • Unikaj większych sum

Nie ma sensu wymieniać większej kwoty niż ta, która wystarczy Ci na kilka dni pobytu. Miej na uwadze, że w Tunezji jest sporo punktów, w których uzyskasz dinary. Noszenie większej ilości gotówki przy sobie może przyciągnąć złodziei. Pamiętaj, aby trzymać pieniądze, karty i dokumenty w bezpiecznym miejscu, a najlepiej w kilku różnych, aby w razie ich utraty nie zostać z niczym.

Bezpieczeństwo w Tunezji – czego się spodziewać?

Tunezja należy raczej do stabilnych państw na świecie. Nie wszędzie tak jest i nie zawsze tak było. Polski MSZ odradza podróże do pustynnych regionów (Sahary oraz przy granicy z Algierią i Libią) oraz terenów środkowo-zachodnich (w górach Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila). Służby bezpieczeństwa państwa mogą tam prowadzić działania zbrojne przeciwko terrorystom i przemytnikom. W pozostałych częściach kraju resort zaleca przyjezdnym zachowanie szczególnej ostrożności.

UWAGA!

Od 2015 roku, czyli od czasu krwawych zamachów w Susie i Tunisie w Tunezji został wprowadzony stan wyjątkowy. Jest on stale przedłużany w związku z niesłabnącym zagrożeniem terrorystycznym. Wpływa on również na przyjezdnych.

W związku ze stanem wyjątkowym nie wolno fotografować policjantów oraz żołnierzy na służbie oraz obiektów militarnych i rządowych. Należy stosować się do poleceń władz, a za naruszenie zakazu fotografowania grozi 5-dniowy areszt.

Jaki jest poziom bezpieczeństwa w Tunezji?

Użytkownicy serwisu numbeo.com oceniają wskaźnik poczucia bezpieczeństwa w tym turystycznym kraju na poziomie 55,9. Wynika on z dość wysokiego współczynnika przestępczości (44,1). Stawia to Tunezję na 65. miejscu rankingu spośród 146 państw świata. Jest tam więc bezpieczniej niż w Indiach, ale gorzej pod tym względem niż w Iraku czy Pakistanie.

Raport o stanie pokoju na świecie (Global Peace Index) z kolei sklasyfikował Tunezję na 73. pozycji na 163 kraje. Zdaniem jego autorów to państwo jest średnio bezpieczne – prezentuje ten sam poziom, co Paragwaj, jest lepszy od Tajlandii, ale mniej przyjazny od Angoli.

Według globalnego raport bezpieczeństwa (Global Guardian) Tunezja została sklasyfikowana jako państwo średniego ryzyka. Niestabilność polityczna i niewystarczające egzekwowanie prawa sprawiają, że kraje te są podatne na przestępczość i sporadyczne niepokoje społeczne.

Ubezpieczenie turystyczne do Tunezji

Polisa turystyczna jest w Tunezji obowiązkowa. Powinna zawierać wszystkie zagrożenia obecne podczas Twojego pobytu w tym kraju. Poziom ochrony powinien być maksymalnie wysoki i dopasowany do Twoich potrzeb. Pełne wsparcie w potrzebie oferuje bogata polisa ubezpieczeniowa, która przyjdzie Ci z pomocą nie tylko w razie kłopotów finansowych.

Jakie sytuacje powinna obejmować polisa podróżna do Tunezji?

 • Problemy zdrowotne

Jak w każdym kraju egzotycznym jest ryzyko, że zatrujesz się lub zapadniesz na chorobę tropikalną. Ważne jest, abyś pił tylko wodę butelkowaną i unikał jedzenia z niepewnych źródeł, choć i to nie da Ci 100-procentowej gwarancji, że nic złego się nie stanie.

W razie kłopotów ze zdrowiem z pomocą przyjdzie Ci ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) i ratownictwa medycznego. Suma ubezpieczenia powinna być wysoka (min. 30 000 euro), gdyż jej wyczerpanie nałoży na Ciebie pozostałą część do spłaty. Rachunek za leczenie będziesz musiał uregulować w gotówce lub przelewem w dinarach tunezyjskich (może go zlecić rodzina w Polsce). Szpital może odmówić wypisu pacjentowi, który nie zapłaci za otrzymaną pomoc lekarską.

Podróżnicy, którzy mają zdiagnozowane choroby przewlekłe lub planują dodatkowe aktywności (np. sportowe), powinni wybrać rozszerzenie ochrony o towarzyszące im ryzyka. Wtedy suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być także wyższa (min. 50 000 euro).

 • Kradzież

W związku z tym, że w Tunezji występuje podwyższony stan zagrożenia przestępczością, musisz uważać na złodziei i kieszonkowców. Na wypadek kradzieży, utraty lub uszkodzenia rzeczy osobistych, wybierz dodatkowe ubezpieczenie bagażu. Nie spuszczaj swojego cennego pakunku z oczu, a jeśli musisz go zostawić poza zasięgiem wzroku – ubezpieczyciel będzie miał go w swojej opiece. W razie czego wypłaci Ci do kilku tysięcy złotych.

Pamiętaj, że ochrona ubezpieczeniowa bagażu nie obejmuje pieniędzy i dokumentów, dlatego zawsze trzymaj je w bezpiecznym miejscu. Po utracie środków do życia, w ramach assistance podróżnego ubezpieczyciel może pożyczyć Ci pieniądze, które oddasz po dotarciu do kraju. Wsparcie finansowe przyda się, aby opłacić np. paszport tymczasowy po utracie dotychczasowego czy zakup najpotrzebniejszych rzeczy.

 • Konflikt lub atak terrorystyczny

Ze względu na podwyższone zagrożenie bezpieczeństwa, polisa turystyczna w Tunezji powinna zostać rozszerzona o ryzyko wojny lub terroryzmu. Standardowo takie okoliczności mogą być wyłączone spod ochrony ubezpieczyciela, ale istnieje możliwość wykupienia ochrony na tę ewentualność. Polisa obejmująca działania zbrojne na terenie Tunezji kosztuje od 30 zł (SIGNAL IDUNA).

 • Podróżne assistance

Ubezpieczenie turystyczne assistance obejmuje pakiet wsparcia w podróży 24/7. W przypadku rabunku lub kradzieży i utraty dokumentów, skontaktuj się z ubezpieczycielem. Uzyskasz pełne wsparcie informacyjne, językowe i prawne. Dzięki interwencji towarzystwa szybciej może Ci się udać uzyskać paszport tymczasowy, otrzymasz pożyczkę na opłacenie wszystkich formalności i będziesz mógł bez obaw wsiąść w samolot powrotny do kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne do Tunezji?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ofertyCena ubezpieczania turystycznego*
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
33 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
40 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
41 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
44 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
48 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 1000 zł
49 zł
WienerKL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
bagaż: 1000 zł
64 zł
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
bagaż: 2000 zł
81 zł
*polisa dla osoby dorosłej (do 30 lat) na tygodniowy wypoczynek w Tunezji w terminie 27.07.2024-02.08.2024;
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (02.07.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pieniądze w Tunezji

Skąd wziąć dinary tunezyjskie?
Ile gotówki zabrać do Tunezji?
Czy w Tunezji można płacić w euro lub dolarach?
Czy można płacić kartą w Tunezji?
PODSUMOWANIE
 • W Tunezji obowiązuje dinar tunezyjski, który podlega restrykcjom i nie można go wywozić ani przywozić z zagranicy. Dinary można nabyć jedynie na miejscu, dlatego warto zabrać ze sobą obce waluty wymienialne.
 • Kurs wymiany dinara tunezyjskiego wynosi około 0,32 USD lub 0,30 EUR za 1 TND. Kurs złotego do dinara to 1 TND za 1,38 PLN. Wymiana złotówek na dinary przez dolary jest minimalnie bardziej korzystna niż przez euro.
 • Najlepiej zabierz dolary amerykańskie lub euro, które wymienisz najłatwiej. Wymiana walut wymienialnych na inne obce przed wyjazdem jest zazwyczaj mało opłacalna.
 • Na wyjazdy poza ośrodek wypoczynkowy wystarczy około 100-150 dolarów lub euro na tydzień na osobę. Najlepiej mieć gotówkę w euro lub dolarach i wymienić ją na miejscu. Bankomaty i kantory są dostępne w różnych miejscach: na lotniskach i w większych miastach.
 • Zawsze sprawdzaj kursy wymiany, miej przy sobie niezbędne dokumenty i nie wymieniaj większych sum jednorazowo. Zachowaj pokwitowanie z wymiany, aby przed wylotem wymienić dinary z powrotem na wybraną walutę.
 • Ubezpieczenie w Tunezji jest obowiązkowe i powinno obejmować koszty leczenia oraz inne potencjalne zagrożenia. Polisy oferują także ochronę przed kradzieżą i całodobowe wsparcie w podróży.
 • Cena ubezpieczenia turystycznego na mubi.pl wynosi już 4,71 zł za dzień ochrony!
Źródła:
 • gov.pl,
 • numbeo.com,
 • visionofhumanity.org,
 • globalguardian.com.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
W Tunezji euro możesz płacić praktycznie wszędzie.
Dziękuję za informację.
avatar autora komentarza
Widuję dinary w kanałach w Polsce. Na lotnisku w Monastyrze nikt nie sprawdzał czy coś wywożę. Podobnie było jak leciałem na Kubę, wszędzie pełno dezinformacji na temat waluty, rzeczywistość jest inna.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!