Obowiązkowa wymiana opon na zimowe już od listopada – europejskie przepisy

Na Litwę po 10 listopada trzeba wyruszyć w zimowym zestawie opon. Nie ma tam ulg dla osób, które jedynie przejeżdżają samochodem przez ten kraj. Gdzie jeszcze możemy narazić się na nieprzyjemności?

samochody

Przepisy – wymiana opon na sezon zimowy.

Oprócz Litwy musimy pamiętać o obowiązku wymiany opon na zimowe m.in. również w Estonii. Na Litwie trzeba jeździć na tzw. zimówkach do 1 kwietnia, a w Estonii od 1 grudnia do 1 marca. W jakich jeszcze krajach obowiązują przepisy zmuszające do zmiany ogumienia?

W Czechach przepisy prawa stanowią, że wymiana opon na sezon zimowy wchodzi w życie rokrocznie od 1 listopada, ale też tylko wtedy, gdy warunki pogodowe do tego obligują. Podobne zasady obowiązują np. w Finlandii i w Austrii, tam również sezon wymiany opon zaczyna się z dniem 1 listopada. Od 15 listopada należy wymienić opony na zimowe m.in. w Chorwacji (na drogach określonych rozporządzeniem ministra), Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze (gdy panują warunki zimowe i na wyznaczonych drogach). Ponieważ każde z państw ma odrębne przepisy drogowe uwzględniające warunki klimatyczne, przed wyjazdem należy zapoznać się zasadami tam panującymi. Warto również zwrócić uwagę na reguły obowiązujące w krajach, przez które zamierzamy podróżować, aby nie narazić się na mandaty i kary finansowe.

W których więc krajach obowiązują przepisy nakazujące wymianę opon na zimowe?

KrajPrzepisy dotyczące opon zimowychOkres obowiązku używania opon zimowych
AustriaGłębokość bieżnika: min. 4 mm.
Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, MS, M&S, 3PMSF.
Opony z kolcami dozwolone poza okresem letnim (czerwiec-wrzesień).
Od 1 listopada do 15 kwietnia
Bośnia i HercegowinaGłębokość bieżnika: min. 4 mm.
Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S.
Opony z kolcami niedozwolone
Od 15 listopada do 1 kwietnia
BułgariaOpony zimowe lub letnie/całoroczne muszą mieć bieżnik o głębokości min. 4 mm.
Opony z kolcami niedozwolone.
Od 15 listopada do 1 marca
EstoniaGłębokość bieżnika: min. 3 mm.
Konieczne oznaczenie opon 3PMSF.
Opony z kolcami dozwolone od 15 października do końca marca lub kwietnia, jeśli wymagają tego warunki.
Od 1 grudnia do 1 marca
LitwaGłębokość bieżnika: min. 3 mm.
Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, *, All Season.
Opony z kolcami mogą być dozwolone dłużej na podstawie rozporządzenia ministra.
Od 10 listopada do 1 kwietnia
ŁotwaGłębokość bieżnika: min. 4 mm.
Opony z kolcami dozwolone od 1 października do 1 maja.
Od 1 grudnia do 1 marca
Macedonia PółnocnaGłębokość bieżnika: min. 4 mm.
Dopuszczalne oznaczenia M+S, 3PMSF.
Opony z kolcami zabronione.
Od 15 listopada do 15 marca
SłowacjaGłębokość bieżnika: min. 3 mm.
Dopuszczalne oznaczenie M+S.
Opony z kolcami zabronione.
Od 15 listopada do 31 marca
SłoweniaGłębokość bieżnika: min. 3 mm.
Dopuszczalne oznaczenie M+S.
Opony z kolcami zabronione.
Od 15 listopada do 15 marca
WłochyGłębokość bieżnika: min. 1,6 mm, zalecane 4 mm.
Dopuszczalne oznaczenie M+S i podobne,
Opony z kolcami dozwolone tylko na lodzie, zgodnie z oznakowaniem.
Od 15 listopada do 15 kwietnia.
Opracowanie własne na podstawie przepisów krajowych

W Polsce nie obowiązują zasady, które wskazywałyby konkretną datę, od której trzeba wymienić opony na zimowe. W naszym kraju w ogóle nie ma obowiązku wymiany opon na zimówki. Gdzie jeszcze nie trzeba wymieniać opon na zimowe?

 1. Albania
 2. Belgia
 3. Dania
 4. Grecja
 5. Irlandia
 6. Portugalia
 7. Węgry
 8. Wielka Brytania

Wiele innych krajów ogranicza z kolei obowiązek używania opon zimowych do konkretnego regionu lub warunków pogodowych.

 1. Chorwacja – obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia na drogach określonych w rozporządzeniu ministra.
 2. Czarnogóra – obowiązkowe między 15 listopada a 1 kwietnia w warunkach zimowych, a bezwzględnie na wyznaczonych drogach.
 3. Czechy – obowiązkowe między 1 listopada a 31 marca na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach, a bezwzględnie, jeśli wskazuje na to oznakowanie.
 4. Finlandia – obowiązkowe między 1 listopada a 31 marca, gdy wymagają tego warunki drogowe.
 5. Francja – obowiązkowe, jeśli wskazuje na to oznakowanie lub wymagają ich warunki drogowe.
 6. Luksemburg – obowiązkowe od 1 października w warunkach zimowych.
 7. Niemcy – obowiązkowe w razie występowania lodu, gołoledzi, śniegu czy błota pośniegowego.
 8. Norwegia – obowiązek dostosowania samochodu do warunków drogowych i zapewnienia mu odpowiedniej przyczepności.
 9. Rumunia – obowiązkowe w zależności od warunków i na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
 10. Serbia – obowiązkowe między 1 listopada a 1 kwietnia w zależności od warunków drogowych.
 11. Szwajcaria – obowiązek dostosowania opon do panujących warunków, możliwe występowanie regulacji lokalnych.
 12. Szwecja – obowiązkowe między 1 grudnia a 31 marca w warunkach zimowych.
 13. Turcja – obowiązkowe między 1 grudnia a 1 kwietnia dla pojazdów użytkowych przewożących ładunek lub pasażerów.

Przeczytaj też: Jak przygotować samochód do sezonu zimowego? Ważne porady dla kierowców.

Mandaty za brak opon zimowych?

Najwięcej zapłacimy za brak wymiany opon na zimowe we Włoszech, bo ponad 300 euro. Sytuacja nie jest jednak prosta na terenie tego państwa, ponieważ każdy z regionów tego kraju ma odrębne zasady dotyczące tej kwestii. U naszego zachodniego sąsiada zapłacimy od 60 do 80 euro. Natomiast już w Austrii za brak zimówek zapłacimy niską karę, czyli niewiele ponad 35 euro, jeśli jednak doprowadzimy do wypadku, możemy otrzymać wysoki mandat do 5000 euro. Najniższe mandaty grożą właścicielom samochodów w Bułgarii – około 100 złotych.

Obowiązkowa wymiana opon, kiedy spadnie śnieg – niejednoznaczne stanowisko towarzystw ubezpieczeniowych

W Polsce sami kierowcy podejmują decyzję w tej kwestii. Wielu właścicieli pojazdów uważa, że brak takich regulacji to błąd, który przyczynia się do kolizji i wypadków drogowych, a także stanowi jedynie pozorną oszczędność.

Zmiana przepisów w tym zakresie byłaby również jasną wykładnią dla towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie, mimo braku obowiązkowej wymiany opon na zimowe, część ubezpieczycieli zwraca na to uwagę. Czy mają do tego prawo? Wydaje się, że tak.

Kierowca ma obowiązek dostosować swoje zachowanie i prędkość do warunków pogodowych panujących na drodze. Co zatem można zarzucić takiemu właścicielowi pojazdu? Rażące zaniedbanie. Według obecnie funkcjonujących przepisów, po naszym kraju można poruszać się w oponach o bieżniku minimum 1,6 mm bez względu na porę roku, warunki klimatyczne czy rejon, np. góry. Jednak w tym zakresie ubezpieczyciele mają różne stanowiska. Część zakładów przykładowo odmawia wypłat odszkodowań, jeżeli właściciel samochodu jechał na letnich oponach zimą lub późną jesienią.

Nie sposób nie rozumieć argumentacji towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ wymiana opon znacząco zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niektóre z firm mają jednak inny ogląd sytuacji. W ich opinii wymiana opon, kiedy zaczynają się gołoledź, śnieg czy poranne przymrozki nie stanowi podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania, ale jest przesłanką do rozważenia, czy taki fakt nie przyczynił się do powstania szkody. Czym może skutkować taka decyzja? Zmniejszeniem wypłacanej rekompensaty.

Przykład

Nabywca ubezpieczenia opon był przekonany, że otrzyma odszkodowanie w razie ich uszkodzenia. Wymienił je na zimowe, sprawdził głębokość bieżnika, spakował zapasowe koło. Mimo to nie dostał odszkodowania, gdy doszło do uszkodzenia opon w czasie jazdy. Nie wziął pod uwagę wyłączeń odpowiedzialności zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia i zapomniał o tym, że ochrona nie obejmuje zniszczeń powstałych podczas jazdy po drodze gruntowej, pokrytej warstwą kamieni i gruzu.

O co warto zapytać, kupując ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczając samochód, warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), czy zapisy nie regulują tej kwestii. W razie wątpliwości, warto zapytać bezpośrednio i w formie pisemnej towarzystwo ubezpieczeniowe, jak podchodzi do takich sytuacji. Pamiętajmy jednak, że taka odpowiedź jest tylko generalna zasadą, a każde zdarzenie drogowe skutkujące wypadkiem czy kolizją rozpatrywane jest indywidualnie.

Zimówki – czemu są najlepsze na śnieg, lód i błoto?

Opony zimowe powstają z innej mieszanki gumy niż opony letnie. Wynika to głównie z tego, że temperatura na jaką narażona jest zimówka, jest o wiele niższa. Mimo takich warunków, sama opona powinna zachować konieczną elastyczność. Głębokie i szerokie rowki mają większe możliwości na śniegu oraz błocie pośniegowym. Taka opona ma więcej nacięć, dzięki czemu przyczepność do jezdni jest zachowana nawet na terenie oblodzonym. 

Posiadanie opon zimowych to inwestycja zaczynająca się od kilkuset złotych. Z tego też powodu kierowcy chętnie korzystają z ogumienia z poprzednich sezonów. Warto jednak pamiętać, że wulkanizacja, a także nieprawidłowe składowanie i wiek obniżają wydajność zimowego ogumienia.

Mobilny serwis opon, czyli zmiana ogumienia i wulkanizacja na telefon!

Wraz z pierwszym śniegiem i przymrozkiem Polacy szturmują serwisy wymiany opon. W dużych miastach oznacza to wielogodzinne kolejki i niepotrzebne nerwy. Jak tego uniknąć? Wystarczy zamówić mobilny serwis opon. Takie firmy zmieniają ogumienie pojazdu u klienta. Wystarczy ustalić konkretny dzień i godzinę. To bardzo wygodna usługa przeznaczona głównie dla klientów indywidualnych i mniejszych flot pojazdów.

Przeczytaj też: Wzmożony ruch na przełomie października i listopada – 177 wypadków podczas Wszystkich Świętych w 2023 roku

PODSUMOWANIE
 • Opony zimowe są najbezpieczniejsze na śnieg, mróz czy błoto pośniegowe.
 • W Polsce nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych.
 • Każdy kraj ma odrębne przepisy dotyczące ogumienia pojazdów, z którymi warto zapoznać przed wyjazdem z Polski.
 • Opony zimowe są obowiązkowe między innymi w: Austrii, Bośni i Hercegowinie, krajach skandynawskich, krajach bałtyckich czy Turcji.
 • Zakłady ubezpieczeniowe różnie odnoszą się do wymiany opon na zimowe w kontekście wypłaty odszkodowań.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wymianę opon na zimowe

Dlaczego należy zmieniać opony na zimówki?
Czy w Polsce trzeba obowiązkowo zmieniać opony na zimowe?
Czy wyjeżdżając za granicę zimą, trzeba zmieniać opony?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC