Wielka Brytania – przewodnik dla turystów

Kraj Big Bena, masywnych zamków i bogato zdobionych pałaców, szkockich wrzosowisk, Sherlocka Holmesa i Harry’ego Pottera. Wielka Brytania to państwo, w którym żaden turysta nie będzie się nudził. Przyciąga różnorodnością krajobrazu i kultury. Co warto zobaczyć w Wielkiej Brytanii? I jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Jedziesz do Wielkiej Brytanii? Zmień przyzwyczajenia!

Wielka Brytania wciąż fascynuje turystów. Przyciąga szkockimi krajobrazami, walijskimi zabytkami i wieloma innymi atrakcjami, których nie można pominąć podczas zwiedzania wysp. Obierając ten kierunek, trzeba jednak pamiętać, że wraz z końcem stycznia 2020 roku kraj ten ostatecznie przestał być członkiem Unii Europejskiej, co z pewnością wpłynie na swobodę przemieszczania się, chociażby na kontrole na granicy państwa.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Angielska pogoda

Wielka Brytania to kraj, w którym pogoda nie rozpieszcza. Zimy są tam łagodne, a lato nie serwuje upałów. Temperatury sięgają tam od 6-7 stopni Celsjusza do 22 stopni Celsjusza. Poziom ciepła może różnić się o kilka stopni w zależności od regionu. Bez względu na miejsce pobytu musisz się jednak przygotować na zmienną aurę. Wyspy, ze względu na morski klimat, słyną raczej z deszczowej pogody, ale prawda jest taka, że wychodząc z domu, musisz mieć na uwadze zarówno cieplejsze pory dnia, jak i załamanie pogody. Dobrze jest zatem nawet w lecie zabrać ze sobą cieplejszą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową, a podczas spacerów i zwiedzania być ubranym na tzw. cebulkę. W plecaku dobrze mieć zawsze parasol.

Żeby trafić na najdogodniejsze warunki do podróżowania, najlepiej wybrać się na urlop w letnich miesiącach, tj. od czerwca do sierpnia.

Ile zapłacisz za nocleg w Wielkiej Brytanii?

Sprawdźmy, ile za tygodniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu zapłaciłby turysta podróżujący w pojedynkę. Ceny dotyczą pobytu w czerwcu w przykładowych miastach Wielkiej Brytanii.

 • Londyn – 830 zł,
 • Manchester – 989 zł,
 • Edynburg – 969 zł,
 • Birmingham – 791 zł,
 • Glasgow – 890 zł,
 • Liverpool – 821 zł,
 • Cambridge – 1129 zł,
 • Aberdeen – 916 zł,
 • Bournemouth – 1173 zł,
 • Windsor – 1384 zł,
 • Chester – 1508 zł,
 • Dover – 1424 zł,
 • Inverness – 890 zł,
 • Peterborough –  2104 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [czerwiec 2020].

Dokumenty, których będziesz potrzebował w Wielkiej Brytanii

Granicę Wielkiej Brytanii można przekroczyć na podstawie ważnego paszportu. Mimo że kraj ten nie jest już członkiem Unii Europejskiej, przy wjeździe na jego teren nadal można okazywać aktualny dowód osobisty, na podstawie którego możliwa jest dalsza podróż. Kierowcy, którzy decydują się na wyjazd na wyspy własnym autem, powinni dodatkowo mieć przy sobie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. Tak jak przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii, powinna wystarczyć polisa, którą posługujesz się w Polsce. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby przed wyjazdem wystąpić do ubezpieczyciela o wystawienie Zielonej Karty i zabrać ją ze sobą na urlop.

Warunki korzystania z opieki medycznej podczas urlopu w Wielkiej Brytanii

Zwłaszcza jeśli planujesz dłuższe wakacje w Wielkiej Brytanii, powinieneś wyposażyć się przynajmniej w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ pozwoli Ci korzystać z opieki lekarskiej w podstawowym zakresie. Musisz jednak pamiętać, że wszelkie dodatkowe usługi medyczne będą dla Ciebie odpłatne. Poza kartą EKUZ powinieneś więc wykupić także prywatne ubezpieczenie podróżne, w ramach którego będziesz miał zapewniony zwrot kosztów leczenia w prywatnych placówkach, a także koszt transportu medycznego, jeśli taki będzie konieczny. Świadczenia te nie są bowiem refundowane nawet w przypadku posiadaczy EKUZ.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Co zwiedzić podczas urlopu w Wielkiej Brytanii?

Tydzień czy nawet dwa tygodnie urlopu to zdecydowanie za mało, żeby doświadczyć wszystkiego, co Wielka Brytania ma do zaoferowania turystom. Jeśli zależy Ci na zwiedzeniu miejsc bardzo oddalonych od siebie, a nie masz możliwości pozostania na wyspach dłużej, zaplanuj odwiedzenie jednego regionu, a atrakcje pozostałych zakątków kraju zwiedzisz przy okazji kolejnej wizyty. Dzięki takiemu rozwiązaniu dobrze poznasz historię, kulturę i architekturę Wielkiej Brytanii, nie będziesz musiał z niczego rezygnować, a zwiedzanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Zamki, pałace i zabytki historyczne

Wielka Brytania ma bogatą historię, która zostawiła po sobie ślad chociażby w postaci licznych zabytków. Tamtejsza architektura jest obowiązkowym punktem zwiedzania tego wyspiarskiego kraju. Podróż w przeszłość najlepiej rozpocząć od wizyty przed Pałacem Buckingham w Londynie, który od stuleci jest siedzibą brytyjskiej rodziny królewskiej. To tam odbywają się uroczystości państwowe. Niemałą atrakcją dla przyjezdnych jest zmiana warty, która odbywa się o godzinie 11:00.

Londyńskie zabytki to jednak nie tylko Pałac Buckingham. Na uwagę zasługuje również Opactwo westminsterskie, gdzie od XI wieku odbywają się koronacje władców brytyjskich, a od XIII wieku także ich pochówki. Z Londynu nie można wyjechać bez zdjęcia pod Big Benem, słynną neogotycką wieżą z XIX wieku.

Będąc w Wielkiej Brytanii, warto chociaż na moment zajrzeć do dwóch uniwersytetów znajdujących się wśród najlepszych na świecie: Cambridge i Oxford. Do obu renomowanych uczelni można dojechać z Londynu w ciągu 1,5 godziny.

Prawdziwą kolebką architektury zamkowej jest Walia, chociaż i w Szkocji zamków nie brakuje. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO walijski zamek Caernarfon, szkocki zamek Glamis, który jest uznawany za najbardziej nawiedzone miejsce w kraju, leżący na wyspie, szkocki zamek Eilean Donan, czy dostępny tylko latem zamek Ballindalloch to tylko niektóre z tego typu budowli na terenie tych dwóch krain.

Zwiedzając szkockie zamki, nie sposób ominąć Edynburg – stolicę Szkocji, który zachwyca swoją architekturą. Wąskie uliczki, gotyckie kościoły i zamek, a właściwie forteca znajdująca się na wzgórzu, która uważana jest za najpotężniejszą budowlę tego typu w całej Wielkiej Brytanii.

Brytyjska przyroda

Jeśli podróżowanie śladami kultury i cywilizacji będziesz chciał wymienić na chwile obcowania z naturą i poznać walory przyrodnicze Wielkiej Brytanii, powinieneś wybrać się do Szkocji. Pagórkowaty, a miejscami górzysty teren w połączeniu z licznymi lasami i wrzosowiskami pozwoli zatrzymać się na chwilę i odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku.

Jednak w Anglii również nie brakuje tego typu atrakcji. Jedną z nich, która łączy w sobie wartości przyrodnicze i kulturowe kraju, jest słynący z legend o Robin Hoodzie, las Sherwood. Ogromny, 423-hektarowy kompleks jest rezerwatem przyrody. Można go zwiedzać pieszo, na rowerach, a nawet jeżdżąc konno. Na swojej trasie warto przewidzieć postój przy starym dębie szypułkowym, który podobno był siedzibą słynnego rabusia, który zabierał bogatym i oddawał biednym.

CIEKAWOSTKA

Jednym z bardziej malowniczych obszarów Anglii jest Dolina Wensleydale, słynąca z przepięknych widoków, na które można patrzeć godzinami. Przez dolinę przepływa rzeka Ure. Podczas jej zwiedzania warto zabłądzić w okolice wodospadów: Aysgarth Falls i Hardraw Force.

Podążając śladami wodospadów, powinieneś zapuścić się także bardziej na północ, tuż pod granicę ze Szkocją, gdzie znajduje się najciemniejsze miejsce Anglii – las Redesdale oraz jeden z najpiękniejszych wodospadów – Hindhope.

Z kolei na południu kraju na miłośników przyrody czeka prawdziwy cud natury – Park Narodowy Dartmoor i długi na 2,5 km wąwóz Lydford Gorge.

W planie wycieczki szlakami przyrodniczymi warto uwzględnić również malowniczą Dolinę Swaledale, nizinę The Fens oraz wąwóz nad rzeką Avon i Forest of Dean, kraina, w której nakręcono część scen do filmu o Harrym Potterze.

Sherlock Holmes, Harry Potter i inne muzea

Podróżując po Wielkiej Brytanii na pewno warto poznać nieco więcej szczegółów dotyczących historii i kultury tego kraju. Interesujące wystawy można obejrzeć m.in. w:

 • Muzeum Londynu,
 • Muzeum Brytyjskim,
 • Muzeum Historii Naturalnej w Londynie,
 • National Museum of Scotland w Edynburgu,
 • Muzeum Muzyki.

Wielka Brytania jest jednak często kojarzona z przygodami detektywa Sherlocka Holmesa oraz najbardziej popularnego czarodzieja – Harry’ego Pottera. Ślady obu bohaterów można znaleźć w Londynie.

Fani tego pierwszego z pewnością będą chcieli odwiedzić Muzeum Sherlocka Holmesa przy Baker Street, gdzie na własne oczy można zobaczyć gabinet detektywa, jego sypialnię, a także pokój Pani Hudson i sypialnię Doktora Watsona. Znane sceny z życia postaci można zobaczyć na 3. piętrze muzeum, gdzie znajduje się wystawa figur woskowych.

Miłośnicy przygód Harry’ego Pottera muszą zarezerwować sobie nieco więcej czasu na zwiedzanie związanych z książką i filmem atrakcji. Miejsc tych w samym Londynie jest całe mnóstwo. Oprócz zwiedzania Studia Warner Bros, gdzie można wejść na peron 9 i ¾, wsiąść do Hogwarts Express i zobaczyć używane w filmie rekwizyty, warto zajrzeć również do House of MinaLima, niewielkiego muzeum, w którym znajdują się grafiki wykorzystane w filmach, np. mapa Huncwotów czy listy z Hogwartu.

Poza muzeami w całym mieście znajduje się wiele miejsc, w których kręcono filmy o małym czarodzieju. Można zobaczyć je na własne oczy, np.:

 • Leadenhall Market – pasaż, który w filmie był wejściem na ulicę Pokątną,
 • Borough Market – w filmie był wejściem do Dziurawego Kotła,
 • Australia House – grał Bank Gringotta,
 • Grimmauld Place 12 – w filmie siedziba Zakonu Feniksa.

English breakfast i słynny five o’clock

Słysząc hasło: kuchnia brytyjska, na myśl przychodzi często to, co związane jest z Anglią. I nie zawsze są to konkretne przysmaki regionalne, ale raczej obowiązujące tam zwyczaje. Chyba każdy słyszał o angielskim śniadaniu, które kojarzone jest przede wszystkim z sadzonymi jajkami lub jajkami w koszulkach oraz plastrami bekonu. Tymczasem w skład takiego śniadania wchodzą również parówki, pomidory czy fasolka w sosie pomidorowym. Drugim zwyczajem, który jest związany z inną częścią dnia, jest słynna herbatka pijana przez anglików o 5 po południu.

Angielska kuchnia słynie także z pieczonego mięsa, szczególnie jagnięciny i wołowiny, oraz znanego apple pie, czyli zapiekanego placka z jabłkami. Można tam też skosztować typowo regionalnych produktów, np. sera z Lancshire.

Kuchnia brytyjska różni się nieco w zależności od tego, w jakiej krainie przebywasz. Do typowo brytyjskiego śniadania w Szkocji dochodzi jeszcze słodki chlebek i koniecznie owsianka. Płatki owsiane znajdują się w wielu szkockich daniach, m.in. w skirlie (podawane z cebulą) oraz cranchan przygotowywany z wykorzystaniem malin, miodu i whisky. Tej ostatniej nie można także nie spróbować w czystej postaci. Szkocka whisky to bowiem symbol tego regionu.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!