Samotna wyprawa w góry – czy lepiej z partnerem lub z przewodnikiem?

Wyjście wysoko w góry w pojedynkę może skończyć się źle! Wycieczka we dwoje to już lepszy pomysł, ale czy zawsze? Wykwalifikowany przewodnik górski może zapewnić bezpieczeństwo wyprawy. Sprawdź, które wyjście najlepiej wybrać!

wyprawa samotnie, w parze czy z przewodnikiem

Jak powinno się chodzić po górach? Czy samotne pójście w wysokie góry jest bezpieczne? Przewodnik albo inny wspinacz to nieocenione wsparcie podczas wyprawy. Jakie zalety i wady tych mają te rozwiązania? Dowiedz się, który sposób jest wskazany w Twoim przypadku!

Po górach – samodzielnie czy z kimś?

Wysokie góry od wieków przyciągają miłośników tych okazałych formacji skalnych, które same w sobie są piękne, a umożliwiają dodatkowo podziwianie okolicy po wspięciu się na wierzchołek. Wędrowcy preferują różne formy spędzania czasu w górach. Dla jednych jest to chwila całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego i zjednania z naturą, natomiast dla innych jest to idealny moment na zintegrowanie się ze sobą, a przewodnik nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.

Pierwsza metoda jest wybierana przeważnie przez indywidualistów, którzy wolą spędzić ten moment bliskiego spotkania z przyrodą sam na sam. Na drugie rozwiązanie będą stawiać raczej osoby towarzyskie, które zazwyczaj stronią od brak ludzi wokół siebie.

Cechy wyjściaw pojedynkęw zespolez przewodnikiem
zaletydopasowanie do indywidualnych potrzeb
łatwość i szybkość podejmowania decyzji
swoboda działania
spokój i cisza
możliwość podzielenia się sprzętem
konsultacja decyzji
asekuracja
towarzystwo
specjalistyczna wiedza
profesjonalny sprzęt
odpowiedni harmonogram wyprawy
brak konieczności planowania
wadybrak towarzystwa
trudność z wezwaniem wsparcia
konieczność noszenia całości ekwipunku
brak możliwości konsultacji
konieczność dopasowania do potrzeb ogółu
utrudnione podejmowanie decyzji
ryzyko kłótni
rozbita odpowiedzialność
konieczność podporządkowania się
poganianie przez przewodnika
udział w większej grupie
koszt usługi
źródło: opracowanie własne [mubi.pl].

Różne podejścia do otaczającego świata i wędrowania spotykają się w górach. Ich majestat przyciąga zarówno miłośników turystyki samotnej, jak i pary wspinaczy lub wędrowców, a także niewielkie grupy turystów z przewodnikiem górskim.

Samotne wyjście w góry – trekking w pojedynkę

Samodzielne chodzenie po górach przeznaczone jest dla bezkompromisowych samotników, którzy chcą decydować o wszystkich aspektach wyprawy sami. Takie podejście wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, aby wszystko przebiegło zgodnie z założonym planem i zasadami bezpiecznego poruszania się po górskich zboczach. Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli coś pójdzie nie tak, musisz liczyć tylko na siebie!

Wędrowanie po górach w pojedynkę – tak czy nie?

Samotne chodzenie i wspinanie się na szczyty gór jest dla Ciebie, jeśli zdobyłeś już jakąś wiedzę i umiejętności w poruszaniu się po tym obszarze. Najlepiej uzyskać ją z pierwszej ręki – od przewodnika lub innych, bardziej wprawionych uczestników wypraw. Przed pierwszym samodzielnym wyjściem w wysokie góry, warto więc odbyć kilka wypraw grupowych, aby wzbogacić się doświadczeniem własnym oraz pozostałych górołazów.

TAK – Samotne chodzenie po górach jest dla Ciebie, jeśli… (argumenty za):

 • masz doświadczenie w wędrówkach górskich,
 • jesteś pewny swoich umiejętności survivalowych,
 • radzisz sobie sam w kryzysowych sytuacjach,
 • nie potrzebujesz towarzystwa podczas wyprawy.

NIE – Samodzielne łażenie po górach nie jest dla Ciebie, jeśli… (argumenty przeciw):

 • nie masz lub brakuje Ci wystarczającego obycia w górach,
 • nie opanowałeś zdolności przetrwania w ekstremalnych warunkach,
 • nie panujesz nad emocjami w kryzysowym momencie,
 • jesteś typem człowieka towarzyskiego, który nie najlepiej czuje się samotnie przez dłuższy czas.

Wędrówki górskie w parze – kiedy to najlepsza opcja?

Co dwie głowy, to nie jedna! Ta zasada obowiązuje również podczas wędrówek górskich. Idąc we dwoje, trudniej zabłądzić. Towarzystwo w górach to również świetna okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń na rozmaite tematy. W doborowym towarzystwie czas na szlaku płynie przyjemniej i szybciej.

Partnerzy wycieczki powinni być zbliżeni kondycyjnie. Zapewni to naturalną synchronizację tempa wyprawy. Różnice w prędkości marszu lub wspinaczki będą wymagać zwolnienia i dostosowania szybkości do słabszego osobnika. Może to rodzić konflikty, dlatego przed dalszą wyprawą warto sprawdzić się na krótkim dystansie, aby wiedzieć, czego można spodziewać się po drugiej stronie.

UWAGA!

Wspólna wyprawa to wzajemna odpowiedzialność! Jeśli jesteś w góry z kimś słabszym, nie zostawiaj go daleko w tyle! Idąc razem, powinniście mieć siebie w zasięgu wzroku i nie tracić ze sobą kontaktu, gdyż w przypadku sytuacji kryzysowej, jesteście zdani na siebie nawzajem.

Kiedy wyprawa w parze jest zalecana?

 • Gdy masz zaufanego partnera, który jest podobny do Ciebie pod różnymi względami (psycho-fizycznymi, kondycyjnymi, aspiracyjnymi),
 • Jeśli przynajmniej jedna osoba z Was ma bogate doświadczenie górskie,
 • Kiedy jesteście w stanie zabrać ze sobą cały niezbędny sprzęt.

Wycieczka w góry z przewodnikiem – wybór a konieczność

Początkujący wędrowcy po górach swoją przygodę powinni zacząć od wypraw grupowych z certyfikowanym przewodnikiem górskim. Najlepiej brać udział w niewielkich grupach (max. kilkunastoosobowych), gdyż wtedy przewodnik bez większego trudu może dotrzeć do wszystkich uczestników na raz i każdego osobno. Zapewnia to komfort współpracy obu stronom.

CZY WIESZ, ŻE …

Wejście na niektóre szlaki lub szczyty jest możliwe tylko z przewodnikiem! Chodzi o to, że tylko obeznany z trasą przewodnik, może dostarczyć wędrowcom cenne wskazówki, aby bezpiecznie ją pokonać.

Na niektóre górskie wierzchołki nie prowadzą żadne wyznaczone szlaki. Wejście np. na Gerlach odbywa się tylko i wyłącznie przy udziale licencjonowanego przewodnika górskiego. Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku: Jak zdobyć Wielką Koronę Tatr? [NIEZBĘDNIK TATERNIKA].

Wybór przewodnika to także nie lada wyczyn! Trzeba dokładnie sprawdzić kwalifikacje przewodnickie i referencje, aby nie paść ofiarą oszusta. Fałszywi przewodnicy tylko czyhają aż ktoś wpadnie w zastawione przez nich sidła. Dowiedz się, czym dokładnie jest to zjawisko, z artykułu: Black guiding i czarni przewodnicy – śmiertelne zagrożenie podczas wycieczek!.

Ubezpieczenie na wyprawę w góry

Niezależnie czy wybierasz się w góry samotnie, w parze czy w zespole z przewodnikiem, zawsze powinieneś mieć polisę turystyczną z ubezpieczeniem górskim. To rodzaj kompleksowej ochrony na wypadek nagłej sytuacji wymagającej wsparcia z zewnątrz. Taka sytuacja może wydarzyć się niespodziewanie, jeśli podczas samodzielnego wędrowania osuniesz się ze zbocza góry, co również może mieć miejsce w towarzystwie kompana czy wykwalifikowanego przewodnika.

UWAGA!

Pogoda w górach często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Górołazi i przewodnicy korzystają co prawda, ze specjalistycznych prognoz i alertów, ale nawet to nie powinno uśpić Twojej czujności.

Polisa w góry powinna obejmować:

 • OC w życiu prywatnym,
 • NNW sportowe,
 • koszty leczenia i akcji poszukiwawczo-ratunkowej,
 • ubezpieczenie bagażu.

Ile kosztuje polisa w wysokie góry?

Fabian wybiera się na 1-dniowy wypad na słowacką stronę Tatr, aby zdobyć Gerlach. Odwiedził porównywarkę ubezpieczeń Mubi, aby uzyskać dla siebie polisę podróżną w najlepszej cenie. Zależy mu, żeby ochrona obejmowała: OC, NNW, wspinaczkę wysokogórską (sport ekstremalny) i ubezpieczenie bagażu.

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
17,78 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1 000 zł
22,00 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
23,00 zł
WienerKL: 344 744 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 215 465 zł,
Bagaż: 1 000 zł
25,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 372 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 279 zł,
Bagaż: 1 000 zł
29,98 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
38,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
40,80 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
46,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2024].

Sprawdź również: Jakie ubezpieczenie w Tatry Polskie warto kupić?.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyprawę w wysokie góry

Czy samotne wyjście w góry jest niebezpieczne?
Czy wyprawa z przewodnikiem jest bezpieczniejsza od trekkingu w parach?
PODSUMOWANIE
 • Po górach możesz wędrować samotnie, z partnerem wspinaczkowym lub razem z innymi wędrowcami i przewodnikiem. Każda z metod ma liczne zalety, ale żadna nie jest pozbawiona wad.
 • Samodzielna wędrówka po górach wskazana jest dla doświadczonych górołazów z wiedzą i obyciem w górach. Wędrowanie parami pozwala zabrać cały niezbędny sprzęt i rozdzielić go równo między partnerów. Większe grupy z przewodnikiem mają zapewniony spokój i pewność w dotarciu do celu, przekazując odpowiedzialność za powodzenie wyprawy na jej kierownika.
 • Samemu, w parze czy w grupie z przewodnikiem – niezależnie od formy wyprawy, w góry zabierz ze sobą kompleksowe ubezpieczenie turystyczne z ochroną w razie wystąpienia komplikacji na górskiej trasie.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!