Jak działa wirtualny alkomat? Czy można wierzyć w podawane tam dane?

Długi wieczór ze znajomymi w barze? Suto zakrapiana impreza firmowa? A może po prostu lampka wina do kolacji? Nieważne ile wypiłeś poprzedniego dnia, wsiadając rano za kierownicę, musisz brać pod uwagę, że alkohol wciąż będzie w Twoim organizmie. Czy korzystanie z wirtualnego alkomatu jest wiarygodnym sposobem na stwierdzenie, że możesz już prowadzić?

wirtualny alkomat a badanie trzeźwości

Statystyki dotyczące polskich kierowców nie pozostawiają wątpliwości – jazda pod wpływem alkoholu jest w dalszym ciągu jedną z głównych przyczyn powodowania przez nich wypadków. W 2022 roku na krajowych drogach doszło do 2248 takich zdarzeń, w wyniku których śmierć poniosło 268 osób, a 2567 zostały ranne. Liczby są zatem zatrważające, jednak użytkowników dróg nie wydają się odstraszać ani one, ani grożące im konsekwencje.

Jazda pod wpływem – co za to grozi?

A te nie należą do lekkich, szczególnie jeśli zawartość alkoholu we krwi prowadzącego pojazd przekroczy 0,5 promila – mówimy wówczas o jeździe w stanie nietrzeźwości, która jest przestępstwem zagrożonym m.in. karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet więzienia.

Gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, mówimy z kolei o stanie po użyciu alkoholu. Lżejszym przewinieniu, które jednak wciąż jest klasyfikowane jako wykroczenie, a więc zagrożone nałożeniem m.in. grzywny, zakazu prowadzenia pojazdów lub aresztu.

UWAGA!

Od 14 marca 2024 roku zacznie obowiązywać przepis, mówiący o tym, że kierowcom, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu, grozi także konfiskata samochodu.

O jeszcze surowszych karach trzeba mówić w przypadku, gdy kierowca dopuszcza się recydywy lub prowadząc samochód po alkoholu, spowoduje wypadek. Konsekwencje wobec takich osób rosną w miarę tego, czy w zdarzeniu byli ranni lub ofiary śmiertelne. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule: “Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?”.

CZY WIESZ, ŻE …

W najgorszym wypadku za spowodowanie pod wpływem alkoholu katastrofy w ruchu lądowym z ofiarami śmiertelnymi kierowcy grozi pozbawienie wolności na okres od 3 do 15 lat, kara pieniężna do 60 tys. zł i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. W planie jest zaostrzenie przepisów, w myśl których po zmianach pijanemu kierowcy za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym ma grozić nawet 16 lat pozbawienia wolności.

Wirtualny alkomat – sposób na kontrolę trzeźwości?

Kary grożące za jazdę po alkoholu powinny w teorii skutecznie odstraszyć każdego, kto pomyśli o tym, by zbyt wcześnie usiąść za kierownicą po sięgnięciu do kieliszka. W praktyce sprawy wyglądają jednak inaczej, ponieważ wiele osób błędnie szacuje czas, po którym może prowadzić, uznając np. że dobre samopoczucie to odpowiedni wyznacznik trzeźwości.

Nic z tych rzeczy – alkohol może utrzymywać się w Twoim organizmie dłużej, niż przypuszczasz. Dlatego też jedynym sposobem, by zyskać pewność co do bezpiecznego poziomu promili, jest przeprowadzenie pomiaru trzeźwości. Coraz więcej kierowców używa jednak do tego tzw. wirtualnych alkomatów, nie zważając, że uzyskane w nich wyniki rzadko pokrywają się z rzeczywistością.

O czym właściwie mowa? Wspomniane narzędzie to nic innego, jak dostępny bezpłatnie w sieci algorytm, który na podstawie wprowadzonych przez użytkownika danych określa w przybliżeniu poziom alkoholu w jego krwi. Rezultat ma więc być podobny do uzyskanego przy zastosowaniu tradycyjnego alkomatu, ale bez konieczności przeprowadzenia rzeczywistego pomiaru, który zastępują matematyczne wyliczenia.

Jakie dane są potrzebne do dokonania pomiaru wirtualnym alkomatem?

Sposób działania wirtualnego alkomatu jest bardzo prosty. Użytkownik uzupełnia formularz o wymagane informacje, po czym uzyskuje wynik określający stężenie alkoholu we krwi w miarę upływającego czasu aż do jego całkowitej neutralizacji. O ile jednak metoda obliczania nie różni się w zależności od serwisu, z którego skorzystamy, to już wprowadzane dane wcale nie muszą być identyczne.

Zwykle, aby przeprowadzić kalkulację wirtualne, alkomaty potrzebują określenia:

  • płci – rozkład alkoholu następuje szybciej u mężczyzn niż u kobiet;
  • wieku – młode organizmy lepiej tolerują i przyswajają alkohol;
  • wagi i wzrostu – większa waga to więcej wody w organizmie i lepsza reakcja na działanie alkoholu;
  • rodzaju i ilości spożytego alkoholu – drinki przeliczane są na zawarty w nich czysty alkohol;
  • godziny rozpoczęcia i zakończenia spożycia alkoholu – wypite napoje są najczęściej równomiernie rozkładane na cały czas ich konsumpcji.

Warto podkreślić, że część kalkulatorów wymaga podania wszystkich powyższych danych, inne tylko niektórych, a jeszcze inne proszą o dodatkowe informacje, jak np. opisanie sylwetki lub określenie, czy podczas konsumpcji alkoholu były spożywane jakieś posiłki. Sprawia to, że uzyskane w różnych serwisach wyniki mogą się od siebie wyraźnie różnić, co każe postawić pod dużym znakiem zapytania wiarygodność tego rodzaju wyliczeń.

Od czego zależy i jak może się zmieniać stężenie alkoholu we krwi u różnych osób?

A na tym wątpliwości dotyczące dokładności wyników uzyskanych za pomocą wirtualnych alkomatów bynajmniej się nie kończą. Przeciwnie, im bliżej przyjrzeć się ich działaniu, tym bardziej jasne staje się, że nawet najbardziej szczegółowe kwestionariusze nie uwzględniają wszystkich zmiennych, które sprawiają, że tempo wchłaniania alkoholu przez organizmy różnych ludzi jest zawsze nieco inne.

Z tego względu, że przemiana materii u każdego postępuje inaczej, nawet porównując dwie osoby podobne do siebie pod względem fizycznym, może się okazać, że otrzymany wynik w żadnym przypadku nie będzie precyzyjnie odzwierciedlać rzeczywistości. Ponieważ wirtualne alkomaty nie biorą pod uwagę indywidualnych kwestii, wynik podając w oparciu o nieprecyzyjne i uśrednione dane, jest on zawsze tylko orientacyjny.

CZY WIESZ, ŻE …

Jedzenie podczas konsumpcji alkoholu spowalnia proces jego wchłaniania się do organizmu, ale tempo, z jakim się to dzieje, jest zależne od rodzaju posiłku. Inne będzie w przypadku spożywania pokarmu z dużą zawartością tłuszczu, a inne przy lekkostrawnej diecie.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że na metabolizm wpływ mają nie tylko wymienione wyżej czynniki, które uwzględnia większość alkomatów online. Na proces przemiany materii istotnie oddziaływać mogą też m.in. przyjmowane leki, choroby, samopoczucie, stres czy zmęczenie. Wszystko to zmienne, z których dokładnym opisaniem może mieć problem nawet sam zainteresowany – jak więc zawrzeć je w internetowym formularzu?

Wirtualne alkomaty a rzeczywistość – czy internetowym wyliczeniom można wierzyć?

Uwzględniając wszystkie wymienione dotąd przykłady, można dojść do jedynego słusznego wniosku – uśrednianie procesów przemiany materii i wchłaniania alkoholu przez różnych ludzi w celu dokładnego określenia czasu, po którym będą trzeźwi, nie ma większego sensu. A już na pewno nie wolno traktować uzyskanych w ten sposób wyników wiążąco i na ich podstawie decydować o tym, czy można prowadzić samochód.

Zdają sobie zresztą z tego sprawę również sami twórcy wirtualnych alkomatów, którzy zwykle informują użytkowników o poglądowym charakterze swojego narzędzia. Przestrzegając ich przed traktowaniem wyników inaczej niż jako ciekawostki, zaznaczają, że te w żadnym razie nie mogą służyć za dowód trzeźwości. Zbytnia, a wręcz jakakolwiek wiara w internetowe wyliczenia, może się zatem okazać tragiczna w skutkach.

Korzystając z wirtualnego alkomatu, najlepiej więc przyjąć od razu, że uzyskane za jego pomocą informacje nie są miarodajne. Szukając rzetelnych rezultatów, trzeba wypróbować inne sposoby kontroli trzeźwości.

Wiarygodne badanie trzeźwości – jak upewnić się, czy możesz usiąść za kierownicą?

Jak widzisz, internetowe alkomaty w żaden sposób nie mogą zastąpić prawdziwych urządzeń. Aby mieć stuprocentową pewność, że w Twoim organizmie nie ma już śladu po spożytym wcześniej alkoholu, musisz zatem dokonać fizycznego pomiaru – tylko gdzie to zrobić?

Najłatwiej byłoby oczywiście skorzystać z alkomatu osobistego. Coraz więcej kierowców używa tego typu urządzeń, ale również do nich trzeba mieć ograniczone zaufanie. Pamiętaj, że aby pomiar był wiarygodny, urządzenie musi być skalibrowane i dobrej jakości, a szczególnie w przypadku najtańszych alkomatów zakupionych za kilkanaście złotych na stacji benzynowej może być o to trudno.

Co Ci zatem zostaje, jeśli nie dysponujesz wiarygodnym alkomatem osobistym, a pilnie potrzebujesz się zbadać? Wówczas rozwiązaniem jest wizyta na komisariacie policji. Profesjonalne alkomaty znajdują się w niemal każdej placówce, jeśli więc udasz się tam, prosząc o przeprowadzenie badania, funkcjonariusz Cię wylegitymuje i bezpłatnie przeprowadzi test. Gdy jego wynik okaże się dla Ciebie korzystny, nic już nie będzie stało na przeszkodzie, byś mógł prowadzić auto.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wirtualny alkomat

Czy wynik wirtualnego alkomatu jest wiarygodny?
Jakie alkomaty osobiste są najlepsze?
Jakie są kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2024 roku?
PODSUMOWANIE
  • Jazda po alkoholu jest wykroczeniem (stan po użyciu – od 0,2 do 0,5 promila) lub przestępstwem (stan nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila) zagrożonym poważnymi karami.
  • Wirtualny alkomat to narzędzie, które zbierając dane na temat użytkownika (m.in. płeć, wiek, wzrost, wagę, ilość i rodzaj wypitego alkoholu), oblicza poziom stężenia alkoholu w organizmie człowieka.
  • Danych uzyskanych w wirtualnym alkomacie nie można traktować wiążąco. Na poziom alkoholu w organizmie ma bowiem wpływ mnóstwo indywidualnych czynników, których internetowy algorytm nie bierze pod uwagę.
  • Aby uzyskać pewność, co do trzeźwości przed prowadzeniem pojazdu, należy przeprowadzić badanie fizycznym alkomatem osobistym dobrej jakości lub poprosić o przeprowadzenie kontroli na posterunku policji.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC