Wyprzedaże roczników – czy warto czekać na upragnione auto z salonu?

Marzysz o aucie prosto z salonu, ale przerażają Cię proponowane przez dealerów samochodowych ceny? Kilkadziesiąt lub kilkaset złotych to dla Ciebie za dużo, ale wolałbyś kupić nowy pojazd niż taki z drugiej ręki? Przeszło Ci przez myśl szukanie auta na wyprzedaży roczników? Sprawdź, czy to Ci się opłaci.

Zakup samochodu na wyprzedaży rocznika – plusy i minusy

Nawet zakup samochodu z wyprzedaży wiąże się z koniecznością wydania przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. To niemała suma, dlatego przed decyzja trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Czy nabycie pojazdu z ubiegłego roku naprawdę się opłaca? Czy lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić samochód z bieżącej produkcji?

Zalety:

  • oszczędność nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych,

  • większa możliwość negocjacji,

Wady:

  • szybszy spadek wartości auta,

  • brak możliwości konfiguracji pojazdu,

  • mniejszy wybór, zwykle spośród mniej popularnych modeli,

Wyprzedaż roczników – jak dużo zaoszczędzisz?

Kupując auto z wyprzedaży, możesz zapłacić za nie nawet kilkadziesiąt złotych mniej niż w przypadku zakupu auta w regularnej cenie. To, jak duży będzie upust, zależy oczywiście od konkretnego sprzedawcy. Ale przede wszystkim od ceny auta przed rabatem. Marki, które zwykle są wyceniane wyżej, będzie można nabyć z większym upustem, natomiast na tańsze modele oferowany jest zazwyczaj nieco niższy rabat.

Poza tym mniejszych upustów można spodziewać się w przypadku marek pochodzących spoza Europy. Tutaj sprzedawcy mają nieco więcej czasu na sprzedaż ubiegłorocznych egzemplarzy, bo transport nowych modeli potrwa nieco dłużej.

Profity nie tylko w postaci upustu gotówkowego

Z racji tego, że salony samochodowe przygotowują miejsce na nowe modele, można spodziewać się, że dużo łatwiej będzie negocjować ceny ze sprzedawcami niż w przypadku zakupu auta w środku sezonu. W okresie wyprzedażowym będą oni bardziej skorzy obniżyć cenę pojazdu, aby sprzedaż doszła do skutku. Częstą praktyką jest oferowanie kupującym dodatków.

Nie każdy sprzedawca oferuje rabat gotówkowy na zakup modelu z zeszłego roku. W niektórych salonach zniżki nie są takie duże, za to dealerzy samochodowi dołączają kupującym pewne elementy wyposażenia w gratisie, np. zimowe opony, zniżkę na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego lub pakiet przeglądów.

Czy samochody zakupione na wyprzedaży mają dużo niższą wartość?

Wartość samochodu zależy od jego wieku, a ten jest w Polsce liczony od roku produkcji. Zatem jeśli kupisz pojazd z pierwszej połowy 2020 roku na początku 2021 roku, czyli w okresie wyprzedaży modeli wyprodukowanych w 2020 roku, w momencie zakupu Twój nowy pojazd formalnie będzie miał już rok, chociaż nigdy nie był używany. Zatem jego wartość będzie już nieco mniejsza. Na pewno weźmie to pod uwagę ubezpieczyciel, który przy dopełnianiu formalności związanych ze sprzedażą autocasco na Twój samochód, dokona wyceny przedmiotu chronionego polisą. A mniejsza wartość pojazdu to mniejsze odszkodowanie. Nie bez znaczenia jest zatem to, czy kupiłeś samochód wyprodukowany w pierwszej, czy w drugiej połowie ubiegłego roku. Te pierwsze będą zwykle dostępne z bardziej korzystnymi rabatami, natomiast na drugie dostaniesz mniejszy upust, bo są one traktowane już jako kolejny rok modelowy, tj. jako nowsze auta.

