Wynajem długoterminowy samochodów

Minimum formalności, maksimum wygody dzięki wynajmowi auta! Odwiedź wirtualny salon samochodowy, sprawdź aktualne promocje i wynajmij najlepsze auto!

Wynajem długoterminowy aut – podstawowe informacje

Co to jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy, nazywany także abonamentem lub subskrypcją, polega na odpłatnym wydzierżawieniu samochodu na okres podany w umowie, która może trwać kilka lat. Najemca opłaca comiesięczne raty (czynsz) zgodnie z harmonogramem. Wykup pojazdu po zakończeniu umowy jest dobrowolny. Kierowca może zwrócić auto i podpisać kolejną umowę, wynajmując inny model – nawet najnowszy na rynku! Najem samochodu jest korzystną alternatywą dla zakupu auta na kredyt lub leasingu pojazdu. 

Jak działa wynajem samochodu?

Osoba, która podpisuje umowę wynajmu auta, nie zostaje właścicielem pojazdu. Jest jego użytkownikiem i opłaca comiesięczne raty, które pokrywają koszt utrzymania samochodu i utratę jego wartości w czasie. To różnica między wartością zakupu a wartością samochodu w dniu zakończenia umowy najmu. 

W ratę wynajmu samochodu mogą być wliczone różne koszty, np.

 • rejestracji pojazdu,
 • przeglądów i badań samochodu,
 • wymiany części eksploatacyjnych,
 • wymiany opon sezonowych i ich przechowywania,
 • kompleksowego ubezpieczenia auta,
 • wynajmu pojazdu zastępczego,
 • karty paliwowej.

Firma wynajmująca samochody może oferować klientom różne pakiety. W zależności od preferencji możesz wykupić pakiet obejmujący:

 • serwisowanie samochodu po awarii, kolizji, wypadku,
 • wymianę opon na letnie lub zimowe,
 • ubezpieczenie OC i ubezpieczenia dobrowolne.

Umowa może określać, czy samochód może być używany wyłącznie w Polsce, czy również za granicą. Kierowcy mogą wnioskować o upoważnienie do zagranicznego wyjazdu i Zieloną Kartę. Umowa najmu powinna określać również warunki udostępniania auta innym osobom. W dokumencie może znajdować się zapis mówiący, że z samochodu może korzystać klient i jego najbliższa rodzina, ale dane osoby trzeciej, np. kolegi z pracy czy sąsiada, powinny zostać zgłoszone przed użyczeniem pojazdu.

Komu wynajem długoterminowy się opłaca?

Najem auta opłaca się zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom. Z wynajmu samochodów korzystają przedsiębiorcy, którzy okresowo wymieniają floty, oraz osoby, którym nie zależy na posiadaniu auta na własność i dysponują niewielkim wkładem własnym bądź nie mają takich oszczędności. Najem pojazdu jest popularny także wśród kierowców, którzy chcą korzystać z najnowszych modeli aut na rynku.

Dlaczego warto wybrać wynajem długoterminowy?

 • Zawarcie umowy jest maksymalnie uproszczone. Firmie może zależeć głównie na oświadczeniu klienta i jego weryfikacji w różnych bazach danych, oczywiście po udzieleniu zgody. Jeśli są wymagane dodatkowe dokumenty, mogą zostać przesłane w wersji elektronicznej.
 • Wynajem długoterminowy nie jest traktowany jak pożyczka czy kredyt, więc nie wpływa na zdolność kredytową
 • Płynnie wymieniasz samochody na nowe. Nie kupujesz żadnego i nie zawracając sobie głowy sprzedażą, która po pierwsze – bywa czasochłonna i denerwująca, po drugie – nie zapewnia Ci zwrotu pierwotnego kosztu samochodu.
 • Masz dostęp do najlepszych i najpopularniejszych aut na rynku, których zakup może przewyższać Twoje możliwości finansowe.
 • Możesz podpisać umowę najmu bez wkładu własnego lub z minimalnym wkładem własnym, który może być niższy od kwoty wymaganej przez bank lub leasingodawcę. 
 • Rata wynajmu samochodu obejmuje koszty jego utrzymania. Nie ponosisz dodatkowych kosztów eksploatacyjnych poza zakupem paliwa czy opłaceniem parkingu.
 • Cykliczne koszty utrzymania samochodu ułatwiają zaplanowanie budżetu – szczególnie firmowego. Dzięki temu, że rata obejmuje zwykle pełen serwis auta i jego ubezpieczenie, możesz uniknąć niezaplanowanych wydatków.
 • Jeśli jesteś przedsiębiorcą i użytkujesz samochód w celach firmowych, możesz zaliczyć ratę do kosztów uzyskania przychodu.
 • Nie musisz się przejmować, jak bardzo zmniejszy się wartość pojazdu. Czy wiesz, że nowe auta w ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji tracą nawet 50% wartości? Jeśli kierowca chce sprzedać kilkuletni samochód, kupiony niegdyś w salonie, nie odzyska pierwotnej kwoty zakupu. W wynajmie nie interesuje Cię wartość samochodu na koniec umowy. Możesz wynająć kolejne auto, nie przejmując się sprzedażą starego.
 • Możesz zmodyfikować wyposażenie wybranego samochodu. Zmiana wyposażenia może wpłynąć nawet na obniżenie czynszu. 
 • Firma wynajmująca auta może udostępniać również możliwość montażu dodatkowych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Ich zamówieniem i instalacją może zająć się firma lub klient. Kierowca może kupić na własną rękę dodatkowe zabezpieczenie i zdemontować je na koniec umowy pod warunkiem, że nie uszkodzi pojazdu.

Jakie wady ma wynajem samochodu?

 • Najemca pojazdu nie jest jego właścicielem. Opcjonalnie może zdecydować się na wykup pojazdu na koniec umowy, ale kierowcy wybierają raczej najem kolejnego auta niż przywiązywanie się do dotychczasowego, zwłaszcza że koszt wykupu auta po wynajmie jest spory.
 • Umowa zawiera limit kilometrów. Za jego przekroczenie ponosi się dodatkowe opłaty. Im wyższy limit, tym droższy najem, więc opłaca się on przede wszystkim osobom, które nie przejeżdżają wielu tysięcy kilometrów w ciągu roku. 
 • Alternatywą dla odgórnego limitu kilometrów jest częściowo zmienna rata, dzięki której rozliczasz się za przejechane kilometry na koniec każdego miesiąca. Z jednej strony – masz cenną swobodę, z drugiej strony – nie wiesz, ile dokładnie wydasz w danym miesiącu.
 • Umowa wynajmu może zawierać ograniczenia. Dotyczą np. użyczania samochodu osobom trzecim, przewozu zwierząt, wyjazdu za granicę, a nawet palenia papierosów w pojeździe.
 • Firma wynajmująca samochód może obciążyć użytkownika auta dodatkowymi opłatami za chęć wcześniejszego zakończenia umowy lub inną modyfikację czasu jej trwania.

Wybór wynajmu długoterminowego

Co to jest limit kilometrów i jaki wybrać? 

Limit kilometrów w umowie wynajmu auta określa, ile maksymalnie kilometrów w ciągu danego okresu może przejechać samochód. Za każdy kilometr po przekroczeniu umownej granicy nalicza się dodatkową opłatę. 

Czy można wynająć samochód bez limitu kilometrów? Tak! Alternatywą jest najem długoterminowy, w którym nie ma odgórnego limitu, a opłata jest naliczana za każdy przejechany kilometr. Przebieg auta weryfikuje się na koniec każdego miesiąca. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć nadpłaty, która występuje, jeśli klient nie zbliża się nawet do granicy kilometrów określonej w umowie.

Jakie samochody można wynająć?

Wynajem długoterminowy dotyczy przede wszystkim samochodów osobowych, rzadziej lekkich samochodów dostawczych i sporadycznie samochodów ciężarowych. Możesz wynająć auto z różnym typem nadwozia: coupe, crossover, furgon, hatchback, kombi, sedan, SUV. W wirtualnym salonie możesz obejrzeć samochody wielu marek i setki modeli! W ofercie znajdują się także auta elektryczne.

