Waluty i ich wymiana – gdzie będzie najtaniej i najwygodniej?

Wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, który sposób wymiany złotówek na walutę obcą jest najlepszy? Możesz skorzystać ze stacjonarnych kantorów i banków bądź dokonać wymiany przez internet w wirtualnym kantorze lub założyć Revoluta. Jakie są plusy oraz minusy poszczególnych opcji? Sprawdziliśmy to!

jak i kiedy wymienić waluty

Waluty w Europie – euro i cała reszta

Na Starym Kontynencie leży w całości lub częściowo 46 państw. Większość z nich, bo aż 27, należy do Unii Europejskiej. To właśnie część jej członków w 2002 roku wprowadziło euro w obrocie gotówkowym – od 1999 roku waluta ta używana była w transakcjach bezgotówkowych. Obecnie lista państw, w których można płacić euro, jest dużo dłuższa. 

Państwa, które należą do strefy euro:

 • Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr (leży w Azji), Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Irlandia, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy.

Państwa, w których również walutą jest euro:

 • Andora, Czarnogóra, San Marino, Watykan oraz Kosowo.   

Z uznawanych krajów leżących w Europie aż w 24 spośród 46 walutą jest euro. Z kolei w innych krajach obowiązują krajowe waluty. Oto lista państw i ich walut, które powinniśmy posiadać, wybierając się do nich z Polski:

PaństwoOznaczenie ISOWaluta
AlbaniaALLlek = 100 qindarek
BiałoruśBYNrubel białoruski = 100 kopiejek
Bośnia i HercegowinaBAMmarka zamienna = 100 fenigów
BułgariaBGNlew = 100 stotinek
CzechyCZKkorona czeska = 100 halerzy
DaniaDKKkorona duńska = 100 øre
IslandiaISKkorona islandzka = 100 eyrir
KazachstanKZTtenge = 100 tiynów
LiechtensteinCHFfrank szwajcarski = 100 centymów
Macedonia PółnocnaMKDdenar = 100 deni
MołdawiaMDLlej Mołdawii = 100 banów
NorwegiaNOKkorona norweska = 100 øre
RosjaRUBrubel rosyjski = 100 kopiejek
RumuniaRONlej = 100 banów
SerbiaRSDdinar serbski = 100 para
SzwajcariaCHFfrank szwajcarski = 100 centymów
SzwecjaSEKkorona szwedzka = 100 öre
TurcjaTRYlira turecka = 100 kuruszy
UkrainaUAHhrywna = 100 kopiejek
WęgryHUFforint
Wielka BrytaniaGBPfunt szterling = 100 pensów
Źródło: Wikipedia.

Aktualne kursy poszczególnych walut najlepiej sprawdzać na bieżąco w internecie. Tam bez problemu znajdziemy aktualne ceny kupna i sprzedaży.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja przyjęła walutę euro.

Wymiana waluty – bank, kantor stacjonarny, kantor internetowy i karta wielowalutowa

W przeszłości, kiedy internet oraz usługi z nim związane nie były rozwinięte, jak są obecnie, wymiany walut dokonywało się w bankach i kantorach. Obecnie każdy z własnego domu może w dowolnej chwili wymienić złotówki na inną walutę przed wyjazdem lub by zapłacić ratę kredytu w walucie obcej. Przyjrzyjmy się kilku sposobom wymiany walut!

Bank – stacjonarnie i internetowo

Obecnie banki, aby nadążyć za ciągle zmieniającymi się trendami i wymogami konkurencji, oferują wymianę walut nie tylko w swoich siedzibach, ale także online. Taki sposób wymiany ma kilka minusów. Przede wszystkim banki oferują niewielką liczbę walut, które można wymienić – w większości instytucji są to EUR, USD, CHF i GBP.

UWAGA!

Płacenie polską kartą płatniczą (konto złotówkowe) za granicą wiąże się z dodatkowymi opłatami i niekorzystnymi kursami wymiany walut!

W banku warto założyć konto walutowe, na które należy przelać środki z konta złotówkowego. Co ważne, takie przewalutowanie wcale nie musi być drogie. Dla przykładu porównaliśmy ceny kupna i sprzedaży euro w dniu 21.02.2024 roku w Kantorze Santander, na cinkciarz.pl i w internetowykantor.pl.

Miejsce wymiany euroCena kupna euroCena sprzedaży euro
Kantor Santander 4,1677 zł 4,4701 zł
cinkciarz.pl 4,3125 zł 4,3350 zł
internetowykantor.pl 4,3087 zł 4,3387 zł
Źródło: kursy wymiany ze stron internetowych w dniu 04.08.2023.

Kantor Santander okazał się najdroższy, choć różnice w kursach nie są duże. Warto zwrócić uwagę, że korzystając z kantoru internetowego, trzeba sprawdzić, czy nasz bank z nim współpracuje – jeśli nie, to czekają nas dodatkowe opłaty za przewalutowanie. Z kolei wymieniając pieniądze w banku, musimy mieć konta w obu walutach. 

Kantor stacjonarny – tradycyjnie gotówkowo

Niewątpliwym plusem wymiany walut w kantorach stacjonarnych jest brak konieczności zakładania konta i spełniania jakichkolwiek formalności – podchodzimy i kupujemy lub sprzedajemy. Dodatkowo nie poniesiemy żadnych ukrytych opłat. Niestety na tym zalety kantorów się kończą. Taka wymiana jest droga, ponieważ właściciel kantoru ponosi dodatkowe koszty związane z wynajmem lokalu oraz zatrudnieniem pracowników. 

Jeśli chcemy wymienić waluty, to najgorszym pomysłem jest skorzystanie z kantoru na dworcu lub lotnisku. W tak zwanych kantorach ostatniej szansy kursy są wyjątkowo niekorzystne dla klientów. Natomiast, gdy chcemy wymienić drobną sumę, którą mamy w gotówce, to możemy udać się do kantoru i dokonać wymiany od ręki – najlepiej poszukać takiego z lepszymi kursami.

Kantor internetowy – formalności i konta

W dzisiejszych czasach w internecie możemy załatwić praktycznie wszystko, co chcemy. Dlaczego więc nie skorzystać z kantoru internetowego? Niestety sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, choć kursy są często korzystne. Co musimy zrobić, aby wymienić walutę w kantorze internetowym?

 • Posiadać konto walutowe w banku.
 • Aby kupować w sklepach za granicą, potrzebna będzie także karta do konta walutowego.
 • Mieć konto w kantorze internetowym.
 • Przelać pieniądze na konto w kantorze.
 • Przelać z powrotem przewalutowane środki na konto walutowe.

Warto pamiętać, że przeważnie przelewy z kantorów internetowych do najpopularniejszych polskich banków są darmowe. Jednak limit takich bezpłatnych transakcji jest ograniczony – przeważnie do 5 przelewów. 

UWAGA!

Przed wyborem kantoru internetowego sprawdź, czy współpracuje on z bankiem, w którym masz konto walutowe. Jeśli nie, to wybierz taki, który to robi. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat!

Podsumujmy plusy wymiany waluty w kantorze internetowym.

 • Szybka realizacja wymiany po założeniu kont.
 • Dokonanie transakcji z domu lub dowolnego miejsca za pomocą smartfona.
 • Korzystne kursy wymiany.
 • Duży wybór walut obcych.

Natomiast wadą kantoru internetowego jest konieczność posiadania kont i spełnienie formalności związanych z weryfikacją tożsamości. Mając konto w banku, który nie współpracuje z kantorem, zapłacimy dodatkowe prowizje za przelewy.

Revolut – konto i karta wielowalutowa

Nie będziemy tutaj szczegółowo rozpisywać się nad tym narzędziem, które oferuje wiele usług. Nas interesuje wymiana i płatności walutami obcymi. Czym więc jest Revolut? To wielowalutowa wirtualna karta, która połączona jest z aplikacją. Podstawowa wersja narzędzia jest darmowa, więc nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Pamiętajmy, że fizyczna karta Revoluta jest płatna.

Wymiana walut w Revolucie jest tania. Jednak należy uważać na przelewy środków z Revoluta na polskie konto walutowe. Taka transakcja może skończyć się dodatkowymi opłatami za poszczególne przelew między narzędziem, a także między bankami. Co to oznacza dla nas w praktyce? 

Revolut to świetne rozwiązanie, gdy wybieramy się na wakacje za granicą i chcemy tam płacić kartą – wyrabiamy Revoluta, wpłacamy pieniądze, wymieniamy, a następnie cieszymy się wyjazdem. Jednak korzystanie z Revoluta jak z kantoru wymiany walut i przesyłanie przewalutowanych środków z powrotem na konto jest nieopłacalne.

Jakie zalety ma Revolut?

 • Korzystne kursy międzybankowe.
 • Szybka realizacja wymiany.
 • Wirtualna i fizyczna karta płatnicza.
 • Bogata oferta walut.

Wadą Revoluta są prowizje za przelewy z Revoluta na polskie walutowe konto bankowe. 

gdzie wymienisz waluty

Wymiana walut – na co uważać?

Zanim zdecydujemy się na wymianę walut, powinniśmy pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na opłacalność takiej transakcji. Przede wszystkim powinniśmy porównać kursy wymiany oferowane w interesujących nas instytucjach. Jeśli posiadamy konto w banku, który oferuje również wymianę w swoim wirtualnym kantorze, to sprawdźmy, jaki tam jest kurs – może okazać się on korzystny, a my nie będziemy musieli obawiać się dodatkowych opłat za przelewy. 

CZY WIESZ, ŻE …

Spread walutowy to różnica między kupnem a sprzedażą waluty.

W przypadku, gdy zdecydujemy się skorzystać z kantoru internetowego, to koniecznie musimy sprawdzić, czy współpracuje on z bankiem, w którym mamy konto walutowe. Jeśli nie, to zrezygnujmy z jego usług, ponieważ za przelewy zapłacimy dodatkowe opłaty. Co ważne, kantory zastrzegają, że nie ponoszą odpowiedzialności za opłaty, które są pobierane przez banki i instytucje płatnicze pośredniczące w transakcji. 

FAQ – najważniejsze pytania o waluty i ich wymianę

Gdzie warto wymienić walutę?
Który sposób wymiany wymaga najmniej formalności?
PODSUMOWANIE
 • Euro jest walutą w 24 z 46 krajów w Europie.
 • Waluty możemy wymienić w kantorze, banku, kantorze wirtualnym lub poprzez karty wielowalutowe (np. Revolut).
 • Przed wymianą zawsze warto porównać kursy kupna i sprzedaży walut.
 • Przy wymianie w wirtualnym kantorze zwróćmy uwagę na dodatkowe opłaty.
Źródła:
 • https://europa.eu/european-union/about-eu/euro/which-countries-use-euro_pl
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Waluta
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
W Maroku Euro nie jest oficjalną walutą, to prawda, że w dużej liczbie miejsc można nią płacić (Marokańczycy lubią euro) , ale nie jest to oficjalna waluta Maroka. Autor jest niedoinformowany, co roku odwiedzam ten kraj i czegoś takiego jeszcze nie słyszałem.
Oczywiście, że tak. Nie wiem, skąd ten błąd. Dziękuję za uwagę.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!