Organizacja wakacji na własną rękę – o czym musisz pamiętać?

kobieta nad basenem
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
  • Przy samodzielnej organizacji podróży warto wziąć pod uwagę cel wyjazdu, oczekiwania osób towarzyszących, termin, budżet i wymagane dokumenty na wjazd do danego kraju.
  • Podróż różnymi środkami transportu wymaga innego planowania. Korzystne połączenia lotnicze i kolejowe znajdziesz w przeznaczonych do tego porównywarkach i wyszukiwarkach. W przypadku podróży samochodem zadbaj o stan techniczny pojazdu i ubezpieczenia.
  • Zakwaterowanie znajdziesz na stronach poświęconych tego typu usługom. Zwróć uwagę na ceny, odległość od atrakcji turystycznych, środków transportu publicznego i ewentualne promocje oraz rabaty.
  • Samodzielna organizacja wakacyjnego wyjazdu to większa elastyczność oraz niezależność, ale i większa odpowiedzialność. Natomiast wybór biura podróży to komfort i profesjonalne doradztwo turystyczne.
  • Ubezpieczenie turystyczne to podstawa ochrony podczas podróży za granicę w razie wypadku lub zachorowania. Pokrywa koszty leczenia, zapewnia niezbędną pomoc w ramach assistance oraz ochronę bagażu, NNW czy OC w życiu prywatnym.
  • Ubezpieczenie turystyczne w rozsądnej cenie na samodzielną podróż znajdziesz w porównywarce Mubi.

Planujesz samodzielnie zorganizować wakacyjny wyjazd? Oprócz odpowiedniego przygotowania i wyboru miejsca, które będzie bezpieczne i spełni Twoje oczekiwania, ważne jest zapewnienie sobie ochrony ubezpieczeniowej podczas podróży. Z tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o każdy aspekt wyjazdu, w tym wybór dobrego ubezpieczenia turystycznego.

Jak samodzielnie zaplanować wakacje?

Planowanie i organizacja podróży na własną rękę pozwala na dostosowanie każdego elementu wyjazdu do własnych potrzeb. Wymaga jednak zwrócenia uwagi na kilka kwestii, które wpłyną na to, czy wakacje będą udane, czy nie!

Wybór miejsca podróży

Przy podejmowaniu decyzji o miejscu wyjazdu warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Jakich?

  • Cel podróży – rozważ, co chcesz głównie robić podczas wyjazdu: wypoczywać na plaży, zwiedzać atrakcje turystyczne, uprawiać sport, smakować lokalnej kuchni, a może jeszcze coś innego?
  • Oczekiwania osób towarzyszących – na wakacje często wyjeżdża się z bliskimi lub przyjaciółmi, zatem pamiętaj, by uwzględnić potrzeby wszystkich osób, a nie tylko swoje. Z pewnością inaczej będzie wyglądał wyjazd rodziców z małymi dziećmi, podróż starszych osób, czy grupy imprezowych przyjaciół.
  • Termin wyjazdu – ustalając go, weź pod uwagę różne czynniki. Zastanów się m.in., na jakiej pogodzie najbardziej Ci zależy i czy chcesz uniknąć tłumów, czy jest Ci to bez różnicy. Pamiętaj też o różnicach klimatycznych, np. o porze deszczowej i bardzo wysokich temperaturach latem w niektórych częściach świata.
  • Budżet – nie ma co ukrywać, że najczęściej to zasoby finansowe określają ramy wyjazdu, a także jego długość i miejsce. Planując podróż przy ograniczonym budżecie, warto sprawdzić, czy w pobliżu nie ma alternatywnego miejsca z niższymi kosztami pobytu.
  • Wymagane dokumenty – na podróż do krajów UE wystarczy dowód osobisty, jednak poza Europą wymagany będzie paszport, a w wielu przypadkach również wiza bądź inne formalności. Zdarzają się też kraje, które nakładają na turystów obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli nie jesteś doświadczonym podróżnikiem lub nie masz określonego celu wyjazdu, to warto poszukać inspiracji w blogach i przewodnikach turystycznych.

Organizacja transportu – loty, pociągi i samochód

Drugim bardzo ważnym aspektem wyjazdu wakacyjnego jest sama podróż do wybranego miejsca wypoczynku. Jest to tak ważne, że część osób dostosowuje termin, a nawet sam kierunek podróży do oferty lotów w niższych cenach. Oto kilka rad związanych z organizacją podróży:

  • samolot – porównaj loty (np. Skyscanner, KayaK, Google Flights), by znaleźć najtańsze i najwygodniejsze opcje, sprawdź alternatywne tańsze połączenia, sprawdź ceny w różne dni (loty w nocy lub w dni robocze są często tańsze),
  • pociąg – poszukaj połączeń na stronach przewoźników lub na przeznaczonych do tego platformach (np. Interrail, Omio, Trainline), dokonaj wcześniejszej rezerwacji biletu, pamiętaj, że pociąg to najlepsze rozwiązanie na krótsze trasy za granicę,
  • samochód – oceń dystans do przejechania, zaplanuj ewentualny nocleg podczas podróży, pamiętaj o ubezpieczeniu OC (dowiedz się, czy nie będzie potrzebna Zielona Karta) i pomyśl o dodatkowej ochronie AC oraz assistance obejmującej kraje odwiedzone podczas podróży, sprawdź stan pojazdu przed wyruszeniem w trasę.
CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli na miejsce wypoczynku dotrzesz zbiorowym środkiem transportu, to możesz wypożyczyć pojazd. W cenie wynajmu znajdzie się również koszt ubezpieczenia samochodu w zależności od wybranego przez Ciebie wariantu.

Więcej przeczytasz w poradniku: Ubezpieczenie samochodu na wynajem – jaką ochronę otrzymasz?

Zakwaterowanie – jak znaleźć najlepszą ofertę?

W dobie internetu znalezienie miejsca noclegu podczas wakacyjnego wyjazdu jest zazwyczaj bardzo proste. Oto najważniejsze porady związane z wyborem zakwaterowania:

  • skorzystaj z porównywarki – na booking.com, Airbnb, Agoda czy Trivago znajdziesz wiele ofert noclegów w hotelach, apartamentach, hostelach, polach kempingowych czy prywatnych kwaterach,
  • sprawdź lokalizację – miejsce wybranego zakwaterowania ma znaczenie, np. pod względem łatwości dojazdu i parkingu, bliskości do interesujących Cię atrakcji turystycznych i miejsc planowanych aktywności (np. plaża, trasy narciarskie), czy dostępu do transportu publicznego,
  • przyjrzyj się ocenom i opiniom – warto poznać zdanie poprzednich klientów danego hotelu, hostelu czy apartamentu na temat jakości obsługi, oferowanego standardu i zgodności oferty z rzeczywistymi warunkami,
  • poszukaj rabatów i ofert specjalnych – sprawdź, czy wcześniejsza rezerwacja pobytu lub jego przedłużenie o 1-2 dni nie będzie się wiązać z jakąś zniżką, warto również rozważyć kontakt bezpośredni z hotelem czy osobą wynajmującą, by dowiedzieć się więcej o danej ofercie lub uzyskać korzystniejszą cenę.
UWAGA!

Jeśli Twoja podróż będzie miała również charakter zawodowy, to zwróć uwagę, czy w ofercie zakwaterowania jest informacja o fakturach (np. wystawiam faktury).

Plan podróży – co zobaczyć i gdzie zjeść?

Jeśli chcesz poznać atrakcje turystyczne w okolicach miejsca, do którego się wybierasz, to warto przejrzeć przewodniki czy blogi podróżnicze. Zwiedzanie na pewno ułatwi Ci również Google Maps, gdzie sprawdzisz m.in. odległości między interesującymi Cię punktami lub zwrócisz uwagę na miejsca, które wcześniej nie wpadły Ci w oko.

Przed wyjazdem za granicę warto również poszukać w internecie informacji, jakie specjały serwuje się w danym kraju. Na pewno bez problemu znajdziesz ciekawostki o narodowych daniach, przysmakach lokalnej kuchni, czy punktach gastronomicznych wartych odwiedzenia.

Samodzielna organizacja wyjazdu czy wycieczka z biurem podróży?

Wybór między biurem podróży a indywidualną organizacją podróży zależy przede wszystkim od Twoich preferencji. Część osób woli zlecić komuś zorganizowanie całego wyjazdu, niż samemu szukać noclegów, środków transportu czy atrakcji podczas wyjazdu.

Koszty i elastyczność – co bardziej się opłaca?

Zarówno samodzielna organizacja podróży, jak i wycieczka z biurem turystycznym mają swoje plusy i minusy. Na ogół jest to jednak wybór między elastycznością a wygodą, a nie ceną. Dlaczego?

Koszty w tym kontekście nie mają większego znaczenia, ponieważ można na własną rękę przygotować sobie bardzo tanią i bardzo drogą wycieczkę. Podobnie jest z biurem podróży – możesz kupić za grosze wypoczynek last minute lub wybrać najdroższą ofertę all-inclusive.

Osoby, które same planują wycieczkę, mogą swobodnie kształtować jej zakres i charakter, a ograniczają je tak naprawdę jedynie budżet i wyobraźnia. Z kolei biuro podróży pomyśli za Ciebie i zaproponuje profesjonalne doradztwo turystyczne, jednak weźmie za to prowizję.

Jeśli więc oczekujesz wyłącznie wygody oraz kompleksowych usług, to warto skorzystać z oferty biura podróży. Natomiast, gdy bardziej zależy Ci na przygodzie i dopasowaniu każdego aspektu wyjazdu indywidualnie do siebie i towarzyszy podróży, to zorganizuj sobie wakacje we własnym zakresie.

Bezpieczeństwo podróży – ubezpieczenie biura podróży a własna polisa turystyczna

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych organizator ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenia kosztów leczenia na rzecz podróżnych. Ustawa nie wskazuje minimalnych wymagań co do sumy ubezpieczenia i warunków ochrony, więc może zdarzyć się, że ochrona zawarta w cenie wyjazdu będzie ograniczona i na niskim poziomie.

Ekspert Mubi radzi:

Zazwyczaj biura podróży współpracują z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym. Klienci mogą zdecydować się na podstawową opcję ochrony lub dopłacić do bardziej rozbudowanej wersji polisy. Nadal jednak będą mieli ograniczony wybór. Dlatego własna polisa turystyczna to dobre rozwiązanie – możesz ją samodzielnie znaleźć w porównywarce ubezpieczeń i dopasować jej warunki konkretnie do swoich potrzeb.

W tym celu sprawdź nasz kalkulator ubezpieczenia turystycznego i porównaj oferty wielu ubezpieczycieli na raz. Pozwoli ci to na wybranie najbardziej dopasowanej oferty dla ciebie.

Komfort wyjazdu – jak uniknąć stresu?

Podatność na stres zależy od indywidualnych cech, więc dla jednej osoby będzie ważne zaplanowanie każdego aspektu podróży, a dla innej spontaniczny wyjazd bez planu okaże się wspaniałą przygodą, która w żaden sposób nie wzbudzi niepokoju czy lęku.

Jednak podstawą bezstresowego wyjazdu jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa poprzez choćby ogólne przygotowanie się do podróży, a także zabezpieczenie się na ewentualnie nieprzewidziane sytuacje – w tym pomocne będzie ubezpieczenie turystyczne.

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne podczas podróży na własną rękę?

Turystyczne ubezpieczenie to podstawa podczas zagranicznego wyjazdu! Dzięki niemu zapewnisz sobie bezpieczeństwo finansowe w razie nieszczęśliwego wypadku lub zachorowania, a także otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela w różnych sytuacjach.

Koszty leczenia za granicą

Najważniejszą kwestią związaną z ochroną własnych finansów podczas podróży za granicę są koszty leczenia. Gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub poważnego zachorowania, to bez polisy turystycznej będziesz musiał zapłacić za usługi medyczne w wielu krajach z własnej kieszeni. Jedynie na terenie Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii z EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) otrzymasz pomoc w ramach publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym państwie – pamiętaj jednak, że nie jest to jednoznaczne z darmowym leczeniem!

Natomiast ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia w prywatnych i publicznych placówkach medycznych. W ramach świadczeń ubezpieczyciel zapłaci nie tylko za hospitalizację, operacje i zabiegi, ale również konsultacje lekarskie, przepisane leki czy transport medyczny.

UWAGA!

Maksymalną wysokość wsparcia z ubezpieczenia kosztów leczenia określają suma ubezpieczenia i limity na niektóre świadczenia zapisane w OWU.

Ubezpieczenie od odwołanych lotów i opóźnień

Samolot nie zawsze odlatuje o czasie – czasami różne zdarzenia losowe sprawiają, że dochodzi do opóźnienia, a nawet odwołania lotu. Wprawdzie przepisy unijne nakładają na przewoźników lotniczych obowiązek pomocy podróżnym oraz wypłaty odszkodowania za odwołany lot i opóźniony lot, ale prawo to dotyczy lotów na terenie i z krajów UE, a także do krajów Wspólnoty (przewoźnik musi być unijny).

Natomiast na całym świecie pomocne może okazać się ubezpieczenie turystyczne. W ramach usług assistance możesz otrzymać m.in. przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu, a także pokrycie kosztów koniecznego noclegu, czy zakupu niezbędnego jedzenia, napojów i artykułów pierwszej potrzeby podczas długiego oczekiwania na lot (dotyczy to kosztów, których nie pokrywają linie lotnicze).

Ochrona bagażu i mienia osobistego

Trudno wyobrazić sobie indywidualną organizację podróży bez wzięcia ze sobą bagaży. Niestety, podczas wyjazdu zabrane ze sobą z domu rzeczy mogą ulec uszkodzeniu, zniszczeniu lub zostać skradzione. W razie takich sytuacji pomocne będzie turystyczne ubezpieczenie, które w pakiecie może zawierać ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Przedmiotem ochrony ubezpieczenia bagażu są nie tylko walizki, plecaki czy torby, ale również ubrania, rzeczy osobiste, a nawet wybrany sprzęt elektroniczny – choćby telefon komórkowy czy aparat fotograficzny. Pełną listę (obejmującą również przedmioty wyłączone spod ochrony) znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia turystycznego (OWU).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?

W Polsce wielu ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie turystyczne. Którą więc ofertę najlepiej wybrać? Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od indywidualny potrzeb, miejsca i celu wyjazdu.

Zakres ochrony – jakie ryzyka obejmuje polisa?

Bezwzględnie najważniejszym aspektem ubezpieczenia turystycznego (a tak naprawdę każdego ubezpieczenia) jest zakres ochrony. Wskazuje on zdarzenia, które są chronione w ramach ubezpieczenia. W przypadku polisy turystycznej na wyjazd za granicę zawsze będzie to:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • assistance.

Natomiast popularne dodatkowe ubezpieczenia to:

  • OC w życiu prywatnym,
  • NNW,
  • ochrona bagażu.
UWAGA!

Jeśli celem Twojego wyjazdu jest uprawianie sportu, to sprawdź, czy dana aktywność nie wymaga rozszerzenia ochrony!

Wyłączenia odpowiedzialności – czego ubezpieczenie nie pokrywa?

Równie istotną kwestią są wyłączenia odpowiedzialności, które wskazują na zdarzenia, które nie są objęte ochroną. W ogólnych warunkach ubezpieczenia najczęściej znajdziesz wyłączenia ogólne/generalne, które dotyczą wszystkich rodzajów ochrony (np. szkody wyrządzone umyślnie przez ubezpieczonego), a także wyłączenia szczegółowe przypisane do konkretnego ubezpieczenia (np. szkody w nieobjętych ochroną rodzajach bagażu).

Porównanie ofert – jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie?

Oferta dotycząca ubezpieczeń turystycznych jest bogata i zróżnicowana. W związku z tym warto byłoby porównać różne propozycje. Dzięki porównywarce ubezpieczeń możesz to zrobić w jednym miejscu, a przy okazji poznać szczegóły oferty. Pozwoli Ci to na wybranie propozycji dopasowanej do potrzeb i celu wyjazdu.

Poniżej znajdziesz przykład zestawienia ofert ubezpieczeń turystycznych dla jednej osoby, która szuka ochrony na 7-dniowy wyjazd do Francji. Jej celem jest zwiedzanie i wypoczynek. Pod uwagę zostały wzięte najtańsze propozycje od wybranych ubezpieczycieli.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony i sumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 125 370 zł,
NNW: 15 000 zł
27 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
32 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
33 zł
ColonnadeKL: 208 885 zł,
NNW: 20 888 zł,
OC: 417 770 zł,
Bagaż: 2 088 zł
37 zł
WienerKL: 167 108 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 104 442 zł
41 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł
45 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł
48 zł
ERGO HestiaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5 000 zł
68 zł
Obliczenia wykonano w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na własną rękę

Czy turystyczne ubezpieczenie jest konieczne podczas wyjazdu zorganizowanego we własnym zakresie?
Czy lepiej zdecydować się na indywidualną organizację podróży, czy wybrać ofertę biura podróży?
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zorganizowany samemu?
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!