5 najciekawszych miejsc na spędzenie Halloween – gdzie się udać?

Każda okazja jest dobra do świętowania i zabawy. Halloween to najpopularniejsza uroczystość na całym świecie. Obchodzi ją większość ludzkości, ale zwyczaje mogą się różnić, w zależności od kraju. Możesz więc spędzić ten czas w ciekawym miejscu, poznać inne obyczaje i rytuały. Gdzie udać się na Halloween?

halloween

Zastanawiasz się, gdzie obchodzić święto duchów? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się. Zaplanuj z nami swój wymarzony wyjazd na Halloween!

Czym jest Halloween?

Halloween to rodzaj obrzędu, który dotyczy święta zmarłych. Obchodzi się go zwykle nocą 31 października, czyli dzień przed uroczystością pod nazwą Wszystkich Świętych, która występuje w Polsce. 

Polacy zaczęli praktykować ten zwyczaj dopiero w latach 90. XX wieku. Występuje on w krajach na całym świecie. Polega na organizowaniu różnego rodzaju maskarad i przebieranych imprez. 

Zwyczaj związany z obchodzeniem Halloween zwykle kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak tego święta nie zapoczątkowano w Ameryce. Kulturoznawcy uważają, że Halloween obchodzono już ponad 2 tysiące lat temu we Francji, Anglii, Szkocji, Irlandii i Walii. Był to wtedy tak zwany Samhain – jedno z najważniejszych świąt w kulturze celtyckiej. W październiku i listopadzie tamtejsza ludność celebrowała przejście do nowego roku i przywitanie zimy. Wierzono wówczas, że świat rzeczywisty i nadprzyrodzony łączą się, a duchy wracając na ziemię i chcą się ożywić. Celtowie spędzali zatem noc na dworze, przy ognisku, zakładając maski, które miały odstraszyć demony. Stąd wziął się zwyczaj przebierania na Halloween.

Jak obchodzi się Halloween?

Halloween kojarzy się przede wszystkim z ubieraniem się w różnego rodzaju kostiumy. Przybierają one różną formę. Niektórzy upodabniają się do mrocznych postaci. Inni wybierają kostiumy bardziej humorystyczne. Ich wspólną cechą jest to, że są bardzo realistyczne. Zwykle przebrania wzorowane są na wampirach, wiedźmach, czarownicach, duchach, klaunach czy innych strasznych postaciach z filmów.

Kolejny charakterystyczny element, który związany jest z obchodzeniem Halloween, to chodzenie po domach. Dzieci przebrane za różne postacie odwiedzają sąsiadów, głosząc hasło cukierek albo psikus. Wówczas otrzymują słodki poczęstunek.

Halloween to także przystrojone domy. Popularne jest wystawianie wykrojonych dyń, lampionów, świeczników, wiszących lalek przedstawiających duchy czy wiedźmy, pająków oraz szkieletów. Zainteresowaniem cieszy się wszystko to, co straszne i upiorne.

Gdzie warto pojechać na Halloween?

Salem w USA

Salem to miasteczko, które zasłynęło po procesach czarownic. Miały one miejsce w 1692 roku. Osądzono i skazano tu wówczas 26 osób za bycie czarownicami. Jest to jedyne miasto w Ameryce, które tak hucznie i intensywnie obchodzi Halloween. Świętowanie trwa tu przez cały miesiąc. Odbywają się przebierane imprezy czy jarmarki, a 31 października rusza nocna parada duchów i bal wiedźm. Przystrojone ulice, domy czy ogrody, ludzie przebrani za różne postacie, przedstawione miejsca zbrodni, strachy czające się za rogiem. To wszystko wygląda bardzo realistycznie. Mieszkańcy mocno celebrują to święto, przykładając się i strojąc w stylu Halloween wszystko dookoła.

Meksyk

Halloween obchodzone w Meksyku wygląda nieco inaczej i niewiele ma wspólnego z tym, co dzieje się w innych krajach. Uroczystość ta nosi nazwę Día de Muertos, czyli święto zmarłych. Obchodzi się ją 1 i 2 listopada. Meksykanie uważają, że życie i śmierć są ze sobą nierozerwalne. Pogrzeb nie jest dla nich zatem czasem smutku i żałoby. Wierzą oni, że 31 października dusze zmarłych dzieci schodzą na ziemię, łącząc się ze swoimi rodzinami 1 listopada. Dusze dorosłych przychodzą do ludzi z kolei 2 listopada. 

Podczas tego święta Meksykanie ustawiają w swoich domach ołtarze bliskich, stroją je świecami, kwiatami i ulubionymi posiłkami zmarłych. Nie zamykają swoich domów, bo wierzą, że w każdej chwili może pojawić się dusza zmarłej osoby. Pieką słodki chleb zwany pan de muerto, piją tequilę i celebrują to święto na wystrojonych kwiatami i świecami cmentarzach, przy grobach bliskich im osób, słuchając muzyki i organizując pikniki. Gdzieniegdzie na ulicach miast organizowane są parady. Można także spotkać ludzi przebranych za pierwszą damę Meksyku – La Calavera Catrina, która symbolizuje śmierć. Kostium składa się ze szkieletu, sukni i kapelusza z piórami. 

Disneyland

W paryskim Disneylandzie co roku od połowy października do połowy listopada obchodzi się Halloween. Różnego rodzaju dekoracje witają gości już od bramy wejściowej. Dynie, lampiony, tajemnicze i przerażające krzyki wydobywające się z budynków, unoszący się dym, wiszące kościotrupy czy poprzebierane postacie to charakterystyczne elementy Disneylandu podczas Halloween. Obsługa całego kompleksu przebrana jest za wiedźmy, czarownice czy duchy. Nawet posiłki serwowane są w mrocznym stylu, np. Hot-Dog zmienia swą nazwę na Krwawy Hot-Dog. Organizowane jest także Disney’s Halloween Party, czyli impreza, na którą goście mogą założyć własny kostium.

Transylwania

Ciekawym kierunkiem na spędzenie Halloween jest Rumunia, a dokładnie Transylwania. Region ten słynie z monumentalnych zamków. W jednym z nich mieszkał najsłynniejszy wampir na świecie, czyli Drakula. Co roku w Zamku Drakuli organizowana jest tematyczna impreza na Halloween, na którą uczestnicy muszą założyć stosowne przebrania. Właściciel najlepszego i najstraszniejszego kostiumu otrzymuje nagrodę. 

Zamek Drakuli jest otwarty dla turystów, więc można go zwiedzać z przewodnikiem. Jego atrakcją są mroczne lochy, kręte i tajemnicze korytarze, a także Magic Time Tunnel, czyli stara studnia. Jest to interaktywna atrakcja z bogatym oświetleniem i efektami dźwiękowymi.

Nowy Orlean

To tutaj odbywa się drugie najsłynniejsze Halloween w USA, zaraz po uroczystościach organizowanych w Salem. Nowy Orlean uznawany jest za jedno z najbardziej nawiedzonych miast w USA. W okresie Halloween usługi wróżek czy sklepy ezoteryczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Odbywają się tu tajemnicze rytuały, przedstawienia z użyciem magii czy festiwale. Legenda mówi o tym, że bram miasta pilnują duchy. Ten kto chce w nim pozostać, musi udać się z nimi w podróż. Charakterystycznym elementem Halloween są mroczne przebrania i strojenie domów.

Jak zabezpieczyć się na wyjazd podczas Halloween?

Jeśli wyruszasz w podróż za granicę, aby świętować Halloween, wykup ubezpieczenie turystyczne. Gwarantuje ono pomoc związaną z pokryciem kosztów leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji, akcji ratunkowej i poszukiwawczej czy transportu medycznego do Polski. Cena takiej polisy zależy od kierunku i okresu wyjazdu, a także rodzaju ochrony.

Przyjrzyjmy się ofertom na przykładzie 28-letniej Joanny. Chce ona wyruszyć w 10-dniową podróż, aby świętować Halloween. Zastanawia się nad USA, Meksykiem, Francją i Rumunią. Ile zapłaci za polisę, w której skład wchodzi ochrona dotycząca kosztów leczenia, NNW i OC?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
do USA: 153,09 zł
do Meksyku: 127,68 zł
do Francji: 88,97 zł
do Rumunii: 88,97 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
do USA: 156 zł,
do Meksyku: 156 zł,
do Francji: 102 zł,
do Rumunii: 102 zł
UNIQAKL: 2 500 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 000 000 zł
do USA: 240 zł,
do Meksyku: 240 zł,
do Francji: 163 zł,
do Rumunii: 163 zł
AXA PartnersKL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 500 000 zł
do USA: 284,69 zł
do Meksyku: 237,16 zł
do Francji: 143,85 zł
do Rumunii: 143,85 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, gdzie spędzić Halloween

Co to jest Halloween?
Ile trwa Halloween?
Czy Halloween wszędzie wygląda tak samo?
PODSUMOWANIE
  • Halloween obchodzi się w nocy 31 października.
  • Polacy zaczęli obchodzić Halloween w latach 90. XX wieku.
  • Halloween polega na organizowaniu różnego rodzaju przebieranych imprez, festiwali czy maskarad. Panuje wówczas mroczny klimat. Ludzie zakładają kostiumy, które przedstawiają wiedźmy, duchy czy szkielety oraz zdobią swoje domy dyniami, świecami czy pajęczynami.
  • Charakterystycznym elementem Halloween jest chodzenie po domach i głoszenie hasła cukierek albo psikus, za co dzieci otrzymują słodycze.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!