Czy można zerwać umowę wynajmu samochodu przed jej końcem?

Teoretycznie tak, ale praktycznie nie jest to bezpłatne. Kierowca ponosi konsekwencje nagłego zerwania umowy najmu samochodu. Może zostać obciążony dodatkowymi kosztami. 

Jak przebiega zwrot samochodu w wynajmie długoterminowym?

Zwrot najmowanego samochodu na koniec umowy jest bezproblemowy, o ile dbasz o auto w trakcie jego użytkowania. Dotyczy to zarówno bezpiecznej jazdy, jak i utrzymywania odpowiedniego poziomu czystości. Firma wynajmująca pojazd może naliczyć dodatkową opłatę za np.:

 • brudną i podartą tapicerkę, 
 • mocno zarysowaną karoserię,
 • duże wgniecenia, które nie zostały zgłoszone np. po szkodzie parkingowej. 

Najmowany samochód zwraca się z całym wyposażeniem. Stan auta jest oceniany podczas spotkania z klientem, aczkolwiek wypożyczalnia może zlecić dodatkowe oględziny rzeczoznawcy i powiadomić Cię później o wykrytych usterkach, które wybiegają poza akceptowalne zużycie po danym okresie użytkowania. Wiele przykładów z porównawczymi zdjęciami znajdziesz w Przewodniku Zwrotu Pojazdów przygotowanym przez PZWLP.

Koszty wynajmu długoterminowego

Czy wynajem samochodu bez wkładu własnego się opłaca?

To zależy od budżetu na samochód, wysokości raty i wkładu własnego. Zobacz orientacyjne koszty trzyletniego wynajmu Volkswagena Passata na firmę w zależności od wysokości wkładu własnego. 

 • 1500 zł netto/mies. – brak wkładu własnego 
 • 1400 zł netto/mies. – 1000 zł wkładu własnego
 • 1370 zł netto/mies. – 3000 zł wkładu własnego
 • 1300 zł netto/mies. – 5000 zł wkładu własnego
 • 1100 zł netto/mies. – 10 000 zł wkładu własnego

Jakie są ceny wynajmu długoterminowego w zależności od marki i modelu samochodu?

Poniższe koszty wynajmu długoterminowego popularnych modeli samochodów są orientacyjne. Rzeczywiste ceny mogą różnić się w zależności od cennika danej firmy, Twoich danych i warunków umowy.

 • Škoda Fabia Hatchback – 950 zł brutto/mies. dla osoby wynajmującej samochód przez 5 lat, brak wkładu własnego
 • Mercedes-Benz Citan Furgon – 1040 zł netto/mies. dla firmy wynajmującej samochód przez 3 lata, wysokość wkładu własnego: 2000 zł
 • BMW Seria 3 Sedan – 1500 zł netto/mies. dla firmy wynajmującej samochód przez 4 lata, wysokość wkładu własnego: 1000 zł
 • Toyota Yaris Hatchback – 1000 zł brutto/mies. dla osoby wynajmującej samochód przez 4 lata, brak wkładu własnego
 • Audi Q5 Suv – 1400 zł netto/mies. dla firmy wynajmującej samochód przez 5 lat, wysokość wkładu własnego: 10 000 zł
 • Ford Focus Kombi – 1900 zł brutto/mies. dla osoby wynajmującej samochód przez 3 lata, brak wkładu własnego

Kto płaci za ubezpieczenie samochodu w wynajmie długoterminowym?

Firma wynajmująca samochody ma obowiązek je ubezpieczać. Koszt polisy jest wliczony w ratę, którą opłaca użytkownik pojazdu. Najemca samochodu może mieć do wyboru kilka pakietów ubezpieczeniowych. Pakiet OC/AC/NNW zawiera obowiązkowe ubezpieczenie OC i dobrowolne autocasco oraz NNW. Oddzielny pakiet Assistance gwarantuje szybką pomoc na drodze, zarówno w przypadku kradzieży samochodu, jak i awarii. 

Ile kosztuje wykupienie wynajmowanego samochodu?

Wykupienie samochodu na koniec najmu jest droższe w porównaniu do wykupu na koniec leasingu. Cena najmowanego pojazdu na koniec umowy jest równa jego aktualnej wartości rynkowej, więc w zależności od wieku auta może wynosić co najmniej kilkadziesiąt procent wartości nowego modelu. Jeśli użytkownik samochodu zamierza go wykupić, lepszym wyborem będzie leasing. Dla porównania – wartość wykupu leasingowanego auta może wynosić zaledwie 1% pierwotnej wartości.

Czego mogą dotyczyć dodatkowe opłaty w wynajmie długoterminowym samochodu?

Przeczytaj dokładnie umowę wynajmu samochodu, aby sprawdzić, jakie dodatkowe opłaty mogą pojawić się w trakcie trwania zobowiązania. 

Wypożyczalnie mogą mieć prawo do m.in.:

 • wymagania udziału własnego w naprawie szkody wyrządzonej w pojeździe z winy jego użytkownika,
 • naliczania opłaty za każdy przejechany kilometr powyżej limitu określonego w umowie,
 • obciążenia użytkownika samochodu kosztem wymiany określonych części w autoryzowanym serwisie, 
 • nałożenia kary za przewóz zwierząt, palenie papierosów w samochodzie czy użyczenie go osobie trzeciej, która nie została zgłoszona jako kierowca w umowie,
 • nałożenia kary za wyjazd za granicę, który nie został zgłoszony. 

Porównanie wynajmu długoterminowego do innych usług najmu samochodu

Co wybrać – leasing czy wynajem długoterminowy?

Wynajem samochodu przypomina pod pewnymi względami leasing, ale te opcje finansowania pojazdu różnią się pod względem wydatków i końcowym efektem. 

1. Raty. Najemca pokrywa koszt utraty wartości auta w czasie i koszt używania pojazdu. Nie spłaca pełnej wartości samochodu jak leasingobiorca, który często na własną rękę pokrywa koszty eksploatacji auta. Ponadto najemca nie musi mieć wkładu własnego, ewentualnie niewielki. W efekcie rata wynajmu jest niższa w porównaniu do raty leasingowej.

2. Wartość końcowa samochodu (rezydualna). Ta wartość w wynajmie długoterminowym jest wysoka, odpowiada bowiem wartości rynkowej auta w dniu wygaśnięcia umowy.  Jednak nie ma to znaczenia dla osoby, która nie chce wykupić pojazdu, tylko wynająć inny model, prawdopodobnie nowszy, po zakończeniu bieżącej umowy. Jeśli chcesz wykupić auto, wybierz leasing, w którym wartość wykupu może być wręcz symboliczna. 

3. Usługi dodatkowe. Najemca może mieć wliczone w cenę wynajmu m.in. serwis samochodu, wymianę opon, wynajem auta zastępczego, ubezpieczenie, karty paliwowe. Zakres usług dodatkowych różni się w zależności od pakietu. O ile rata leasingowa obejmuje koszt ubezpieczenia, o tyle koszty przeglądów i badań technicznych, wymiany opon itp. leżą po stronie leasingobiorcy. Można powiedzieć, że najemca auta otrzymuje full service.

Czy wynajem auta opłaca się bardziej niż kredyt na samochód?

Tak, jeśli nie zależy Ci na zakupie własnego samochodu i podoba Ci się perspektywa bezproblemowej wymiany auta na nowszy model po zakończeniu umowy. Koszt wynajmu samochodu może być nawet dwukrotnie tańszy od całkowitego kosztu kredytowania i eksploatacji pojazdu. Jak to możliwe?

 • Spłata kredytu obejmuje m.in. wartość samochodu. Opłaty za wynajem dotyczą utraty wartości samochodu w czasie i kosztów użytkowania pojazdu, więc comiesięczny wydatek jest niższy. 
 • Kredytobiorca jest odpowiedzialny za samodzielne zarejestrowanie auta, jego ubezpieczenie, badania techniczne, przeglądy okresowe itp. Najemca samochodu oszczędza czas i pieniądze, bo formalnościami zajmuje się wypożyczalnia, która gwarantuje serwisowanie i ubezpieczenie auta w cenie wynajmu. Jedynym dodatkowym kosztem dla najemcy jest zakup paliwa czy koszty parkingu.
 • Nawet jeśli podpiszesz umowę najmu na 5 lat, po jej upływie możesz wynająć nowy samochód, a może być to jeden z najnowszych modeli na rynku. Po spłaceniu kredytu pozostajesz z własnym autem. Jeśli zechcesz go sprzedać, niestety nie odzyskasz 100% kwoty zakupu, więc nie kupisz nowego auta podobnej klasy bez dodatkowych nakładów finansowych.
 • Możesz wynająć samochód na kilka lat, nie mając wkładu własnego, więc unikasz naruszenia oszczędności.

Czym się różni wynajem krótkoterminowy pojazdu od długoterminowego?

Wynajem krótkoterminowy trwa przeważnie do miesiąca. Dotyczy m.in. wypożyczenia samochodu na okres naprawy zepsutego auta, wyjazd na urlop, podróż służbową i do innych zadań. W wynajem krótkoterminowy wpisuje się także wypożyczanie samochodu na minuty. Gdyby porównać koszt wynajmu krótkoterminowego do długoterminowego w skali doby, mogłoby się okazać, że pierwsza usługa jest droższa. Zatem najem krótkoterminowy sprawdza się jako usługa, z której korzysta się sporadycznie. Jeśli kierowca wypożycza samochód nawet kilka razy w miesiącu, może się okazać, że bardziej opłaca mu się najem długoterminowy jednego modelu, zwłaszcza jeśli celuje w auta z wyższej półki.

Czym się różni wynajem auta na firmę od wynajmu samochodu przez osobę fizyczną?

Kierowcy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą korzystać z wynajmu samochodu, jednak przedsiębiorcy zyskują jeszcze więcej, bo uwzględniają ratę wynajmu w kosztach uzyskania przychodu. Jeśli podpisujesz umowę jako konsument i dopiero potem zakładasz działalność gospodarczą, upewnij się, że możesz wykorzystywać wynajęty samochód do celów służbowych. Zmiana statusu klienta powinna pociągnąć za sobą zmiany w umowie wynajmu.

FAQ – najważniejsze pytania o długoterminowy wynajem samochodu

Jakie zalety ma wynajem długoterminowy auta?

Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca nie musi się martwić formalnościami związanymi z użytkowaniem pojazdu. To wynajmujący go ubezpiecza, zajmuje się przeglądami i wymianą części czy opon sezonowych. Dodatkowo po zakończeniu umowy można wybrać nowy model.

Czy wynajem długoterminowy wiąże się z jakimiś ograniczeniami?

Tak. Umowa wynajmu zawierać będzie limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami. W dokumencie znajdują się także ograniczenia związane z korzystaniem z auta za granicą, przewozu zwierząt lub udostępnianiu pojazdu osobom trzecim.

Jakie mogą być przyczyny dodatkowych opłat w wynajmie samochodu?

Dodatkowe opłaty związane są z przekroczeniem limitu kilometrów i złamaniem innych warunków umowy. Również w przypadku spowodowania szkody kierowca może być zobowiązany do partycypowaniu w kosztach naprawy.

PODSUMOWANIE
 • Wynajem długoterminowy samochodu to odpłatna dzierżawa na okres wskazany w umowie.
 • W wysokość rat wliczony jest spadek wartości auta oraz koszt jego utrzymania.
 • Długoterminowy wynajem auta to wygodne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na własności pojazdu.
 • Wynajem samochodu wiąże się z limitami kilometrów oraz dodatkowymi opłatami związanymi ze złamaniem warunków umowy.
 • Oprócz wynajmu kierowcy mogą zdecydować się na leasing lub kredyt na samochód.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
54,20
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!