Ubezpieczenie do Wenezueli

Niegdyś najbogatsze państwo Ameryki Południowej, dzisiaj arena największego kryzysu gospodarczego w najnowszej historii świata. Niezależnie jednak od wskazań ekonomistów, Wenezuela to wciąż piękny kraj zamieszkany przez wspaniałych ludzi.

grafika

Wenezuela – atrakcje turystyczne

Pomimo trapiących ją od wielu lat problemów, Wenezuela pozostaje krajem, który ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Dotyczy to szczególnie tych przyjezdnych, którzy szukają wytchnienia w naturze, przywiązując mniejszą uwagę do kwestii zwiedzania. Przyroda to bowiem bez dwóch zdań największe bogactwo Wenezueli – jej piękno pozwala przykryć mnóstwo politycznych i gospodarczych problemów kraju. Co warto tam zobaczyć?

ubezpieczenie do wenezueli

Canaima

Park narodowy na wschodzie kraju, tuż przy granicy z Brazylią i Gujaną. Na powierzchni aż 30 000 km2 można podziwiać góry stołowe (w tym najsłynniejszą Roraimę), wodospady, laguny i całe mnóstwo okazów egzotycznej fauny i flory.

Salto Angel

Jeszcze jedna atrakcja na terenie parku Canaima, która zasługuje jednak na oddzielny punkt. W końcu mowa o najwyższym wodospadzie świata, z którego strumień wody spada z ogłuszającym hukiem z wysokości ponad 800 m! Niezapomniane widoki gwarantowane.

Los Roques

Położony ok. 150 km od Caracas archipelag wysp koralowych na Morzu Karaibskim, który można określić krótko słowem “rajski”. Bezkresne piaszczyste plaże, błękitna woda, laguny, rafy koralowe, a do tego wszystkiego spokój, bo nie ma tu wielkich hoteli i tłumów turystów. Idealne miejsce, żeby cieszyć się przyrodą i błogim lenistwem.

Margarita

Kolejna wyspa i znów można mówić o raju na ziemi. Isla Margarita to przepiękne karaibskie widoki jak z folderu turystycznego, cudowne plaże, oraz możliwość uprawiania przeróżnych sportów, począwszy od surfingu, przez grę w golfa, na jeździe konnej skończywszy. Nic tylko się relaksować.

Coro

Najstarsze miasto w Wenezueli i jego pierwsza stolica to miejsce, które może zainteresować miłośników historii (kolonialna starówka wpisana na listę UNESCO), ale nie tylko. Zaraz za miastem znajdują się imponujące wydmy Medanos de Coro, do tego niedaleko są również piękne plaże.

Park Narodowy Medanos de Coro

W pobliżu miejscowości Coro znajduje się park narodowy – Medanos de Coro. Park chroni obszary suche – pustynne i słone bagna. Obszar chroniony porastają cierniste krzewy. Żyją tam nieliczni przedstawiciele fauny: głównie ptaki, ale też jaszczurki, lisy, mrówkojady i króliki. Zwiedzanie odbywa się na wielbłądach.

Los Llanos

Potężna równina na zachodzie Wenezueli, zajmująca prawie 30% całkowitej powierzchni kraju. Odwiedziny w tym miejscu to propozycja dla tych szukających mniej uczęszczanych turystycznie szlaków, bo tutejsze zajmują głównie fauna i flora. Jeśli szukasz ucieczki od cywilizacji w bezkresną pustkę, trafiłeś idealnie.

Park Narodowy Henri Pittier

Leżący na północy kraju nad Morzem Karaibskim park zachwycający pięknymi plażami w otoczeniu pokrytych lasami gór i plantacji kakao, ale też prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Takim był właśnie szwajcarski podróżnik, od którego park wziął swoją nazwę. Nie wybieraj się tam bez lornetki!

Kolej linowa Mérida

Najwyżej położona kolejka linowa na świecie. Ostatnia stacja dociera do wysokości 4765 m n.p.m. Dzięki niej jeden z najwyższych szczytów w Andach – El Pico Espejo – jest jednym z łatwiej dostępnych.

Gran Sabana

Stanowi część Parku Narodowego Canaima, który jest drugim co do wielkości parkiem w Wenezueli. Obszar sawanny jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Można tam podziwiać głębokie wąwozy, rzeki, liczne wodospady i doliny.

Park Narodowy Morrocoy

Park obejmuje zarówno lądową część, jak i obszar wodny w pobliżu wybrzeża stanu Falcón. Znajdują się tam rajskie plaże, jak Mero, Playuela czy Azul. Bogata fauna i flora właściwa dla suchego lasu tropikalnego charakteryzuje się dużą różnorodnością.

Roraima Tepui

Położona na granicy trzech państw: Wenezueli, Brazylii i Gujany góra powstała ze skał osadowych, których wiek szacuje się na 2 mld lat. Stanowiła inspirację dla Arthura Conana Doyle’a, który napisał powieść pt. Zaginiony świat. Roraima Tepui można zdobyć z przewodnikiem. Od wenezuelskiej strony podejście jest łagodniejsze, ale długotrwałe. Na trekking trzeba przeznaczyć 5 dni.

Caracas

Na koniec zostawiliśmy stolicę Wenezueli, nie dlatego, że ma niewiele do zaoferowania, ale z uwagi na jej status bardzo niebezpiecznego miasta. O ile jednak zachowasz zdrowy rozsądek i będziesz się trzymał typowo turystycznych lokacji, zobaczysz miejsce, które nie powinno Cię rozczarować. Reprezentacyjna Plaza Bolivar, neogotycka bazylika Santa Capilla, Mauzoleum Simona Bolivara, do tego restauracje, knajpki, kluby. Zachowując ostrożność, zdecydowanie jest tu co robić.

Sprawdź również: Najniebezpieczniejsze miejsca świata – podróż tam oznacza podniesione ryzyko!

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Wenezueli na mubi.pl?
 • Ubezpieczyciel zapłaci za test PCR, który będziesz musiał wykonać po przylocie.
 • Otrzymasz zwrot kosztów leczenia, jeśli będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarza lub poddać się hospitalizacji. Pobyt w szpitalu kosztuje w Wenezueli od 700 do 1500 USD.
 • Tłumacz pomoże Ci porozumieć się z lekarzem lub policjantem po wypadku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Ubezpieczenie turystyczne do Wenezueli – jakie wybrać i ile kosztuje?

Wenezuela to kraj w Ameryce Południowej, w którym turyści z Polski nie są chronieni przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ani żadne inne bezpłatne ubezpieczenie. Jeżeli więc w trakcie Twojego pobytu w tym kraju np. zachorujesz, stracisz dokumenty, spowodujesz wypadek lub zostanie Ci skradziony bagaż, wszystkie związane z tym wydatki będziesz musiał ponieść na własną rękę. A te nie są niestety najniższe, co widać zwłaszcza po kosztach leczenia w Wenezueli.

Trzeba bowiem wiedzieć, że publiczna służba zdrowia w tym kraju funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie i jest źle wyposażona, co z kolei oznacza, że aby otrzymać pomoc medyczną, trzeba będzie najprawdopodobniej skorzystać z prywatnych usług. Te natomiast w zależności od standardu kliniki i typu schorzenia kosztują:

 • od 50 do 150 dolarów amerykańskich (ok. 240-725 zł) za wizytę u lekarza,
 • od 700 do 1500 dolarów amerykańskich (ok. 3400-7300 zł) za dobę spędzoną w szpitalu.

W razie np. złamania nogi, które będzie wymagało hospitalizacji a później też transportu medycznego do Polski, koszty okażą się więc gigantyczne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ubezpieczenie turystyczne, w którego standardowym wariancie znajdują się:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywające do sumy ubezpieczenia wydatki na wizyty lekarskie w publicznych i prywatnych placówkach, hospitalizację i leczenie ambulatoryjne, ale także koszty akcji ratowniczych czy transportu medycznego;
 • ubezpieczenie NNW – z wypłacanego w ramach ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków odszkodowania można pokryć m.in. koszty rehabilitacji;
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – chroni odpowiedzialność cywilną turysty, jeśli ten wyrządzi szkodę innej osobie, która domaga się rekompensaty;
 • ubezpieczenie bagażu – w standardowym wariancie obejmuje zgubienie, kradzież czy uszkodzenie bagażu, ale można je rozszerzyć i podwyższyć ochronę np. drogiego sprzętu elektronicznego czy sportowego;
 • assistance podróżne – ubezpieczyciel może pomóc załatwić formalności związane np. z wyrobieniem paszportu tymczasowego czy zorganizowaniem opieki nad dziećmi.

Sprawdźmy koszty ochrony podczas tygodniowego pobytu w Wenezueli dla jednego dorosłego turysty. Podstawowa cena ubezpieczenia nie uwzględnia żadnych opcji dodatkowych, wybraliśmy oferty z minimalną sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości 200 000 zł.

You Can DriveWienermtu24.pl SIGNAL IDUNAAXA Partners
Cena polisy44,00 zł 62,00 zł62,00 zł 83,75 zł89,37 zł
Koszty leczenia200 000 zł 342 440 zł300 000 zł 256 830 zł600 000 zł
Ratownictwo50 000 zł 342 440 zł50 000 zł 42 805 zł600 000 zł
COVID-19Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
Zachorowanie,
test
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
Zachorowanie,
test
Zachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
Stomatolog2000 zł 2140 zł2000 zł 1070 zł1600 zł
NNW10 000 zł 20 000 zł30 000 zł 30 000 zł50 000 zł
Śmierć20 000 zł 20 000 zł60 000 zł 30 000 zł25 000 zł
OC prywatne100 000 zł 20 000 zł100 000 zł 128 415 zł250 000 zł
OC sportowe50 000 zł 214 025 zł100 000 zł 64 207 zł250 000 zł
Bagaż2000 zł 1000 zł2000 zł 1000 zł3000 zł
Sprzęt elektroniczny2000 zł 500 zł2000 zł 500 zł1500 zł
Sprzęt sportowy 1000 zł1500 zł
Ruchomości domowe
AssistancePomoc w przypadku kradzieży/utraty dokumentów,
pomoc tłumacza,
opieka nad dziećmi,
opóźnienie lotu – 1000 zł.
Pomoc w przypadku kradzieży/utraty dokumentów,
pomoc tłumacza,
opieka nad dziećmi,
Pomoc w przypadku kradzieży/utraty dokumentów,
pomoc tłumacza,
opieka nad dziećmi,
opóźnienie lotu – 1000 zł.
Pomoc tłumacza,
pobyt osoby towarzyszącej – 642 zł/dzień,
opieka nad dziećmi,
opóźnienie lotu – 1070 zł.
Pomoc tłumacza,
pobyt osoby towarzyszącej – 450 zł/dzień,
opieka nad dziećmi,
opóźnienie lotu – 350 zł.
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (08.04.2024).

Ekspert Mubi radzi:

Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje także ochronę związaną z COVID-19. Sprawdź dokładnie w OWU, jaki jest jej zakres, ponieważ ten może się różnić w zależności od firmy i obejmować tylko pomoc lekarską w razie zachorowania oraz koszty pobytu na przymusowej izolacji po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu. Niektórzy ubezpieczyciele pokrywają natomiast również koszty pobytu na kwarantannie po kontakcie z zarażoną osobą, a nawet koszty wykonania testu w kierunku COVID-19.

Oczywiście wymienione w tabeli warunki dotyczą tylko standardowych wersji polis. Każdą z nich można rozszerzyć o opcje dodatkowe, na które warto się zdecydować w zależności od potrzeb. Na tygodniową podróż do Wenezueli w wybranych firmach dostępne są m.in.:

You Can Drivemtu24.plAXA PartnersAXA Partners
Sporty ekstremalne+37,00 zł+59,00 zł+89,37 zł+166,01 zł
Nurkowanie+37,00 zł+59,00 zł+89,37 zł+166,01 zł
Choroby przewlekłe+37,00 zł+59,00 złW cenieW cenie
Zdarzenia pod wpływem alkoholu12,76 zł23,71 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (08.04.2024).

Wenezuela – społeczeństwo

W roku 1499, jako uczestnik trzeciej podróży Krzysztofa Kolumba do obu Ameryk, Alonso de Ojeda dokonał wstępnego rekonesansu dzisiejszego północnego wybrzeża Wenezueli. Ojeda nazwał ten region Małą Wenecją, co można przetłumaczyć jako Wenezuela. Wszystko z powodu domów napotkanych przez niego tubylców, które znajdowały się na palach nad nurtem rzeki Orinoko. Ta nazwa została następnie użyta do nazwania terytorium kolonialnego pod panowaniem hiszpańskim jako Capitanía General de Venezuela

Populacja Wenezueli jest bardzo podobna do populacji większości innych krajów Ameryki Południowej. Jest to mieszanka ludności tubylczej, hiszpańskiej i afrykańskiej. W ciągu ostatnich dwóch stuleci do Wenezueli licznie przybywali imigranci z Europy i innych krajów Ameryki Łacińskiej. 

Społeczeństwo kraju składa się głównie z czterech grup: 

 • mestizos lub pardos, czyli ludności mieszanego pochodzenia hiszpańsko-indiańskiego, które  obejmuje 67% populacji; 
 • białych, pochodzenia europejskiego, głównie hiszpańskiego, włoskiego i portugalskiego – 21% ludności;
 • czarni pochodzący głównie z Afryki i krajów karaibskich, stanowią oni 10% populacji;
 • Indianie, czyli rdzenni Amerykanie to zaledwie 2% całego społeczeństwa.

Miasta zamieszkane są głównie przez białych i pardos. Indianie zajmują odległe tereny na wschodzie kraju, przy granicy z Gujaną, zaś czarni żyją wzdłuż wybrzeża Karaibów. Co najmniej jedna czwarta współczesnej populacji Wenezueli składa się z imigrantów, głównie nielegalnych.

Wenezuela nie uznaje oficjalnego systemu kastowego, jej społeczeństwo jest dość mocno podzielone, a granica podziału ekonomicznego często jest tożsama z granicą podziału etnicznego. Historyczny dobrobyt i władza europejskich kolonistów nad rdzenną ludnością doprowadziły do wielowiekowej polityki gospodarczej, politycznej i społecznej, która sprzyjała dziedziczeniu bogactwa przez białych. Ten ogólny wzorzec sprawił, że osoby o ciemniejszej karnacji znalazły się w bardziej niekorzystnej sytuacji ekonomicznej i społecznej.

Z kolei osoby o jaśniejszej karnacji częściej zajmują wyższe pozycje społeczno-ekonomiczne i społeczne. Członkowie tradycyjnej klasy elitarnej często wywodzą się z zamożnych rodzin europejskich i zazwyczaj zajmują stanowiska związane z władzą (np. wielcy właściciele ziemscy lub kontrahenci w przemyśle naftowym). Tymczasem większość ubogiej ludności wiejskiej ma bardziej dominujące pochodzenie rdzenne lub afro karaibskie. Na szczęście od połowy XX wieku sytuacja powoli się zmienia o rozwój nowych gałęzi gospodarki opartych o technologie stwarza nowe możliwości zarobkowe, nie oparte na skostniałym systemie. 

Kraj wykuwał się w głównej mierze w oparciu o hiszpańskie dziedzictwo kolonialne, przez co utrzymywał się tam i nadal utrzymuje europejski etos narodowy, a najwyższe stanowiska są zazwyczaj zajmowane przez obywateli o jaśniejszej skórze. Ta europejska tożsamość była bardzo silnie związana z Wenezuelą od republikańskich początków państwa. 

Sytuacji ludności nie europejskiej z pochodzenia nie poprawia amerykanizacja wenezuelskiego społeczeństwa, które czerpie bardzo silne wzorce z kultury i stylu życia Stanów Zjednoczonych. Bogaci i wpływowi Wenezuelczycy żyją na zachodnią modłę, a upodabnianie się do amerykańskich wzorców jest kolejnym elementem związanym z idealizacją kultury europejskiej. 

Jednak nawet pomimo tak dużych różnic etnicznych i fascynacją zachodnią kulturą, Wenezuelczycy charakteryzują się bardzo silną tożsamością narodową. Jest to prawdopodobnie spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze, w Wenezueli nie istnieją liczne społeczności tubylcze, które mogłyby zakwestionować integralność terytorialną czy identyfikacyjną kraju. Po drugie, do lat 90. XX wieku Wenezuela szczyciła się niezwykle silną gospodarką, co było czynnikiem spajającym społeczeństwo. Jak wiadomo, w ciągu ostatniej dekady ten drugi argument mocno stracił na aktualności. 

Geografia Wenezueli

Wenezuela położona jest na północnym (karaibskim) wybrzeżu Ameryki Południowej. Ma powierzchnię 912 050 kilometrów kwadratowych, czyli jest prawie trzykrotnie większa od Polski, i graniczy z Gujaną na wschodzie, Brazylią na południu, Kolumbią na zachodzie oraz Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim na północy. Z geograficznego punktu widzenia Wenezuelę dzieli się zazwyczaj na cztery główne regiony : strefę przybrzeżną, pasmo górskie Andów, llanos (równiny) i Wyżynę Gujańską.

Stolica Wenezueli, Caracas, i wszystkie inne główne miasta położone są wzdłuż wybrzeża. Historycznie wybrzeże było najbardziej zaludnionym obszarem w kraju i to właśnie tam mieszka dziś zdecydowana większość ludności Wenezueli. Pozostała część kraju jest tradycyjnie określana jako El interior. Przez najbardziej wysuniętą na północ część Wenezueli przebiega najbardziej wysunięty na północ kraniec kontynentalnego pasma Andów. Mieszkańcy Andów są przedstawiani jako konserwatywni i powściągliwi, mający więcej wspólnego kulturowo z innymi ludami andyjskimi niż z resztą kraju.

llanos to największy region w kraju, stanowiący jedną trzecią całego terytorium Wenezueli. Region ten to głównie wielkie otwarte równiny przechodzące w teren pagórkowaty na północy. Zamieszkuje tu niejednorodna ludność, używająca języka noszącego cechy wpływów zarówno rdzennych mieszkańców, jak i języków afrykańskich.

Na wschodzie llanos kończą się na Wyżynie Gujańskiej, na której znajdują się jedne z najstarszych formacji skalnych na świecie w tym słynna góra Roraima, która była inspiracją dla Sir Arthura Conana Doyle’a do napisania równie słynnej powieści “Zaginiony świat”. Geolodzy szacują jej wiek na około 2 miliardy lat!

Wystarczy rzucić na nią okiem, żeby zrozumieć, dlaczego słynny pisarz był pod wielkim wrażeniem jej uroku i tajemniczej aury – jest to góra typu stoliwo, o płaskim szczycie, którego powierzchnia to aż 30 kilometrów kwadratowych. Góra jest święta dla okolicznej ludności i wiążą się z nią liczne ekscytujące opowieści. Turyści odwiedzający górę opowiadają, że będąc na miejscu czuli się obserwowani, a sami mieli okazję zobaczyć niezidentyfikowane źródła światła, które teoretycznie nie powinny się na niej znaleźć. 

Dalej na wschód leży już terytorium sąsiada Wenezueli – Gujany – nazywany La Gran Sabana, czyli Wielką Sawanną, ponieważ składa się z sawann i płaskich szczytów górskich (zwanych tepuis w rdzennym języku Pemón). 

Południową część kraju zajmuje gorący i wilgotny las tropikalny. Jest słabo zaludniony, mimo że żyje tam 7 z 10 zamieszkujących Wenezuelę Indian. 

Klimat

Wenezuela leży w strefie tropikalnej, a temperatury w kraju są stosunkowo jednolite i mało zróżnicowane sezonowo. Wysokość nad poziomem morza powoduje jednak znaczne lokalne różnice w temperaturze, opadach i roślinności. Ponad 90% powierzchni Wenezueli charakteryzuje się średnią roczną temperaturą powyżej 24°.

Jak to wygląda w poszczególnych częściach kraju? Średnia średnia temperatura dla Caracas, leżącego w wysokiej dolinie, wynosi około 22 °C, podczas gdy pobliski port La Guaira osiąga średnio około 27 °C. Średnie temperatury w Méridzie, położonej na wysokości ponad 1500 metrów, wynoszą 19 °C, podczas gdy położone blisko brzegów morza jezioro Maracaibo osiąga średnie roczne temperatury w okolicy 28 °C.

Zwyczaje i życie codzienne

Role społeczne

Wenezuela jest bardzo patriarchalnym społeczeństwem, w którym wciąż żywa jest kultura machismo. Chociaż mężczyźni i kobiety są prawnie równi, nadal istnieją ogromne różnice w zakresie rzeczywistych zarobków, wolności seksualnej i oczekiwań społecznych. 

W życiu codziennym od mężczyzn nadal oczekuje się pracy poza domem, utrzymywania gospodarstwa domowego i udowadniania swojej męskości poprzez liczne związki heteroseksualne. Modernistyczny trend w kulturze północnoamerykańskiej powoduje jednak konflikty z tymi tradycyjnymi oczekiwaniami wobec płci. Kobiety są coraz bardziej częścią siły roboczej, zwiększając swoją pozycję ekonomiczną i odrzucając rolę strażniczki gospodarstwa domowego oraz opiekunki dzieci.

Mężczyźni w przeważającej większości zajmują najważniejsze stanowiska polityczne, ekonomiczne, społeczne i religijne w Wenezueli. Tradycyjny podział pracy ze względu na płeć, w którym  mężczyźni zajmują najbardziej wymagające fizycznie pracę, podczas gdy kobiety są tradycyjnie zaangażowane do pracy w gospodarstwie domowym lub w służbie domowej, jest bardzo silny w Wenezueli, choć oczywiście zmienia się to pod wpływem idei feministycznych i równościowych. Na obszarach wiejskich zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykonują wymagającą pracę fizyczną. Pasterstwo bydła jest jednak nadal zajęciem głównie męskim. 

W społeczeństwie wenezuelskim rodzina i rola odgrywana przez matkę są kluczowe dla utrzymania tkanki społecznej. Tradycyjny model rodziny to małżeństwo oraz dzieci, choć dalsza rodzina (dziadkowie, ciotki, wujkowie i kuzyni) tradycyjnie mieszka w pobliżu. Jeśli migracja spowodowała rozłam w rodzinie, więzi są ściśle podtrzymywane poprzez listy, media społecznościowe, rozmowy telefoniczne i pocztę elektroniczną. Nie dziwi więc fakt, że dzieci (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) mieszkają z rodzicami dość długo, czyli do czasu założenia własnej rodziny. Oczekuje się, że członkowie rodziny zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc i wesprzeć bliskich. 

Związki i małżeństwa

Wenezuelczycy praktykują małżeństwa otwarte, co oznacza, że teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń prawnych, o ile dana osoba poślubi osobę przeciwnej płci i pełnoletnią. W rzeczywistości jednak istnieje kilka społecznych niepisanych zasad dotyczących tego, z kim należy się związać, szczególnie w odniesieniu do różnic klasowych i rasowych. 

Pożądane jest związanie się z osobami z tej samej lub wyższej klasy społecznej, w tym również rasowej. Ideałem jest zazwyczaj poślubienie kogoś “bielszego” lub przynajmniej o tym samym statusie rasowym; przeciwieństwo, choć nie jest zupełnie rzadkie, jest postrzegane jako sprzeczne z normą, co może wydawać się szokujące dla europejskiego czytelnika. 

Mentalność

Wenezuelczycy charakteryzują się otwartą i towarzyską naturą. Ich ekstrawertyczne zachowanie widoczne jest w tradycyjnych formach powitania i w języku ciała. Kiedy się kogoś spotyka, nawet po raz pierwszy, zwyczajowo składa się dwa pocałunki, po jednym w każdy policzek. Kobiety witają się w ten sposób z mężczyznami i kobietami, podczas gdy mężczyźni całują tylko kobiety. Powitanie między mężczyznami przyjmuje zazwyczaj postać silnego uścisku dłoni. 

Inne formy męskiego pozdrowienia, jak uściski i poklepywanie po ramieniu, są  dość powszechne, lecz używa się ich tylko i wyłącznie w stosunku do osób znajomych i o równym statusie.

Wenezuelczycy są optymistami i cenią sobie zdrową równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, uważając czas wolny za ważny. To podejście do życia znajduje odzwierciedlenie w licznych festiwalach i świętach, które są powszechnie obchodzone w całym kraju. Nie brakuje na paradach występów muzycznych, tańców, kostiumów i szeroko rozumianej szampańskiej zabawy. 

Język ciała Wenezuelczyków bardzo różni się od tego znanego nam z Polski. W trakcie rozmowy ludzie stoją bardzo blisko siebie, gestykulując rękoma i ciałem. Powszechny jest również wzajemny dotyk, który ma podkreślić komunikację werbalną. 

Trzeba jednak uważać, gdyż nie wszystkie znane nam gesty są przez Wenezuelczyków mile widziane. Na przykład, wskazywanie palcem jest uważane za niegrzeczne i wulgarne. O wiele bardziej akceptowalne i powszechnie rozumiane jest wskazywanie ustami. 

Innym przykładem jest dobrze nam znany symbol “OK”, w którym łączymy kciuk i palec wskazujący w literę “O”. Wenezuelczyk odbierze go jako obelgę, a nie jako symbol porozumienia. Przyjazne rozmowy mogą się nam, Europejczykom, jawić jako regularne kłótnie, a wszystko z powodu dynamicznych gestów i częstego podnoszenia głosu. Nie wszyscy będą się w takiej scenerii czuli dobrze. 

Religia

Większość Wenezuelczyków – co najmniej 78% ludności – to katolicy. W Caracas i Maracaibo funkcjonuję znaczące społeczności żydowskie, które tradycyjnie skupiają się pod sztandarami Asociación Israelita Venezolana (Stowarzyszenie Izraelitów Wenezuelskich) i Unión Israelita de Venezuela (Zjednoczeni Izraelczycy Wenezueli). Wenezuela posiada również mniejszą liczbę wyznawców islamu.

Większość rdzennych praktyk religijnych została utracona wraz ze zdziesiątkowaniem populacji rdzennych Amerykanów, a nieliczne ocalałe plemiona praktykują swoje tradycje religijne w całkowitej izolacji od kultury narodowej. 

Wielu Wenezuelczyków uczestniczy w interesującej praktyce religijnej znanej jako culto of María Lonza. Kult ten ma swoją siedzibę na wzgórzu Sorte, w pobliżu małego miasteczka Chivacoa. María Lonza pewnego rodzaju czarownicą/uzdrowicielką, która urodziła się z indiańskiego ojca i kreolskiej hiszpańskiej matki. Jest ona tradycyjnie przedstawiana wraz z dwoma innymi postaciami, czarnym poplecznikiem, el Negro Felipe, oraz indiańskim wodzem, Guaicapuro. Ta trójka razem nazywana jest Trzema Mocami (Tres Poderes).

Jedzenie i gościnność

Wenezuelczycy spożywają trzy główne posiłki: duże śniadanie, duży obiad (około południa) i bardzo lekką kolację wieczorem. Gościnność jest cechą narodową, więc podczas wizyty w czyimś domu możesz oczekiwać bardzo ciepłego przyjęcia ze strony gospodarza, które przyjmie postać suto zastawionego stołu. Co na nim wyląduje?

Arepas, najbardziej charakterystyczne wenezuelskie jedzenie, to grube krążki zrobione z ugotowanej wcześniej mąki kukurydzianej, smażone lub pieczone. Duże arepas, z różnymi nadzieniami (szynka i ser są najpopularniejsze), są jedzone jako przekąski w ciągu dnia, zaś mniejsze arepas są zazwyczaj podawane jako dodatek do wszystkich posiłków.

Podobne do arepas empanadas (głęboko smażone paszteciki) i cachapas (danie w stylu naleśnika), które są wypełnione serem, szynką, i/lub bekonem. Wśród innych głównych dań wenezuelskich wymienić należy pabellón criollo, który składa się z czarnej fasoli, smażonych słodkich platanów, białego ryżu i częściowo rozdrobnionego mięsa, a wszystko to zwieńczone jest jajkiem sadzonym. 

Popularne są również pernil (pieczona wieprzowina), asado (pieczona wołowina), bistec a caballo (stek z jajkiem sadzonym) i kotlety wieprzowe. Na stołach często znaleźć można soki owocowe i sałatki, choć te drugie tradycyjnie traktuje się je jako danie uzupełniające, a nie główne. Czyli jak u nas. 

Warto też zwrócić uwagę na tequeños, długie małe bułeczki wypełnione gorącym serem lub czekoladą. Wzięły  one swoją nazwę od Los Teques, miasta położonego tuż obok Caracas. 

Z czego dumni są Wenezuelczycy?

Największym symbolem narodowym jest wizerunek głównego bojownika o niepodległość kraju, generała Simóna Bolívara, znanego jako El Libertador, czyli Wyzwoliciel. Bolívar przewodził walkom przeciwko hiszpańskiej dominacji nie tylko Wenezueli, lecz także Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Boliwii. Jego posągi znajdują się w prawie każdym mieście, a waluta kraju i główne lotnisko (jak również wiele innych instytucji) noszą jego imię. Nawet oficjalna nazwa państwa – Boliwariańskie Republiki Wenezueli – nawiązuje bezpośrednio do El Libertadora.

Bolívar był w stanie pokonać hiszpańskie imperium kolonialne w bitwie pod Carabobo 24 czerwca 1821 r. i ogłosił Wenezuelę częścią Republiki Wielkiej Kolumbii (która obejmowała współczesne państwa Kolumbii i Ekwadoru). Jednak z powodu wewnętrznych konfliktów politycznych i słabnącego zdrowia Bolívara, 5 lipca 1829 r. Wenezuela ogłosiła się niepodległą republiką.

Wenezuelczycy są również jednym z najbardziej dbających o wygląd ludzi na świecie. Są niezwykle dumni ze swojego piękna fizycznego, wyczucia stylu i ogólnego wyglądu zewnętrznego. Wyrażają również dumę z faktu, że wenezuelskie uczestniczki wygrywają lub zajmują bardzo dobre miejsca w corocznych konkursach piękności Miss World i Miss Universe. 

Chociaż piękno jest głównie przedmiotem zainteresowania kobiet, mężczyźni także zwiększyli swoją świadomość standardów piękna i co roku organizowany jest męski konkurs piękności. Ta troska o atrakcyjność fizyczną znajduje również odzwierciedlenie w rozwoju mediów telewizyjnych w kraju. Wenezuela była jednym z pierwszych eksporterów telenowel na kontynent południowoamerykański i resztę świata.

Kryzys

Ponieważ krajowe rezerwy ropy naftowej zostały znacjonalizowane za rządów Chavéza, gospodarka kraju stała się podatna na rosnące i spadające światowe ceny ropy, do czego doszło w 2014 roku. Efektem był poważny kryzys gospodarczy, który pogłębił się z powodu złego zarządzania państwowymi firmami i gałęziami przemysłu zależnymi od polityki rządu. Pojawiło się zjawisko hiperinflacji, co doprowadziło do niedoboru towarów. Od tego czasu sytuacja polityczna i gospodarcza tylko się pogorszyła.

Kryzys wpłynął negatywnie na niemal każdy aspekt życia, prowadząc do ubóstwa i masowej migracji. Hiperinflacja doprowadziła do dramatycznego obniżenia poziomu życia obywateli Wenezueli, a podstawowe towary i usługi stały się trudno dostępne lub niedostępne (np. żywność, elektryczność, opieka zdrowotna, woda). 

Ostatecznie kraj ten stoi w obliczu kryzysu humanitarnego o ogromnych rozmiarach. ONZ opublikowało dane, zgodnie z którymi w 2019 r. prawie 94% ludności kraju żyło poniżej granicy ubóstwa. Ponad połowa wenezuelskich rodzin nie ma wystarczających dochodów, aby zaspokoić podstawowe potrzeby żywnościowe, a u 75% osób odnotowano spadek masy ciała związany z niedożywieniem. 

Czy wakacje w Wenezueli to dobry pomysł? Z jednej prawie niemożliwe jest radosne zwiedzanie w kraju tak bardzo pogrążonym w kryzysie gospodarczym, z drugiej zaś strony wciąż dostępne są wycieczki do wenezuelskich hoteli, w których wypoczniemy nie gorzej niż w innych resortach wokół Morza Karaibskiego. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat podróży do Wenezueli

Ile kosztuje wycieczka do Wenezueli?
Czy bezpiecznie jest jechać do Wenezueli?
Z czego jest znana Wenezuela?
Co zabrać ze sobą do Wenezueli?
PODSUMOWANIE
 • Wenezuela to kraj położony na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej.
 • Stolicą Wenezueli jest Caracas, podobnie jak inne główne ośrodki miejskie znajdujące się na wybrzeżu.
 • Na terytorium Wenezueli można spotkać oprócz strefy przybrzeżnej także równiny, pasma górskie i wyżyny.
 • Wenezuela charakteryzuje się tropikalnym klimatem – średnie roczne temperatury w zależności od regionu wahają się między 20°C a 30°C.
 • Od kilku lat w Wenezueli trwa kryzys gospodarczy, w wyniku którego stanęła ona u progu katastrofy humanitarnej.

Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
dzięki, bardzo fajnie napisane.
avatar autora komentarza
Dużo ciekawych informacji. Aczkolwiek jest jedna nie do końca prawdziwa. Kwestia ropy, to nie problem cen (teraz akurat jest na szczytach cenowych) lecz sankcji w zakresie jej sprzedaży. Gdyby mogli sprzedawać to pewnie pieniędzy by im nie brakowało ....
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!