Wietnam – szczepienia obowiązkowe i zalecane 2024

Linia brzegowa Wietnamu liczy blisko 3 500 km, więc w kraju tym nie brakuje pięknych plaż i urokliwych miejscowości nadmorskich, czego przykładem jest wpisane na listę UNESCO Hội An. Dodajmy do tego wspaniałą kuchnię, wiele zabytkowych miejsc i dziką przyrodę, a otrzymamy przepis na gorące wakacje. Przed wyjazdem należy jednak zadbać o ochronę swojego zdrowia i odwiedzić lekarza medycyny podróży, a także kupić ubezpieczenie turystyczne!

wietnam - szczepienia

Choroby tropikalne w Wietnamie – na co uważać?

Powierzchnia Wietnamu to 331 212 km², więc jest tylko nieco większa od Polski. Za to na terenie tego południowoazjatyckiego kraju mieszka ponad 100 000 000 osób. Dodatkowo państwo to rozciąga się we wschodniej części Półwyspu Indochińskiego na długości ponad 1 650 kilometrów.

Geografia Wietnamu sprawia, że część kraju znajduje się w strefie podzwrotnikowej, a część zwrotnikowej z porą deszczową i suchą. W związku z tym występują tam choroby, których nie spotyka się w Polsce. Zalicza się do nich między innymi:

  • chikungunyę – zarażenie następuje w wyniku ukąszenia komara, objawy choroby są podobne do grypy, a więc pojawia się gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, nudności, osłabienie oraz wysypka, chikungunya jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych (może prowadzić do śmierci);
  • dengę – kolejna choroba wirusowa (wirusy z rodziny Flaviviridae), którą przenoszą komary, początkowo występują łagodne objawy podobne do grypy, w ostrym przebiegu pojawia się wysoka gorączka powyżej 38ºC, bóle głowy, mięśni i stawów, wysypka w dendze klasycznej (denga krwotoczna to najcięższy przypadek choroby, w którym dochodzi do gorączki krwotocznej, trombocytopenii, hipowolemii i wstrząsu, co bezpośrednio zagraża życiu chorego);
  • japońskie zapalenie mózgu – choroba wirusowa charakterystyczna dla południowo-wschodniej Azji, blisko 100% przypadków przebiega bezobjawowo lub w postaci łagodnych objawów podobnych do grypy, natomiast 1% chorych przechodzi chorobę w ciężkiej postaci (śmiertelność wynosi 30%), również bezobjawowe japońskie zapalenie mózgu może wiązać się z powikłaniami: ataksja, parkinsonizm, zaburzenia psychiczne lub osłabienie siły mięśni;
  • leptospirozę – choroba przenoszona ze zwierząt na ludzi, dlatego należy unikać dotykania moczu i płynów ustrojowych zwierząt zakażonych, pływania i brodzenia w wodzie słodkiej zanieczyszczonej moczem, a także picia wody lub jedzenia produktów skażonych moczem, leptospirozę wywołują krętki z rodzaju Leptospira, choroba może przebiegać bez objawów lub w ciężkiej postaci (prowadzi do śmierci), objawy to gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, wysypka, dreszcze, zaburzenia wzroku i wyczerpanie (I faza), w drugiej dochodzi do zmian w narządach wewnętrznych, pojawia się krwawienie;
  • malarię – wywołują ją pierwotniaki Plasmodium przenoszone przez komary, choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg (nie gwałtowny), a objawy, które pojawiają się po 10-12 tygodniach to między innymi dreszcze, gorączka, bóle głowy, mięśni, kręgosłupa, nudności, wymioty, czasem biegunka, a także problemy neurologiczne;
  • Zikę – chorobę powoduje wirus podobny do dengi, japońskiego zapalenia mózgu czy żółtej gorączki, który przenoszą między innymi komary, Zika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży (uszkadza płód i nienarodzone dziecko), 80% przypadków ma postać bezobjawową, w przypadku choroby objawowej pojawia się gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, zapalenie spojówek czy swędząca wysypka grudkowa.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazuje również, że w Wietnamie występuje schistosomatoza, którą można zarazić się poprzez zanieczyszczoną wodę. Drogą kropelkową zarazić można się ptasią grypą, hantawirusem czy gruźlicą. Podróżni przebywający w Wietnamie powinni uważać także na takie choroby jak: wścieklizna, dur brzuszny, odra, zapalenie wątroby typu A i B – są na nie szczepionki.

Szczepienia obowiązkowe na wyjazd do Wietnamu – jakie są wskazania?

Podróżni wybierający się do Wietnamu z Polski nie muszą wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień. Nie oznacza to jednak, że na taki wyjazd powinno się całkowicie zrezygnować z takiej ochrony. Odmienne warunki klimatyczne, a co za tym idzie choroby, mogą stanowić zagrożenie dla turystów z umiarkowanej strefy klimatycznej.

Natomiast zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej gorączce muszą posiadać podróżni, którzy przybywają do Wietnamu z niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej – chodzi o państwa, w których występuje ryzyko tej choroby.

Zalecane szczepienia do Wietnamu – warto je wykonać!

Wietnam leży w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej, więc występują tam choroby charakterystyczne dla tych stref klimatycznych. Dlatego przed podróżą do tego kraju należy udać się do lekarza medycyny podróży, który wskaże rekomendowane szczepienia.

Zalecane szczepienia na wyjazd do Wietnamu:

  • japońskie zapalenie mózgu,
  • wściekliznę,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • dur brzuszny,
  • wściekliznę.

Podróż do Wietnamu to dobra okazja do wykonania szczepień podstawowych lub przypominających przeciw chorobom zakaźnym (występują one na całym świecie):

  • tężec, błonice, krztusiec;
  • odrę, świnkę, różyczkę;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B;
  • poliomyelitis.

Lekarz medycyny podróży może zalecić kurację lekami przeciw malarii przed podróżą. Dodatkowe informacje o tropikalnych chorobach można znaleźć na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2.

Wycieczka do Wietnamu – pamiętaj o lekarzu medycyny podróży!

Na około półtora lub dwa miesiące przed planowanym wyjazdem do Wietnamu warto odwiedzić lekarza medycyny podróży. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ wskaże on zalecane szczepienia (w Wietnamie nie ma obowiązkowych), które należy wykonać odpowiednio wcześniej, by organizm nabył odporność.

Dodatkowo lekarz medycyny podróży przeprowadzi badanie i oceni stan zdrowia, co będzie podstawą do wskazań dotyczących wyjazdu. Jednocześnie podróżny otrzyma informacje o zagrożeniach dla zdrowia i warunkach sanitarnych, które panują w Wietnamie, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania na egzotyczne choroby.

CZY WIESZ, ŻE …

Na rynku dostępne są leki na receptę przeciw malarii takie jak Malarone, Arechin, Doxycyclinum.

Apteczka na podróż do Wietnamu – co zapakować?

Wyjazd do kraju tropikalnego wiążę się z koniecznością przestrzegania określonych zasad, które zmniejszą ryzyko problemów zdrowotnych. Wśród nich wymienia się:

  • unikania picia wody z kranu, lecz spożywanie tylko tej butelkowanej lub przegotowanej,
  • dokładne mycie rąk przed posiłkami,
  • unikanie jedzenia owoców ze skórką, sałat i surowego mięsa.

Wiele chorób występujących w Wietnamie może być przenoszona przez komary, więc należy spać pod moskitierą lub mieć je zamontowane w oknach. Dodatkowo w bagażu powinna znaleźć się apteczka podróżna, w której znajdą się:

  • środki na komary,
  • leki przeciwbiegunkowe,
  • leki na malarię,
  • leki na grypę,
  • krem z filtrem UVA i UVB (zalecany filtr 50);
  • rękawiczki, nożyczki i pęseta,
  • materiały opatrunkowe,
  • maść na stłuczenia,
  • żel antybakteryjny.

W przypadku regularnego zażywania leków należy pamiętać, że wietnamskie przepisy wskazują następujące obowiązki:

  • leki uzależniające i psychotropowe – ilość nie może przekraczać zapasu na 7 dni i być większa niż wskazanie na recepcie (może być list od lekarza, oba dokumenty w języku angielskim bądź wietnamskim), leki muszą być w oryginalnych opakowaniach z oznaczeniem składu oraz datą ważności;
  • pozostałe leki – wartość nie może przekraczać 100 USD, droższy zestaw wymaga zgodny Departamentu Zdrowia właściwej prowincji;
  • lista zabronionych substancji, których nie można wwieźć do Wietnamu – https://vnras.com/xuat-nhap-khau-thuoc-phi-mau-dich/.

Na wyjazd do Wietnamu należy zabrać także odpowiednie nakrycie głowy, buty i odzież.

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu – pełny pakiet to dobry pomysł!

Na każdy wyjazd zagraniczny zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. W szczególności jest ono rekomendowane w przypadku podróży do kraju egzotycznego, gdzie turysta narażony jest na dodatkowe zagrożenia i nie może liczyć na ubezpieczenie NFZ czy EKUZ. Jak podaje MSZ Polski na swojej stronie dotyczącej Wietnamu:

Sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Wietnamie, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Należy upewnić się, czy polisa będzie uznawana w Wietnamie oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności.

Źródło: https://www.gov.pl/web/wietnam/informacje-dla-podrozujacych

Publiczna opieka medyczna w Wietnamie ma niższy standard niż ta w krajach europejskich. Natomiast w największych miastach działają prywatne kliniki medyczne, które gwarantują dużo wyższy poziom usług – za jakością idzie cena, więc za same konsultacje medyczne trzeba zapłacić od 50 do 90 USD.

Aby nie płacić za leczenie czy transport medyczny w przypadku wypadku lub nagłego zachorowania, trzeba się ubezpieczyć. Na wyjazd do Wietnamu zaleca się wykupienie pełnego pakietu ubezpieczenia turystycznego nie tylko z ubezpieczeniem kosztów leczenia i assistance podróżnym, ale także z NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniem bagażu.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sumy ubezpieczeń. Szczególnie ważna jest suma ubezpieczenia kosztów leczenia, która na wyjazd do Wietnamu powinna wynieść minimum 50 tys. euro.

Poniżej przedstawiamy przykładowe pakietu ubezpieczeń turystycznych na 7-dniowy wyjazd do Wietnamu dla 35-latki, które zawierają pełną ochronę z NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem bagażu. Celem wyjazdu jest wypoczynek i zwiedzanie.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Wietnamu
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
53,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 40 000 zł
OC – 50 000
Bagaż – 1 000 zł
56,00 zł
WienerKoszty leczenia – 342 496 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 214 060
Bagaż – 1 000 zł
62,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 255 809 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 127 904
Bagaż – 1 000 zł
83,62 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
92,05 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
109,20 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
121,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [15.05.2024].

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu w pełnym pakiecie na tygodniowy można kupić już od nieco 50 zł. To nawet mniej niż kosztuje jedna konsultacja medyczna, a ochrona ubezpieczenie jest dużo większa!

PODSUMOWANIE
  • W Wietnamie najgroźniejsze choroby przenoszą komary, chodzi przede wszystkim o dengę, malaria, chikungunya, japońskie zapalenie mózgu czy wirus Zika.
  • Podczas zwiedzania Wietnamu istnieje ryzyko zachorowania na schistosomatozę, WZW A i B, polio, dur brzuszny, ptasią grypę, wściekliznę czy błonicę.
  • Wyjazd do Wietnamu nie wiąże się z koniecznością wykonania obowiązkowych szczepień.
  • Rekomenduje się natomiast szczepienia na WZW typu A, dur brzuszny, wściekliznę czy japońskie zapalenie mózgu oraz przyjęcie kuracji na malarię, a także posiadanie szczepień podstawowych lub przypominających.
  • Na półtora lub dwa miesiące przed wyjazdem do Wietnamu należy udać się do lekarza medycyny podróży.
  • Na wyjazd do Wietnamu warto zabrać apteczkę podróżną z podstawowym wyposażeniem, w tym z repelentami czy lekami przeciwbiegunkowymi.
  • Ubezpieczenie do Wietnamu powinno zawierać wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia.
Czy wyjazd do Wietnamu wymaga obowiązkowego szczepienia?
Na co warto zaszczepić się przed wyjazdem do Wietnamu?
Jakie wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Wietnamu?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!