Wirtualna karta – środek płatniczy ery cyfrowej!

Internet zmienił świat. Zakupy, rozrywka, sprawy urzędowe, komunikacja z bliskimi stały się o wiele szybsze i prostsze. Również w metodach płatności pojawiły się nowe rozwiązania. Jednym z nich jest wirtualna karta płatnicza, która umożliwia dokonywanie płatności w internecie, a także w sklepach za pomocą smartfona lub smartwatcha. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu!

wirtualna karta płatnicza

Wirtualna karta płatnicza – co to takiego jest?

Pierwsze karty wirtualne pojawiły się na polskim rynku płatniczym w 2004 roku. Służą one do dokonywania płatności w internecie oraz płatności mobilnych za pomocą smartfona. Czym taka karta różni się od tej tradycyjnej?

Wirtualna karta płatnicza nie ma formy materialnej, a jest jedynie cyfrowym zapisem. Dzięki temu nie można jej zgubić i ukraść, co zwiększa bezpieczeństwo jej właściciela. Mimo wirtualnego charakteru karta ma takie same oznaczenia jak ta tradycyjna:

 • 16-cyfrowy numer,
 • datę ważności,
 • kod CVV lub CVC,
 • nazwę wydawcy.

Czy wirtualne karty płatnicze są popularne w Polsce? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w na koniec września 2023 roku było w obiegu około 804 tys. takich kart, co stanowi 1,8% wszystkich kart płatniczych. Jednocześnie od końca czerwca 2023 roku ich liczba zwiększyła się o 3,9 tys. – to wzrost o 0,5%.

Rodzaje wirtualnych kart płatniczych – debetowa, kredytowa, prepaid

Podobnie jak tradycyjne karty płatnicze te wirtualne wydawane są w różnych wariantach. Konsumenci mogą więc wybrać:

 • Wirtualną kartę debetową – to karta przypisana do ROR. Taką kartę można zamówić na stronie banku. Cała procedura zajmuje chwilę i już po otrzymaniu karty można z niej korzystać. 
 • Wirtualną kartę kredytową – podobnie jak fizyczne odpowiednik, taką kartą płaci się pieniędzmi pożyczonymi z banki, które systematycznie należy spłacać, by uniknąć odsetek. Aby ją otrzymać trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. 
 • Wirtualną kartę prepaid – to najbardziej popularny rodzaj karty wirtualnych. Aby móc używać takiej kart, trzeba najpierw wpłacić odpowiednią kwotę na przypisane jej konto. 

Karty wirtualne mogą być wielokrotnego użytku lub jednorazowe. Z tych drugich wygodnie i bezpiecznie jest robić zakupy w internecie, ponieważ po wydaniu pieniędzy karta wygasa.

Wirtualna karta – gdzie jej używać?

Karty wirtualne można używać w płatności mobilnej za pomocą smartfona lub smartwatcha, jeśli urządzenia posiadają moduł NFC. Wystarczy ją odpowiednio dodać do Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay lub Fitbit Pay czy aplikacji mobilnej banku. Wirtualne karty płatnicze świetnie nadają się do dokonywania płatności w internecie. Dzięki nim można:

 • płacić za usługi i produkty w sklepach internetowych,
 • korzystać z platform z grami,
 • opłacać subskrypcje na platformach streamingowych.

Wirtualną kartę, szczególnie tą prepaid, warto wyrobić sobie przed wyjazdem na wakacje za granicę. Dzięki temu łatwo można kontrolować wydatki i nie trzeba martwić się o prowizje i dodatkowe koszty przewalutowania – oczywiście trzeba wybrać odpowiednią kartę wirtualną, która oferuje płatności w różnych walutach (np. Revolut). 

Przykładowe oferty kart wirtualnych

Wirtualne karty płatnicze oferowane są przez banki, jak i firmy działające w branży fintech. Przyjrzyjmy się, jak wygląda oferta wybranych instytucji.

eKarta w mBank

Po zamówieniu karty otrzymuje się ją w aplikacji mobilnej, w której znajdziemy dane niezbędne do dokonywania płatności. Wydanie karty nic nie kosztuje i jest ona aktywna od razu po otrzymaniu. To karta prepaid, której maksymalny limit doładowania wynosi 20 tys. złotych. Dzięki eKarcie można także dokonywać płatności w zagranicznych sklepach internetowych – klient wybiera walutę (USD lub EUR), dla której otrzyma atrakcyjny kurs wymiany. 

Wirtualne karty płatnicze dla firm w Alior Bank

Bank ten oferuje 3 rodzaje kart wirtualnych dla firm:

 • Mastercard Debit Commercial Wirtualna,
 • Mastercard Credit Commercial Wirtualna
 • Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa Wirtualna.

Opłata za karty wynosi 30 zł na miesiąc. Dodatkowo przy karcie wielowalutowej za podpięcie walutowego rachunku pomocniczego nie trzeba płacić za 5 pierwszych rachunków, a potem każdy kolejny kosztuje 30 zł. 

K@rta wirtualna ING Visa

To karta prepaid, która służy do płatności za zakupy w internecie. Doładowuje się ją i zamawia poprzez Moje ING. Karta staje się aktywna od razu po zamówieniu. Można ją zasilać dowolną kwotą.

Wydanie karty kosztuje 20 zł. Jednak użytkownicy w wieku 18-26 lat, którzy pierwszy raz otrzymują kartę, nie muszą za nią płacić. ING nie pobiera opłat ani za posiadanie karty, ani za jej zasilanie. Kiedy straci ważność, należy zamówić kolejną. 

Revolut

To brytyjski fintech, który oferuje szereg usług finansowych. Karta Revoluta jest typu prepaid, więc wymaga wcześniejszego doładowania. Dzięki nim można płacić w ponad 140 walutach po atrakcyjnych kursach bankowych. Połączenie wirtualnej karty z Google Pay lub Apple Pay, pozwala płacić w sklepach stacjonarnych i w internecie.

Revolut zachęca do generowania i płacenia w internecie jednorazowymi kartami wirtualnymi, które po wykonaniu transakcji zmieniają swoje dane. 

Zalety wirtualnych kart płatniczych

Wirtualne karty zyskują coraz większą popularność. Nie powinno to dziwić, patrząc na zalety tego środka płatniczego. Jakie są więc plusy kart wirtualnych?

grafika
 • Bezpieczeństwo – dzięki kartom wirtualnym prepaid lepiej chronimy swoje dane. Dodatkowo karty wirtualnej nie można ukraść lub zgubić. Bardzo łatwo można ją zablokować, wchodząc na swoje konto. Dodatkowo świetnie nadają się do płacenia w sklepach internetowych, których nie jesteśmy pewni.
 • Kontrola wydatków – osoby mające problemy ze zbyt dużymi wydatkami, dzięki wirtualnej karcie mogą je śledzić lub z góry nakładać na siebie limity poprzez doładowywanie określonej kwoty.
 • Elastyczność i szybkość – taką kartę bardzo łatwo wyrobić i po chwili można z niej korzystać, ponieważ od razu jest ona aktywna. Natomiast gdy minie jej termin ważności, to wystarczy złożyć wniosek o kolejną kartę. 
 • Płatności za granicą – niektóre karty wirtualne nadają się świetnie na wakacyjne wyjazdy. Oferują konkurencyjne ceny przewalutowania i ograniczają dodatkowe ukryte płatności za granicą.
 • Ekologia – brak plastikowej formy ogranicza zużycie tego materiału. 

Wirtualne karty to świetne rozwiązanie dla osób, które często kupują w internecie lub nie lubią mieć w portfelu wielu plastikowych kart (od dowodu osobistego, przez karty płatnicze, po karty lojalnościowe). Niestety, aby nimi płacić w stacjonarnych punktach trzeba mieć smartfona wyposażonego w NFC lub smartwatcha. 

FAQ – najważniejsze pytania o wirtualne karty płatnicze

Czy kartą wirtualną można płacić w sklepach stacjonarnych?
W jakich miejscach najlepiej płacić kartą wirtualną?
Jakie są zalety kart wirtualnych?
PODSUMOWANIE
 • Wirtualne karty płatnicze nie mają formy materialnej.
 • Taka karta ma także numer, kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności.
 • Wirtualną kartą można płacić w internecie, a także po podpięciu jej do odpowiedniej aplikacji w placówkach stacjonarnych (wymagany smartfon z NFC lub smartwatch).
 • Najpopularniejsze karty wirtualne są typu prepaid.
 • Nie tylko banki oferują karty wirtualne, ale także firmy fintech.
 • Głównymi zaletami kart kredytowych jest bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania.
Źródła:
 • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/01/Informacja-o-kartach-planiczych-2023Q3.pdf
 • https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2020.pdf
 • https://www.mbank.pl/indywidualny/karty/karty-debetowe/ekarta/#
 • https://www.ing.pl/indywidualni/karty/karty-do-konta/karta-wirtualna-ing-visa
 • https://www.revolut.com/pl-PL/cards/
 • https://www.aliorbank.pl/wlasna-dzialalnosc/rachunki/karty-dla-firm/wirtualne-karty-platnicze-dla-firm.html
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Nie dowiedziałem się jak płacić tą kartą w sklepie... Podchodzę do kasy w sklepie i co dalej?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC