Wiza do Kanady – czy jest potrzebna? Nieraz wystarczy tylko eTA!

Podróż za Ocean Atlantycki może być konieczna z wielu powodów. Praca w Kanadzie, nauka, wizyta rodzinna czy biznesowa – to tylko niektóre z nich. Czy jadąc do Kanady, trzeba mieć wizę? Dowiedz się, czy jest wymagana w każdym przypadku!

kanada

Planujesz wyjazd do Ameryki Północnej i zastanawiasz się, czy trzeba mieć wizę do Kanady? Wszystkie najważniejsze informacje, niezbędne dla podróżujących do tego kraju z liściem klonu we fladze, znajdziesz w tym poradniku. Niech będzie to Twój niezbędnik turystyczny na podróż do Kanady!

Jaki dokument pozwala na wjazd do Kanady?

Dokumentem podróży, który uprawnia do dostania się na teren Kanady jest paszport biometryczny (dowód osobisty nie wchodzi w grę). Może to być paszport standardowy lub tymczasowy, ale musi musi być ważny i zostać zaakceptowany przez kanadyjski urząd imigracyjny (Immigration, Refugees and Citizenship Canada).

Co oprócz paszportu?

Czy wiza jest potrzebna? Sam paszport nie wystarczy. Wyrobienie wizy nie zawsze jest konieczne. Jeśli wizyta jest w celach turystycznych albo biznesowych i trwa do 90 dni, może obyć się bez wizy. Kiedy jednak podróż odbywa się w innym celu lub pobyt ma trwać dłużej, niezbędne jest uzyskanie wizy od kanadyjskich władz. Pozwolenie na wjazd i obecność na terenie kraju jest potrzebne również w następujących przypadkach:

 • kiedy korzystasz z programu “Praca i nauka”

Przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pracę, naukę czy wpis do rejestru gości, musisz znać okres ważności swojego paszportu – od niego zależy maksymalna długość Twojego pobytu na terenie Kanady. Jeśli po przybyciu, otrzymasz nowy dokument podróży, możesz złożyć kolejny wniosek – tym razem o przedłużenie pobytu, uwzględniając dane z nowego poświadczenia.

 • gdy korzystasz z programu “Express Entry”

Jeśli starasz się o wizę za pośrednictwem programu Express Entry, a ważność Twojego paszportu upływa w ciągu najbliższych 6 miesięcy od złożenia wniosku o pobyt stały w Kanadzie, zaaplikuj o nowy paszport. Po uzyskaniu dokumentu podróży zaktualizuj informacje powołujące się na niego w swoim wniosku wizowym.

UWAGA!

Kanadyjska administracja umieszcza wizę w dokumencie podróży. Z tego względu musisz mieć co najmniej 1 pustą stronę w paszporcie!

Dodatkowy wymóg w postaci eTA

“E tam, skoro nie muszę mieć wizy, poradzę sobie bez żadnych formalności!” – niekoniecznie. Potrzebna jest Ci eTA. Co to właściwie jest? eTA to skrót od angielskiego Electronic Travel Authorization, czyli system Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Elektroniczną Zgodę na Podróż (eTA) uzyskuje się, składając wniosek za pośrednictwem rządowego portalu. Złożenie aplikacji jest wymagane od Polaków podróżujących do Kanady drogą powietrzną.

CZY WIESZ, ŻE …

Polacy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do Kanady w celach turystycznych lub biznesowych związanych z pobytem do 90 dni. Polska jest wśród krajów zwolnionych z tego wymogu, jednak na obywatelach Polski spoczywa obowiązek elektronicznego zgłoszenia podróży.

Jak działa eTA do Kanady?

eTA polega na zarejestrowania chęci przyjazdu do Kanady w systemie informatycznym i uzyskaniu autoryzacji, czyli zatwierdzenia podróży przez władze. Nieautoryzowani podróżnicy nie są wpuszczani na terytorium kraju przez kanadyjskie służby celne.

UWAGA!

Ważna eTA nie jest gwarantem dostania się do Kanady. Lotniskowy urzędnik może wydać decyzję odmowną w kwestii wjazdu do kraju.

eTA jest elektronicznie powiązana z paszportem i obowiązuje maksymalnie przez 5 lat. Jeśli Twój paszport w tym czasie straci ważność, ona również przestaje działać.

Jeśli masz nowy paszport, musisz uzyskać nową zgodę na wjazd w systemie eTA. Poprzednia przestała być ważna z chwilą utraty ważności poprzedniego dokumentu podróży.

Podróżowanie po kraju na terytorium Kanady nie podlega już pod eTA. Można przemieszczać się swobodnie bez konieczności zgłaszania tego faktu gdziekolwiek.

Zasady pobytu w Kanadzie – o czym należy pamiętać?

Z ważną eTA na terenie Kanady można przebywać do 6 miesięcy (przy każdej wizycie). W przypadku wizy sprawa się nieco komplikuje, gdyż to kanadyjski urzędnik decyduje, na jak długo możesz pozostać na terytorium kraju, jeśli w ogóle. Pobyt może być wtedy krótszy lub dłuższy niż pół roku (w zależności od zgłaszanych potrzeb i decyzji urzędu imigracyjnego).

Jak wygląda kanadyjska procedura wizowa krok po kroku?

 1. Urzędnik na lotnisku wbija do paszportu stempel z datą, do kiedy najpóźniej musisz opuścić Kanadę.
 2. Brak stempla w paszporcie oznacza, że możesz zostać w Kanadzie przez kolejne 6 miesięcy od dnia wjazdu do Kanady lub do momentu wygaśnięcia paszportu – w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.
 3. Jeśli, z jakiś powodów potrzebujesz, zgłoś kanadyjskiego urzędnikowi zapotrzebowanie na stempel w paszporcie z ostateczną datą wyjazdu.
 4. Jeśli chcesz zostać w Kanadzie na dłużej niż wskazuje termin powrotu w zezwoleniu, złóż wniosek o przedłużenie pobytu na co najmniej 30 dni przed jego upływem.

Gdzie uzyskać wizę do Kanady?

O wizę do Kanady możesz ubiegać się w kraju. Otrzymasz ją w kanadyjskiej placówce dyplomatycznej w Polsce, w stolicy. Tę funkcję pełni:

Ambasada Kanady w Warszawie

 • adres: ul. Matejki 1/5, 00-481 Warszawa, Polska (sekcja wizowa mieści się przy ul. Pięknej 2-8.),
 • e-mail: [email protected],
 • nr tel.: (22) 584 31 00 lub (22) 584 33 43,
 • godziny działania: 8.30–16.30,
 • godziny przyjęć interesantów: 8.00–12.00 (w sprawach konsularnych: 09.00–12.00 oraz 13.00–15.00 po wcześniejszym umówieniu się).

Jak uzyskać eTA do Kanady?

Wniosek o autoryzację podróży (eTA) należy składać na oficjalnej stronie rządowej. Jest to prosta czynność online, która zajmuje raptem kilka minut i już po chwili wnioskodawca drogą mailową otrzymuje potwierdzenie. Bardziej skomplikowane sprawy mogą zająć kilka dni, jeśli np. zostaniesz poproszony o dosłanie dodatkowych dokumentów.

Co jest potrzebne do wniosku eTA?

 • paszport – ważne, aby podać właściwy numer dokumentu (z górnej części paszportu, na stronie z fotografią);
 • karta kredytowa,
 • skrzynka e-mail,
 • wypełnienie formularza składającego się z kilku pytań.
UWAGA!

Błędny numer może skutkować problemami z wjazdem do Kanady.

Władze Kanady oferują wsparcie i pomoc przy wypełnieniu formularza. Porady krok po kroku, jak należy uzupełnić wniosek znajdują się w instrukcji.

Ochrona zdrowia w Kanadzie – jak wygląda?

Kanada nie wymaga od polskich obywateli żadnych szczepień (również przeciw COVID-19). System opieki medycznej w tym kraju jest w pełni płatny dla obcokrajowców. Karta EKUZ, która działa na Starym Kontynencie, nie ma tam żadnego zastosowania. Poziom świadczeń zdrowotnych jest na wysokim poziomie, ale oznacza to również wysokie koszty leczenia. Zwykła wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 CAD (293 zł zgodnie z kursem z dn. 25.03.2024 r.). Doba szpitalna to już wydatek rzędu nawet 500–2000 CAD (ok. 1465–5863 zł).

Zgodnie z zaleceniem polskiego MSZ, na podróż do Kanady konieczne jest ubezpieczenie turystyczne. Polisa podróżna pokryje koszty leczenia w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Oprócz kosztów leczenia i hospitalizacji w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem ubezpieczyciel powinien zapewnić transport medyczny.

Ile kosztuje polisa do Kanady?

Mateusz wybiera się do Kanady na 2 tygodnie. W poszukiwaniu najlepszej polisy na wyjazd odwiedził porównywarkę ubezpieczeń Mubi. Oto oferty, które uzyskał:

TowarzystwoZakresCena
ProamaKL: 100 000 zł70 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
97 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
101,13 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
134,40 zł
WienerKL: 647 790 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 647 790 zł
345 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].
*zestawienie zawiera najtańsze propozycje poszczególnych ubezpieczycieli w cenach zaokrąglonych do pełnych wartości.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Kanady

Czy do Kanady potrzebna jest wiza?
Ile kosztuje wiza z Polski do Kanady?
Kiedy wybrać się do Kanady z Polski?
PODSUMOWANIE
 • Na wjazd do Kanady w celach turystycznych lub biznesowych do 90 dni wystarczy ważny paszport i eTA. Wiza jest konieczna w przypadku osób, które chcą pracować lub studiować w Kanadzie albo przebywać tam ponad 3 miesiące.
 • eTA jest elektronicznie powiązana z paszportem. Przyznawana jest na 5 lat, albo do końca ważności dokumentu wjazdowego. Nowy dokument oznacza koniec ważności dotychczasowego zezwolenia eTA.
 • eTA nie gwarantuje wpuszczenia na teren Kanady. Uprawnia do każdorazowego pobytu w Kanadzie przez pół roku. Wiza do Kanady może być przyznana na krócej lub dłużej, w zależności od potrzeb i decyzji urzędnika.
 • Wizę do Kanady uzyskasz osobiście w ambasadzie w Warszawie, a eTA możesz otrzymać samodzielnie drogą elektroniczną. Ceny wiz zaczynają się od ok. 222 zł, natomiast eTA kosztuje 22 zł.
 • Wyjeżdżając do Kanady na wycieczkę, do pracy czy na studia, pamiętaj o kompleksowej ochronie. Zapewni Ci ją odpowiednie ubezpieczenie turystyczne obejmujące wysokie koszty leczenia i transportu.

Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!