Wybierasz się do Turcji? Sprawdź, jaką walutę powinieneś zabrać!

Turcja to kraj, który przyciąga wielu turystów. W 2023 roku przybyło tu rekordowo dużo odwiedzających – prawie 57 mln osób. Polskich turystów było 1,5 mln. Jeśli Ty również planujesz podróż do Turcji, zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, jaką walutą płacić w Turcji, jakie są tu ceny i co warto kupić.

ceny w turcji

Jaka waluta obowiązuje w Turcji?

W Turcji obowiązują liry tureckie. Waluta ta została wprowadzona w 1844 roku, zastępując kurusze. 1 lira to 100 kuruszy. Lirę turecką oznacza się symbolem ₺, TRY lub TL. W obiegu występują banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 TL oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 Kr i 1 TL.

Aktualny kurs liry tureckiej to 0,12 zł (27.06.2024).

waluta w turcji

Źródło: www.wikipedia.pl

Jaką walutą można płacić w Turcji?

Lira turecka nie jest jedyną akceptowaną walutą w Turcji. W popularnych turystycznie miejscach, np. kurortach, hotelach i restauracjach, akceptowane są również euro i dolary amerykańskie. Można je łatwo wymienić na liry tureckie w miejscowych kantorach, bankach oraz hotelach. 

Niemniej jednak najlepiej mieć przy sobie pewną ilość lir tureckich, szczególnie na mniejsze wydatki, takie jak napiwki, taksówki i zakupy w miejscowych sklepikach czy na straganach. Płatności w lirach tureckich często będą dla Ciebie bardziej opłacalne. Możesz spotkać się także z sytuacją, kiedy sprzedawca wyda Ci resztę właśnie w tej walucie, mimo że zapłacisz za produkt w euro lub dolarach.

 

UWAGA!

Kursy wymiany walut w kantorach często są lepsze niż w bankach. Zawsze jednak sprawdzaj aktualne kursy w różnych miejscach. Kantory bez problemu znajdziesz na lotniskach, w hotelach i centrach miast.

Aktualny kurs euro to 4,31 zł (27.06.2024).

Aktualny kurs dolara amerykańskiego to 4,03 zł (27.06.2024).

Czy opłaca się płacić kartą w Turcji?

W większych tureckich miastach i miejscowościach turystycznych, hotelach, restauracjach i sklepach bez problemu możesz korzystać z kart płatniczych i kredytowych. To także dobra alternatywa dla gotówki, np. jeśli zabierzesz ze sobą niewystarczającą ilość pieniędzy. Jeżeli będziesz chciał wypłacić gotówkę, również nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem bankomatu.

Jeśli zdecydujesz się płacić za zakupy w Turcji kartą, zwracaj uwagę na kurs oferowany przez Twój bank. Niekiedy może on znacznie odbiegać od kursu rynkowego. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z karty wielowalutowej, dzięki której płatności za zakupy na całym świecie dokonasz po atrakcyjnych kursach.

Przeczytaj też: Jak płacić za granicą – kartą czy gotówką?

Jakie są ceny w Turcji?

Ceny w Turcji mogą się znacznie różnić w zależności od regionu, rodzaju produktu oraz miejsca, w którym dokonujesz zakupów. W miejscach turystycznych ceny zwykle są wyższe niż w mniej turystycznych obszarach. Poza tym ceny niekiedy różnią się w zależności od sezonu. W okresie wakacyjnym opłaty mogą być wyższe. W punktach poniżej znajdziesz przykładowe produkty i ich ceny.

 • Obiad w taniej restauracji dla jednej osoby – około 23 zł
 • Obiad w droższej restauracji dla jednej osoby – około 47 zł
 • Obiad w restauracji typu fast food dla jednej osoby – około 22 zł
 • Chleb – około 2,30 zł
 • Butelka wody (1 l) – około 1 zł
 • Kawa w kawiarni – około 9 zł
 • Piwo w barze (0,5 l) – około 9 zł
 • Paczka papierosów –  około 7 zł
 • Jednorazowy bilet na przejazd komunikacją miejską – około 2 zł
 • Przejazd taksówką (10 km) – około 27 zł 

Źródło: www.turystycznyninja.pl

W Turcji bardzo powszechne są także napiwki, czyli tak zwany bakszysz. Zwyczaj ten funkcjonuje w restauracjach, hotelach i punktach usługowych. Mile widziany jest również napiwek za przejazd autobusem czy taksówką. Wysokość bakszyszu jest dowolna. Zwykle jest to około 10% rachunku.

CZY WIESZ, ŻE …

Targowanie się to bardzo ważna część kultury zakupów w Turcji. Zwłaszcza w lokalnych sklepikach, na targach czy bazarach. Nie bój się zatem zaproponować sprzedawcy niższą cenę zakupu. Dzięki temu produkty kupisz o wiele taniej.

Przeczytaj też: Ceny w Turcji – ile kosztują wakacje w Antalyi i Stambule?

Co warto przywieźć z Turcji?

W Turcji kupisz wiele unikalnych produktów, które będą wspaniałymi pamiątkami lub prezentami dla najbliższych. Wielu turystów podróżujących do tego kraju przyjeżdża tu głównie z myślą o zakupach. W lokalnych sklepikach i bazarach dostaniesz wiele produktów w sporo niższych cenach niż w Polsce. Znajdziesz tu także artykuły wykonane z wysokiej jakości bawełny.

W Turcji możesz kupić:

 • ręcznie tkane tureckie dywany i kilimy,
 • tradycyjną turecką ceramikę,
 • biżuterię (srebrną, złotą, zdobioną kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi),
 • lokum (słodki, turecki przysmak w formie kostek z dodatkami, takimi jak orzechy czy wiórki kokosowe),
 • baklavę (ciastko z orzechami, miodem lub syropem),
 • herbatę (często dostępną w zestawie razem z naczyniami do jej parzenia i serwowania),
 • przyprawy,
 • oliwę z oliwek,
 • ręczniki i szale (wykonane z wysokiej jakości bawełny),
 • odzież,
 • torebki.
UWAGA!

Pamiętaj, że za wywóz niektórych produktów z Turcji możesz zostać ukarany. Mowa tu np. o antykach, obiektach o wartości kulturowej i historycznej, produktach wykonanych z kości słoniowej, skór chronionych gatunków zwierząt, koralowców, muszli, mięsa czy nawet świeżych owoców.

Przeczytaj też: Pamiątki z Turcji – co zabrać do domu z wakacji?

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj o tym, aby kupić ubezpieczenie, na wypadek gdybyś musiał skorzystać z opieki medycznej podczas podróży. Mimo że część Turcji leży w Europie, w kraju tym nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W związku z tym pomoc otrzymasz wyłącznie w ramach polisy turystycznej.

Jaki jest koszt ubezpieczenia na wyjazd do Turcji?

Zwykle za ubezpieczenie turystyczne trzeba zapłacić w granicach kilku, kilkunastu złotych za jeden dzień ochrony. Konkretne ceny i oferty sprawdzimy na przykładzie 30-letniej Iwony, która wyjeżdża do Turcji na 8 dni. Planuje wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
25 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 170 zł
NNW: 15 000 zł
28,96 zł
WienerKL: 172 340 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 107 712 zł
41 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
53 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
71 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
73,28 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [czerwiec 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jaką walutę zabrać do Turcji

Jaka jest oficjalna waluta Turcji?
Jaką walutą można płacić w Turcji?
Co najlepiej przywieźć z Turcji?
PODSUMOWANIE
 • Oficjalną walutą Turcji jest lira turecka.
 • Aktualny kurs liry tureckiej to 0,12 zł.
 • W Turcji można płacić także w euro i dolarach amerykańskich.
 • W Turcji popularne jest dawanie napiwków. Nazywa się to bakszysz.
 • W tureckiej kulturze targowanie się jest naturalną częścią zakupów. Zwłaszcza w lokalnych sklepikach, na targach czy bazarach.
 • W Turcji jest wiele bankomatów i kantorów. Nie ma więc problemu z wypłatą i wymianą gotówki.
 • Za zakupy w tureckich sklepach można płacić także bezgotówkowo.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!