Wyjazd na narty z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Rodzice zawsze chcą zainteresować dzieci swoimi pasjami. W przypadku narciarstwa sprawa jest o tyle utrudniona, że nie można ot tak pojechać sobie na stok z malcem. Jak się do takiego wyjazdu przygotować? W jakim wieku powinno być dziecko? Kto nauczy malca jeździć na nartach? Podpowiadamy!

Pierwszy wyjazd z dzieckiem na narty – ile pociecha powinna mieć lat?

Minimalny wiek dziecka, w którym może ono swobodnie uczyć się jeździć na nartach, jest sprawą dyskusyjną. Niektórzy wskazują nawet wiek 2 czy 3 lata, inni twierdzą, że 4 i 5-latki poradzą sobie na stoku, a jeszcze inni uważają, iż dziecko powinno mieć co najmniej 6 czy 7 lat. Skąd biorą się te rozbieżności?

Przede wszystkim wiek, w którym dziecko może rozpocząć przygodę z nartami, zależy od jego stopnia rozwoju. Przyjmuje się, że dzieci w wieku 6-7 lat mają już na tyle ukształtowane stawy i silne mięśnie, by mogły bez większego ryzyka obciążać nogi butami narciarskimi i nartami.

Część rodziców chwali się na forach, że ich dziecko zaczęło jeździć na nartach w 3. roku życia, a nawet w drugim. Oczywiście tak wczesny wiek nie oznacza od razu problemów ze zdrowiem malucha. Jednak bezpieczniej, a na pewno efektywniej, gdy dziecko rozpocznie naukę jazdy na nartach trochę później. Dlaczego? Nieco starsze dziecko szybciej będzie się uczyć, lepiej zrozumie polecenia instruktora czy rodzica, a także może być bardziej skoncentrowane na zadaniach.

Pamiętajmy także, że wskazanie konkretnego wieku zalecanego na rozpoczęcie przygody z nartami jest o tyle trudne, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dodatkowo ten rozwój jest bardzo szybki, więc malec urodzony w styczniu będzie na zupełnie innym poziomie rozwoju psychofizycznym niż ten z grudnia, choć formalnie o obu można powiedzieć, że są z tego samego rocznika.

Czym powinni więc kierować się rodzice, podejmując decyzji o rozpoczęcie nauki jazdy na nartach przez dziecko? Najważniejsze to nie rodzić tego na siłę. Najlepsze jest podejście zdroworozsądkowe. Jeśli dziecko nie będzie chciało się uczyć, to warto odłożyć naukę na kolejny sezon, by nie zniechęcić malucha do sportu – w końcu narciarstwo ma być zabawą, a nie przymusem.

Fizyczne przygotowanie dziecka do jazdy na nartach – czy jest konieczne?

W tym przypadku sprawa zależy od aktywności dziecka na co dzień. Jeśli często się rusza, dużo biega, uprawia jakieś sporty, bawi się w ogrodzie czy na placach zabaw, to na pewno jego koordynacja ruchowa oraz przygotowanie mięśni i stawów będzie pozwalać na naukę jazdy na nartach bez szczególnych przygotowań.

Zupełnie inaczej będzie wyglądać sytuacja dziecka, które większość czasu spędza przed komputerem lub telewizorem. W takiej sytuacji rodzice powinni “rozruszać” pociechę przed wyjazdem na stok narciarski. Już miesiąc, a najlepiej kilka miesięcy wcześniej, warto zacząć wykonywać z dzieckiem ćwiczenia w domu – przysiady, podskoki, pajacyki.

Dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na jakieś zajęcia sportowe. Będą one nie tylko dobrym przygotowaniem do wyjazdu na narty, ale także wpłyną korzystnie na rozwój dziecka oraz mogą być początkiem sportowej pasji na całe życie. 

Strój, narty i akcesoria dla dziecka – podstawowe rady

Sprzęt narciarski i odpowiedni strój na stok mogą sporo kosztować. W przypadku najmłodszych narciarzy pojawia się problem, który nie dotyczy tych dorosłych. Dzieci szybko rosną, więc ubranie, buty i cały sprzęt trzeba będzie najprawdopodobniej wymienić w kolejny sezonie lub roku. Jakie jest na to rozwiązanie?

Przede wszystkim można kupić używany sprzęt narciarski czy kombinezon, na którymś z popularnych serwisów. Oczywiście kask koniecznie powinien być nowy, ponieważ nie możemy być pewni, że nie został on uszkodzony i nie będzie w 100% chronił naszego dziecka. Podobnie buty lepiej kupić nowe i dobrać do kształtu stopy pociechy.

Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Rodzice, którzy mają warunki na przewożenie sprzętu, mogą skorzystać z wypożyczalni w pobliżu miejsca zamieszkania, a nie w ośrodku narciarskim – na pewno wyjdzie taniej!

Na wyjazd narciarski dziecka potrzebny będzie następujący sprzęt narciarski:

 • narty – dopasowane do wzrostu, dla początkujących;
 • wiązania – warto wybrać regulowane do wielkości buta, ustawić odpowiednio do wagi dziecka;
 • buty – odpowiedni rozmiar;
 • kask – nowy daje gwarancje, że nie jest uszkodzony;
 • gogle – z filtrem UV, gdyż śnieg odbija promienie słoneczne;
 • kijki – długość dopasowana do wzrostu dziecka.

Ubrania dla dziecka na stok narciarski:

 • kombinezon narciarski – do wyboru jednoczęściowy lub dwuczęściowy (oba mają zalety i wady);
 • bielizna termiczna – odprowadza wilgoć ze skóry na zewnątrz, więc dziecku nie będzie zimno, gdy się spoci podczas jazdy na nartach;
 • rękawice – ocieplane i dedykowane uprawianiu sportów zimowych;
 • czapka – gdy dziecko ściągnie kask.

Dobrym rozwiązaniem jest także kupno cienkiej czapki lub kominiarki pod kask. 

Nauka jazdy na nartach – instruktor czy rodzice?

Jeśli dziecko wyjeżdża na narty po raz pierwszy, to rodzice stają przed poważnym dylematem – samemu zabrać się za naukę jazdy, zapisać dziecko na zajęcia grupowe czy opłacić indywidualnego instruktora. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Samodzielna nauka dziecka jazdy na nartach wymaga nie tylko kompetencji, ale także odpowiedniego podejścia. Na pewno nie każdy rodzic potrafi być cierpliwy i dobrze przekazać wiedzę. Do tego może nauczyć dziecka złej techniki jazdy. Maluchowi łatwiej jest marudzić rodzicom niż obcej osobie, która prowadzi zajęcia. Z kolei plusem takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy. Samodzielną naukę poleca się rodzicom, którzy mają duże doświadczenie w jeździe na nartach, a do tego potrafię przekazywać wiedzę.

Zajęcia w grupach, czyli szkółka narciarska, może być świetną zabawą dla dziecka. Wspólna nauka jazdy na nartach na pewno będzie angażującą rywalizacją. Z drugiej strony jeden instruktor musi jednocześnie koncentrować się na wielu dzieciach, co wydłuża proces nauki. Szkółka jest jednak dobrym pomysłem, gdy dziecko pierwszy raz zakłada narty.Indywidualny instruktor to najszybszy, ale jednocześnie najdroższy, sposób na naukę jazdy na nartach. Na pewno warto się na tę opcję zdecydować, gdy dziecku nie radzi na stoku i potrzebuje więcej uwagi lub korekty błędnej techniki.

Wyjazd na narty z dzieckiem – gdzie pojechać?

Kolejnym wyborem, którego muszą dokonać rodzice, jest miejsce wyjazdu na narty z dzieckiem. Jeśli będzie to pierwsza przygoda malucha ze stokiem, to lepiej zdecydować się na jeden z polskich ośrodków narciarskich. Dlaczego?

W Polsce rodzice będą mogli zapisać dziecko do szkółki, w której instruktor mówi po polsku, więc nie będzie bariery językowej, więc dziecko łatwiej zrozumie polecenia i uwagi, co przyspieszy proces nauki jazdy na nartach. Oczywiście w popularnych alpejskich ośrodkach narciarskich również można znaleźć instruktora, który mówi po polsku. Pamiętajmy jednak, że lekcje za granicą będą droższe.

Jeśli dziecko ma już doświadczenie i umie jeździć na nartach, to wyjazd za granicę na narty będzie świetnym pomysłem. W końcu to w Alpach jest najwięcej ośrodków narciarskich, które mają bogatą ofertę – w tym wiele tras o łatwym poziomie trudności.

Ubezpieczenie narciarskie dla całej rodziny – bez niego ani rusz!

Wyjazd na narty w góry z dzieckiem zawsze warto, a nawet powinno się, ubezpieczyć. Nie trzeba kupować osobnych polis dla każdego członka rodziny, lecz można wybrać ubezpieczenie turystyczne dla wszystkich osób naraz. Część rodziców może zastanawiać się nad sensem jego kupowania, gdy dziecko ma ubezpieczenie szkolne. Czy słusznie?

Nie, ponieważ ubezpieczenie szkolne to NNW, które gwarantuje wypłatę świadczeń w przypadku uszczerbku na zdrowiu dziecka. Natomiast ubezpieczenie turystyczne zawiera o wiele szerszą ochroną, w tym także NNW. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na narty z dzieckiem?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – to podstawa ubezpieczenia turystycznego podczas zagranicznego wyjazdu na narty. Dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia w szpitalu, ambulatoryjnego i stomatologicznego (również w prywatnych placówkach). Jest ono szczególnie ważne w krajach, w których nie należą do systemu EKUZ. Wtedy należy wybrać opcję z jak najwyższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.
 • Assistance medyczne – często łączone  z ubezpieczeniem kosztów leczenia. Zapewnia wsparcie ubezpieczyciela w przypadku akcji ratowniczej, transportu medycznego, transportu do domu czy nieplanowanego przedłużenia pobytu.
 • NNW – zapewnia odszkodowanie, gdy rodzicom lub dzieciom zdarzy się nieszczęśliwy wypadek podczas wyjazdu na narty. Wysokość przyznanego świadczenia zależy między innymi od sumy ubezpieczenia i rodzaju uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciele przejmie na siebie odpowiedzialność za szkody spowodowane przez ubezpieczonych. Na przykład, gdy dojdzie do wypadku na stoku.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – oferowane razem lub osobno zależnie od ubezpieczyciela. Zapewnia odszkodowania, gdy dojdzie do uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży przedmiotów ochrony.
UWAGA!

Wybierając ubezpieczenie na narty, trzeba rozszerzyć ochronę o amatorskie uprawianie sportów. W kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi zrobisz to w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zaznaczysz w celu podróży opcję “Narty, snowboard”!

pierwszy wyjazd na narty z dzieckiem - jak się przygotować

Ubezpieczenie na narty z dzieckiem – ile kosztuje ochrona dla rodziny?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie na wyjazd na narty zapłaci 3-osobowa rodzina. W jej skład wchodzą 34-letni rodzice i 5-letni syn. Wybierają się na tydzień na narty do Austrii. Wybraliśmy oferty, które zawierają także OC w życiu prywatnym, NNW oraz oczywiście rozszerzenie o uprawianie sportów, czyli narciarstwa i snowboardu.

UbezpieczycielWarunki ochronyCena ubezpieczenia na narty z dzieckiem
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
OC – 250 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3 000 zł;
Ochrona COVID
161 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 10 000 zł;
OC – 50 000 zł;
Ochrona COVID
275 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC – 50 000 zł;
Ochrona COVID
294 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczenia turystycznego Mubi [03.10.2022].

Ubezpieczenie na narty z dzieckiem, które zawiera koszty leczenia, NNW i OC, można kupić już od 161 zł, czyli nieco ponad 50 zł za jedną osobę. Pamiętajmy, że to ubezpieczyciele oferują różne pakiety ubezpieczenia turystycznego, które mają mniejsze lub większe sumy ubezpieczeń oraz zakresy ochrony. 

Zawsze warto przeprowadzić samemu oferty w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi, by wybrać ochronę najlepiej dopasowaną do własnych oczekiwań.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty z dzieckiem

W jakim wieku można zabrać dziecko na narty?

To zależy od rozwoju dziecka. Niektórzy zabierają swoje pociechy w wieku 3 czy 4 lat. Inni zalecają, by poczekać, aż dziecko skończy 6 czy 7 lat, ponieważ wtedy ma już wystarczająco silne mięśnie i ukształtowane stawy. Oczywiście nie można podać jednego określonego wieku, gdyż rozwój dziecka jest sprawą indywidualną.

Czy mogę kupić ubezpieczenie turystyczne od razu dla całej rodziny?

Tak. W kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi możesz kupić ubezpieczenie dla całej rodziny. Wystarczy, że wpiszesz liczbę osób oraz podasz ich wiek.

Strój narciarski dla dziecka jest drogi. Co robić?

Dzieci szybko rosną, więc rodzice sprzedają na popularnych serwisach używane przez sezon czy dwa stroje narciarskie dla dzieci. Kask zawsze warto kupić nowy, ponieważ czasami nie widać na nim uszkodzeń, a już nie zapewnia 100% ochrony, coś jak z fotelikiem dziecięcym (po uszkodzeniu należy kupić nowy).

PODSUMOWANIE
 • Rodzice zabierają na stok nawet kilkuletnie dzieci, choć najlepiej by miały one około 6-7 lat.
 • Jeśli dziecko nie jest aktywne na co dzień i nie uprawia sportów, to należy je przygotować fizycznie na wyjazd (choćby domowe ćwiczenia).
 • Narty i strój dziecka powinien być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka.
 • Zapisanie dziecka do szkółki lub wynajęcie prywatnego instruktora to dobry pomysł na szybką naukę jazdy na nartach.
 • Na pierwszy wyjazd na narty warto wybrać ośrodek narciarski w Polsce.
 • Przy wyborze ubezpieczenia na narty trzeba zwrócić uwagę na sumy ubezpieczeń oraz zakres ochrony.
 • Ubezpieczenie turystyczne można od razu kupić dla całej rodziny.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!