Jak upał wpływa na kierowcę?

Klimatyzacja jest już obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. W tak upalne dni, jakie obserwujemy w ostatnim czasie w Polsce okazuje się nieoceniona. I to nie tylko dla komfortu podróżujących, ale przede wszystkim dla ich bezpieczeństwa. Okazuje się bowiem, że upały niekorzystnie wpływają na samopoczucie i kondycję kierowców, o czym informuje automobilklub ANWB z Holandii.

upał w samochodzie

Jaki wpływ na kierowcę mają wysokie temperatury w samochodzie?

W ostatnich latach upał latem mocno dają nam się we znaki. Temperatury w Polsce sięgają ponad 30 stopni Celsjusza. Takie ciepło na zewnątrz szybko przekłada się na aurę wewnątrz pojazdu. Samochody, które stoją zamknięte, zwłaszcza w słońcu, zamieniają się w istne puszki. W środku może być jeszcze cieplej niż na dworze. Bez odpowiedniej wymiany powietrza i schładzania go osoby podróżujące nagrzanym samochodem z pewnością odczują skutki takich temperatur. I chociaż wiele mówi się o zostawianiu osób i zwierząt w lecie w zamkniętym pojeździe, to równie wiele uwagi należy poświęcić wpływowi upałów na kierowcę, od którego zależy bezpieczeństwo na drodze.

Jak przestrzega holenderski automobilklub ANWB, wysokie temperatury powodują objawy podobne do tych pojawiających się po spożyciu alkoholu. Otępienie, opóźniona reakcja, osłabiona koncentracja mogą dotyczyć zarówno kierowcy prowadzącego pojazd, w którym panuje wysoka temperatura, jak i osoby pod wpływem alkoholu.

CZY WIESZ, ŻE …

Przebywanie w temperaturze 35 stopni Celsjusza powoduje, że kierowca czuje się i funkcjonuje jak osoba mająca w organizmie 0,5 promila alkoholu. Już w temperaturze 27 stopni Celsjusza kierowca odczuwa zmęczenie i spadek koncentracji.

Jak podają badania, w temperaturze 27 stopni Celsjusza ryzyko wypadku wzrasta o 11%, natomiast podczas jazdy przy 32 stopniach Celsjusza ryzyko jest dwukrotnie większe – wynosi 22%.

Problem ten dotyczy zarówno osób podróżujących w celach prywatnych, np. jadących na wakacje, jak i kierowców zawodowych. Kierowcy ciężarówki, którzy zwykle wypoczywają podczas przerw w kabinach, nie mają szansy odpowiednio się zregenerować, jeśli swoją pracę wykonują w upalny dzień. Zarówno w pojeździe, jak i na zewnątrz podczas postoju będzie zbyt ciepło, aby odpocząć przed dalszą jazdą.

O czym musi pamiętać zawodowy kierowca przed wyjazdem w trasę?

Zawodowy kierowca musi dobrze się przygotować przed każdym wyruszeniem w dalszą trasę. Zobacz, na co powinien zwrócić uwagę, zanim wyjedzie.

Czytaj dalej

Chociaż ubezpieczenie samochodu ciężarowego nie pozwoli wykluczyć ryzyka stłuczki spowodowanej spóźnioną reakcją kierowcy zmęczonego upałem, to z pewnością przyda się, jeśli trzeba będzie zrekompensować szkody wyrządzone innemu uczestnikowi kolizji lub naprawić samochód sprawcy wypadku. O ile ubezpieczenie OC kierowca z pewnością będzie posiadał, bo jest ono obowiązkowe, to na autocasco i inne dobrowolne polisy, jak assistance czy NNW, nie każdy się zdecyduje. Czy ich wykupienie jest bardzo kosztowne?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego i ubezpieczenie samochodu osobowego?

Sprawdźmy, ile kosztuje pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, AC, assistance i NNW) dla samochodu ciężarowego (na przykładzie Renault Kangoo III Express z silnikiem benzynowym o pojemności 1197 cm3 użytkowanego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej) i dla samochodu osobowego (na przykładzie Renault Clio z silnikiem benzynowym o pojemności 898 cm3 wykorzystywanego tylko w celach prywatnych). Kierowcą obu pojazdów niech będzie 37-letni wrocławianin z prawem jazdy od 2005 roku, który ma bezszkodową historię ubezpieczenia – pod uwagę wzięliśmy tylko pełne AC!

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczenia samochodu ciężarowegoCena ubezpieczenia samochodu osobowego
UNIQA1074 zł1014 zł
Trasti1155 zł1227 zł
Wiener 1287 zł1071 zł
LINK41419,58 zł1196,61 zł
Beesafe 1633,90 zł1267,02 zł
mtu24.pl 2090 zł1653 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi (27.02.2024).

Jaka jest optymalna temperatura do jazdy samochodem?

Dzięki klimatyzacji samochodowej temperaturę powietrza w pojeździe możemy obniżyć do przyjemnego dla nas poziomu. W trosce o nasze gardło i układ oddechowy nie powinniśmy ustawiać klimatyzacji na niższą temperaturę niż 6 stopni poniżej temperatury na zewnątrz. Badania podają jednak, że optymalna temperatura dla kierowcy podczas jazdy to 22 stopnie Celsjusza.

Jak radzić sobie z upałami podczas jazdy?

Wpływ wysokich temperatur na samopoczucie kierowcy można zminimalizować, pamiętając o kilku zasadach.

  • Przewietrzmy samochód przed podróżą. Jeśli w środku panuje zaduch i bardzo wysoka temperatura, zanim wsiądziemy do auta, warto otworzyć na kilka minut drzwi, tworząc przewiew. W ten sposób przynajmniej część powietrza wewnątrz zostanie wymieniona na świeże i nieco chłodniejsze.
  • Unikajmy jazdy między godziną 12:00 a 14:00, kiedy jest najcieplej. Jeśli istnieje możliwość zaplanowania podróży na godziny poranne lub wieczorne, warto to zrobić.
  • Jeździjmy wypoczęci. Jeśli wsiądziemy za kółko nie tylko w upalny dzień, ale także po nieprzespanej nocy (te też często serwują nam wysokie jak na porę nocną temperatury, zwłaszcza w maratonie temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza), zdolność koncentracji w naszym przypadku już z góry będzie obniżona.
  • Róbmy częste przerwy. Zatrzymanie się w cieniu nawet na kilka minut pozwoli nieco odpocząć i zregenerować siły.
  • Pijmy dużo wody zarówno przed podróżą, w jej trakcie, jak i po przejechaniu zamierzonego dystansu.
  • Jeśli to możliwe, włączmy klimatyzację lub otwórzmy okna w czasie jazdy. Pozwolą nieco obniżyć temperaturę w pojeździe, sprawiając, że podróż będzie przyjemniejsza i bardziej komfortowa.
Wakacyjny poradnik samochodowy

Jak zadbać o samochód przed wyjazdem wakacyjnym? O czym należy pamiętać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik wakacyjny w naszym artykule.

Czytaj dalej
jak poradzić sobie z upałami podczas jazdy

Jak rozważnie korzystać z klimatyzacji?

O klimatyzację należy zadbać jeszcze przed podróżą. Odpowiednie serwisowanie i oczyszczanie tego elementu wyposażenia pojazdu pozwoli zachować ją w dobrej kondycji i zminimalizować ryzyko zachorowania osób podróżujących samochodem. W układzie klimatyzacyjnym mogą zagnieżdżać się grzyby i drobnoustroje, które potem są przyczyną bólu gardła, przeziębień i infekcji układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest ozonowanie tego układu.

W czasie podróży, zwłaszcza w upalny dzień, korzystanie z klimatyzacji jest właściwie nieuniknione. Może kusić nas ustawienie temperatury na bardzo niską, aby szybko uzyskać zadowalający efekt. Tymczasem nie będzie to korzystne zarówno dla pojazdu, jak i dla podróżujących. Jak zatem korzystać z klimatyzacji podczas jazdy?

  • Po pierwsze, dajmy samochodowi najpierw trochę popracować i się rozgrzać zanim zacznie chłodzić powietrze wdmuchiwane do kabiny.
  • Po drugie, ustawmy temperaturę maksymalnie 6 stopni niższą niż ta na zewnątrz.
  • Po trzecie, stosujmy zasadę pięciu minut.
CZY WIESZ, ŻE …

Zasada pięciu minut polega na wyłączeniu klimatyzacji na pięć minut przed dojechaniem do celu i wyłączeniem silnika. Wyłączamy jedynie chłodzenie, ale nawiew zostawiamy. W ten sposób szok po wyjściu z pojazdu na gorąc będzie mniejszy, a samochód zdąży pozbyć się wilgoci zgromadzonej w układzie podczas schładzania powietrza. Dzięki temu kolejną podróż rozpoczniemy bez zaparowanych szyb, nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji i wdychania zgromadzonych w wilgotnym środowisku drobnoustrojów.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie o wpływ upału na kierowcę

Jakie są objawy przegrzania u kierowców?
Ile kosztuje pełne ubezpieczenie komunikacyjne samochodu osobowego i ciężarowego?
Na czym polega zasada pięciu minut w korzystaniu z klimatyzacji?
PODSUMOWANIE
  • Wysokie temperatury w pojeździe mogą niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie kierowcy: spowodować otępienie, zmniejszyć jego koncentrację, opóźnić reakcję, przyczynić się do wypadku.
  • W temperaturze 35°C kierowca funkcjonuje jak z 0,5 promila alkoholu w organizmie.
  • W takich temperaturach zawodowi kierowcy nie mają szansy odpocząć ani w kabinie pojazdu, ani na zewnątrz.
  • Ubezpieczenie komunikacyjne nie zapobiegnie kolizji, ale pozwoli usunąć straty nią spowodowane.
  • Pełne ubezpieczenie komunikacyjne składające się z OC, AC, assistance i NNW dla samochodu ciężarowego to koszt od 935 zł, a dla samochodu osobowego – od 850 zł.
  • Optymalna temperatura w pojeździe podczas jazdy to 22 stopnie Celsjusza.
  • Aby zminimalizować ryzyko kolizji z powodu negatywnego wpływu upału na kierowcę, warto przewietrzyć samochód przed podróżą, zaplanować jazdę rano lub wieczorem po wypoczynku, pić dużo wody, robić częste przerwy i używać klimatyzacji lub jechać z otwartymi oknami.
  • Warto korzystać z klimatyzacji rozważnie, np. włączając ją dopiero po przejechaniu kilku kilometrów, ustawiając niezbyt niską temperaturę w stosunku do tej na zewnątrz i wyłączając chłodzenie na pięć minut przed dotarciem do celu podróży.
Źródła:
  • https://motoryzacja.interia.pl/motofani/waga-ciezka/news-uwaga-kierowcy-upalem-mozna-sie-upic-jak-alkoholem,nId,6170437#iwa_source=newsfeed_html
  • https://40ton.net/upal-w-kabinie-jest-porownywalny-z-piciem-alkoholu-35-stopni-to-jak-05-promila/
  • http://ojs.inw-spatium.pl/index.php/Autobusy/article/view/477/441
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC