Gdzie obowiązkowa jest wymiana opon na zimowe już od 1 listopada? Polskie i europejskie przepisy.

Na Litwę po 1 listopada trzeba wyruszyć w zimowym zestawie opon. Nie ma tam ulg dla osób, które jedynie przejeżdżają samochodem przez ten kraj. Gdzie jeszcze możemy narazić się na nieprzyjemności?

Przepisy – wymiana opon na sezon zimowy.

Oprócz Litwy musimy o obowiązku wymiany opon na zimowe pamiętać również w Rumunii. Na Litwie trzeba jeździć na tzw. zimówkach do 1 kwietnia, a w Rumunii do 31 marca. W jakich krajach obowiązują jeszcze przepisy zmuszające do zmiany ogumienia?

W Czechach przepisy prawa stanowią, że wymiana opon na sezon zimowy wchodzi w życie rokrocznie od 1 listopada, ale też tylko wtedy, gdy warunki pogodowe do tego obligują. Podobne zasady obowiązują w Austrii, tam również sezon wymiany opon zaczyna się z dniem 1 listopada. Od 1 grudnia należy wymienić opony na zimowe również w Finlandii, Estonii i na Łotwie. Ponieważ każde z państw ma odrębne przepisy drogowe uwzględniające warunki klimatyczne, przed wyjazdem należy zapoznać się zasadami tam panującymi. Warto również zwrócić uwagę na reguły obowiązujące w krajach, przez które zamierzamy podróżować, aby nie narazić się na mandaty i kary finansowe.

W Polsce nie obowiązują zasady, które wskazywałyby konkretną datę, od której trzeba wymienić opony na zimowe. W naszym kraju w ogóle nie ma obowiązku wymiany opon na zimówki. Gdzie jeszcze nie trzeba wymieniać opon na zimowe?

 1. Albania
 2. Grecja
 3. Macedonia
 4. Bułgaria
 5. Dania
 6. Wielka Brytania
 7. Irlandia
 8. Belgia
 9. Luksemburg
 10. Węgry
 11. Portugalia
 12. Holandia

Niektóre kraje ograniczają obowiązek do konkretnego rejonu i dat. Tak jest w przypadku:

 1. Hiszpanii,
 2. Francji,
 3. Szwajcarii,
 4. Włoch,
 5. Czarnogóry.

Mandaty za brak opon zimowych?

Najwięcej zapłacimy za brak wymiany opon na zimowe we Włoszech, bo ponad 300 euro. Sytuacja nie jest jednak prosta na terenie tego państwa, ponieważ każdy z regionów tego kraju ma odrębne zasady dotyczące tej kwestii. U naszego zachodniego sąsiada zapłacimy od 60 do ponad 120 euro. Natomiast już w Austrii za brak zimówek zapłacimy niską karę, czyli niewiele ponad 30 euro, jeśli jednak doprowadzimy do wypadku, możemy otrzymać wysoki mandat – 5000 euro. Najniższe mandaty grożą właścicielom samochodów w Bułgarii – około 100 złotych.

Obowiązkowa wymiana opon, kiedy spadnie śnieg?- niejednoznaczne stanowisko towarzystw ubezpieczeniowych.

W Polsce sami kierowcy podejmują decyzję w tej kwestii. Wielu właścicieli pojazdów uważa, że brak takich regulacji to błąd, który przyczynia się do kolizji i wypadków drogowych, a także stanowi jedynie pozorną oszczędność.

Zmiana przepisów w tym zakresie byłaby to również jasna wykładnia dla towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie, mimo braku obowiązkowej wymiany opon na zimowe część ubezpieczycieli zwraca na to uwagę. Czy mają do tego prawo? Wydaje się, że tak. Kierowca ma obowiązek dostosować swoje zachowanie i prędkość do warunków pogodowych panujących na drodze. Co zatem można zarzucić takiemu właścicielowi pojazdu? Rażące zaniedbanie. Według obecnie funkcjonujących przepisów po naszym kraju można poruszać się w oponach o bieżniku minimum 1,6mm bez względu na porę roku, warunki klimatyczne czy rejon np. góry. Jednak w tym zakresie ubezpieczyciele mają różne stanowiska. Część zakładów odmawia wypłat odszkodowań, jeżeli właściciel samochodu jechał na letnich oponach zimą lub późną jesienią. Nie sposób nie rozumieć argumentacji towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ wymiana opon znacząco zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niektóre z firm mają inny ogląd sytuacji. W ich opinii wymiana opon, kiedy zaczynają się gołoledź, śnieg czy poranne przymrozki nie stanowi podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania, ale jest przesłanką do rozważenia czy taki fakt nie przyczynił się do powstania szkody. Czym może skutkować taka decyzja? Zmniejszeniem wypłacanej rekompensaty.

O co warto zapytać kupując ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczając samochód warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) czy zapisy nie regulują tej kwestii, w razie wątpliwości warto zapytać bezpośrednio i w formie pisemnej towarzystwo ubezpieczeniowe, jak podchodzi do takich sytuacji. Pamiętajmy jednak, że taka odpowiedź jest tylko generalna zasadą, a każde z zdarzenie drogowe skutkujące wypadkiem czy kolizją, rozpatrywane jest indywidualnie.

Zimówki – czemu są najlepsze na śnieg, lód i błoto?

Opony zimowe powstają z innej mieszanki gumy niż opony letnie. Wynika to głównie z tego, że temperatura na jaką narażona jest zimówka jest o wiele niższa. Mimo takich warunków sama opona powinna zachować konieczną elastyczność. Głębokie i szerokie rowki mają większe możliwości na śniegu oraz błocie pośniegowym. Taka opona ma więcej nacięć, dzięki czemu przyczepność do jezdni jest zachowana nawet na terenie oblodzonym. Posiadanie opon zimowych to inwestycja zaczynająca się od kilkuset złotych. Z tego też powodu kierowcy chętnie korzystają z ogumienia z poprzednich sezonów. Warto pamiętać, że wulkanizacja, a także nieprawidłowe składowanie i wiek obniżają wydajność zimowego ogumienia.

Mobilny serwis opon, czyli zmiana ogumienia i wulkanizacja na telefon!

Wraz z pierwszym śniegiem i przymrozkiem Polacy szturmują serwisy wymiany opon. W dużych miastach oznacza to wielogodzinne kolejki i niepotrzebne nerwy. Jak tego uniknąć? Wystarczy zamówić mobilny serwis opon. Takie firmy zmieniają ogumienie pojazdu u klienta. Wystarczy ustalić konkretny dzień i godzinę. To bardzo wygodna usługa przeznaczona głównie dla klientów indywidualnych i mniejszych flot pojazdów.

PODSUMOWANIE
 • Opony zimowe są najbezpieczniejsze na śnieg, mróz czy błoto pośniegowe.
 • W Polsce nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych.
 • Każdy kraj ma odrębne przepisy dotyczące ogumienia pojazdów, warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem z Polski.
 • Zakłady ubezpieczeniowe różnie odnoszą się do wymiany opon na zimowe w kontekście wypłaty odszkodowań.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!