Wymiana licznika kilometrów – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

W Twoim samochodzie zepsuł się licznik? Oczywiście możesz go wymienić, ale uważaj – z taką operacją wiążą się dodatkowe obowiązki, których niespełnienie może sprowadzić na Ciebie poważne problemy! Co trzeba zrobić, by wymiana drogomierza była zgodna z prawem?

wymiana licznika w samochodzie

Wymiana licznika w samochodzie – czy to możliwe?

Licznik przebiegu lub licznik kilometrów, jak zwykło się potocznie nazywać drogomierz, to nierozłączna część każdego samochodu i podstawowe narzędzie służące do kontroli jego pracy. Istotne o tyle, że jego wskazania interesują nie tylko samego właściciela pojazdu – mają one wszak kluczowy wpływ na cenę pojazdu, a przez to są objęte ochroną prawną. Z czym się to wiąże?

Przede wszystkim z faktem, że wymiany licznika nie można przeprowadzić ot tak, jak w przypadku każdej innej części. Po pierwsze, istnieją przepisy, które dokładnie określają okoliczności, w jakich zmiana drogomierza jest możliwa. Po drugie, po jej dokonaniu nowy licznik należy zalegalizować. Ale po kolei.

Wymiana licznika – kiedy można to zrobić?

O tym, kiedy właściciel samochodu może dokonać wymiany licznika w swoim pojeździe, mówią znowelizowane na początku 2020 roku przepisy Kodeksu drogowego.

Wymiana drogomierza jest dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Wymiana drogomierza może nastąpić tylko na drogomierz sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu.

Art. 81a ustawy Prawo o ruchu drogowym

Innymi słowy, wymienić licznik możesz wyłącznie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a więc w razie jego zepsucia lub wymiany związanej z nim na stałe części. Niedopuszczalne jest zatem wymienianie całego licznika, np. gdy przepali się oświetlająca go żarówka, bo ta jest wymienialną częścią podzespołu. Oczywiście nowy sprawny licznik musi być zgodny z typem (modelem) Twojego samochodu.

Jak zalegalizować wymieniony licznik?

Sama wymiana licznika od strony technicznej, o ile nie jest związana z poważniejszymi uszkodzeniami samochodu, nie powinna stanowić wielkiego problemu. Należy jednak pamiętać, że na niej obowiązki kierowcy się nie kończą. Po zamontowaniu nowego licznika kilometrów trzeba go bowiem zalegalizować, a do tego konieczna będzie wizyta na stacji kontroli pojazdów.

Na zgłoszenie faktu wymiany licznika właściciel pojazdu ma 14 dni od wymiany urządzenia. W tym czasie kierowca powinien stawić się na stacji kontroli, gdzie diagnosta:

 • zidentyfikuje samochód w Centralnej Ewidencji Pojazdów,
 • wzrokowo sprawdzi licznik,
 • ustali jego wskazania,
 • porówna ten odczyt z dostępną historią i oświadczeniem właściciela auta,
 • wprowadzi nowe dane do CEP,
 • wyda zaświadczenie z wynikiem odczytu.

Kierowca zgłaszający się na stację kontroli musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, a także oświadczenie o wymianie licznika kilometrów. Jego wzór znajdziesz np. na stronie Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, ale możesz go także wypełnić na miejscu podczas kontroli. W oświadczeniu trzeba zawrzeć:

 • dane właściciela pojazdu (imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania);
 • dane identyfikujące pojazdu (marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny);
 • przyczynę i datę wymiany drogomierza;
 • miejsce złożenia oświadczenia (miejscowość, nazwa i numer stacji kontroli pojazdów);
 • klauzulę potwierdzającą świadomość odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
UWAGA!

Zgłaszając się na stację kontroli w celu odczytu wskazania nowego licznika kilometrów, nie musisz mieć przy sobie starego licznika.

Opłata za odczyt drogomierza i wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosi 50 zł (od 1 lipca 2023 znikła opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł). Po jej dokonaniu otrzymasz zaświadczenie z wynikiem odczytu, a wprowadzenie danych do CEP możesz skontrolować za pomocą Historii Pojazdu.

Przekręcanie licznika to przestępstwo!

No dobrze, ale właściwie po co ten cały proces legalizacji? Przecież diagnosta na stacji kontroli pojazdów nie sprawdza ani przyczyny wymiany licznika, ani nawet faktu, czy w ogóle do niej doszło! To prawda, ale nie takie jest jego zadanie. On ma jedynie dokonać odczytu i wpisać dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeżeli natomiast te nie będą się zgadzać ze stanem faktycznym, kierowca może mieć kłopoty.

Przeczytaj też: CEPiK – co można tam sprawdzić?

Wszystko to na podstawie zmian w przepisach, do których doszło w 2019 roku, gdy w Kodeksie karnym pojawiło się nowe przestępstwo dotyczące ingerencji we wskazania drogomierza.

Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 306a § 1 Kodeksu karnego

Co to oznacza w praktyce? Od stycznia 2020 roku policja podczas kontroli drogowych ma obowiązek spisania przebiegu samochodu oraz porównania go z danymi z bazy CEPiK. W razie wykrycia nieprawidłowości, kierowca będzie odpowiadał właśnie z cytowanego art. 306a Kodeksu karnego, co jednak nie oznacza jeszcze, że zostanie skazany za przestępstwo.

Pamiętaj, że samo posiadanie auta z przekręconym licznikiem nie jest przestępstwem! W razie zatrzymania przez policję i wykrycia rozbieżności w stanie licznika zostanie wszczęte dochodzenie, jednak w gruncie rzeczy ustalenie odpowiedzialności jest w takim przypadku bardzo trudne – cofnięcie licznika musi bowiem zostać udowodnione konkretnej osobie. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja będzie bardzo nieprzyjemna dla kierowcy, który z nieuczciwym procederem może nie mieć nic wspólnego i sam być ofiarą nieuczciwego sprzedawcy.

UWAGA!

Jeżeli wykryjesz, że Twoje auto ma cofnięty licznik, możesz zgłosić popełnienie przestępstwa. Nie wolno Ci natomiast próbować zmienić wskazań licznika – sam wówczas popełniłbyś przestępstwo. Dodatkowo, gdybyś chciał sprzedać taki samochód i nie poinformował nabywcy o sfałszowanym przebiegu, odpowiesz za oszustwo.

Czy można wykryć cofnięty licznik przed zakupem auta?

Wprowadzenie przepisów o legalizacji wymiany drogomierzy okazało się o tyle pomocne, że choć nie ukróciły one samego procederu cofania liczników, mogą stanowić swego rodzaju wskazówkę dla kierowców przy zakupie używanych samochodów.

Trzeba bowiem pamiętać, że konieczność wymiany licznika w aucie występuje w gruncie rzeczy bardzo rzadko. Jeżeli więc spotkasz się z wystawionym na sprzedaż samochodem, który ma wymieniony licznik, powinno Cię to od razu skłonić do większej czujności i przyjrzenia się ofercie uważniej. Jak to zrobić?

Oczywiście najlepiej byłoby skorzystać z pomocy fachowca, który w profesjonalny sposób oceni stan samochodu przed zakupem. To jednak trudno dostępne rozwiązanie, dlatego kierowcom pozostaje sprawdzenie historii pojazdu, czy to na stronie historiapojazdu.gov.pl, czy za pomocą jednego z serwisów oferujących płatne raporty.

Przebieg samochodu a cena OC

Poprawne wskazania licznika kilometrów mają znaczenie nie tylko z powodów prawnych i handlowych. Są one istotne również z punktu widzenia ubezpieczycieli, którzy uwzględniają przebieg wśród czynników mających wpływ na cenę polisy. Wybierając ubezpieczenie OC, trzeba więc podać, ile kilometrów ma samochód na liczniku, co będzie miało wpływ na naszą składkę. Jaki?

Najlepiej widać to na podstawie statystyk porównywarki Mubi. Średnie ceny OC z uwagi na wskazany przebieg samochodu w marcu 2024 roku wyglądały bowiem następująco:

Średni przebiegŚrednia cena OC
Do 50 tys. km624 zł
51-100 tys. km654 zł
101-150 tys.km709 zł
151-200 tys. km764 zł
201-250 tys. km782 zł
Powyżej 250 tys. km799 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (marzec 2024).

Jak widać, różnice są znaczące. Kierowcy mający na liczniku najwięcej przejechanych kilometrów zapłacą nawet ponad 150 zł więcej od tych z samochodami z najniższym przebiegiem. A jak to wygląda na przykładzie konkretnego kierowcy? Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie zapłaci 49-letni mężczyzna z Jeleniej Góry (prawo jazdy od 1992 roku, brak szkód), który jeździ Volkswagenem Sharan z 2011 roku (benzyna, pojemność silnika: 1984 cm3). W obliczeniach uwzględniono najniższe ceny OC dla różnych przebiegów.

Przebieg samochoduFirma ubezpieczeniowaCena OC
45 tys. kmTrasti607 zł
90 tys. kmTrasti607 zł
140 tys.kmTrasti607 zł
180 tys. kmTrasti607 zł
230 tys.kmTrasti607 zł
300 tys. kmTrasti607 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (05.04.2024).

Okazuje się, że w każdym przypadku najtańsza oferta była identyczna i zawierała pakiet OC i Assistance za 607 zł od firmy Trasti. Wynika z tego, że przebieg nie zawsze ma kluczowe znaczenie dla wysokości składki ubezpieczeniowej – zależy to od polityki danego towarzystwa. Tym lepszym rozwiązaniem jest więc korzystanie z kalkulatora OC AC na mubi.pl, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że nie przegapisz najlepszej oferty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wymianę licznika kilometrów

Czy mogę wymienić licznik, kiedy chcę?
Ile mam czasu na zgłoszenie wymiany licznika?
PODSUMOWANIE
 • Wymiana licznika (drogomierza) w samochodzie jest dopuszczalna tylko w razie jego awarii lub konieczności wymiany elementu, z którym licznik jest nierozerwalnie związany.
 • Po wymianie licznika należy zalegalizować nowy przebieg na stacji kontroli pojazdów w ciągu 14 dni od wymiany. Zgłaszając się do legalizacji, musisz wypełnić oświadczenie o wymianie drogomierza.
 • Diagnosta podczas legalizacji odczytuje stan licznika, wprowadza go do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i wypisuje zaświadczenie. Koszt legalizacji to 50 zł.
 • Jakakolwiek niedozwolona przepisami ingerencja w stan licznika jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 • Policja w trakcie kontroli drogowej obowiązkowo spisuje stan licznika i sprawdza go z tym podanym w bazie CEPiK.
 • Posiadanie auta z przekręconym licznikiem nie jest jeszcze przestępstwem – zmianę przebiegu należy udowodnić konkretnej osobie, co jest bardzo trudne.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

16 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A co w przypadku gdy mój licznik jest przekręcony ale w drugą stronę? w 2015 roku z przebiegu 83tyś km zrobiło się 160tyś po jakiś 5 miesiącach, wszystko jest w bazie na historii pojazdu to jest jakieś 500km dziennie nie uwierzę że to auto tyle przejechało
Znane są przypadki nielegalnego zmieniania wskazań liczników również w "drugą stronę", co oczywiście również jest zabronione. Jeśli ma Pan podejrzenie, że jest to związane z nielegalnym procederem, powinien Pan zgłosić sprawę na policję.
avatar autora komentarza
Właśnie zepsuł mi się licznik, zamówiłem na znanym portalu używany. Nie wiem jaki będzie jego przebieg, mój ma 185 tys. km. Co jeśli się okaże że ma np. 80 tys. km. ? lub 380 tys.km. ? Diagnosta powinien mieć narzędzia, oczywiście pod ścisłym nadzorem, powiedzmy monitoring który będzie rejestrował nastawę licznika, myślę że samochód powinien otrzymać takie samo wskazanie licznika jakie było przed uszkodzeniem licznika.
Podczas legalizacji nowego licznika diagnosta zgłasza jego przebieg do bazy danych CEPiK, w której będzie widniała informacja na temat nowego urządzenia, a także dodatkowa adnotacja o jego wymianie. Dzięki temu "nowy" przebieg zostanie zalegalizowany.
avatar autora komentarza
A co z kontrolą policyjną w czasie tych 14 dni kiedy pomiędzy wymianą, a pobytem u diagnosty? Jak im udowodnić, że wadliwe wskazanie licznika to nie przekręt?
Myślę, że w takim wypadku wystarczające będzie okazanie potwierdzenia wykonania usługi wymiany licznika z warsztatu, w którym Pan tego dokonał.
avatar autora komentarza
A co jeśli sam wymieniłem bo nie jest to kłopotliwe?
Jeśli do kontroli doszłoby przed wizytą u diagnosty, być może wystarczy mieć przy sobie wypełnione oświadczenie o wymianie licznika. Najlepiej jednak po prostu nie czekać z wizytą na stacji kontroli pojazdów i zrobić to jak najszybciej po przeprowadzeniu wymiany licznika.
avatar autora komentarza
Czy jeżeli wymienimy licznik na nowy, ale będzie na nim ustawiony przebieg taki sam jak w starym, czyli nie ingerujemy w przebieg jest to możliwe bez legalizacji?
Nie. Nawet jeśli przebieg się nie zmieni, diagnosta musi odnotować sam fakt zmiany licznika i wprowadzić dane na ten temat do bazy CEPiK, dlatego konieczna jest legalizacja licznika.
avatar autora komentarza
A bo niby dlaczego mam legalizowac jak przebieg jest taki sam albo np. 100km wyzej niż mój poprzedni ? Bo nie kumam czaczy. Expercie
Ponieważ obligują do tego przepisy. Konkretnie art. 81b Kodeksu drogowego: "Właściciel lub posiadacz pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej lub motoroweru, także niezarejestrowanego, który dokonał wymiany drogomierza, jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia wymiany tego drogomierza przedstawić pojazd w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu wskazania drogomierza, o którym mowa w art. 81a zdanie drugie, wraz z jednostką miary.". Przebieg nie ma żadnego znaczenia, liczy się sam fakt wymiany drogomierza.
avatar autora komentarza
Okay, według ustawy jeżeli licznik źle wskazuje przebieg, to należy go wymienić. Co w przypadku jak wymieniłem silnik, poprzedni miał 208 000km, sprzedałem go i kupiłem używany, który ma 30 000km przebiegu. Czy w takiej sytuacji licznik przypadkiem nie wskazuje złych danych, tym samym uprawniając mnie do wymiany licznika na nowy i zalegalizowanie faktycznego przebiegu silnika (30 000km)?
Nie, ponieważ silnik nie jest elementem pojazdu, z którym licznik jest nierozerwalnie związany. Licznik zapisuje nie przebieg silnika, lecz przebieg samochodu, który nie uległ zmianie. W związku z tym wymiana silnika nie daje podstaw do zmiany licznika. Oczywiście warto załatwić sobie dokument o obecnym przebiegu silnika, który można będzie okazywać przy ewentualnej sprzedaży silnika w przyszłości (zaktualizowany o kilometry przejechane po wymianie).
avatar autora komentarza
A jest może jakieś legalne rozwiązanie, żeby wizualnie przebieg zmniejszyć do aktualnego przebiegu silnika? Mi nie zależy na tym, żeby usunąć to z historii, absolutnie, nie da się tak, ja po prostu chce pod katem wizualnym nie widzieć już 208 000, a 30 000. Wszyscy mówią, żebym zostawił tak jak jest, a przy sprzedaży pokazał fakturę z datą i przebiegiem, jasne, natomiast ja to robię dla siebie, żeby mnie to w oko nie kuło 😊.
Niestety, raczej nie.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC