Wirtualna karta – środek płatniczy ery cyfrowej!

Internet zmienił świat. Zakupy, rozrywka, sprawy urzędowe, komunikacja z bliskimi stały się o wiele szybsze i prostsze. Również w metodach płatności pojawiły się nowe rozwiązania. Jednym z nich jest wirtualna karta płatnicza, która umożliwia dokonywanie płatności w internecie, a także w sklepach za pomocą smartfona lub smartwatcha. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu!

Wirtualna karta płatnicza – co to takiego jest?

Pierwsze karty wirtualne pojawiły się na polskim rynku płatniczym w 2004 roku. Służą one do dokonywania płatności w internecie oraz płatności mobilnych za pomocą smartfona. Czym taka karta różni się od tej tradycyjnej?

Wirtualna karta płatnicza nie ma formy materialne, a jest jedynie cyfrowym zapisem. Dzięki temu nie można jej zgubić i ukraść, co zwiększa bezpieczeństwo jej właściciela. Mimo wirtualnego charakteru karta ma takie same oznaczenia jak ta tradycyjna:

 • 16-cyfrowy numer,
 • datę ważności,
 • kod CVV lub CVC,
 • nazwę wydawcy.

Czy wirtualne karty płatnicze są popularne w Polsce? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w IV kwartale 2020 roku wydano 2 238 405 takich kart, co stanowi 5,1% wszystkich kart płatniczych. Jednocześnie w tym czasie ich liczba zwiększyła się o 89 000 – to wzrost o 5%.

Rodzaje wirtualnych kart płatniczych – debetowa, kredytowa, prepaid

Podobnie jak tradycyjne karty płatnicze te wirtualne wydawane są w różnych wariantach. Konsumenci mogą więc wybrać:

 • Wirtualną kartę debetową – to karta przypisana do ROR. Taką kartę można zamówić na stronie banku. Cała procedura zajmuje chwilę i już po otrzymaniu karty można z niej korzystać. 
 • Wirtualną kartę kredytową – podobnie jak fizyczne odpowiednik, taką kartą płaci się pieniędzmi pożyczonymi z banki, które systematycznie należy spłacać, by uniknąć odsetek. Aby ją otrzymać trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. 
 • Wirtualną kartę prepaid – to najbardziej popularny rodzaj karty wirtualnych. Aby móc używać takiej kart, trzeba najpierw wpłacić odpowiednią kwotę na przypisane jej konto. 

Karty wirtualne mogą być wielokrotnego użytku lub jednorazowe. Z tych drugich wygodnie i bezpiecznie jest robić zakupy w internecie, ponieważ po wydaniu pieniędzy karta wygasa.

Wirtualna karta – gdzie jej używać?

Karty wirtualne można używać w płatności mobilnej za pomocą smartfona lub smartwatcha, jeśli urządzenia posiadają moduł NFC. Wystarczy ją odpowiednio dodać do Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay lub Fitbit Pay czy aplikacje mobilne banku. Wirtualne karty płatnicze świetnie nadają się do dokonywania płatności w internecie. Dzięki nim można:

 • płacić za usługi i produkty w sklepach internetowych,
 • korzystać z platform z grami,
 • opłacać subskrypcje na platformach streamingowych.

Wirtualną kartę, szczególnie tą prepaid, warto wyrobić sobie przed wyjazdem na wakacje za granicę. Dzięki temu łatwo można kontrolować wydatki i nie trzeba martwić się o prowizje i dodatkowe koszty przewalutowania – oczywiście trzeba wybrać odpowiednią kartę wirtualną, która oferuje płatności w różnych walutach (np. Revolut). 

Przykładowe oferty kart wirtualnych

Wirtualne karty płatnicze oferowane są przez banki, jak i firmy działające w branży fintech. Przyjrzyjmy się, jak wygląda oferta wybranych instytucji.

eKarta w mBank

Po zamówieniu karty otrzymuje się ją w aplikacji mobilnej, w której znajdziemy dane niezbędne do dokonywania płatności. Wydanie karty nic nie kosztuje i jest ona aktywna od razu po otrzymaniu. To karta prepaid, której maksymalny limit doładowania wynosi 10 tys. złotych. Dzięki eKarcie można także dokonywać płatności w zagranicznych sklepach internetowych – klient wybiera walutę (USD lub EUR), dla której otrzyma atrakcyjny kurs wymiany. 

Wirtualne karty płatnicze dla firm w Alior Bank

Bank ten oferuje 3 rodzaje kart wirtualnych:

 • Mastercard Debit Commercial Wirtualna,
 • Mastercard Credit Commercial Wirtualna
 • Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa Wirtualna.

Opłata za karty wynosi 30 zł na miesiąc. Dodatkowo przy karcie wielowalutowej za podpięcie walutowego rachunku pomocniczego nie trzeba płacić za 5 pierwszych rachunków, a potem każdy kolejny kosztuje 30 zł. 

[email protected] wirtualna ING Visa

To karta prepaid, która służy do płatności za zakupy w internecie. Doładowuje się ją i zamawia poprzez Moje ING. Karta staje się aktywna od razu po zamówieniu. Można ją zasilać dowolną kwotą.

Wydanie karty kosztuje 20 zł. Jednak użytkownicy w wieku 18-26 lat, którzy pierwszy raz otrzymują kartę, nie muszą za nią płacić. ING nie pobiera opłat ani za posiadanie karty, ani za jej zasilanie. Kiedy straci ważność, należy zamówić kolejną. 

Revolut

To brytyjski fintech, który oferuje szereg usług finansowych. Karta Revoluta jest typu prepaid, więc wymaga wcześniejszego doładowania. Dzięki nim można płacić w ponad 150 walutach po atrakcyjnych kursach bankowych. Połączenie wirtualnej karty z Google Pay lub Apple Pay, pozwala płacić w sklepach stacjonarnych i w internecie.

Revolut zachęca do generowania i płacenia w internecie jednorazowymi kartami wirtualnymi, które po wykonaniu transakcji zmieniają swoje dane. 

ePayService

Firma oferuje karty o różnej wartości – Virtual Single i Virtual Multi. Obie karty dostępne są w 3 walutach: USD, EUR i GBP. Można nimi bezpłatnie dokonywać zakupów. Jednak Virtual Single aktywna jest przez 2 miesiące, a jej limit wydatków to 3500 EUR/USD. Koszt wydania karty zależny jest od wpłaconych środków na kartę. Nie pobiera się opłaty miesięcznej. Można mieć 10 aktywnych kart.  

Natomiast w przypadku Virtual Multi limit wydatków to 5500 EUR/USD. Wydawca nie pobiera opłaty za wydanie kart i jej doładowanie. Maksymalnie można mieć aktywne 3 kart.  

Zalety wirtualnych kart płatniczych

Wirtualne karty zyskują coraz większą popularność. Nie powinno to dziwić, patrząc na zalety tego środka płatniczego. Jakie są więc plusy kart wirtualnych?

 • Bezpieczeństwo – dzięki kartom wirtualnym prepaid lepiej chronimy swoje dane. Dodatkowo karty wirtualnej nie można ukraść lub zgubić. Bardzo łatwo można ją zablokować, wchodząc na swoje konto. Dodatkowo świetnie nadają się do płacenia w sklepach internetowych, których nie jesteśmy pewni.
 • Kontrola wydatków – osoby mające problemy ze zbyt dużymi wydatkami, dzięki wirtualnej karcie mogą je śledzić lub z góry nakładać na siebie limity poprzez doładowywanie określonej kwoty.
 • Elastyczność i szybkość – taką kartę bardzo łatwo wyrobić i po chwili można z niej korzystać, ponieważ od razu jest ona aktywna. Natomiast gdy minie jej termin ważności, to wystarczy złożyć wniosek o kolejną kartę. 
 • Płatności za granicą – niektóre karty wirtualne nadają się świetnie na wakacyjne wyjazdy. Oferują konkurencyjne ceny przewalutowania i ograniczają dodatkowe ukryte płatności za granicą.
 • Ekologia – brak plastikowej formy ogranicza zużycie tego materiału. 

Wirtualne karty to świetne rozwiązanie dla osób, które często kupują w internecie lub nie lubią mieć w portfelu wielu plastikowych kart (od dowodu osobistego, przez karty płatnicze, po karty lojalnościowe). Niestety, aby nimi płacić w stacjonarnych punktach trzeba mieć smartfona wyposażonego w NFC lub smartwatcha. 

FAQ – najważniejsze pytania o wirtualne karty płatnicze

Czy kartą wirtualną można płacić w sklepach stacjonarnych?
Tak, ale nie wszystkimi kartami wirtualnymi. Jednak w przypadku większości potrzebna jest do tego odpowiednia aplikacja banku, Apple Pay lub Google Pay. Dodatkowo smartfon musi posiadać standard komunikacji NFC.
W jakich miejscach najlepiej płacić kartą wirtualną?
Kartą wirtualną najwygodniej jest płacić w internecie za usługi i zakupy. Prepaidowe karty, zwłaszcza te jednorazowe zapewniają bezpieczeństwo i możemy być pewni, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce.
Jakie są zalety kart wirtualnych?
Dzięki wirtualnym kartom możemy robić bezpieczne zakupy w internecie. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się podczas zagranicznych wycieczek, gdyż będziemy mogli przewalutować złotówki na inną walutę. Dodatkowo kartę wirtualną można bardzo szybko wyrobić.
PODSUMOWANIE
 • Wirtualne karty płatnicze nie mają formy materialnej.
 • Taka karta ma także numer, kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności.
 • Wirtualną kartą można płacić w internecie, a także po podpięciu jej do odpowiedniej aplikacji w placówkach stacjonarnych (wymagany smartfon z NFC lub smartwatch).
 • Najpopularniejsze karty wirtualne są typu prepaid.
 • Nie tylko banki oferują karty wirtualne, ale także firmy fintech.
 • Głównymi zaletami kart kredytowych jest bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania.

Źródła:

 • https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2020.pdf
 • https://www.aliorbank.pl/wlasna-dzialalnosc/rachunki/wirtualne-karty-platnicze-dla-firm.html
 • https://www.mbank.pl/indywidualny/karty/karty-debetowe/ekarta/#
 • https://www.ing.pl/indywidualni/karty/karty-do-konta/karta-wirtualna-ing-visa
 • https://www.revolut.com/pl-PL/karty
 • https://epayservices.com/pl/virtual-cards.html
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!