Wirtualny salon samochodowy – auto z internetu
Internet zmienił świat. Od dawna w sieci możemy robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe, ubezpieczać pojazdy, dyskutować, pracować, grać i poznawać świat. Teraz dealerzy samochodów zapraszają nas także do wirtualnych salonów. Skorzystajmy z tego cyfrowego zaproszenia, by sprawdzić, co nam oferują takie miejsca!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wirtualny salon samochodowy – działanie i przykłady
Według danych GUS-u, w 2023 roku ponad 64% dorosłych Polek i Polaków zrobiło przynajmniej raz zakupy w internecie. Dzisiaj już nikogo nie dziwi kupowanie jedzenia, środków higieny, kosmetyków, ubrań czy elektroniki w sklepach internetowych. Do wirtualnego świata postanowili także zajrzeć dealerzy samochodów, którzy stworzyli dla swoich klientów wirtualne salony. Skąd ten zwrot w stronę cyfrowego świata?
Wpływ na przyspieszenie powstawania wirtualnych salonów samochodowych miała pandemia koronawirusa. Nie dość, że przyczyniła się ona do wzrostu niepewności w gospodarce, to jeszcze skomplikowała wizyty w placówkach dealerów. Dodatkowo w tym czasie nastąpił gwałtowny spadek sprzedaży pojazdów. Wszystkie te czynniki zmusiły producentów samochodów do wprowadzenia nowych rozwiązań, które mają zachęcić i ułatwić klientom kupno auta.
Oczywiście nie jest tak, że internet był dla dealerów samochodów terra incognita. Trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci. Dealerzy i marki samochodów od dawna mieli strony internetowe. Jednak w ostatnim czasie pojawiały się na nich wirtualne salony samochodów. Czy to tylko zabieg marketingowy? Jak wygląda to rozwiązanie u wybranych dealerów czy marek?
Škoda – Salon online
Na stronie producenta znajdziemy informację, że Wirtualny Salon Škody działa od 2018 roku. To w nim klienci mogą zapoznać się z najnowszymi modelami marki. Wirtualne prezentacje prowadzą wykwalifikowani doradcy Škody – przedstawiają zalety i najnowsze systemy zainstalowane w autach. To jednak nie wszystko!
Poprzez salon online klient może skontaktować się z doradcą, który przeprowadzi z nim indywidualną rozmowę. Na stronie można również:
- skonfigurować wybrany model Škody,
- skorzystać z kalkulatora usług finansowych (leasing konsumencki i dla firm),
- obejrzeć materiały przygotowane dla Škody TV,
- w salonie składa się wniosek leasingowy,
- po dokonaniu opłaty wstępnej auto odbiera się u wybranego dealera i podpisuje umowę.
W Salonie online Škody możemy więc zapoznać się z ofertę, wybrać i skonfigurować auto, a także złożyć wniosek leasingowy. Umowę jednak finalizujemy w placówce dealera – podpisujemy dokumenty i odbieramy samochód.
Volkswagen e-Home
Jeśli chcemy kupić auto Volkswagena bez wychodzenia z domu, to powinniśmy skorzystać ze strony od-reki.volkswagen.pl. To tam można wybrać samochód, który jest aktualnie dostępny – na dzień 19.01.2024 jest to prawie 400 aut. Strona jest codziennie aktualizowana o nowe modele od różnych dealerów z całej Polski – część z nich jest z rabatami!
Volkswagen chwali się, że od sierpnia 2017 umożliwia klientom zapoznanie się z modelem swoich aut w internecie. Na stronie można także umówić się na jazdę próbną – najpierw trzeba wybrać:
- model,
- województwo lub miasto,
- nazwę dealera,
- wersję wyposażenia,
- silnik,
- skrzynię biegów.
Dodatkowo na stronie wirtualnego salonu dostępny jest kalkulator rat dla firm i klientów indywidualnych.
Toyota – Internetowy Salon
Na stronie wirtualnego salonu najpierw trzeba wybrać konkretnego dealera. Zależnie od godzin otwarcia placówki klienci mają do wyboru wypełnienie formularza i oczekiwanie na telefon od doradcy lub wideorozmowę. Ta druga opcja wiąże się z wirtualnym spacerem po salonie dealera.
Podobnie jak na stronach innych producentów samochodów możemy:
- zapoznać się z ofertą,
- skonfigurować wymarzony samochód,
- przeprowadzić wideorozmowę z doradcę,
- auto odbiera się u dealera.
Kia – internetowy salon
Wirtualny salon Kii działa na podobnych zasadach jak te wymienione wcześniej. Większość formalności przy wyborze i zakupie auta można przeprowadzić z domu. Cała procedura przebiega w 4 krokach:
- wypełnienie formularza – wybór modelu, podanie danych kontaktowych oraz wskazanie konkretnego salonu (dzięki temu można zobaczyć egzemplarze, które się w nim znajdują),
- wideorozmowa – doradca według wytycznych z formularza przygotowuje prezentację online wskazanego modelu (oglądamy realny samochód z wybranego wcześniej salonu),
- oferta – wraz z doradcą konfigurujemy model, otrzymujemy szczegółowe warunki umowy oraz wycenę i możliwość finansowania,
- decyzja – po wyborze modelu pozostają formalności, których większość można załatwić przez internet.
Wnioski na przykładzie powyższych przykładów
Oczywiście wymienione wyżej marki nie są wszystkimi, które wprowadziły usługę wirtualnego salonu. Jednak powyższe przykłady wystarczą, by wyciągnąć kilka wniosków. W internetowym salonie klient może przede wszystkim:
- zapoznać się z ofertę marki,
- wybrać konkretnego dealera i porozmawiać z doradcą,
- doradca przedstawi poprzez wideorozmowę wybrane modele,
- klient poprzez internet może wybrać formę finansowania auta,
- podjąć decyzję co do wyboru pojazdu,
- umowę finalizuje się w placówce dealera,
- tam także odbiera się samochód.
Wirtualne salony samochodowe są odpowiedzią producentów aut na zmieniające się zwyczaje klientów. Wybuch pandemii tylko przyspieszył ten proces. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że to dopiero początek trendu. Czy się przyjmie i w niedługim czasie większość sprzedawanych samochodów będzie przez internet? Przekonamy się!
Salon samochodowy w internecie – plusy
Niewątpliwie wirtualne salony samochodowe mają zalety. Są to:
- wygodny sposób zapoznania się z ofertą dealera samochodów,
- wybór auta bez wychodzenia z domu,
- możliwość dokładnej analizy oferty bez pośpiechu,
- nieograniczone wirtualna przestrzeń – więcej egzemplarzy w jednym miejscu,
- zestawienie ofert od różnych dealerów (nie każda marka),
- fachowe wsparcie podczas wideorozmowy,
- duży pakiet wiedzy o modelach i systemach montowanych w autach,
- oszczędność czasu.
Wirtualne salony to świetne rozwiązanie dla osób, które nie są zdecydowane na konkretną markę. Bez jeżdżenia od dealera do dealera mogą przejrzeć oferty różnych producentów.
Wirtualny salon samochodowy – minusy
Kupno samochodu dalej dla większości z nas jest wydarzeniem. Na auto, w szczególności nowe, wydaje się dużo pieniędzy, więc zazwyczaj wybór konkretnego modelu wymaga przemyślenia i przetestowania różnych opcji. Czy kupno samochodu poprzez wirtualny salon ma jakieś wady? Na minus działa:
- brak możliwości fizycznego przetestowania (tylko przy zakupie online),
- konieczność posiadania stabilnego i dobrego połączenia z internetem.
Trudno wskazać więcej wad, ponieważ skorzystanie z wirtualnego salonu jest opcjonalne. Klient zawsze może wybrać tradycyjną formę nabycia samochodu i udać się do konkretnego dealera. Wydaje mi się jednak, że wirtualne salony samochodowe to przyszłość i marki będą rozwijać tę formę sprzedaży pojazdów.
- W ciągu ostatnich kilku lat kolejne marki otwierają wirtualne salony samochodowe.
- W wirtualnym salonie można zapoznać się z ofertę, dokonać konfiguracji auta i zapoznać się ze sposobem finansowania.
- Poprzez wirtualny salon klient łączy się z doradcą w fizycznym salonie i przeprowadza wideorozmowe.
- Doradca oprowadza wirtualnie klienta po placówce i przedstawia wybrane modele samochodów.
- Poprzez wirtualny salon można umówić się także na jazdę testową.
- Kupno auta finalizuje się w salonie dealera (fizycznym).
FAQ – najważniejsze pytania o wirtualny salon samochodowy
Wirtualne salony samochodowe są odpowiedzią na zmieniające się zwyczaje zakupowe. Coraz więcej osób robi zakupy w internecie. Dodatkowo pandemia koronawirusa przyspieszyła ten proces.
Można w nim zapoznać się z ofertą danej marki samochodów. Użytkownik może także skonfigurować wymarzone auto, a także przeprowadzić rozmowę z doradcą. Nie zawsze działa to w tej kolejności – zależy od konkretnego salonu.
Tak. W wirtualnym salonie zapoznasz się z ofertą, poznasz konkretne modele i systemy w nich zamontowane oraz dokonasz wyboru. Jednak finalizacja umowy odbywa się w salonie fizycznym. Trzeba podpisać umowę, odebrać dokumenty i samochód.
- https://www.skoda-auto.pl/oferta/salon-online-skody
- https://od-reki.volkswagen.pl/
- https://www.toyota.pl/dealers/internetowy-salon
- https://www.kia.com/pl/internetowy-salon/#/
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji