Weekend w Polsce – gdzie pojechać z dziećmi, z przyjaciółmi i we dwoje?

Kończymy pracę w piątek, pakujemy plecaki i ruszamy w Polskę na weekend! Czy takie krótkie wycieczki mają sens? O czym pamiętać przy ich planowaniu? Co warto zobaczyć i gdzie pojechać, wiedząc, że czasu nie jest zbyt dużo? Przygotowaliśmy propozycje dla rodzin z dziećmi, zakochanych i grupy przyjaciół. Ruszamy!

weekend w polsce

Weekendowa wycieczka – warto czy nie?

W ciągu roku mamy ograniczoną liczbę dni urlopu, których większość przeznaczamy na dłuższe wakacje. W końcu zgodnie z Kodeksem pracy mamy obowiązek wzięcia przynajmniej raz w roku dwutygodniowego urlopu. Jednocześnie rok ma 52 tygodnie, więc mamy 52 weekendy, a więc 52 okazje na krótkie wyjazdy. Całkiem sporo!

Warto więc wykorzystać te ponad 100 dni w roku na weekendowe wycieczki po Polsce, które mają wiele zalet, w tym:

  • odpoczynek od rutyny – oderwanie się od codziennych obowiązków i weekendowych standardów, jak sprzątanie czy oglądanie kolejnego serialu lub filmu;
  • krótki wyjazd – dla osób, które nie mają dużo czasu na tygodniowe podróże;
  • mniejsze koszty – mniej noclegów, mniejsze koszty wyżywienia oraz możliwość skorzystania z tańszego dojazdu (np. bilety turystyczne w pociągach REGIO);
  • prosta organizacja wyjazdu – nie trzeba pakować wielu rzeczy i dużo planować;
  • odkrywanie nowych miejsc – 52 okazje na wycieczkę i poznanie Polski;
  • elastyczność i spontaniczność – weekendową wycieczkę można zaplanować i zrealizować z dnia na dzień;
  • brak zależności od pogody – tylko krótkoterminowe prognozy pogody są wiarygodne, więc można dopasować cel i miejsce wyjazdu w weekend do przewidywanej aury;
  • poprawa nastroju – aktywne spędzenie weekendu na pewno wpłynie dobrze na samopoczucie;
  • wspomnienia – takie same weekendy zlewają się w jedno i nagle budzimy się po roku w tym samym miejscu, a weekendowe wyjazdy pozostawią w nas wspomnienia z wycieczek, pozwolą poznać nowe miejsce, spróbować lokalnych potraw czy zwiedzić wyjątkowe miejsca, a może nawet zainspirować do zmian w życiu.

Na rzeczy czy zjawiska można patrzeć z różnych stron. To, co jest zaletą dla jednych, dla innych może być wadą. Podobnie jest z weekendowymi wyjazdami, których plusy można rozpatrywać również jako minusy:

  • ograniczony czas – wpływa na wybór miejsca oraz liczbę atrakcji, które można podczas jednego wyjazdu zobaczyć i zwiedzić;
  • możliwe zmęczenie – oczywiście zależy to od celu wyjazdu i jego intensywności, ale spędzenie wielu godzin na podróży, a potem na zwiedzaniu, może być męczące;
  • niedosyt – jeśli spodoba nam się jakieś miejsce lub atrakcje, to wyjazd już na drugi dzień pozostawi żal, że trwało to tak krótko, np. wyjazd na narty zimą czy nad Bałtyk latem.

Miejsce i cel wyjazdu oczywiście zależy od tego, z kim jedziemy, jakie mamy możliwości transportu, środki finansowe, a także chęci na zwiedzanie lub pasje.

Weekend w Polsce z dziećmi – gdzie zabrać pociechy?

Nie ukrywajmy, że głównym celem rodzinnego wyjazdu z dziećmi na weekend, będzie sprawienie radości najmłodszym. W całej Polsce znajdziemy wiele atrakcji decydowanych dzieciom młodszym i starszym. Podzielimy je na kategorie i zrobimy ich krótki przegląd!

gdzie się wybrać na weekend z dziećmi w Polsce

Parki rozrywki

W ostatnich latach w Polsce powstało wiele parków rozrywki o różnej tematyce. Weekendowy wyjazd do takiego miejsca to świetny pomysł na rodzinne spędzenie weekendu. Oto popularne parki rozrywki:

  • Energylandia (Zator) – największy park rozrywki w Polsce z wieloma rollercoasterami (w tym największy w Europie Hyperionem), karuzelami, strefami tematycznymi (Bajkolandia, Strefa Familijna, Strefa Ekstremalna, Smoczy Gród, Water Park, Aquatlantis, Sweet Valley);
  • Legendia (Chorzów) – to z kolei najstarszy park rozrywki w naszym kraju ze słynnym Lech Coasterem, największym stacjonarnym diabelskim młynem w Polsce (Legendia Flower) oraz wieloma innymi atrakcjami dla dzieci, w tym inspirowanymi śląskimi legendami;
  • Rabkoland (Rabka-Zdrój) – park polecany rodzinom z najmłodszymi dziećmi z karuzelami, mini zoo, zjeżdżalniami, parkiem linowym, strefą cyrkową i machinarium;
  • Julinek Park (Leszno koło Warszawy) – położony w Puszczy Kampinoskiej z takimi atrakcjami jak: park linowy, show i warsztaty cyrkowe, mini golf, park wodny, ściana wspinaczkowa, kraina dmuchańców czy tor tubingowy;
  • Bałtowski Kompleks Turystyczny (Bałtów) – położony w Górach Świętokrzyskich to miejsce wielu atrakcji z Parkiem Dinozaurów, Parkiem Miniatur, Parkiem Zabaw, Zwierzyńcem, Ośrodkiem Jeździeckim czy Wioską Czarownic;
  • Majaland Kownaty (Torzym) – park w województwie lubuskim między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą, który inspirowany jest postacią Pszczółki Mai z karuzelami (Karuzela Motyli, Karuzela Kwiatów), rollercoasterami, placami zabaw czy atrakcjami wodnymi, polecany rodzinom z najmłodszymi dziećmi;
  • Park Wodny Suntango (Wręcza) – największy park wodny w Polsce, z wieloma basenami, zjeżdżalniami, basenami ze sztucznymi falami, rzekami czy strefą spa.

Powyżej przedstawiliśmy największe i najpopularniejsze parki rozrywki w Polsce. Podobnych mniejszych miejsc jest o wiele więcej, więc warto ich poszukać w okolicy zamieszkania.

Parki edukacyjne

Dobrym pomysłem jest wybranie się do miejsca, które działa zgodnie z zasadą “bawi i uczy”. Takimi miejscami są parki edukacyjne, wśród których można wymienić:

  • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
  • Hydropolis we Wrocławiu,
  • Centrum nauki EXPERYMENT w Gdyni,
  • Hewelianum w Gdańsku,
  • Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Więcej na ich temat pisaliśmy w naszym artykule Centra wiedzy i nauki w Polsce – przewodnik dla turystów.

Atrakcje dużych miast

Weekendowy wyjazd całą rodziną do dużego polskiego miasta to świetny pomysł. Dlaczego? Po pierwsze w takich miejscowościach i ich okolicach jest wiele atrakcji na stosunkowo niedużym obszarze. Po drugie, dzięki rozbudowie autostrad i dróg ekspresowych dzisiaj o wiele wygodniej i szybciej dotrzemy do Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Krakowa czy Poznania.

Przegląd atrakcji dla rodzin z dziećmi w największych miastach Polski:

  • Warszawa – Centrum Nauki Kopernik z interaktywnymi wystawami z różnych dziedzin nauki, Warszawskie Zoo, Łazienki Królewskie, Muzeum Kolejnictwa, Stadion Narodowy;
  • Kraków – Smocza Jama i Wawel, Rynek, Krakowskie Zoo, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Ogród Doświadczeń im. Stanisław Lema, a w pobliżu Kopalnia Soli w Wieliczce;
  • Wrocław – Wrocławskie Zoo z popularnym Afrykarium, Kolejkowo, Hydropolis czy Aquapark, Rynek, w pobliżu Góra Ślęża;
  • Gdańsk – Parki Oliwski z Zoo, Hewelianum, Muzeum Morskie, Stare Miasto i plaże.

Weekendowa wycieczka do dużego miasta ma również ten plus, że można się na nią zdecydować o każdej porze roku, ponieważ wiele atrakcji to obiekty pod dachem. 

Weekend z grupą przyjaciół w Polsce – gdzie się wybrać?

W przypadku weekendowego wypadu z przyjaciółmi to towarzystwo najbardziej się liczy. Oczywiście grupy przyjaciół mają swoje zainteresowania i lubią robić wspólnie określone rzeczy – przemierzać szlaki górskie, żeglować, imprezować, relaksować się w spa czy brać udział w zlotach starych samochodów.

W związku z tym są tysiące miejsc, w które warto wybrać się z przyjaciółmi. Pozostaje nam więc bardziej ogólnie przyjrzeć się wybranym miejscom, a dokładny opis wielu z nich znajdziesz w naszych dedykowanych poradnikach.

Weekendowy wypad w góry

W Polsce mamy bogactwo wyboru gór, w które warto się wybrać. Wystarczy wynająć domek lub większy apartament, a potem ruszyć na szlaki.

  • Zakopane i Tatry – z pewnością warto zobaczyć Tatry i spędzić wieczór na Krupówkach. Każda grupa przyjaciół znajdzie coś dla siebie. Może to być ambitny wypad ze zdobyciem Rysów czy przejściem Orlą Percią, lub spokojny spacer w celu podziwiania piękna gór szlakiem Doliną Chochołowską lub na słynne Morskie Oko. Minusy to czas dojazdu i tłumy. Więcej na ten temat w artykule Tatry – przewodnik dla turystów.
  • Bieszczady – te góry trzeba zobaczyć i poznać. Nawet weekendowy wypad będzie niezapomnianą przygodą. Przejście się szlakiem Bukowe Berdo, zdobycie Tarnicy (możliwe dla większości zdrowych osób, góra ma 1346 m n.p.m.) to must have, a do tego te piękne połoniny. Na miejscu wiele kultowych miejsc z pysznym jedzeniem. Fajnym pomysłem jest po pieszych eskapadach zacumować i odsapnąć nad Jeziorem Solińskim. Szczegółowe informacje znajdziesz w przewodniku Bieszczady – przewodnik dla turystów.
  • Karkonosze, Szklarska Poręba, Karpacz – w tych górach klasyką jest zdobycie Śnieżki, a do tego w Karkonoskim Parku Narodowym wytyczono blisko 120 szlaków! Z pewnością grupa przyjaciół dogada się, który z nich wybrać. Na miejscu warto zobaczyć wodospady, w tym słynny Kamieńczyk. Natomiast w samym Karpaczu trzeba odwiedzić Świątynią Wang. Więcej dobrego o Karkonoszach znajdziesz w artykule Karkonosze – przewodnik dla turystów.

To zapewne najpopularniejsze pomysły na wypad w góry. W naszym kraju oczywiście warto również wybrać się w Beskidy, Sudety czy Góry Świętokrzyskie. 

Nad morze

Weekend nad Bałtykiem z przyjaciółmi? Latem, na luzie, bez większego zwiedzania, a w celach imprezowych? Żaden problem! Takich miejsc z pewnością nie brakuje, ale trzeba liczyć się z tłumami. Gdzie najlepiej?

  • Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia lub Sopot, ponieważ raczej nie wszystkie na raz, to świetne miejsca na imprezowy wypad na weekend. Dużo dobrych lokali, dodatkowo plaże, a także okazja do zwiedzenia Starówki Gdańska, przejście się Bulwarem Nadmorskim w Gdyni czy wejście na molo w Sopocie. W Trójmieście będzie co robić!
  • Kołobrzeg – popularne miejsce, do którego obecnie bez problemów dojedziemy samochodem (ekspresówka S6), a także pociągiem. Na miejscu wiele atrakcji, dobre jedzenie, oczywiście duża plaża i wiele lokali.
  • Międzyzdroje – ciekawe miejsce na weekendowy wypad dla mieszkańców zachodniej Polski, dobre połączenie samochodowe i kolejowe (wiele połączeń ze Szczecina). Na miejscu, piękna plaża, wiele punktów gastronomicznych, aleja gwiazd.

Jeśli celem wyjazdu nad Bałtyk ma być wyłącznie wypoczynek we własnym gronie, to wynajęcie domku czy apartamentu w dowolnej miejscowości będzie dobrym pomysłem. Pamiętajmy jednak, że w tych najmniejszych miejscowościach, które nastawione są przede wszystkim na rodzinny przyjazdy, wieczorami nic się nie dzieje.

Weekend w Polsce we dwoje – gdzie na romantyczny wyjazd?

Kolacja i spacer po starówce z pewnością może być romantyczny, tak samo jak wyjazd we dwoje w góry czy nad morze. Jednak szukając miejsca, które zachwyci dwie osoby, warto zdecydować się na coś nietypowego, nowego i oczywiście dopasowanego do gustów. Oto nasze propozycje:

  • wypad do winnicy – nie tylko we Włoszech czy Francji, ale również w Polsce są winnice, które oferują nocleg i degustację win i serów. Znajdziemy je na południu kraju na Dolnym Śląsku, Śląsku, Podkarpaciu czy w Lubuskim;
  • domek na drzewie – w lesie, w drewnianym domku na drzewie, to świetny pomysł na weekend we dwoje, bez problemów znajdziecie takie miejscówki w internecie;
  • noc w zamku – nawet jeśli nie jesteście księżniczką i księciem, to nocleg w zamku może być przygodą z bajki, takim miejscem jest choćby Zamek Moszna na Opolszczyźnie, Zamek Kliczków czy Zamek Czocha na Dolnym Śląsku;
  • weekend pod żaglami – w Polsce nie brakuje jezior, choć zapewne najwięcej możliwości spędzenia 2 dni na żaglówce oferują Mazury, pływanie, opalanie się, zwiedzanie w tym samym czasie brzmi kusząco!

Romantyczny wyjazd we dwoje powinien skupiać się na parze, a nie zabytkach czy muzeach, więc takie propozycje pozostawmy sobie na wyjazdy krajoznawcze. 

Weekendowy wyjazd po Polsce – ubezpieczenie turystyczne

Mimo że podczas podróży po Polsce otrzymamy pomoc w przypadku choroby lub wypadku z ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ, to w przypadku zaplanowanych imprez, turystyki górskiej lub większej aktywności warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jaką ochronę będzie ono zapewniać?

To zależy od wybranego wariantu. W pakiecie na podróż krajową nie będzie ubezpieczenia kosztów leczenia. Za to może się w nim znaleźć NNW i OC w życiu prywatnym. Przyjrzyjmy się ofertom wybranych ubezpieczycieli!

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
SIGNAL IDUNANNW – 10 000 zł; OC – 20 000 zł23,10 zł
ProamaNNW – 20 000 zł11,00 zł
GeneraliNNW – 30 000 zł; OC – 16,00 zł16,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń Mubi [09.07.2024].

Powyższe oferty dotyczą ochrony dla jednej osoby na 7 dni. Ubezpieczenie turystyczne na krótszy okres będzie odpowiednio tańsze. Jedną polisę można kupić na wszystkich uczestników wyjazdu, co z kolei proporcjonalnie podniesie cenę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o weekend w Polsce

Gdzie pojechać na weekend we dwoje?
Gdzie pojechać na dwa dni?
Gdzie zabrać dzieci na weekend?
PODSUMOWANIE
  • Weekendowy wyjazd pozwala na szybki i tańszy odpoczynek od rutyny, nie wymaga dużej organizacji, zapewnia swobodę i elastyczność oraz łatwe dopasowanie do pogody.
  • Wadą weekendowego wyjazdu jest krótki czas, który wpływać może na niedosyt z wypadu i konieczność szybkiego powrotu do domu.
  • Na weekend z dziećmi warto pojechać między innymi do parku rozrywki, parku edukacyjnego i zwiedzić duże miasta.
  • Weekendowy z przyjaciółmi to okazja na wypad w góry czy nad morze.
  • Z kolei weekend we dwoje to szansa na oryginalne spędzenie czasu, np. w winnicy, w domku na drzewie, noc w zamku czy weekend pod żaglami.
  • W przypadku aktywnego wyjazdu warto kupić ubezpieczenie turystyczne.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!