Czy kupując na wyprzedaży, rzeczywiście nabędziesz wymarzony samochód?

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup swojego wymarzonego samochodu w regularnej cenie. Dlatego też niektórzy kierowcy czekają na wyprzedaże roczników, aby nieco zaoszczędzić, a jednocześnie nabyć nowy, nieużywany pojazd prosto z salonu. Tymczasem może się okazać, że na wyprzedaż trafiły inne marki niż ta, która Cię interesowała. Musisz pamiętać, że bardziej atrakcyjne modele sprzedadzą się nawet w ciągu roku, a w magazynach zalegają te, które nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. I to właśnie ich ceny są obniżane na początku kolejnego roku.

Poza tym, że w salonach samochodowych możesz zwyczajnie nie znaleźć upatrzonego wcześniej modelu, powinieneś liczyć się także z tym, że nie będziesz miał możliwości dopasowania samochodu do swoich potrzeb. Auta, które trafiają na wyprzedaż są sprzedawane w takiej formie, w jakiej zostały wystawione. Konfiguracja w ich przypadku raczej nie będzie możliwa.

Kiedy zakup auta z wyprzedaży rzeczywiście się opłaca?

Skoro wybór jest mniejszy, a samochód z poprzedniego rocznika już na starcie ma niższą wartość niż jego nowszy model, wyprodukowany kilka miesięcy później, można by zadać sobie pytanie, czy zakup pojazdu na wyprzedaży jest w ogóle opłacalny? Okazuje się, że zależy to od planów kupującego. Jeśli szukasz auta, które ma posłużyć Ci tylko przez 2 lub 3 lata, zakup ostatnich sztuk wyprodukowanych w ubiegłym roku nie będzie dobrym pomysłem. Wartość modeli wyprzedażowych po upływie 2-3 lat nadal będzie wyraźnie różniła się od aut z kolejnego rocznika. Jeśli jednak masz w perspektywie korzystanie z takiego pojazdu przez dłuższy czas, np. 8-10 lat, szukanie samochodów za okazyjne pieniądze może być opłacalne, nawet mimo niższej wartości auta tuż po wyjeździe z salonu. Podczas lat użytkowania pojazdu różnica w wartości samochodu przykładowo z 2019 i 2020 roku nie będzie już odczuwalna i oba pojazdy będziesz mógł sprzedać za podobną kwotę.

Kiedy salony samochodowe organizują wyprzedaże?

Wyprzedaże roczników są organizowane w grudniu, pod koniec danego roku oraz na początku kolejnego. Zimą i wczesną wiosną salony szykują miejsce dla nowszych modeli, dlatego obniżają ceny ubiegłorocznych, aby szybciej je sprzedać. Jeśli zamierzasz kupić samochód z salonu, ale nie chcesz wydawać na niego tyle, ile wynosi cena regularna, to właśnie w styczniu i lutym powinieneś zacząć przeglądać oferty dealerów.

PODSUMOWANIE
  • Zakup samochodu na wyprzedaży roczników ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych przy zakupie auta, z drugiej jednak w salonach jest dużo mniejszy wybór, a pojazd opuszczający salon samochodowy już wtedy traci na wartości.
  • Dealerzy samochodowi oferują nie tylko zniżkę gotówkową, ale także różnego rodzaju dodatki, np. komplet zimowych opon lub zniżki na zakup ubezpieczenia.
  • Samochody wyprodukowane w pierwszej połowie ubiegłego roku podczas wyprzedaży są już autami rocznymi, a nie nowymi.
  • Zakup pojazdu na wyprzedaży może być opłacalny, jeśli zamierzasz jeździć nim przynajmniej 8-10 lat. Po takim czasie jego wartość będzie zbliżona do wartości auta wyprodukowanego w kolejnym roku.
  • Wyprzedaże roczników zaczynają się pod koniec danego roku i trwają przynajmniej do wiosny, kiedy do salonów trafiają nowsze modele.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!